Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Benson »

Wiem, że za takie pytanie powinienem się pewnie wstydzić, ale Brzdęk jest moim pierwszym deckbuilderem, więc... :oops:
Czy jeśli zagram 5 kart z ręki w turze, to w następnej:
a) dobieram kolejne 5 z tych, które mi zostały, a jeśli będzie ich za mało, tasuję odrzucone i z nich dobieram resztę;
b) zawsze odrzucone dokładam do tych, które zostały, tasuję całą swoją talię i biorę 5?
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 167 times
Been thanked: 207 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Tachion »

Odpowiedź A ;)
Awatar użytkownika
muj_rzłuf
Posty: 25
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: muj_rzłuf »

A teraz sobie wyobraźcie, że mam tą kartę na ręce (pozer) i jestem tuż przed wyjściem, a za całą resztę brzdekow które mi zostały (niemało), biorę tyle ile mogę magicznych woluminów (+7pkt zwycięstwa). Chyba tak?! :)
Nie wiem czy to nie za mocna karta, potrafi podnieść ciśnienie reszcie grających..

Obrazek
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Losiek »

Nie do końca. Musisz mieć karty wydające Brzdęk. Za każdy wydany Brzdęk z tych kart dostajesz 1 a Wolumin kosztuje 7.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Tringa »

Ee... Chwila, ja rozumiem tę kartę trochę inaczej. My gramy, że ona dodaje +1 na zakupy za każdy brzdęk, który zrobimy w tej turze. Nie za Brzdęki, które dodatkowo wydamy z puli brzdęków.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gromb »

opis oryginalny (angielski) mówi, że za każdy Clank! który zrobisz, więc chyba wszystko jasne.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: yrq »

Jestem prawie pewny (a na tyle leniwy żeby nie otwierać pudła ze wszystkim co wyszło do Clanka), że oryginalny tekst brzmi "+1 skill for each Clank! you generate this turn". Czy coś podobnego.
W każdym razie interpretacja nie zostawiała miejsca na niejasności i chodziło tylko o brzdęk, który robiło się przy okazji innych kart i efektów.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gromb »

yrq pisze: 25 paź 2020, 00:03 Jestem prawie pewny (a na tyle leniwy żeby nie otwierać pudła ze wszystkim co wyszło do Clanka), że oryginalny tekst brzmi "+1 skill for each Clank! you generate this turn". Czy coś podobnego.
W każdym razie interpretacja nie zostawiała miejsca na niejasności i chodziło tylko o brzdęk, który robiło się przy okazji innych kart i efektów.
Ja sprawdziłem- jest make :-)
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Kisun »

Słowo "wydasz" ma dwa znaczenia. Tu nie płaci się kostkami brzdęku, które są w rezerwie. Ich nie wydajesz (w znaczeniu: płacisz nimi). Wydajesz dźwięk - czyli spowodujesz że dźwięk (brzdęk) jest słyszalny - i wtedy kładziesz kostki na polu Brzdęk. W związku z tym, nie płacisz dźwiękiem/brzdękiem, który ci pozostał, a dostajesz bonus, za każdy hałas, który wyemitujesz. Inaczej mówiąc, im więcej narobisz hałasu (w aktualnej turze), tym większą masz premię. :) I nie trzeba do tego sięgać po instrukcję angielską :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: BOLLO »

Fioletowe karty z napisem WYKORZYSTAJ.
Jak kupie taka karte to w tej samej turze ja wykorzystuje i karta spada do pudelka czy niewykorzystuje jej po zakupie, idzie do stosu odrzuconych i jak dobiore kiedys to wywalam do pudelka?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gromb »

Wykorzystujesz w tej samej turze i na stos ale nie swój tylko główny. Naprawdę udało Ci się zmielić całą talię?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: BOLLO »

A czemu zmielic cala talie?przeciez one losowo wypadaja z tali
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: tomekmani3k »

Chyba nie do końca sie zrozumieliście :D fioletowe kupujesz, wykorzystujesz od razu i odkladasz do pudelka. A swoja talia jest normalnie tasowana i zużywana. Gromb pewnie myślał o całej talii z rynku.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gromb »

