Prezent świąteczny - gry familijne

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Raven091
Posty: 28
Rejestracja: 18 wrz 2010, 15:29

Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Raven091 »

Cześć,
Rozważam zakup na prezent pod choinkę gier planszowych i szukam pomysłów co by się mogło nadać. Potrzebuję dwa prezenty, dla rodziców i siostry. Moje parametry są następujące:

Cena nie przekraczająca powiedzmy 120zł per gra.
Gra z kategorii familijnej lub coś podobnego z prostymi zasadami.
Nie interesują mnie imprezówki jak i Splendor.
Gra powinna być od 2 do przynajmniej 4 (może być oczywiście więcej) osób i powinna dobrze działać z każdą ilością możliwych graczy.
Dobrze by było gdyby gra miała pewien element interakcji bezpośredniej (np. jak handel w Catan)
Nie chciałbym mieć również tej gry już w swojej kolekcji https://boardgamegeek.com/collection/user/Raven091

Trochę o gustach i doświadczeniach: dotychczas największym powodzeniem cieszył się Catan i wyspa skye. Podobał się również Patchwork i Szalone Zamki Króla Ludwika również były nieźle przyjęte. Dodatkowo siostra zagrywa się w carcassonne (rodzicom nie przypadł do gustu).

Z góry dziękuję za sugestie
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Aville »

1. Teby - co prawda z interakcją bezpośrednią krucho, raczej podbieranie sobie dóbr, trochę (dobrze uzasadnionej!) losowości. Regularnie wracamy z mężem i znajomymi, choć lubimy przeważnie cięższe tytuły. Fajny mechanizm zarządzania czasem. 2-4 osoby, fajnie się skaluje moim zdaniem.

2. Takenoko - moim zdaniem fajnie się skaluje, grałam od 2 do 5 osób (choć gra jest niby do 4). Ładna, familijna, ogółem wszystkim się z jakiegoś powodu podoba ;)

3. Nowy York 1901 - ładna, fajnie się skaluje, kombinowanie z poziomu Wsiąść do pociągu.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: vegathedog »

Myślę, że w komplecie Kakao plus Wyspa Skye spełni oczekiwania.Polecić mogę jeszcze Tajniaków, choć to bardziej imprezowa gra ale w mojej ocenie w gronie rodzinnym może wymiatać, no i została wybrana grą roku, więc nie ma wstydu ani lipy;)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Aville »

Tajniacy od 6 osób. W żadnym razie nie 2-4.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: bukimi »

Aville pisze:Tajniacy od 6 osób. W żadnym razie nie 2-4.
Bez przesady. Zupełnie normalnie gra się w 4 osoby, po 2 na drużynę, 1 zgadujący i 1 podpowiadający. Grałem tak wiele razy i niczego nam nie brakowało. Oczywiście na mniej niż 4 osoby mechanika już jest nie ta.

Tak czy inaczej autor pisze "nie interesują mnie imprezówki".

To co polecają inne osoby jako gry rodzinne:
K2
A ja od siebie polecę Miasto Spichrzów (choć działa najlepiej w gronie 3+)

Widzę, że w ocenionych masz już Wysokie napięcie i Puerto Rico, a tam są dość proste zasady i interakcja.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: warlock »

Prostą, piękną grą familijną jest Jamaica ;). Losowa jak diabli, ale w gronie rodzinnym powinna dawać fun ;). No i robi wrażenie jako prezent ;).
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: hydrox »

+ 1 dla Takenoko
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Aville »

warlock pisze:Prostą, piękną grą familijną jest Jamaica ;). Losowa jak diabli, ale w gronie rodzinnym powinna dawać fun ;). No i robi wrażenie jako prezent ;).
Gra powinna być od 2 do przynajmniej 4 (może być oczywiście więcej) osób i powinna dobrze działać z każdą ilością możliwych graczy.
Odradzam Jamaice na 2 i 3 osoby. Od 4 można już zacząć myśleć nad tą grą. Ale fakt, wizualnie piękna.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Rafalm »

