Brass: Lancashire - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: osa1908 »

wajwa pisze: 04 cze 2020, 15:25 Tracisz. I zyskujesz ;-)
Przykładowo jak nadbudujesz swoją kopalnię poziomu 1 kopalnią poziomu 2 to : nie otrzymasz 1 VP za kopalnię jedynkę , ale dostaniesz 2 VP za kopalnię dwójkę.

Tak więc można powiedzieć , że i zyskujesz i tracisz ;-)
Chyba nie rozumiem,chodzi mi o to czy cofam sie na planszy jak zamieniam budynek poziomami,czy cofam sie o wartosc jaka mi dal budynek pierwszego poziomu.
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 246 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: wajwa »

No jeżeli chodzi o podany przeze mnie przykład toTwój zysk to 1 VP.
Jeżeli liczysz punkty na bieżąco to tak dodajesz sobie jeden punkt.
Przy czym punkty liczysz raczej dwa razy : na koniec kanałów i na koniec gry ...

Mam nadzieję , że pomogłem :-)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: seki »

osa1908 pisze: 04 cze 2020, 15:43
wajwa pisze: 04 cze 2020, 15:25 Tracisz. I zyskujesz ;-)
Przykładowo jak nadbudujesz swoją kopalnię poziomu 1 kopalnią poziomu 2 to : nie otrzymasz 1 VP za kopalnię jedynkę , ale dostaniesz 2 VP za kopalnię dwójkę.

Tak więc można powiedzieć , że i zyskujesz i tracisz ;-)
Chyba nie rozumiem,chodzi mi o to czy cofam sie na planszy jak zamieniam budynek poziomami,czy cofam sie o wartosc jaka mi dal budynek pierwszego poziomu.
Nie cofasz się na torze punktacji nigdy. Nadbudowa budynku daje ci wyższą punktację w momencie gdy będziesz liczyć punkty. W trakcie ery nigdy punktacji nie zmieniasz.
nort
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2020, 11:17
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: nort »

Witam,
mam pytanie do gry 2 i 3 osobowej Brass Lancashire:
w instrukcji PL jest napisane, że w akcji budowy na 2 i 3 graczy mogę ją przeprowadzić dla dowolnej lokalizacji.

Jak rozumieć ten zapis w kontekście "podstawowych" zasad akcji budowy?
Najpierw instrukcja mówi o warunkach jakie muszą być spełnione i ograniczeniach związanych z warunkami akcji budowy a potem jakby zwalnia z nich dla 2 i 3 graczy...?

rozjaśnijcie mi to proszę
z góry dzięki
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: asiok »

nort pisze: 19 cze 2020, 14:58 Witam,
mam pytanie do gry 2 i 3 osobowej Brass Lancashire:
w instrukcji PL jest napisane, że w akcji budowy na 2 i 3 graczy mogę ją przeprowadzić dla dowolnej lokalizacji.

Jak rozumieć ten zapis w kontekście "podstawowych" zasad akcji budowy?
Najpierw instrukcja mówi o warunkach jakie muszą być spełnione i ograniczeniach związanych z warunkami akcji budowy a potem jakby zwalnia z nich dla 2 i 3 graczy...?

rozjaśnijcie mi to proszę
z góry dzięki
W 2 i 3 osoby budujesz dokładnie tak samo jak w 4. Opis mówi tylko o tym, że masz dostęp także do miast, które nie mają swojej karty w talii.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: mBird »

Cześć.
Jestem przed pierwszą rozgrywką, ale już po lekturze instrukcji. Oglądałem jakiś gameplay w necie i tam jeden z graczy w pierwszej swojej akcji buduje port za pomocą karty portu. Czy takie zagranie jest zgodne z zasadami? Może coś nie doczytałem, a czytałem wnikliwie, ale jak rozumiem przed zagraniem pierwszej akcji nie mamy jeszcze swojej sieci przedsiębiorstw. Czy nie powinno być tak, że pierwsza akcja budowy może być wykonana tylko za pomocą karty miasta? Swoją drogą, pierwsza runda jest dosyć ograniczona. Jak u Was wygląda przeważnie otwarcie? Poza pożyczką, która wydaje się bezsensowna na tym etapie, widzę tylko opcje rozwoju i budowy za pomocą karty miasta. Mam rację?