Dokładnie tak :wink:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: BOLLO »

tomekmani3k pisze: 23 lis 2020, 13:34 Chyba nie do końca sie zrozumieliście :D fioletowe kupujesz, wykorzystujesz od razu i odkladasz do pudelka. A swoja talia jest normalnie tasowana i zużywana. Gromb pewnie myślał o całej talii z rynku.
No ja tak go wlasnie zrozumialem dlatego nie zalapalem gdzie napisalem ze przewinalem cala talie rynku :?
aanula
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2018, 11:03

Re: Clank! / podmiana karty lochu na nową

Post autor: aanula »

Hej,
mam wątpliwość co do karty ze zdolnością "zastąp kartę lochu nową kartą z talii lochu" - czy jeśli na nowej karcie karcie pojawia się smok, to jego atak następuje:

a) od razu (w trakcie trwającej tury gracza, który tę akcję wykonuje). Jeśli są jeszcze inne wolne miejsca wśród kart lochu, i podczas ich uzupełniania na koniec tury gracza pojawi się smok, to następuje kolejny atak

b) dopiero po tym jak zakończy turę, i dodatkowo zostaną uzupełnione ew. wolne miejsca, które powstały wśród kart lochu

Dzięki!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / podmiana karty lochu na nową

Post autor: grzeslaw90 »

aanula pisze: 06 gru 2020, 00:30 Hej,
mam wątpliwość co do karty ze zdolnością "zastąp kartę lochu nową kartą z talii lochu" - czy jeśli na nowej karcie karcie pojawia się smok, to jego atak następuje:

a) od razu (w trakcie trwającej tury gracza, który tę akcję wykonuje). Jeśli są jeszcze inne wolne miejsca wśród kart lochu, i podczas ich uzupełniania na koniec tury gracza pojawi się smok, to następuje kolejny atak

b) dopiero po tym jak zakończy turę, i dodatkowo zostaną uzupełnione ew. wolne miejsca, które powstały wśród kart lochu

Dzięki!
W ogóle - atak smoka z symbolu na karcie jest tylko przy uzupełnianiu kart lochów na koniec tury gracza.
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Clank! / podmiana karty lochu na nową

Post autor: GaGacek »

aanula pisze: 06 gru 2020, 00:30 Hej,
mam wątpliwość co do karty ze zdolnością "zastąp kartę lochu nową kartą z talii lochu" - czy jeśli na nowej karcie karcie pojawia się smok, to jego atak następuje:



Dzięki!
Na mojej karcie jest tak to wyjaśnione


Obrazek
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: superthulee »

Hej,

Pytanie dotyczące poniższego:
"Za pierwszym razem, gdy jakiś gracz opuści lochy lub straci przytomność, gracz ten natychmiast przenosi swój pionek na pierwsze (najbardziej z lewej) pole toru odliczania znajdującego się w pobliżu zejścia do lochów."

Czy dobrze rozumiem - scenariusze mogą być 3:
1. Opuściłem lochy: Wyszedłem z podziemi i dotarłem na szczyt do miejsca, skąd rozpocząłem przygodę, na zewnątrz lochów. Zdobywam odznakę złodziejskiego mistrzostwa wartą dodatkowe 20 punktów zwycięstwa i zaczynam odliczanie dla innych graczy do końca gry?
2. Straciłem przytomność na powierzchni: Wyszedłem z podziemi wracałem na szczyt do miejsca, skąd rozpocząłem przygodę, na zewnątrz lochów, ale mnie po drodze ubili i tracę przytomność i przenoszę pionek na szczyt bez zdobywania odznaki złodziejskiego mistrzostwa i zaczynam odliczanie dla innych graczy do końca gry?
3. Nie udało mi się wyjść z podziemi: Umarłem w podziemiach i tyle, wypadam z gry i patrzę jak inni gracze sobie dograją do końca?