+1 dla Kakao
+1 dla Takenoko,
jeśli chodzi o Nowy Jork 1901 to lubię ta grę, ale moim zdaniem na 2 osoby jest zbyt luźno na planszy

Ze swojej strony polecam także:
Domek
Parfum (jeśli nie zraża obcojęzyczna instrukcja, sama gra niezależna językowo)
Dolina Kupców
Quadropolis (choć tutaj może być problem ze zmieszczeniem się w budżecie)
Smallworld (uwaga, gra z dużą negatywną interakcją, choć zasady bardzo fajnie ją niwelują dając możliwość ponownego wejścia do rozgrywki dla gracza który został mocno pobity)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Aville »

Zamiast Parfum może Fresco? (Ma zresztą niezła cenę ostatnio). Mechanizm podobny, ale dużo lepiej działający wariant dla dwóch graczy (tj. gracz widmo, ale fajny). Obejrzyj jednak gameplay i oceń czy nie okaże się za trudna (na pewno cięższa niż Catan, ale Zamków Ludwika nie znam i nie umiem się do nich odniesc)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Rafalm »

Aville pisze:Zamiast Parfum może Fresco?
Tu musisz ocenić jaki poziom trudności odpowiada Twojej rodzinie. Moim zdaniem Parfum jest typowa gra familijną, w którą zagra każdy w rodzinie. Sam grałem w nią z grupą 4-5 letnich panienek, które z rumieńcami na twarzach wciągnęły się w rozgrywkę. Fresco to już gra wymagająca nieco więcej ogrania, choć oczywiście daje tez więcej możliwości decyzyjnych.

Przy okazji przyszła mi do głowy jeszcze jedna propozycja - Alhambra. Tez doskonale sprawdza się w rodzinnych rozgrywkach.
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: wujek2114 »

Small World
Takenoko
Taluva
Wsiąść do pociągu
Potwory w Tokio / Nowym Jorku
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Paeonia »

Fresco to bardzo dobra propozycja. Przeslicznie wydany worker placement z ciekawym mechanizmem ustalania kolejnosci w rundzie. Mam wrazenie ze troche niedoceniona gra, tutaj na forum wcale nie tak czesto polecana. Wariant dwuosobowy z dummy playerem dodaje negatywnej interakcji.

Faktycznie w sklepie na literke R ma teraz fajna cene i zdaje sie za kilka dni beda brali udzial w dniu darmowej dostawy (a dokladnie na zamowienia zlozone 26-29 listopada):

http://www.rebel.pl/product.php/1,1438/ ... iecka.html

Gra jest niezalezna jezykowo, nie ma zadnych napisow na elementach gry. Na bgg jest angielska intrukcja.
Kolekcja
brak polskich liter ;)
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: sztefyn »

Capital, od Granny może się nadać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Prezent świąteczny - gry familijne

Post autor: Aville »

Rafalm pisze:
Aville pisze:Zamiast Parfum może Fresco?
Tu musisz ocenić jaki poziom trudności odpowiada Twojej rodzinie. Moim zdaniem Parfum jest typowa gra familijną, w którą zagra każdy w rodzinie. Sam grałem w nią z grupą 4-5 letnich panienek, które z rumieńcami na twarzach wciągnęły się w rozgrywkę. Fresco to już gra wymagająca nieco więcej ogrania, choć oczywiście daje tez więcej możliwości decyzyjnych.

Przy okazji przyszła mi do głowy jeszcze jedna propozycja - Alhambra. Tez doskonale sprawdza się w rodzinnych rozgrywkach.
Parfum faktycznie, familijny, ladny, ale ja sie skupiam na tym, ze autor chce gre ktora dobrze chodzi na 2 osoby i wiecej. Nie wiem czy Parfum jest az takim dobrym przykladem tego. Biorac pod uwage, ze sama zwykle szukam takich gier (dobrze dzialajacych na 2), wiem, jak wazne jest, zeby proponowac rzeczy ktore naprawde tak dzialaja.
ODPOWIEDZ