Edit: Ok. Znalazłem wyjątek w instrukcji. Jeżeli nie mamy płytek na planszy, budowa za pomocą karty przedsiębiorstwa jest dopuszczalna w dowolnym mieście.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: tomb »

Czy żetony połączeń są limitowane?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: WRS »

Tak.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: tomb »

A co się dzieje z żetonami połączeń kanałowych - wracają do gracza,, czy usuwane są z gry?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: Szewa »

tomb pisze: 04 sty 2021, 09:09 A co się dzieje z żetonami połączeń kanałowych - wracają do gracza,, czy usuwane są z gry?
Wracają do graczy.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 174 times
Been thanked: 53 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: Siersciu »

osa1908 pisze: 04 cze 2020, 15:19 Chcialbym sie upewnic g,dy robie akcje przebudowy z 1 na poziom 2 nie trace punktow zwyciestwa ?
Nie jestem pewien czy Cię dobrze zrozumiałem, ale czy wy dodajecie sobie punkty zwycięstwa po wybudowaniu każdego budynku? Jeśli tak, to pewnie dlatego zadałeś takie pytanie. Punkty powinny być przyznawane prawidłowo na koniec każdej ery.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 174 times
Been thanked: 53 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: Siersciu »

Hejka,

czy istnieje możliwość wybudowania dwóch stoczni w erze kanałów? Wygląda to tak, że tylko w liverpool jest jedyne możliwe miejsce dopóki nie pojawią się połączenia kolejowe.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: Atamán »

Tylko 1 stocznia w fazie kanałów.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: staniach21 »

Przesiadłem sie dzisiaj z Birmingham na Lancashire i dwa pytanka:
1) Gdy sprzedaje przędzalnie na rynki zamorskie i popyt spada na X to czy cała akcja sprzedaży zostaje zakończona i aby ją wznowić muszę użyć drugiej karty(zakladajaąc oczywiście, że była to pierwsza z dwóch akcji w tej turze) czy jeżeli miałem kilka przędzalni to kontynuuję akcję ( z tą samą lub inną przędzalnia) i sprzedaje je za pomocą połączonych żetonów portu? W instrukcji jest przerwij akcje sprzedaży i nie wykonuj punktu numer 3. Natomiast punkt numer 4 mówi akcje możesz powtórzyć dla kolejnej przędzalni. Takze w sumie nasuwa się jeszcze opcja, ze przędzalnia, która spowodowała "X" musi zostac nieodwrócona w tej akcji, a pozostałe przędzalnie moge sprzedać już za pomocą żetonów kotwic (portów)

2) Czy mogę sprzedawać na rynki zamorskie za pomocą nieodwróconego żetonu portu na 99% tak, ale początki tego wątku z 2008 ( jak zakładam na starej planszy Brass) wprowadzają jakieś dziwne niedomówienia.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1114
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 855 times
Been thanked: 631 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: bajbaj »

staniach21 pisze: 30 lis 2021, 23:55 Przesiadłem sie dzisiaj z Birmingham na Lancashire i dwa pytanka:
1) Gdy sprzedaje przędzalnie na rynki zamorskie i popyt spada na X to czy cała akcja sprzedaży zostaje zakończona i aby ją wznowić muszę użyć drugiej karty(zakladajaąc oczywiście, że była to pierwsza z dwóch akcji w tej turze) czy jeżeli miałem kilka przędzalni to kontynuuję akcję ( z tą samą lub inną przędzalnia) i sprzedaje je za pomocą połączonych żetonów portu? W instrukcji jest przerwij akcje sprzedaży i nie wykonuj punktu numer 3. Natomiast punkt numer 4 mówi akcje możesz powtórzyć dla kolejnej przędzalni. Takze w sumie nasuwa się jeszcze opcja, ze przędzalnia, która spowodowała "X" musi zostac nieodwrócona w tej akcji, a pozostałe przędzalnie moge sprzedać już za pomocą żetonów kotwic (portów)

