BGG - jak korzystacie?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Jak korzystacie z BGG?

Zapisuję wszystko co się da
13
5%
Zapisuję większość/część rzeczy (m.in tytuł, uczestników, wyniki itp)
82
29%
Zapisuję tylko tytuł gry
65
23%
Próbuję czasami coś zapisywać, ale nieregularnie
15
5%
Kiedyś zapisywałem rozgrywki ale już mi się nie chce
19
7%
Nie zapisuję rozgrywek ale planuję zacząć
6
2%
Nie zapisuję nic i nie mam zamiaru
72
26%
Co to jest BGG?
7
3%
 
Liczba głosów: 279

Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

BGG - jak korzystacie?

Post autor: Bea »

Jestem ciekawa w jaki sposób i w jakim stopniu korzystacie z BGG. https://boardgamegeek.com/
Ja zapisuję każda rozegrana partię od ponad roku, uczestników gry, miejsce i ostatnio też wyniki. Innych rzeczy już mi się nie chce choć bym chciała. ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: warlock »

Zapisuję wersję gry / ocenę gry / ilość partii i dodaję krótki komentarz ;).

I przyznaję się bez bicia - jestem uzależniony od przeglądania BGG ;).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: seki »

Zapisuje stan kolekcji i gier w jakie grałem ale bez szczegółów dotyczących wydania. Nadaję oceny. Zapisuje też każda partie, osoby z jakimi grałem i wynik. Jakiś czas robiłem to przez aplikacje na androida, która jeśli chodzi o tę funkcjonalność jest dużo fajniejsza i czytelniejsza niż bezpośrednio na bgg ale niestety zaczęły się dziać dziwne rzeczy tzn dublowala się ilość graczy, znikały wyniki itp w związku z czym robię to już tylko przez stronę. Oczywiście sprawdzam również wszelkie informacje o tytułach, które mnie interesują w szczegolnosci komentarze do ocen, skalowanie, czas gry itd
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: EsperanzaDMV »

Niestety w ankiecie nie ma odpowiedniej opcji dla mnie więc opiszę tutaj:
- zapisuję wszystkie posiadane gry
- zapisuję wszystkie gry, w które już kiedyś zagrałem, ale ich nie mam
- zapisuję gry do wishlist
- nadaję gry poszczególnym ocenom.

I tyle, więcej na BGG nie potrzebuję.

Nawet nie wiedziałem, że można w daną grę napisać ile rozegrało się partii, ani tym bardziej z kim się zagrało ;) Ale to już przesada by dla mnie była (ale jestem w stanie zrozumieć tych, którzy to robią).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: tomb »

A o co pytasz? Wątek jest ogólnie o BGG, a ankieta o zapisywaniu rozgrywek.

Ja aktualizuję swoją kolekcję (uwzględniając posiadane wydanie gry), a rozgrywki zapisuję uwzględniając tylko liczbę graczy, niekiedy grane frakcje i od wielkiego dzwonu wynik. Nie zapisuję rozgrywek elektronicznych (internetowych lub przeciwko komputerowi).

Ale to wszystko dodatek - BGG służy mi przede wszystkim jako encyklopedia gier.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: EsperanzaDMV »

tomb pisze:A o co pytasz? Wątek jest ogólnie o BGG, a ankieta o zapisywaniu rozgrywek.
Dokładnie takie samo miałem zdanie jak zobaczyłem tę ankietę, ale nie wiedziałem jak to ująć w słowa ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Jiloo »

Nie widzę ankiety (Tapatalk) więc tylko się wypowiem.
Katalogowanie - gry które posiadam, posiadałem, chcę posiadać oraz na wymianę.
Próbowałem handlu, ale z naszego kraju jest dość ciężko. Tylko jedna transakcja ciężko dostępnego u nas tytułu. Lepiej wychodzi na forum lub grupach na fb.
Zapisuję rozgrywki - kto, w co, gdzie, kiedy i wyniki. Faktycznie apka coś wariowała, ale chyba po update się poprawiło.
Encyklopedia - jak potrzebuję informacji na temat gry, chce zobaczyć jak wygląda, w ilu graczy najlepiej, jak zrobić własny insert, jakie koszulki pasują i mnóstwo innych informacji.
Na forum BGG się raczej nie udzielam, ale czasem szukam informacji na temat niejednoznacznych reguł w grach.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Kisun »

