Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
superthulee
Posty: 78
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: superthulee »

seban pisze: 08 gru 2020, 11:50 Ten przytoczony przez Bollo fragment instrukcji jest trochę wyrwany z kontekstu i mógłby sugerować, że gracz, który zginął w podziemiach jest eliminowany z gry a reszta gra sobie dalej jakby się dla nich nic nie stało.
Także precyzując, pierwszy gracz, któremu się zdarzy zemrzeć w podziemiach także aktywyje końcowe rundy gry( jego pionek przesuwany jest na pole toru odliczania). Oczywiście nie ma już szans na wygraną, jak wszyscy gracze uciekną lub zginą, jego punktów w ogóle się nie zlicza.
Dzięki!, czyli w zasadzie odliczanie końcowe aktywuje się gdy:
- Graczowi uda się wyjść na sam szczyt i zdobyć żeton złodziejskiego mistrzostwa?
- Gracz traci przytomność (zarówno w podziemiach jak i na powierzchni)?

Dzięki!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: BOLLO »

Tak
Bucek30
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2020, 14:20
Has thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Bucek30 »

Witam, zaczynam nowe rozdanie, biorę 5 kart, mam mistrza złodziei i włam. Czy jak odrzucam włam który znajduje się w obszarze gry to czy wykorzystuje punkt sprytu który mi daje?
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Babik »

Instrukcja, str. 7.: "(...) gracz wykonuje polecenia na swoich kartach od razu po ich zagraniu." Zatem punkt sprawności trafia do " banku" i jest do wykorzystania do końca Twojej tury, mimo późniejszego odrzucenia włamu w wyniku działania innej karty.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: grzeslaw90 »

Babik pisze: 21 sty 2021, 22:21 Instrukcja, str. 7.: "(...) gracz wykonuje polecenia na swoich kartach od razu po ich zagraniu." Zatem punkt sprawności trafia do " banku" i jest do wykorzystania do końca Twojej tury, mimo późniejszego odrzucenia włamu w wyniku działania innej karty.
No nie do końca, bo 'odrzuć' oznacza, że nie wykorzystujesz karty a przy 'usuń' karta musi zostać zagrana.

Poza tym odrzucić można z ręki a nie obszaru gry.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Babik »

grzeslaw90 pisze: 22 sty 2021, 00:18 No nie do końca, bo 'odrzuć' oznacza, że nie wykorzystujesz karty a przy 'usuń' karta musi zostać zagrana.

Poza tym odrzucić można z ręki a nie obszaru gry.
No chyba, że to karta "mistrz złodziei", która usuwa kartę włamu ze swojego obszaru gry lub kart odrzuconych, więc nadal obstaję, że wersja, którą podałem (pomijając nieścisłość w związku z niewłaściwym użyciem słowa "odrzucenia", zamiast "usunięcia" - tu masz rację) jest prawidłowa :)
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
michal2310
Posty: 47
Rejestracja: 28 kwie 2019, 17:12
Has thanked: 28 times
Been thanked: 2 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: michal2310 »

Cześć czy wiadomo coś nt dodruku? Dostępność jest mizerna i ceny poszybowały.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Babik »

Skoro nie wyprzedał się na pniu i jest jeszcze dostępny, w cenach co prawda trochę wyższych (ale nie z sufitu), to dodruk raczej nie zbliża się wielkimi krokami. Choć być może różnie.
169,90, to nie jest moim zdaniem cena "szybująca", jeśli chodzi o tę grę i jej początkową SCD.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1388 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Dodruk będzie w okolicach połowy roku. Na tę chwilę Brzdęka na rynku nie ma już za wiele, więc byłby zdecydowanie szybciej, gdyby nie transportowy cyrk, który obecnie ma miejsce w Chinach - ceny sprowadzenia nakładu wzrosły kilkukrotnie. Po chińskim nowym roku sytuacja, taką przynajmniej mamy nadzieję, powinna się uspokoić, a ceny zmaleć.

EDIT: a tak w ogóle to nie za bardzo odpowiedni temat - z podobnymi pytaniami zapraszam do wątku wydawniczego Lucrum.
Bucek30 pisze: 21 sty 2021, 21:48 Witam, zaczynam nowe rozdanie, biorę 5 kart, mam mistrza złodziei i włam. Czy jak odrzucam włam który znajduje się w obszarze gry to czy wykorzystuje punkt sprytu który mi daje?
Efekt "usuń" fizycznie wyrzuca kartę z gry wraz z końcem tury (str. 10 instrukcji, akapit dotyczący efektu "usuń"). Jeśli zatem za pomocą mistrza złodziei usuwasz kartę Włam z obszaru gry, to owszem, usunięty Włam w tej turze jeszcze działa i zapewnia punkt sprawności.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
GMAN83
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2021, 13:42
Has thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: GMAN83 »

