Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: eveni »

Czy używając karty Szybkie rączki (Odrzuć 1 kartę, aby dobrać 2 karty) mogę odrzucić kartę Potknięcia (+1 Brzdęk) i nie dorzucać kostki na pole Brzdęk?

Obrazek
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Tringa »

Tak, możesz. Odrzucasz karty z ręki, czyli przed ich zagraniem. Przy odrzuceniu potknięcia nie dostajesz Brzdęku z niego.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Szmiko
Posty: 5
Rejestracja: 24 kwie 2015, 16:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Szmiko »

Mam parę partii za sobą w trybie 2 os. i takie mała przemyślenia:
1) ustalona od początku kolejność graczy wypacza trochę rozgrywkę. Jeden gracz przez całą grę jedzie na pierwszeństwie wyboru kart, które jak zrozumiałem uzupełnia się po każdej skończonej turze (gdy każdy z graczy skończy swoją kolej). Za ten przywilej płaci tylko raz jednym brzękiem na początku rozgrywki. Nieproporcjonalna IMO "kara" za pierwszeństwo.
Brakuje mi czegoś na kształt licytacji np. z pięciu klanów. Chcesz być pierwszy - płać.

2) rzeczy, które nosimy, np. buty, czy "ochraniacze" na ręce itp., powinno się móc nosić wyłącznie w jednym egzemplarzu danego rodzaju ekwipunku, tj. jedne rękawice, jedne buty. Dublowane powinny być martwe jak woluminy.
Mając dwa ochraniacze w talii, po zagraniu których każdorazowo dociągamy po dwie karty, powoduje to, że nie dajemy tak naprawdę szans przeciwnikowi. Skrajnie dochodzi do sytuacji, że ktoś ma dwa razy więcej ruchów w turze.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Tringa »

Hej,

Z opisu wynika, że coś źle gracie.

Sklep (czyli 6 kart wyłożonych przed Wami) uzupełnia się po każdej turze, ale każdego gracza. Czyli np. Gram, kupuję 2 karty, kończę turę. Dokładane są te 2 karty z talii i wtedy Ty zaczynasz swoją turę.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Szmiko pisze: 06 gru 2021, 21:42 ...jak zrozumiałem uzupełnia się po każdej skończonej turze (gdy każdy z graczy skończy swoją kolej)
To co opisujesz to RUNDA, która składa się z tur graczy. W Brzdęku nie ma rund. Karty uzupełniane są po każdej turze każdego gracza i mogą wywołać smoczy atak.
Co do duplikatów kart nie mogę się zgodzić, bo innych kart typu 'must have' jest na tyle dużo, że głupi dociąg 2 kart to przy tym pikuś.
Szmiko
Posty: 5
Rejestracja: 24 kwie 2015, 16:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Szmiko »

W takim razie rzeczywiście źle gramy. Uzupełnianie kart po każdym graczu zmienia postać rzeczy. Dziękuję za pomoc!
K0nK1G
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2021, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: K0nK1G »

Cześć,
jestem po 1 rozgrywce w Brzdęk z dodatkiem "Drużyna Zarządu". Przy jednej z postaci pojawiła się wątpliwość co do zrozumienia karty:
Treść karty po polsku:
"Kiedy twoja kostka zostanie wyciągnięta ze smoczej sakwy, możesz odrzucić tę kartę, aby uniknąć obrażenia, umieścić tę kostkę w obszarze Brzdęk! i dobrać 1 kartę"
Treść karty po angielsku:
"When one of your cubes is pulled from the bag, you may discard this to return that cube to the Clank! area and draw a card"

W jaki sposób wykorzystać tę kartę?
- Jeśli mam ją na ręku, to wywołanie w tym momencie ataku smoku jest bardzo niewielkie i karta prawie nigdy się przyda
- Czy dotyczy to wszystkich poprzednich rund, poprzedzających wyciągnięcie tej karty? Wtedy w swojej kolejce wykorzystujemy "umiejętność" tej karty
- Czy "sztucznie" losuję kostkę z sakwy, jeśli jest w moim kolorze to korzystam z "umiejętności"?

Dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: yrq »

To działa głównie* w turach innych graczy, kiedy już uzupełniłeś rękę i dobrałeś tę kartę.

