Brass: Lancashire - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Ink »

pan_satyros pisze:Gdzieś czytałem, a nie jestem pewien, czy za sprzedaż na rynek zagraniczny dostajemy kasę, czy podnosimy dochód o odpowiednią liczbę ?

http://www.warfroggames.com/brassfaq.html
Distant Markets – if you sell to the Distant Market then the additional income shown on the Cotton Demand track is added to your income level, it is not taken as cash.
Czyli dochód.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

Podnosimy dochód.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

zależy sprzedaż czego

bawełna - dochód
żelazo i węgiel - kasa
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Lofix123
Posty: 19
Rejestracja: 27 gru 2010, 09:15
Lokalizacja: Olkusz

Re: Brass

Post autor: Lofix123 »

Tak dla upewnienia się odnośnie PZ po okresie kanałów:
- spadają kanały (pkt. z sumy złotych okręgów)
- spadają bez punktów nieobrócone przedsiębiorstwa 1
- spadają z punktami obrócone przedsiębiorstwa 1
- zostają nieobrócone przedsiębiorstwa 2 lub więcej
- zostają obrócone przedsiębiorstwa 2 lub więcej
i tu pytanko:
co z PZ obróconych przedsiębiorstw 2 lub więcej :?:
Punktują podwójnie :?: po okresie kanałów i jeszcze raz po okresie kolei :?:
czy tylko i wyłącznie raz na koniec gry po okresie kolei :?:

W instrukcji jest:
"Każdy żeton przedsiębiorstwa wart jest tyle, ile wynosi liczba w sześciokącie.
PZ zlicza się tylko z żetonów, które zostały obrócone"
Nasz wniosek że punktują podwójnie :!: i tak właśnie gramy :D ....tylko czy faktycznie dobrze :?: :?: :?: :D :D :D
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mst »

Wszystko się zgadza - obrócone w okresie kanałowym budynki poziomu 2 i wyższych punktują dwa razy (oczywiście, pod warunkiem, że ktoś ich w okresie kolejowym nie zabuduje ;-)). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
piotrekbier
Posty: 208
Rejestracja: 04 lis 2009, 21:47
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: piotrekbier »

Czy jeżeli wybuduję kopalnię węgla, która nie jest połączona z portem, to czy muszę uzupełnić braki na torze popytu? (raz jest napisane w instrukcji, że NIE; a w innym miejscu tak sformułowane, że TAK)
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Brass

Post autor: Edwardo »

Tylko jak kopalnia jest połączona z portem to uzupełniasz braki na torze popytu. Faktycznie po lekturze instrukcji może być to niejednoznaczne. Huta nie musi być połączona z portem żeby uzupełnić braki.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
piotrekbier
Posty: 208
Rejestracja: 04 lis 2009, 21:47
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: piotrekbier »

Tak też miałem zamiar grać. Dzięki za wyjaśnienie
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

Co więcej jeśli nie jesteś połączony z portem w momencie budowy już nigdy nie uzupełnisz popytu węglem z tej kopalni nawet jeśli kiedyś pojawi się połączenie.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ziomaki
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2011, 14:41
Lokalizacja: Warszawa

Punktacja Brass

Post autor: ziomaki »

Proszę o podpowiedź.

1) czy kiedy nadbuduję swoją technologię technologią wyższą, przy liczeniu punktów biorę pod uwagę tylko tą wyższą czy obie ?
2) czy jeśli mam nie zrealizowane np. 2 fabryki włókiennicze i 2 porty czy mogę je zrealizować w jednej akcji jednocześnie ?

i jeszcze

3) na planszy jest kilka kopalni z węglem różnych graczy czy jak potrzebuję węgiel do produkcji ( np torów ) to mogę go brać z dowolnej kopalni ( do której mam połączenie ) czy tylko z najbliższej kopalni ( od moich nowo wybudowanych torów ) ?

dzięki za odpowiedź
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2011, 16:07 przez ziomaki, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
idha
Posty: 404
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Punktacja Brass

Post autor: idha »

1) Tylko wyższą.
2) Możesz zrealizować je w jednej akcji.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Punktacja Brass