2) Czy mogę sprzedawać na rynki zamorskie za pomocą nieodwróconego żetonu portu na 99% tak, ale początki tego wątku z 2008 ( jak zakładam na starej planszy Brass) wprowadzają jakieś dziwne niedomówienia.
1. Gdy bawiąc się w push your luck kiepsko dociągniesz kafelek i okaże się, że rynek zamorski jest zapchany, to po prostu tracisz akcję. Zamiast sprzedać i zarobić, nie sprzedasz i ... tyle. Dodatkowo do końca ery już nikt nie odpali rynku zamorskiego. W kolejnej akcji możesz oczywiście sprzedawać po prostu przez nieodwrócony port.

2. Tak, możesz sprzedawać zresztą także i bez portów. Wystarczy, że sieć połączeń, do której masz dostęp dochodzi do symboli połączenia z "rynkiem zewnętrznym" (dwie strzałki - zarówno porty, jak i niektóre inne lokacje na krawędzi planszt) - umożliwia to zarówno zakup węgla z magazynów poza Lancashire, jak i sprzedaż na rynku zamorskim.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: staniach21 »

bajbaj pisze: 01 gru 2021, 00:03
1. Gdy bawiąc się w push your luck kiepsko dociągniesz kafelek i okaże się, że rynek zamorski jest zapchany, to po prostu tracisz akcję. Zamiast sprzedać i zarobić, nie sprzedasz i ... tyle. Dodatkowo do końca ery już nikt nie odpali rynku zamorskiego. W kolejnej akcji możesz oczywiście sprzedawać po prostu przez nieodwrócony port.

2. Tak, możesz sprzedawać zresztą także i bez portów. Wystarczy, że sieć połączeń, do której masz dostęp dochodzi do symboli połączenia z "rynkiem zewnętrznym" (dwie strzałki) - umożliwia to zarówno zakup węgla z magazynów poza Lancashire, jak i sprzedaż na rynku zamorskim.
Czyli rozumiem przy 3 przędzalniach chcąc zagrać najbezpieczniej : mam 2 swoje niedwrócone porty, więc pierwsze 2 sprzedaje przekręcając je, a dopiero przy 3 bawie się w push your luck? Bo gdy zacznę od rynku zewnetrznego i przekrocze popyt to tych dwóch już niestety w tej akcji nie sprzedam i muszę dołożyć kolejną karte by to zrobić? (Zakładam, ze zaczynam swoją turę od akcji sprzedaży, którą powtarzam drugą kartą, bo ze miałem pecha w dociągnieciu żetonów rynku?

Przepraszam za takie dopytywanie, ale zapis kończysz akcje sprzedaży tej przędzalni i pomijasz punkt 3, gdzie punkt 4 mówi powtórz akcje dla kolejnej swojej przędzalni wg mnie pozwala na sporą nadinterpretacje :) Powinni napisać : Gdy popyt spadnie na X nie masz możliwości sprzedaży tej jak i kolejnych przędzalni w tej akcji. A to w sumie jedyna nieścisłość z Birmingham gdzie akcja sprzedaży jest prosta : Chcesz sprzedać 3 przedsiębiorstwa jeśli masz 3 piwa możesz to zrobić
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1114
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 855 times
Been thanked: 631 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: bajbaj »

staniach21 pisze: 01 gru 2021, 00:08
bajbaj pisze: 01 gru 2021, 00:03
1. Gdy bawiąc się w push your luck kiepsko dociągniesz kafelek i okaże się, że rynek zamorski jest zapchany, to po prostu tracisz akcję. Zamiast sprzedać i zarobić, nie sprzedasz i ... tyle. Dodatkowo do końca ery już nikt nie odpali rynku zamorskiego. W kolejnej akcji możesz oczywiście sprzedawać po prostu przez nieodwrócony port.