Dzięki!
Paweł
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: tomekmani3k »

superthulee pisze: 07 gru 2020, 18:53 Hej,

Pytanie dotyczące poniższego:
"Za pierwszym razem, gdy jakiś gracz opuści lochy lub straci przytomność, gracz ten natychmiast przenosi swój pionek na pierwsze (najbardziej z lewej) pole toru odliczania znajdującego się w pobliżu zejścia do lochów."

Czy dobrze rozumiem - scenariusze mogą być 3:
1. Opuściłem lochy: Wyszedłem z podziemi i dotarłem na szczyt do miejsca, skąd rozpocząłem przygodę, na zewnątrz lochów. Zdobywam odznakę złodziejskiego mistrzostwa wartą dodatkowe 20 punktów zwycięstwa i zaczynam odliczanie dla innych graczy do końca gry?
2. Straciłem przytomność na powierzchni: Wyszedłem z podziemi wracałem na szczyt do miejsca, skąd rozpocząłem przygodę, na zewnątrz lochów, ale mnie po drodze ubili i tracę przytomność i przenoszę pionek na szczyt bez zdobywania odznaki złodziejskiego mistrzostwa i zaczynam odliczanie dla innych graczy do końca gry?
3. Nie udało mi się wyjść z podziemi: Umarłem w podziemiach i tyle, wypadam z gry i patrzę jak inni gracze sobie dograją do końca?

Dzięki!
Paweł
Ad. 3. Też przenosisz pionek i zaczynasz odliczanie. Jak stracisz wszystkie punkty życia to tracisz przytomność. I dopiero wtedy patrzy się czy jesteś na powierzchni czy pod i czy masz artefakt.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: BOLLO »

tomekmani3k pisze: 07 gru 2020, 19:26
superthulee pisze: 07 gru 2020, 18:53 Hej,

Pytanie dotyczące poniższego:
"Za pierwszym razem, gdy jakiś gracz opuści lochy lub straci przytomność, gracz ten natychmiast przenosi swój pionek na pierwsze (najbardziej z lewej) pole toru odliczania znajdującego się w pobliżu zejścia do lochów."

Czy dobrze rozumiem - scenariusze mogą być 3:
1. Opuściłem lochy: Wyszedłem z podziemi i dotarłem na szczyt do miejsca, skąd rozpocząłem przygodę, na zewnątrz lochów. Zdobywam odznakę złodziejskiego mistrzostwa wartą dodatkowe 20 punktów zwycięstwa i zaczynam odliczanie dla innych graczy do końca gry?
2. Straciłem przytomność na powierzchni: Wyszedłem z podziemi wracałem na szczyt do miejsca, skąd rozpocząłem przygodę, na zewnątrz lochów, ale mnie po drodze ubili i tracę przytomność i przenoszę pionek na szczyt bez zdobywania odznaki złodziejskiego mistrzostwa i zaczynam odliczanie dla innych graczy do końca gry?
3. Nie udało mi się wyjść z podziemi: Umarłem w podziemiach i tyle, wypadam z gry i patrzę jak inni gracze sobie dograją do końca?

Dzięki!
Paweł
Ad. 3. Też przenosisz pionek i zaczynasz odliczanie. Jak stracisz wszystkie punkty życia to tracisz przytomność. I dopiero wtedy patrzy się czy jesteś na powierzchni czy pod i czy masz artefakt.
Nie masz racji. Jak giniesz w podziemiach to automatycznie przegrywasz wszystko
Jeśli wskaźnik zdrowia gracza kiedykolwiek się zapełni, gracz traci przytomność. Co dzieje się dalej, zależy od tego, co udało się graczowi do tej pory zdziałać:• Jeśli gracz zdobył artefakt i uciekł z obszaru podziemi, to zostaje uratowany przez mieszkańców pobliskiego miasteczka i może policzyć na koniec gry zebrane przez siebie punkty zwycięstwa.• Jeśli gracz nie zdobył artefaktu lub nadal znajduje się w podziemiach, to nie ma dla niego ratunku. Automatycznie przegrywa.
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: tomekmani3k »

BOLLO pisze: 08 gru 2020, 09:35
tomekmani3k pisze: 07 gru 2020, 19:26
superthulee pisze: 07 gru 2020, 18:53 Hej,

Pytanie dotyczące poniższego:
"Za pierwszym razem, gdy jakiś gracz opuści lochy lub straci przytomność, gracz ten natychmiast przenosi swój pionek na pierwsze (najbardziej z lewej) pole toru odliczania znajdującego się w pobliżu zejścia do lochów."