Post autor: skanna »

3) z najbliższej, jeśli kilka jest w tej samej odległości, wtedy wybór należy do Ciebie
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Punktacja Brass

Post autor: zephyr »

AD1
żeton który spada i nie ma go przy punktacji nie punktuje (oprócz przebudowy samodzielnej można komuś zabudować kopalnię/hutę) [już otrzymany dochód po nadbudowie nie znika]

!!! żetony poziomu 2 i wyżej wystawione w I fazie mogą zapunktować 2 razy na koniec każdej z faz
po prostu liczysz co widać: nie widać = nie punktuje


AD2
podczas akcji wysyłki możesz wykonać dowolną ilość wysyłek
- dowolna część z nich może iść na rynek zagraniczny
- możesz wysyłać do portów innych graczy, decyzja należy do właściciela przędzalnie nie można odmówić
!!! jeśli wyślesz na rynek zagraniczny i się nie uda akcja jest natychmiast przerywana, ostatnie wysyłki na rynek zagraniczny są mocno ryzykowne bo możesz stracić akcję

AD3
węgiel musi pochodzić z najbliższej kopalni, odległość liczy się w istniejących na planszy połączeniach; jeśli jest kilka kopalni równo odległych można wybrać dowolna z nich
!!! przy budowie połączenia kolejowego można wybrać do którego z łączonych miast dostarczany jest węgiel, nawet jeśli łączę miasto z kopalnią mogę powiedzieć że "buduję od drugiej strony"
!!! jeśli nie mam dostępu do kopalni z węglem ale mam dostep do portu mogę kupić węgiel na rynku
!!! żelaza nie trzeba transportować
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ziomaki
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2011, 14:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Punktacja Brass

Post autor: ziomaki »

Dzięki wszystkim za wyczerpującą odpowiedź !
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Brass

Post autor: magole »

Mam do Brass fachowców pytanie:
- rozumiem że aby nadbudować np. hutę nie może być niegdzie dostępnej stali, czy dotyczy to też żetonu których chcę nadbudować?
W pl instrukcji jest napisane "stary żeton usuwa się wraz z ewentualnie leżącymi na nim kostkami". Wynika z tego że w tym jednym miejscu może być żelazo?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mst »

Hutę (kopalnię) z kostkami surowca możesz zabudować tylko wtedy jeśli jest to twoja huta (kopalnia). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Brass

Post autor: skanna »

Swój budynek możesz nadbudować zawsze (i pewnie taki przypadek był przewidziany w instrukcji), natomiast cudzy tylko wtedy, kiedy na całej planszy (na budynkach i na rynku) nie ma ani jednej kostki stali.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Brass

Post autor: magole »

wow, nie spodziewałem się tak szybkich odpowiedzi, dzięki :)
Aż szkoda że nie mam więcej pytań :D
Pora na pierwszą rozgrywkę z nadbudowywaniem, będzie się działo 8)
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: rob666 »

W takim razie ja mam jeszcze pytanko:

W okresie kanałów, w danym mieście może być:

- tylko jeden żeton przedsiębiorstwa ?
- tylko jeden żeton mojego przedsiębiorstwa ?
- tylko jeden rodzaj żetonu przedsiębiorstwa (jedna kopalnia, jedna huta etc. niezależnie do kogo należy ?

Pozdrawiam
Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Brass

Post autor: melee »

tylko jeden danego gracza
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: rob666 »

Dzięki - to rozwiało moje wątpliwości :D

Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: kraken »

Po wczorajszej rozgrywce pojawił się następujący problem.
Wiadomo że można zrealizować w jednej akcji kilka fabryk na rynki zamorskie lub na rynki zamorskie i do portu.
Ale czy można w 1 akcji zrealizować np z 2 fabryk do 2 różnych portów ? Czy trzeba na to poświęcić aż 2 akcje ?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Brass

Post autor: melee »

można
w jednej akcji wysyłasz wszędzie gdzie chcesz, do różnych portów (jeden można sparować tylko z jedną fabryką) i jednocześnie za granicę
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: kraken »

Dzięki melee za szybką odpowiedź .
Tak właśnie graliśmy ... ale wolałem się upewnić.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brass