Cześć wszystkim! Kolega, który wprowadził mnie do klasycznego Brzdęku beż dodatków, twierdzi, że ponieważ nie ma jasności co do tego co się dzieje z kostkami brzdęku leżącymi na planszy w razie braku ataku smoka na końcu tury, one powinni zostać zwrócone do odpowiednich graczy. Sprawdziłem instrukcję zarówno w języku polskim oraz angielskim - nie ma takiej zasady.
Czy ktoś gra tak samo jak mój kolega czy raczej kostki na planszy się zbierają żeby później zostać w całości wrzucone do smoczego worku?
W przypadku jak kostki się kumulują, czy zagranie karty z efektem -brzdęk w kolejnych turach pozwala graczowi zabrać swoje kostki z poprzedniej tury z planszy z powrotem do siebie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: kurdzio »

GMAN83 pisze: 10 kwie 2021, 22:58 Cześć wszystkim! Kolega, który wprowadził mnie do klasycznego Brzdęku beż dodatków, twierdzi, że ponieważ nie ma jasności co do tego co się dzieje z kostkami brzdęku leżącymi na planszy w razie braku ataku smoka na końcu tury, one powinni zostać zwrócone do odpowiednich graczy. Sprawdziłem instrukcję zarówno w języku polskim oraz angielskim - nie ma takiej zasady.
Czy ktoś gra tak samo jak mój kolega czy raczej kostki na planszy się zbierają żeby później zostać w całości wrzucone do smoczego worku?
W przypadku jak kostki się kumulują, czy zagranie karty z efektem -brzdęk w kolejnych turach pozwala graczowi zabrać swoje kostki z poprzedniej tury z planszy z powrotem do siebie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Masz rację w obu pytaniach, kolega zdecydowanie namieszał ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Babik »

Kostki brzdęku leżą w wyznaczonym obszarze, czekając na atak smoka (brak ataku w danej turze niczego nie zmienia w tej kwestii). Z każdym kolejnym dodanym brzdękiem dokładamy kostkę do puli, kumulując je. Karty, które mają efekt - (minus) 1 brzdęk pozwalają zabrać kostkę leżącą na obszarze "brzdęk!" z powrotem do swojej puli. Kiedy następuje atak smoka wszystkie kostki z obszaru "brzdęk!" na planszy wrzucamy do woreczka, skąd następnie losujemy odpowiednią ilość i rozpatrujemy efekt.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: nakago »

czy mogę wziąć 2 figurki małpiego bożka podczas 1 tury, przechodząc przez ten sam obszar dwukrotnie?
czy mogę kupić 2 korony lub 2 plecaki podczas 1 tury?
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: suibeom »

nakago pisze: 16 kwie 2021, 08:23 czy mogę wziąć 2 figurki małpiego bożka podczas 1 tury, przechodząc przez ten sam obszar dwukrotnie?
czy mogę kupić 2 korony lub 2 plecaki podczas 1 tury?
- tak
- tak
spikexxl
Posty: 16
Rejestracja: 03 kwie 2020, 20:37
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: spikexxl »

Cześć :D
Mam pytanie odnośnie Cuchnącej Mumii. Nie jest to wyszczególnione w zasadach dlatego pytam:
Załóżmy, że zaczynamy grę i po pewnym czasie wchodzimy w obszar Cuchnącej mumii (jest ona na początkowym polu startowym gry).
Czy jeżeli wejdę w obszar Cuchnącej mumii bądź też przebywam w tym obszarze(chodząc i rabując) , to czy otrzymuję klątwę i czy za każdą turą ją otrzymuję?
Wpierw graliśmy na zasadach, że gdy mumia jest aktywowana to wtedy zbieramy klątwę tzn. gdy rzucimy kością i ją przemieścimy(w obszarze gdzie pojawia się mumia i gracz).
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: MajkelEryk »

spikexxl pisze: 25 kwie 2021, 08:59 Cześć :D
Mam pytanie odnośnie Cuchnącej Mumii. Nie jest to wyszczególnione w zasadach dlatego pytam:
Załóżmy, że zaczynamy grę i po pewnym czasie wchodzimy w obszar Cuchnącej mumii (jest ona na początkowym polu startowym gry).
Czy jeżeli wejdę w obszar Cuchnącej mumii bądź też przebywam w tym obszarze(chodząc i rabując) , to czy otrzymuję klątwę i czy za każdą turą ją otrzymuję?
Wpierw graliśmy na zasadach, że gdy mumia jest aktywowana to wtedy zbieramy klątwę tzn. gdy rzucimy kością i ją przemieścimy(w obszarze gdzie pojawia się mumia i gracz).
Tylko wtedy gdy mumia się porusza poprzez rzut kością. Jeżeli wchodzicie na obszar z mumią, to macie szanse ją zaatakować, nie otrzymujecie żadnych klątw.