Głównie do inwentaryzacji czyli co mam, zamówiłem lub chcę. Wersja, rok, ocena. Nie zapisuję wyników. Często oglądam fotki interesujących mnie gier, szukam tłumaczeń, czasem informacji o błędach czy erratach, modyfikacji np tryby solo ;) Czasem rzucę okiem na ranking.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Bea »

tomb pisze:A o co pytasz? Wątek jest ogólnie o BGG, a ankieta o zapisywaniu rozgrywek.
Interesuje mnie głównie jak korzystacie z BGG, w sensie co tam zapisujecie.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Zet »

Zapisuję gry jakie posiadam, ale nie zapisuję żadnych rozgrywek. To co mam zaznaczyć?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Bea »

Zet pisze:Zapisuję gry jakie posiadam, ale nie zapisuję żadnych rozgrywek. To co mam zaznaczyć?
To jest najlepsza opcja to: "nie zapisuję nic." W ankiecie chodziło mi najbardziej o sposób zapisywania rozgrywek.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Zet »

Bea pisze:W ankiecie chodziło mi najbardziej o sposób zapisywania rozgrywek.
Dzięki :) właśnie tego uściślenia brakowało.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: MichalStajszczak »

Bea pisze:W ankiecie chodziło mi najbardziej o sposób zapisywania rozgrywek.
Trzeba było zatem zatytułować ankietę np. "Czy i w jakim zakresie zapisujecie rozgrywki na bgg?"
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Sarseth »

Czytam recenzje, sprawdzam oceny, rankingi, korzystam z plikow ktore zamieszczaja, np wzory mat czy dodatkowe scenariusze czy chociazby przyjemne i szybkie cheatsheety. I oczywiscie fora z zasadami wazne. Dodatkowo mam tam kolekcje ale nie updatuje. Korzystam z tego jako tylko serwis informacyjny :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Krionah »

Ankieta nie do końca pozwala mi odpowiedzieć na zadane pytanie, a więc:
- zapisuję ilość rozegranych partii w dany tytuł
- zapisuję gry, jakie mam w kolekcji
- wystawiam ocenę grom
- podaje wydanie posiadanej gry
- wystawiam pisemną opinię
- dodaje pliki z przetłumaczonymi elementami/instrukcje w wersji PL
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: EsperanzaDMV »

Bea pisze:
Zet pisze:Zapisuję gry jakie posiadam, ale nie zapisuję żadnych rozgrywek. To co mam zaznaczyć?
To jest najlepsza opcja to: "nie zapisuję nic." W ankiecie chodziło mi najbardziej o sposób zapisywania rozgrywek.
Ale ja właśnie zapisuję - wszystkie gry, jakie mam w swojej kolekcji i jakie chciałbym mieć... ;) Może zedytuj ankietę lub tytuł, bo jest to faktycznie mylące.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Bea »

EsperanzaDMV pisze:
Bea pisze:
Zet pisze:Zapisuję gry jakie posiadam, ale nie zapisuję żadnych rozgrywek. To co mam zaznaczyć?
To jest najlepsza opcja to: "nie zapisuję nic." W ankiecie chodziło mi najbardziej o sposób zapisywania rozgrywek.
Ale ja właśnie zapisuję - wszystkie gry, jakie mam w swojej kolekcji i jakie chciałbym mieć... ;) Może zedytuj ankietę lub tytuł, bo jest to faktycznie mylące.
Chyba się nie da, ankieta się wtedy wyzeruje. :(
Ale wydaje mi się, że po pytaniach i moim wpisie da się zorientować o co chodzi. A jeśli ktoś dopisze coś więcej to też dobrze :).
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: bukimi »

Ja oprócz prowadzenia bieżącej kolekcji (co mam i miałem) mam ocenione wszystko w co kiedykolwiek grałem wraz z krótką recenzją po angielsku.
Sam lubię poczytać sekcję "comments" przed zakupem danej gry, bo wiele pojawiających się tam zarzutów się sprawdza w rzeczywistości, więc chcę mieć własny wkład w tę część serwisu.