2. Tak, możesz sprzedawać zresztą także i bez portów. Wystarczy, że sieć połączeń, do której masz dostęp dochodzi do symboli połączenia z "rynkiem zewnętrznym" (dwie strzałki) - umożliwia to zarówno zakup węgla z magazynów poza Lancashire, jak i sprzedaż na rynku zamorskim.
Czyli rozumiem przy 3 przędzalniach chcąc zagrać najbezpieczniej : mam 2 swoje niedwrócone porty, więc pierwsze 2 sprzedaje przekręcając je, a dopiero przy 3 bawie się w push your luck? Bo gdy zacznę od rynku zewnetrznego i przekrocze popyt to tych dwóch już niestety w tej akcji nie sprzedam i muszę dołożyć kolejną karte by to zrobić? (Zakładam, ze zaczynam swoją turę od akcji sprzedaży, którą powtarzam drugą kartą, bo ze miałem pecha w dociągnieciu żetonów rynku?

Przepraszam za takie dopytywanie, ale zapis kończysz akcje sprzedaży tej przędzalni i pomijasz punkt 3, gdzie punkt 4 mówi powtórz akcje dla kolejnej swojej przędzalni wg mnie pozwala na sporą nadinterpretacje :) Powinni napisać : Gdy popyt spadnie na X nie masz możliwości sprzedaży tej jak i kolejnych przędzalni w tej akcji. A to w sumie jedyna nieścisłość z Birmingham gdzie akcja sprzedaży jest prosta : Chcesz sprzedać 3 przedsiębiorstwa jeśli masz 3 piwa możesz to zrobić
Trudno wskazać, co jest najbezpieczniejsze. Ja zazwyczaj na początku prę na rynek zewnętrzny, bo jest dostępny. Staram się zapamiętać, jakie kafle już poszły. Gdy dochodzi się np. do trzech-czterech pól od X, to wtedy zazwyczaj sprzeda bez większego ryzyka tylko jedna osoba, a kolejne już nie.

Co do dokładania kart, to wszystko w tej grze przecież kosztuje wyrzucenie karty z ręki. Tj. nieważne czy akcja sprzedaży na rynku zewnętrznym się uda, czy też nie, ponosi się koszt w postaci wyrzucenia karty i odpalenia jednej z dwóch akcji dostępnych w turze gracza. Czyli, jeśli chcesz sprzedać przędzę z dwóch przędzalni, a stracisz akcje na nieskuteczną sprzedaż przez rynek zewnętrzny, to w drugiej akcji możesz sprzedać przez port przędzę z jednej z nich (i odwrócić jej znacznik). Przędzę z drugiej przędzalni będziesz mógł sprzedać dopiero w pierwszej akcji swojej kolejnej tury.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: staniach21 »

bajbaj pisze: 01 gru 2021, 00:44

Trudno wskazać, co jest najbezpieczniejsze. Ja zazwyczaj na początku prę na rynek zewnętrzny, bo jest dostępny. Staram się zapamiętać, jakie kafle już poszły. Gdy dochodzi się np. do trzech-czterech pól od X, to wtedy zazwyczaj sprzeda bez większego ryzyka tylko jedna osoba, a kolejne już nie.