Post autor: 77rpm »

Jeszcze nie zdążyłem zagrać, mam plan usiąść ze znajomymi wieczorem, ale mam kilka pytań o kwestie, których nie do końca rozumiem. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

1. Początek gry, przy grze w 4 osoby odrzucam 6 kart etepu kanałowego i 2 karty etapu kolejowego. Jak je odróżnić ? Które to te a które tamte ? Trochę tego nie rozumiem, rozdaję każdemu po 8 kart ze wszystkich a później mam przejrzeć te które zostały i wyrzucić te które trzeba ? Jak to zrobić ?

2. Zagrywanie karty do budowy przemysłu. Rozumiem że jeśli chcę wybudować coś np w Liverpoolu muszę ze swojej ręki pokazać i zagrać kartę Liverpool. Jeśli zagram kartę przemysłu ( tę z obrazkiem np portu ) to mogę go wybudować TYLKO w miejscu gdzie dochodzi moje połączenie. Czyli muszę mieć np przemysł w jakimś mieście, później z tego miasta mogę wybudować połączenie kanałowe i później mogę np zagrywając kartę przemysłu wybudować w miejscu gdzie dochodzi mój kanał tak ?

3. Łączenie akcji - rozumiem że jeśli chcę wybudować np w Liverpoolu a mam dwie karty MAnchester to mogę je zagrać i traktować tak jak bym zagrał jedną kartę Liv ? To działa tak jak zagranie petycji z Glory To rome ?

4. Budowanie połączeń. Karty nie mają wpływu na budowanie - więc jak to działa ? Co muszę zrobić żeby w swojej kolejce zbudować połączenie ? Jeśli zbudowałem zagrywając kartę Bolton przemysł w nim i w kolejnej swojej turze chcę zbudować połączenie z niego do Bury to co muszę zrobić ?

5. Rozwijanie. Tutaj tak samo każda karta może być rzucona za tę akcje ? Np Rzucam jedną kartę liverpool albo kartę z obrazkiem portu i chcę zdjąć jeden żeton z kupki moich kopalni węgla i jeden ze stoczni. Za każdy usunięty żeton potrzebuję jednej kostki żelaza, gdzie mam ją wziąć albo skąd dostarczyć ? Jak to rozumieć ?

6. Sprzedaż bawełny. Rozumiem to tak że mam np jedną przędzalnie, obok mam port Np w Lancaster, zagrywam dowolną kartę i decyduję się na sprzedaż bawełny, odwracam żeton przędzalni i portu w Lancaster. Sprzedaż wykonana :) ?

6. Sprzedaż bawełny - odległe rynki. Mam przędzalnie w Colne i wybudowane połączenie do Yorkshire. Decyduję się na sprzedaż bawełny do odległych rynków. Odkrywam jeden żeton z modyfikatorem -3. Przesuwam czarny znacznik zapotrzebowania bawełny o 3 w dół, znacznik nie dotarł na dół więc obracam swoją przędzalnie. Dostaję wtedy plus 2 pola na torze przychodu za odległe rynki i plus to co na przędzalni ?

7. Pkt Zwycięstwa. Zakończenie etapu kanałowego - Każde połączenie jest warte tyle PZ ile jest ikonek złota na jego zakończeniu. Które to ikonki złota bo tego zupełnie nie rozumiem... Jak to rozumieć i liczyć ? O co chodzi... RATUNKU ?

8. Po co między niektórymi miastami jest kwadracik z dwoma monetami - wtedy np między Wigan a Preston zahaczając o ten kwadrat z monetami muszę raz podczas swojej kolejki zbudować połączenie do tego kwadratu a później podczas swojej nast kolejki zrobić dalszą część tego połączenia?


Jeszcze raz dziękuję za pomoc, po raz pierwszy napotkałem się na takie kłopoty przy odbieraniu instrukcji, jest najgorsza jaką miałem w łapach... Albo tak mi się wydaję bo zadaję pewnie dla niektórych idiotyczne pytania, jednak odpowiedzi na nie bardzo mi pomogą.
ODPOWIEDZ