* Czasem bywają efekty, które losują kostki w Twojej turze, wtedy też to wykorzystasz.
KiraSSJ2
Posty: 1
Rejestracja: 01 sty 2022, 16:31
Has thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: KiraSSJ2 »

Witam serdecznie. Korytarze ze znakiem ręki wskazującej palcem to skrót na drugą stronę planszy, czy to do jakiegoś dodatku?
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Tringa »

Tak, dokładnie, strzałki pokazują przejście na drugą stronę planszy :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
kaligwo
Posty: 9
Rejestracja: 13 paź 2020, 09:45
Has thanked: 5 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: kaligwo »

Mam pytanie o podstawy gry. Mianowicie chodzi o ruchu postaci. Czy do przejścia komnaty z potworami wykorzystuje tylko miecze (ewentualnie tracę życia) czy również muszę wykorzystać symbol stopy?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Gromb »

Butki zawsze potrzebne. Nie ma butków, to bieda. Potwory to dodatkowe wymaganie na mieczyk
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: mementomoris »

kaligwo pisze: 05 sty 2022, 19:39 Mam pytanie o podstawy gry. Mianowicie chodzi o ruchu postaci. Czy do przejścia komnaty z potworami wykorzystuje tylko miecze (ewentualnie tracę życia) czy również muszę wykorzystać symbol stopy?
Do chodzenia służą wyłącznie butki (ewentualnie teleport). Mieczyki służą tylko do ochrony przed potworami w komnatach, lub tłuczenia potworów na "wystawce". Pamiętaj, że jeżeli się teleportujesz, ignorujesz symbole potworów, "jednokierunkowość" korytarzy oraz kłódki.
bananng
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2022, 10:38

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: bananng »

Hej.

Mam kilka pytań.

1) gram kartę (dobierz karte, -2 brzdęk) ale na planszy mam tylko jeden brzdek, który usuwam. Dobieram kartę a tutaj potknięcie, więc czy muszę dołożyć jeden brzdęk czy mogę wykorzystać ten drugi niewykorzystany minus z pierwszej zagranej karty.

2) karta pozer, załóżmy że mam do wydania 6 niebieskich skillsow. Czy jak kupie za to klejnot, przez który musze dolozyc 2 brzdęki to czy automatycznie dzieki pozerowi dodaje mi sie 2 niebieskie skillsy?

3) mam karte krasnoluda, który pozwala mi dobrać kartę jesli mam innego towarzysza, niestety nie mam innego towarzysza i juz zagrałem tą kartę, ale dzieki zabiciu potwora mogłem dolosowac kartę ze swojego decka i okazuje sie ze tam jest towarzysz. Czy wtedy mogę wykorzystać bonus z karty krasnoluda jak dobrałem towarzysza? Wiem skomplikowane, ale jednak zdarza sie.

4) czy jesteście pewni, ze jak ktoś zginie w lochach to idzie na górę mapy na odliczanie? My graliśmy do tej pory w ten sposób, ze odliczanie zaczynalo sie jak ktos wyszedl na górę lub zemdlał w zamku. Wydawało mi sie to logiczne, że jak zginął w podziemiu i mieszkańcy go nie uratowali to po prostu czeka, az reszta graczy dokończy sobie grę, bez odliczania.

Z góry dzieki za odpowiedzi:))
Gra genialna ale możliwości interpretacji instrukcji cała masa, przez co mamy kłótnie co gierke:)))
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Gromb »

Spoiler:
Odpowiadajac:
Ad.1. Musisz rozpatrzyć wszystkie efekty kart obowiązkowo. Dowolność dozwolona, więc możesz mieszać między kartami i efektami.
Ad. 2. Tak. Combuje się karta.
Ad. 3. Karta wystawiona, karta combujaca. Odblokowałeś możliwość, wg mnie możesz.
Ad. 4. W lochach wieśniaki pomogą i idziesz na górę, nie dostajesz tylko 20pkt za wyjście samemu. W podziemiach, kaplica niestety.
Dawno bardzo nie grałem, więc mogę się mylić co do 2 i 3,ale raczej nie :!:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
bananng
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2022, 10:38

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: bananng »

Ad. 4. W lochach wieśniaki pomogą i idziesz na górę, nie dostajesz tylko 20pkt za wyjście samemu. W podziemiach, kaplica niestety.
Dawno bardzo nie grałem, więc mogę się mylić co do 2 i 3,ale raczej nie :!:
Dzięki za odpowiedzi!
Ale co do ad. 4. Pytanko dotyczy tego, czy jak ktoś juz zginie w lochach to czy idzie na odliczanie na górę? To ze przegrał to wiem. :)))
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

bananng pisze: 06 sty 2022, 15:39
Ad. 4. W lochach wieśniaki pomogą i idziesz na górę, nie dostajesz tylko 20pkt za wyjście samemu. W podziemiach, kaplica niestety.
Dawno bardzo nie grałem, więc mogę się mylić co do 2 i 3,ale raczej nie :!:
Dzięki za odpowiedzi!
Ale co do ad. 4. Pytanko dotyczy tego, czy jak ktoś juz zginie w lochach to czy idzie na odliczanie na górę? To ze przegrał to wiem. :)))
Pierwszy kto jakkolwiek padnie albo wyjdzie idzie na tor
emilio_butragueno
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2021, 12:49

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: emilio_butragueno »

Cześć,

mam 3 pytania:

1. Karta Drakarys "Wywołaj smoczy atak ALBO -2 brzdęk". Rozumiem, że muszę wykonać jedno albo drugie? Jeśli tak, i wybieram -2 brzdęk, to czy mogę usunąć tylko jedną swoją kostkę z obszaru brdzęk? BO na przykład jest tam tylko jedna moja kostka?