Czy dobrze rozumiem - scenariusze mogą być 3:
1. Opuściłem lochy: Wyszedłem z podziemi i dotarłem na szczyt do miejsca, skąd rozpocząłem przygodę, na zewnątrz lochów. Zdobywam odznakę złodziejskiego mistrzostwa wartą dodatkowe 20 punktów zwycięstwa i zaczynam odliczanie dla innych graczy do końca gry?
2. Straciłem przytomność na powierzchni: Wyszedłem z podziemi wracałem na szczyt do miejsca, skąd rozpocząłem przygodę, na zewnątrz lochów, ale mnie po drodze ubili i tracę przytomność i przenoszę pionek na szczyt bez zdobywania odznaki złodziejskiego mistrzostwa i zaczynam odliczanie dla innych graczy do końca gry?
3. Nie udało mi się wyjść z podziemi: Umarłem w podziemiach i tyle, wypadam z gry i patrzę jak inni gracze sobie dograją do końca?

Dzięki!
Paweł
Ad. 3. Też przenosisz pionek i zaczynasz odliczanie. Jak stracisz wszystkie punkty życia to tracisz przytomność. I dopiero wtedy patrzy się czy jesteś na powierzchni czy pod i czy masz artefakt.
Nie masz racji. Jak giniesz w podziemiach to automatycznie przegrywasz wszystko
Jeśli wskaźnik zdrowia gracza kiedykolwiek się zapełni, gracz traci przytomność. Co dzieje się dalej, zależy od tego, co udało się graczowi do tej pory zdziałać:• Jeśli gracz zdobył artefakt i uciekł z obszaru podziemi, to zostaje uratowany przez mieszkańców pobliskiego miasteczka i może policzyć na koniec gry zebrane przez siebie punkty zwycięstwa.• Jeśli gracz nie zdobył artefaktu lub nadal znajduje się w podziemiach, to nie ma dla niego ratunku. Automatycznie przegrywa.
Mi chodzi o fragment że nie czekasz i patrzysz jak inni grają na spokojnie, tylko fakt że straciłeś przytomność w podziemiach (a w rezultacie giniesz) też aktywuje końcowe odliczanie.
seban
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2018, 19:40
Has thanked: 82 times
Been thanked: 13 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: seban »

Ten przytoczony przez Bollo fragment instrukcji jest trochę wyrwany z kontekstu i mógłby sugerować, że gracz, który zginął w podziemiach jest eliminowany z gry a reszta gra sobie dalej jakby się dla nich nic nie stało.
Także precyzując, pierwszy gracz, któremu się zdarzy zemrzeć w podziemiach także aktywyje końcowe rundy gry( jego pionek przesuwany jest na pole toru odliczania). Oczywiście nie ma już szans na wygraną, jak wszyscy gracze uciekną lub zginą, jego punktów w ogóle się nie zlicza.
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: superthulee »

Dzięki!

Drugie pytanie jakie mam to dotyczy poniższego fragmentu z instukcji:

Na końcu każdej tury puste miejsca (jeśli takie są) w puli kart lochów należy uzupełnić nowymi kartami z talii lochów. Jeżeli któraś z dokładanych kart zawiera symbol smoczego ataku, smok atakuje! Ale tylko raz, niezależnie od tego, ile symboli smoczego ataku zostało odkrytych.


Jeżeli gracz kupi w swojej turze np. 3 kart z puli kart lochów, odkrywa nowe i na jażdej z nich jest symbol smoczego ataku > smok nie atakuje 3x tylko 1x?

Dzięki!
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Tringa »

To jest dosłownie napisane. Smok atakuje tylko 1 raz, niezależnie na ilu kartach był.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
ODPOWIEDZ