Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Rafal_Kruczek »

Tycjan pisze:
EsperanzaDMV pisze:A ja się wstrzymam z zakupem i poczekam na kolejne części tej gry (od 10:55 na tym nagraniu Magda Roehr mówi o dwóch kolejnych częściach, zapytana o napis z boku pudełka "Ciąg dalszy nastąpi...").
Zakładam że kolejne części (XVI i XVII wiek) będą miały trochę zmieniony klimat i elementy, poczekam, ocenię która najciekawsza i wtedy się zdecyduję ;)
Tak jak napisał Sipio, premiera 2018 i 2019. Będą miały różne mechaniki, ale jeden wspólny temat, czyli handel w różnych okresach i/lub regionach. Ciekawszą kwestią jest to, że będzie można je łączyć i grać w rożnych kombinacjach. Dodatkowo okładki będą tworzyć jeden obrazek, patrząc od przodu i z boku.
ooo, A ja myslałem że bedzie na odwrót - podobne mechaniki ,a tematyka zmieniająca się. Widocznie musiałem coś źle usłyszeć...
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 978
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 358 times
Been thanked: 763 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Apos »

Takie moje wrażenia na szybko z Century:
- śliczne oraz dość różnorodne grafiki na kartach, fajne kostki, w porządku wyglądające monety, miseczki przeciętne (aż bije od nich 'Manufactured in PRC'), kiepsko zaprojektowana wypraska przez co zakoszulkowane karty trzeba trzymać pod nią
- b. szybko się tłumaczy (3 minuty) i gra (rozgrywka ~15 minut), praktycznie każdy to skuma
- cała mechanika opiera się o zagrywanie kart akcji: dobranie, wymiana albo upgrade kosteczek, zamiana kosteczek na karty celów oraz kupno karty (mamy mini element deck-buildingu)
- dla kogoś kto nie zna gier planszowych i szuka czegoś prościutkiego lub tytułu dla dzieci - może być ok, głównie przez atrakcyjny wygląd po rozłożeniu
- dla osób ogranych, choćby w jakieś podstawowe gry planszowe - nuda
- myślałem o Century jako fillerze albo imprezówce, ale jest wiele bardziej interesujących tytułów
- jako dwuosobówka również kiepsko wypada, choćby taki Jaipur o podobnej tematyce, zjada Century na śniadanie
- gra szybko staje się monotonna i powtarzalna, ma się wrażenie, że część elementów zostało obciętych i brakuje w niej jakiejś głębi, aby zachęcić do dalszej gry
- opisana jako 'Splendor killer', ale na dobrą sprawę tu wiele nie potrzeba aby wymyślić lepszą grę od Splendoru :D


Również się zgadzam z @Dr. Nikczemniuk, że dla relaksu lub wprowadzania nowych osób do świata gier planszowych lepiej zagrać w Epokę Kamienia - wygląda jeszcze lepiej, ma dużo elementów, planszę, kubeczek, jest tańsza i co najważniejsze pomasuje szare komórki podczas rozgrywki. W Century rozgrywka wychodzi jakoś blado i jednowymiarowo.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

" dla osób ogranych, choćby w jakieś podstawowe gry planszowe - nuda"

czyli twierdzisz ze Tycjan, Yosz, Marek z Planszolandii, wielu innych recenzentów i użytkowników tego forum czy choćby ja sam, którzy grę chwalą, nie mają pdostawowej wiedzy na temat planszówek bo im się podobało? :D
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 978
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 358 times
Been thanked: 763 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Apos »

Krwawisz pisze:" dla osób ogranych, choćby w jakieś podstawowe gry planszowe - nuda"

czyli twierdzisz ze Tycjan, Yosz, Marek z Planszolandii, wielu innych recenzentów i użytkowników tego forum czy choćby ja sam, którzy grę chwalą, nie mają pdostawowej wiedzy na temat planszówek bo im się podobało? :D
Ciesze się że w Waszym gronie gra się spodobała. W moim ani nie zachwyciła, ani nie spełniła swojego zadania - znamy wiele gier, które o wiele lepiej spełniają swą rolę jako filler bądź gra wprowadzająca do gier planszowych czy imprezówka. Może to kwestia również tego, że podobny Splendor też nas zanudził.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