2. Karta Elfia Pałatka lub karta Podstęp - obie mają instrukcję "-2 Brzdęk!" - czy mogę usunąć tylko jedną kostkę jeśli nie ma dwóch moich kostek w obszarze brzdęk? czy może to jest tak, że albo -2 albo nic?

3. Karta Portal - jeśli używam teleportu i przenoszę się do sąsiedniej komnaty, to czy mogę pójść do niej nawet jeśli byłoby to "pod prąd"? Mam na myśli, że gdybym używał butów, to bym nie mógł tam wejść bo strzałka kierunku jest w moją stronę, więc pytanie czy teleport omija zasadę jednokierunkowych uliczek?

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Gromb »

Spoiler:
Ad. 1. Tak
Ad. 2. Tak
Ad. 3. Tak
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
gusia158
Posty: 2
Rejestracja: 11 paź 2020, 11:25
Has thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: gusia158 »

Hej, zaczęłam przygodę z Brzdękiem - nurtuje mnie jedna wątpliwość. Podczas dokładania kart do puli lochów losuję kartę z ze smokiem, co oczywiście generuje atak smoka. Następnie wykonuje swoje akcje w tym np. kupuje jakąś kartę / karty z rynku (ale nie tę kartę, na której jest smok), po czym uzupełniam brakująca kartę / karty ze stosu kart. Co się dzieje jesli na dokładanych w tym momencie kartach nie ma już symbolu smoka, ale w wyłożonych kartach lochu cały czas znajduje się ta 1 niekupiona przeze mnie karta generująca smoczy atak - czy w tej sytuacji karta, która leży na rynku bo nikt jej nie kupił generuje atak za każdym razem dopóki ta karta nie zniknie z rynku czy też dana karta generuje atak tylko raz. Do tej pory grałam, że raz, ale jak zaczęłam rozkminiać to pojawiły się wątpliwości. :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

gusia158 pisze: 23 sty 2022, 15:27 Hej, zaczęłam przygodę z Brzdękiem - nurtuje mnie jedna wątpliwość. Podczas dokładania kart do puli lochów losuję kartę z ze smokiem, co oczywiście generuje atak smoka. Następnie wykonuje swoje akcje w tym np. kupuje jakąś kartę / karty z rynku (ale nie tę kartę, na której jest smok), po czym uzupełniam brakująca kartę / karty ze stosu kart. Co się dzieje jesli na dokładanych w tym momencie kartach nie ma już symbolu smoka, ale w wyłożonych kartach lochu cały czas znajduje się ta 1 niekupiona przeze mnie karta generująca smoczy atak - czy w tej sytuacji karta, która leży na rynku bo nikt jej nie kupił generuje atak za każdym razem dopóki ta karta nie zniknie z rynku czy też dana karta generuje atak tylko raz. Do tej pory grałam, że raz, ale jak zaczęłam rozkminiać to pojawiły się wątpliwości. :)
Wyłożone już karty nie generują ataku. Tylko te co wyciągasz jak uzupełniasz pulę i to nieważne ile takich symboli wyciągniesz na koniec jednej tury to zawsze jest tylko jeden atak :)
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Losiek »

I jeszcze jedno: karty rynku uzupełniane są po zakończeniu tury gracza a nie po zakupie karty!
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: YoYo »

Hej mam pytanie o Appkę i grę Solo. W sumie pierwszy raz zagrałem i może być :).

Natomiast podczas gry (wybierając np. niebieski pionek), zauważyłem, że 2-3 raz Appka kazała mi coś robić ale pokazując inny kolor. Np. kazała wystawić na początku czerwonego i dodać 3 kostki "ryzyka" na pole brzdęku. Potem grało się ok, ale po jakimś czasie znów było coś nie w moim kolorze, a czerwonym. Bug w Appce (tzn. nie jarzy jaki kolor wybrałem), czy faktycznie tak ma być? Na logikę raczej to pierwsze, bo nawet to wystawienie powinno pokazać raczej niebieski pionek, a nie czerwony (komentarz był: wystaw gracza i dodaj 3 kostki ryzyka do obszaru brzdęku - i jak wół na obrazku czerwony).
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: Damon22 »

Czerwony kolor to "zagrożenie". Żebyś miał trudniej, imituje innego gracza, który może przyśpieszyć zakończenie gry.
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: YoYo »

Damon22 pisze: 05 wrz 2022, 11:33 Czerwony kolor to "zagrożenie". Żebyś miał trudniej, imituje innego gracza, który może przyśpieszyć zakończenie gry.
Ok, ale jak rozumiem dotyczy to mojego złodziejca (niebieskiego)? Czyli jak coś pokazuje nawet na czerwono, to mam to odczytywać jak na niebiesko? Nie można było prościej tego zrobić hehe, kolor gracza i tyle :o ?
ODPOWIEDZ