Co do dokładania kart, to wszystko w tej grze przecież kosztuje wyrzucenie karty z ręki. Tj. nieważne czy akcja sprzedaży na rynku zewnętrznym się uda, czy też nie, ponosi się koszt w postaci wyrzucenia karty i odpalenia jednej z dwóch akcji dostępnych w turze gracza. Czyli, jeśli chcesz sprzedać przędzę z dwóch przędzalni, a stracisz akcje na nieskuteczną sprzedaż przez rynek zewnętrzny, to w drugiej akcji możesz sprzedać przez port przędzę z jednej z nich (i odwrócić jej znacznik). Przędzę z drugiej przędzalni będziesz mógł sprzedać dopiero w pierwszej akcji swojej kolejnej tury.
No tak, ale jedną kartą (akcją) możesz sprzedać kilka przędzalni dlatego kolejność wydaję się tu istotna jeśli nieudana sprzedaż zewnętrza kończy od razu całą akcję pomimo, ze mam kolejne przędzalnie do sprzedaży i podłączone do nich żetony portu :)


Dla pokoleń znalazłem na BGG :

Jeśli zewnętrzy market spadnie do X natychmiastowo kończysz całą akcje sprzedaży. Więc jeśli w planie macie w jednej akcji sprzedać 3 przędzalnie ( 2 przy użyciu swoich nieodwróconych portów i 1 na zewnętrzny rynek , który osiągnął już poziom bliski "X" sprzedajcie najpierw używając swoich portów, a następnie market zewnętrzny ponieważ zaczynając od rynków zewnętrznych z planowanych 3 jest szansa ,że sprzedacie całe 0. Dość oczywiste teraz natomiast w instrukcji jest duże pole do nadinterpretacji
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1114
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 855 times
Been thanked: 631 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: bajbaj »

staniach21 pisze: 01 gru 2021, 00:53
bajbaj pisze: 01 gru 2021, 00:44 (...)
Co do dokładania kart, to wszystko w tej grze przecież kosztuje wyrzucenie karty z ręki. Tj. nieważne czy akcja sprzedaży na rynku zewnętrznym się uda, czy też nie, ponosi się koszt w postaci wyrzucenia karty i odpalenia jednej z dwóch akcji dostępnych w turze gracza. Czyli, jeśli chcesz sprzedać przędzę z dwóch przędzalni, a stracisz akcje na nieskuteczną sprzedaż przez rynek zewnętrzny, to w drugiej akcji możesz sprzedać przez port przędzę z jednej z nich (i odwrócić jej znacznik). Przędzę z drugiej przędzalni będziesz mógł sprzedać dopiero w pierwszej akcji swojej kolejnej tury.
No tak, ale jedną kartą (akcją) możesz sprzedać kilka przędzalni dlatego kolejność wydaję się tu istotna jeśli nieudana sprzedaż zewnętrza kończy od razu całą akcję pomimo, ze mam kolejne przędzalnie do sprzedaży i podłączone do nich żetony portu :)
Nie, jedna karta - jedna akcja - możliwość sprzedaży przędzy z jednej przędzalni
Tyle gier i tyle razy źle... :D
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 01 gru 2021, 01:37 przez bajbaj, łącznie zmieniany 2 razy.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: staniach21 »

bajbaj pisze: 01 gru 2021, 01:30

Nie, jedna karta - jedna akcja - możliwość sprzedaży przędzy z jednej przędzalni
Spoiler:
Obrazek

Niestety nie kolego. Akcja sprzedaży pozwala na sprzedanie kilku przędzalni jedną kartą :) Tak samo jest w Brass Birmingham
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1114
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 855 times
Been thanked: 631 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: bajbaj »

staniach21 pisze: 01 gru 2021, 01:34
Obrazek

Niestety nie kolego. Akcja sprzedaży pozwala na sprzedanie kilku przędzalni jedną kartą :) Tak samo jest w Brass Birmingham
Tak - racja! Mój błąd - jakoś pięknie wpisywało mi się to w odczuwalną większą ciasnotę L w relacji do B.
asot11
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2023, 11:46
Has thanked: 3 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: asot11 »

Witam,

Jestem po swojej dziewiczej rozgrywce w Lancashire w 2 osoby i mam kilka pytań. Jeśli był już kiedyś o nich wątek tu na forum i powielam temat to najmocniej przepraszam.