spoko, rozumiem ze rozne sa gusta, upodobania i planszowkowe potrzeby :) nie mam z tym zadnego problemu. Przestrzegam jedynie przy łatwym kategoryzowaniu wg ktorego jak ktos jest zaawansowany to mu sie nie spodoba :) (choc oczywiscie masz racje, ze nie jest to zlozona gra i takiej nawet nie udaje :) )
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dla wielu taki wypasiony Scythe też jest be... :wink:
Uważam że Century ze względu na mechanikę jest świetnym wprowadzeniem do takiej gry jak Concordia.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: rattkin »

Czasem łatwiej wytłumaczyć anomalię.
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: eventide »

Po dzisiejszej rozgrywce (3 partie) jeden z graczy zadał pytanie: "Powiedz mi, ile gejtłej gejmów można mieć w swojej kolekcji i po co"? I to chyba najlepiej podsumowuje całą grę. Z "Century" nie jest nic nie w porządku. Ot, poprawnie zaprojektowana gra, tyle że według mnie kompletnie zbędna jako pozycja numer 50+ w kolekcji. Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy w ogóle by mi się chciało w nią jeszcze raz grać, nie mówiąc o zakupie. Ale jak ktoś lubi...
TTR_1983
Posty: 3933
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: TTR_1983 »

Po Twoim poście, biorąc pod uwagę cenę wiele osób nie kupi [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: ChlastBatem »

Trzeba przyznać, że cena jest z kosmosu jak za takie pudełeczko z sporą ilością powietrza.
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Elisek »

Nie ma sensu, aż tak atakować gry. Trzeba brać pod uwagę to, że opinia o grze powinna być wyrażana w jakiejś konkretnej kategorii czy też dla konkretnego grona odbiorców.

Ja bym tą grę oceniał jako lekką gre familijną. W tej kategorii wygląda naprawdę dobrze, bo i zainteresuje młodszych oraz pozwala wysilić szare komórki. Natomiast jak ktoś się doszukuje niezwykłej mechaniki czy tez klimatu no to wiadomo, że to nie jest ten typ i co ważniejsze nie ten target klientów.

Nie można np. porównać tej gry z dominionem mimo, że przecież też sie buduje deck. Natomiast można jak najabardziej porównać ze splendorem, bo to właśnie tych którym splendor się podoba ta gra może się także spodobać.

Podsumowując:

+ Piękne grafiki i samo wydanie
+ Mechanika jak na gre rodzinną
+ Regrywalność
+ Lekkość
+ Dla osób szukających lekkich gier z prostą mechaniką i prostymi combami

- Bez maty gra traci bardzo wiele z wyglądu i klimatu też
- Kostki przypraw mogłyby być o wiele lepiej przemyślane, a nie zwykłe kostki
- Zdecydowanie nie dla osób poszukujących głębi i skomplikowanych comb oraz taktyk
- Zdecydowanie cena
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Paskuder »

Jak z tymi matami? Będą normalnie dostępne razem z grą w sklepach czy tylko na stronie wydawcy? Wygłupiamy się z super limitowaną ilością hiper ekskluziw czy każdy zainteresowany kupi?
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Stary Madry Elf
Posty: 40
Rejestracja: 08 sty 2016, 15:55
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Stary Madry Elf »

Mata do tej gry jest tak bardzo potrzebna jak mata do gry splendor.
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Elisek »

Wydawca pisał że maty będą ale w ograniczonej ilosci. Natomiast cena nie wiem ale zagranicą polecieli 30$ .
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Paskuder »

Stary Madry Elf pisze:Mata do tej gry jest tak bardzo potrzebna jak mata do gry splendor.
Granie w tą grę bez maty to jak całowanie się przez szybę - teoretycznie można ale przyjemność jakby mniejsza :mrgreen: IMHO oczywiście
Elisek pisze: Wydawca pisał że maty będą ale w ograniczonej ilosci. Natomiast cena nie wiem ale zagranicą polecieli 30$
Nieźle - ciekawe z czego ją tam robią za granicą - platyna inkrustowana złotem i wysadzana szlachetnymi kamieniami??? :?:


Grę zamówię sobie u małżonki na urodziny - niech ona martwi się ceną 8)

U mnie chwyci na pewno bo
a) dzieciaki szybko załapią o co chodzi
b) słabo grająca najlepsza małżonka pod słońcem też będzie miała frajdę
c) pięknie wygląda
d) jest szybka
e) splendor nie miał okazji trafić na stół
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Tycjan »

Paskuder pisze: [...] c) pięknie wygląda [...]
Potwierdzam :) Ostatnio zrobiliśmy nawet małą fotosesję polskiemu wydaniu :)
Link: http://bit.ly/Century-Korzenny-Szlak-ga ... Planszy-pl

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Pan_K »

Paskuder pisze: b) słabo grająca najlepsza małżonka pod słońcem też będzie miała frajdę
c) pięknie wygląda
d) jest szybka
Rozumiem, że piękna. Ale co to znaczy, że szybka?
;) 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Paskuder »

No sesja piękna ale mata gdzie? Zawalanka panie zawalanka :mrgreen:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Paskuder »

Pan_K pisze:
Paskuder pisze: b) słabo grająca najlepsza małżonka pod słońcem też będzie miała frajdę
c) pięknie wygląda
d) jest szybka
Rozumiem, że piękna. Ale co to znaczy, że szybka?
;) 8)
8) :P
Da radę skończyć przed obiadem :wink:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

ej, małżonka ma konto na forum? :D
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Paskuder »

Krwawisz pisze:ej, małżonka ma konto na forum? :D
Na szczęście nie :D
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: harrison »

na BGG pojawiły się grafiki kolejnych części gry
- Century: Eastern Wonders
- Century: A New World

Obrazek

Link
https://boardgamegeek.com/image/3339643 ... size=large
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: hipcio_stg »

Dla mnie cena, rozmiar koszulek (po jakiego ciula tarot?) i fakt, że posiadam splendora eliminuję grę do momentu, gdzie będzie osiągalna jako nowa w okolicy 80pln. Tyle wg mnie powinna kosztować. Dodam, ze splendor mocno siedzi w mojej grupie.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1522
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: EsperanzaDMV »

hipcio_stg pisze:Dla mnie cena, rozmiar koszulek (po jakiego ciula tarot?) i fakt, że posiadam splendora eliminuję grę do momentu, gdzie będzie osiągalna jako nowa w okolicy 80pln. Tyle wg mnie powinna kosztować. Dodam, ze splendor mocno siedzi w mojej grupie.
+1, mam identyczne odczucia. Czekam aż minie pierwsza fala i cena znormalnieje.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Rafal_Kruczek »

Stary Madry Elf pisze:Mata do tej gry jest tak bardzo potrzebna jak mata do gry splendor.
Brak planszy na której rozkłada sie karty można Splendorowi wybaczyć ze względu na cenę - można go znaleźć na internecie nawet za mniej niz z 80 PLN.
W Century przy sugerowanej cenie detalicznej 160 PLN powinna być taka plansza. No chyba ze cena jest mocno wyśrubowana i rzeczywiste ceny beda oscylować wokół lub poniżej ceny jaka była w przedsprzedaży(115 PLN).
Jak dla mnie gra idealna jako gateway.
Zasady proste - tylko 2 lub 3 pułapki :)
Całkiem przenośna - jak się nie weżnie pudełka.
Ale 100 kart i 50 kosteczek to nie ta kategoria cenowa - sztuczne manewry w celu optycznego/estetycznego zwiększenia wartosci gry np. zwiększanie pudełka, metalowe monety, miseczki, wypraska (zbyt dopracowana - nie wchodzą karty w koszulakch). powodują ze gra jest troche za droga w stosunku do tego co reprezentuje. I chyba nie można jej polecić jako filler. No chyba ze cena nie ma znaczenia :)

A co do maty, to jesli gra zaczyna wyglądać jak gra, dopiero po dodaniu akcesorium, który kosztuje prawie tyle samo co gra, to (w tym konkretnym przypadku) nie uznaję pozytywnych recenzji, w których widać matę do gry. Jeśli była podczas gry to wpłynęła na ocenę.
ODPOWIEDZ