Obrazek
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Pytanie:
Gdy gramy we 3 i w jednej turze 2 graczy zginie (gracz 1 i 2) ida na góre planszy by "wywoływać ataki smoka na 3 gracza i moje pytanie :
Czy każdy z graczy gdy przychodzi jego kolej porusza się o jedno pole do przodu wywołując atak +1 kostkę, czy tylko jeden gracz który zginął (lub ew uciekł a reszta zgineła) wywołuje atak w swojej turze (ten który zginął pierwszy bądź ukończył pierwszy) a reszta po prostu sie "patrzy" i na ich turze nic sie nie dzieję
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

dareiosh pisze: 03 maja 2021, 23:31 Pytanie:
Gdy gramy we 3 i w jednej turze 2 graczy zginie (gracz 1 i 2) ida na góre planszy by "wywoływać ataki smoka na 3 gracza i moje pytanie :
Czy każdy z graczy gdy przychodzi jego kolej porusza się o jedno pole do przodu wywołując atak +1 kostkę, czy tylko jeden gracz który zginął (lub ew uciekł a reszta zgineła) wywołuje atak w swojej turze (ten który zginął pierwszy bądź ukończył pierwszy) a reszta po prostu sie "patrzy" i na ich turze nic sie nie dzieję
Tylko pierwszy, który zginie/ucieknie wywołuje ataki smoka i przemieszcza się na torze. Jest w instrukcji :)
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

W sytuacji gdy gracz już jest dwa pola od ucieczki, dobrał dwa ruchy i i ma jeszcze akcje to czy robi jeden ruch, kupuje karty punktujące z rynku(ale naraza się na ewentualny atak smoka) i kończy drugi ruch, czy robi od razu dwa i potem może bezpiecznie jeszcze ostatni raz się dokupić?
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Rykas »

dareiosh pisze: 04 maja 2021, 21:04 W sytuacji gdy gracz już jest dwa pola od ucieczki, dobrał dwa ruchy i i ma jeszcze akcje to czy robi jeden ruch, kupuje karty punktujące z rynku(ale naraza się na ewentualny atak smoka) i kończy drugi ruch, czy robi od razu dwa i potem może bezpiecznie jeszcze ostatni raz się dokupić?
Smok nie atakuje w trakcie tury, karty dokłada się po ruchu gracza i wtedy następuje możliwy atak.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Czyli podsumowując gracz może wykupić co chce, zainicjować atak smoka i uciec bezpiecznie? Dzięki za wyjaśnienie 🙂
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1388 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Leser »

dareiosh pisze: 04 maja 2021, 21:45 Czyli podsumowując gracz może wykupić co chce, zainicjować atak smoka i uciec bezpiecznie? Dzięki za wyjaśnienie 🙂
Gracz może kupić, co chce, i uciec (albo uciec i kupić, co chce - w turze ucieczki można kupować karty nawet po wyjściu z lochów). Następnie, po zakończeniu swojej tury, uzupełnia pulę kart, co może zainicjować smoczy atak (który jego samego nie będzie dotyczył).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: rav126 »

Żeby nie było niejasności - kupić może tylko w turze kiedy uciekł, w kolejnych już nie. Więc jeżeli chce nadal kupować, kiedy inni są daleko, to musi być ciągle w zamku.

"Ponadto za pierwszym razem, gdy jakiś gracz opuści lochy lub straci przytomność, gracz ten natychmiast przenosi swój pionek na pierwsze (najbardziej z lewej) pole toru odliczania znajdującego się w pobliżu zejścia do lochów. W następnej turze tego gracza, zamiast normalnej tury, gracz ten przesuwa swój pionek o 1 miejsce w prawo na torze odliczania i wykonuje efekt tego pola"
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: dwaduzepe »

w kosmosie osoba martwa nie wykonuje ataku, tylko ta co uciekla, w nie draznij smoka bylo inaczej?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: grzeslaw90 »

dwaduzepe pisze: 25 lip 2021, 22:24 w kosmosie osoba martwa nie wykonuje ataku, tylko ta co uciekla, w nie draznij smoka bylo inaczej?
Radzę ponownie reguły obczaić :D
Obrazek

Stracić przytomność można zarówno w dobrym jak i złym miejscu na mapie ;)
W klasycznym ataki wykonuje tylko pierwsza osoba, która uciekła LUB straciła przytomność. W kosmosie robi to każdy.
ODPOWIEDZ