1. Jeśli chodzi o sprzedaż przędzalni - czy za pomocą jednej karty akcji mogę sprzedać ich kilka? Na jakiej zasadzie to działa? Jeśli mam powiedzmy 2 przędzalnie podłączone do jednego portu, obie odwracam za jednym razem razem z portem i tym sposobem odwracam 3 kafelki? Czy robię tak, że pierwszą sprzedaje do nieodwróconego portu odwracając 2 kafelki a pozostałe na rynku bawełny lub wykorzystując inny port?
2. Po pierwszej erze zliczamy punkty i zostawiamy przedsiębiorstwa II poziomu i wyższe na planszy. Czy po drugiej erze one ponownie dają nam punkty z hexów? Czyli liczymy te przedsiębiorstwa pozostawione na planszy jakby podwójnie po erze I i II?
3. Czy w Lancashire jak w Birmingham, możemy rozpocząć od budowania połączenia nie mając żadnego przedsiębiorstwa czy połączenia na planszy? Np rozpoczynając grę od razu robimy sobie połączenie z rynkiem. W instrukcji jest informacja o stawianiu przedsiębiorstwa.
4. Czy po pierwszej erze resetuje nam się stan węgla i żelaza na rynku? Czy zostaje bez zmian tak jak zakończyliśmy I erę. Docelowo mamy 8 kostek obu surowców na planszy rozpoczynając grę. Po pierwszej turze załóżmy że brakuje kilku kostek węgla na rynku. Czy po tej erze je dokładam do stanu początkowego czy zostawiam tak jak zakończyliśmy.

Bardzo dziękuje za rozwianie wątpliwości.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1061 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

1. Możesz jedną karta sprzedawać z wielu przędzalni, ale port przyjmie jedną, kolejne musisz wyprzedać w innych portach lub na rynku zagranicznym.
2. Tak
3. Jeżeli nie masz nic na mapie budujesz połączenie gdzie chcesz, jeżeli masz, to połączenie musi być w twojej sieci.
4. Nie resetuje się rynek, zostaje jak był.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
asot11
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2023, 11:46
Has thanked: 3 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: asot11 »

ave.crux pisze: 22 sty 2023, 09:17 1. Możesz jedną karta sprzedawać z wielu przędzalni, ale port przyjmie jedną, kolejne musisz wyprzedać w innych portach lub na rynku zagranicznym.
2. Tak
3. Jeżeli nie masz nic na mapie budujesz połączenie gdzie chcesz, jeżeli masz, to połączenie musi być w twojej sieci.
4. Nie resetuje się rynek, zostaje jak był.
Dziękuję za odpowiedź.

Gdzie mogę znaleźć informację odnośnie pkt. 3. W instrukcji takiej informacji nie ma.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: staniach21 »

asot11 pisze: 22 sty 2023, 11:10 Gdzie mogę znaleźć informację odnośnie pkt. 3. W instrukcji takiej informacji nie ma.
To ja z kolei napisze zupełnie odwrotnie ;) Z tego co pamiętam jedną z różnic między B:L i B:B było własnie to, że w Lancashire nie możesz zacząć od połączenia tak jak w Birmingham, więc pierwsze z nich i każde następne zawsze postawisz już w swojej sieci obok jakiegoś budynku.

EDIT: Sprawdziłem i dla Birmingham jest coś takiego w instrukcji przy akcji budowania połączenia, a dla Lancashire to nie występuje :D Natomiast jeśli autor to zmienił w poźniejszej wersji może pozwolenie graczom na budowanie połączenia jako pierwszej akcji poza siecią ma sens
Exception: If you have no Industry
or Link tiles on the board, you may
place a Link tile on any undeveloped
line (you must still consume coal if
building a rail Link)
ODPOWIEDZ