Samych rozgrywek zaś nie zapisuję wcale. Kiedyś przymierzałem się do zapisywania, ale uznałem, że do tych danych i tak nie będę zaglądać.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Tuminure »

bukimi pisze:Samych rozgrywek zaś nie zapisuję wcale. Kiedyś przymierzałem się do zapisywania, ale uznałem, że do tych danych i tak nie będę zaglądać.
Prowadzę takie zapiski dopiero od 2-3 miesięcy, więc nie wiem na ile to się sprawdzi w przyszłości. Póki co widzę jak często wracam do różnych tytułów i pozwala mi po prostu łatwiej ocenić ich regrywalność.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: seki »

Tuminure pisze:
bukimi pisze:Samych rozgrywek zaś nie zapisuję wcale. Kiedyś przymierzałem się do zapisywania, ale uznałem, że do tych danych i tak nie będę zaglądać.
Prowadzę takie zapiski dopiero od 2-3 miesięcy, więc nie wiem na ile to się sprawdzi w przyszłości. Póki co widzę jak często wracam do różnych tytułów i pozwala mi po prostu łatwiej ocenić ich regrywalność.
Poza tym te informacje przydają się u mnie gdy wydaję mi się, że osiągnąłem jakiś tam swój rekord w punktacji. Zawsze można wtedy zerknąć na stare wyniki.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: sirafin »

Chyba faktycznie warto zmienić tytuł wątku i zaznaczyć, że chodzi o szczegółowość raportów z rozgrywek.

Korzystam z BGG, ale raportów nie robię wcale. Używam do katalogowania kolekcji i zaznaczania, kto pożyczył ode mnie jaką grę. Poza tym przeglądam tam wątki dotyczące zasad.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Apos »

BGG używam trojako:
1. Jako wszelkiego źródła informacji o planszówkach.
2. Listę posiadanych gier oraz tych, które chciałbym kiedyś zagrać bądź nabyć i mam na oku.
3. Prowadzenie statystyk. Zwykle nie miałbym na to ochoty, aby po każdej sesji dodawać podsumowanie rozgrywek, przepisywać zdobyte punkty, ale od czasu kiedy korzystam ze ScorePal takie dane są dodawane automatycznie do BGG. Nie trzeba męczyć się z ołówkiem, kartką i kalkulatorem aby liczyć punkty, bądź zużywać notesiki dodawane do gier. Zapisuje: kto grał, w jaki tytuł, jak długo trwała rozgrywka, ile zdobył punktów i tym samym kto wygrał. Dobrze obrazuje to poprawę w ilości zdobytych punktów, która gra cieszy się popularnością, ile się grało razy w danym miesiącu itd.
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: wok »

sirafin pisze:Korzystam z BGG, ale raportów nie robię wcale - używam do katalogowania kolekcji.
Ewentualnie przeglądam tam zdjęcia/opisy gier o których gdzieś zasłyszałem, a chciałbym się im lepiej przyjrzeć.
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: arqueek »

BGG to dla mnie encyklopedia i glowne zrodlo informacji nt gier. Wszystko w jednym miejscu, forum, dodatki, pomoce, instrukcje do pobrania. Za to liste gier aktualizuje bardzo rzadko. Nie czuje potrzeby chwalenia sie przed swiatem swoja kolekcja. Przed kumplami moge pochwalic sie prawdziwa polka, nie kontem na BGG ;) choc zdarzylo mi sie pare razy dodac pare tytulow. Tak to bywa, gdy czlowiek ma niesamowita ochote na gre, ale w obecnej chwili ciezko o wspolgracza. Kazdy kontakt ze swiatem planszowych wydaje sie byc orgazmiczny. Czy to juz zboczenie? :D
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Miszon »

Co by nie zapomnieć - wrzucam link do statystyk BGG za luty 2023: https://boardgamegeek.com/thread/303888 ... ruary-2023
Ciekawe tu jest to, że on obejmuje TYLKO jeden miesiąc.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