Star Trek: Ascendancy - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Star Trek: Ascendancy - pytania i wątpliwości

Post autor: Bludgeon »

Co się dzieje z warp tokenami niezależnej cywilizacji kiedy zostanie ona podbita? Dostajemy je czy odrzucamy? Jeśli dostajemy to jak się je wykorzystuje?

Czy jeśli gracze w wyniku karty eksploracji wymienili się trade agreementami ale jeszcze się nie spotkali fizycznie, to już licytują o kolejność w rundzie?

Czy statek odkrywający nowy space lane i system w warpie kończy ruch w tym systemie czy w sektorze przyległym do nowego systemu?
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: galthran »

Bludgeon pisze:Co się dzieje z warp tokenami niezależnej cywilizacji kiedy zostanie ona podbita? Dostajemy je czy odrzucamy? Jeśli dostajemy to jak się je wykorzystuje?
Nie dostajemy tych tokenów - to jest tylko znacznik jak bardzo zaawansowana jest cywilizacja, aby móc liczyć jej statystyki obrony i ataku
Bludgeon pisze: Czy jeśli gracze w wyniku karty eksploracji wymienili się trade agreementami ale jeszcze się nie spotkali fizycznie, to już licytują o kolejność w rundzie?
Nie pamiętam jak jest na karcie, ale jeśli nie ma na niej napisane, że należy traktować te frakcje jako takie, który odbyły pierwszy kontakt to nie, bo to pierwszy kontakt a nie agreement determinuje czy można licytować kolejność.
Bludgeon pisze: Czy statek odkrywający nowy space lane i system w warpie kończy ruch w tym systemie czy w sektorze przyległym do nowego systemu?
wychodzi z warp w nowo odkrytym systemie
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Dzięki!!
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Haloon »

Kupiłem w zeszłym tygodniu grę i męczy mnie temat podróży. Jaka jest zasadność używania podróży z prędkością standardową? Warp pozwala latać szybciej i dalej, pozwala omijać anomalie. W jakiej sytuacji Warp jest mniej korzystny niż prędkość podświetlna?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Jeśli chcesz się ruszyć 1 lub 2 sektory to ruch impulsowy jest tańszy. Może tak być np. jak ustawiasz blokady.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
jakubcjusz
Posty: 23
Rejestracja: 15 lut 2015, 10:31

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: jakubcjusz »

Chciałem się upewnić, bo jakoś nie widzę tego w instrukcji: jeśli mam rozwinięte wysoko osłony (powiedzmy 4), a przeciwnik nie ma w ogóle rozwiniętej broni, to w takiej sytuacji nie może mnie trafić?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

jakubcjusz pisze: 17 lip 2018, 20:13 Chciałem się upewnić, bo jakoś nie widzę tego w instrukcji: jeśli mam rozwinięte wysoko osłony (powiedzmy 4), a przeciwnik nie ma w ogóle rozwiniętej broni, to w takiej sytuacji nie może mnie trafić?
Tak, nie jest w stanie wygrać i tylko może uciekać (oba nie dotyczą klingonów).
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
jakubcjusz
Posty: 23
Rejestracja: 15 lut 2015, 10:31

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: jakubcjusz »

Bludgeon pisze: 17 lip 2018, 23:51 Tak, nie jest w stanie wygrać i tylko może uciekać (oba nie dotyczą klingonów).
Dzięki!
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Muad'Dib »

Po roku przerwy udało się zagrać z dodatkiem - Cardassianie. I miałem wczoraj zagwostkę odnośnie produkcji kasy (czerwony zasób). Jest informacja, że na każdej planecie, która mi generuje takowy, muszę mieć statek, żeby otrzymywać dochód z tego noda. A jak to wygląda jeśli chodzi o home world? Wydaje mi się to absurdem, żeby tam też trzeba było mieć statek w celu uzyskania czerwonego dochodu.

Druga kwestia tyczy się karty ekslopracji Cardassian Armistice Accords. Tekst jest taki
If you have Cardassian rival, you both choose one of your non-Home systems and exchange control nodes. If not, exchange Systems with the player to your right.
Chodzi mi o drugie zdanie. Czy dobrze rozumiem, że wymieniamy się samymi systemami, tzn na chwilę zdejmujemy nody i kładziemy na systemie, który otrzymujemy w zamian? Czy przenosimy cały system, razem z zawartością?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Muad'Dib pisze: 08 maja 2019, 10:18 Po roku przerwy udało się zagrać z dodatkiem - Cardassianie. I miałem wczoraj zagwostkę odnośnie produkcji kasy (czerwony zasób). Jest informacja, że na każdej planecie, która mi generuje takowy, muszę mieć statek, żeby otrzymywać dochód z tego noda. A jak to wygląda jeśli chodzi o home world? Wydaje mi się to absurdem, żeby tam też trzeba było mieć statek w celu uzyskania czerwonego dochodu.
Jest to niezbyt tematycznie moim zdaniem ale na Cardasii też musisz mieć statek żeby otrzymywać Produkcję.
Muad'Dib pisze: 08 maja 2019, 10:18Chodzi mi o drugie zdanie. Czy dobrze rozumiem, że wymieniamy się samymi systemami, tzn na chwilę zdejmujemy nody i kładziemy na systemie, który otrzymujemy w zamian? Czy przenosimy cały system, razem z zawartością?
Wymieniacie się tylko control nodami.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Muad'Dib »

@Bludgeon

nie zrozumiałeś mnie :) Chodzi o to co się dzieje gdy Cardassianie nie są moim przeciwnikiem (np sam nimi gram). Jak wtedy działa ta karta?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Muad'Dib pisze: 09 maja 2019, 12:46 @Bludgeon

nie zrozumiałeś mnie :) Chodzi o to co się dzieje gdy Cardassianie nie są moim przeciwnikiem (np sam nimi gram). Jak wtedy działa ta karta?
Dokładnie tak samo, tylko z graczem po Twojej prawej.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Muad'Dib »

Wg mnie jednak nie. Jest różnica między wymianą nodów kontrolnych a systemów.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Muad'Dib pisze: 10 maja 2019, 10:13 Wg mnie jednak nie. Jest różnica między wymianą nodów kontrolnych a systemów.
Możesz grać jak chcesz. Zasady w tej grze są napisane w wielu miejscach językiem powszechnym i dość niedokładnym, więc możliwych interpretacji jest wiele.
Zauważ jednak że w ostatnim zdaniu w ogóle nie jest rozpisane na czym ta wymiana systemów miała by polegać, co mocno sugeruje że jest to tylko odniesienie do wcześniejszej porcji tekstu.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Muad'Dib pisze: 10 maja 2019, 10:13 Wg mnie jednak nie. Jest różnica między wymianą nodów kontrolnych a systemów.
I co, na BGG jednak Cię przekonali? ;)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Muad'Dib »

Tak, choć nie zmienia to faktu, że karta jest napisana fatalnie. I nie chodzi mi o to, żeby grać tak bo tak mi się wydaje lecz zgodnie z zasadami :) Potem spotykam się z kimś innym i się okazuje, że gramy w dwie różne gry o tej samej nazwie ;)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Muad'Dib pisze: 14 maja 2019, 09:23 Tak, choć nie zmienia to faktu, że karta jest napisana fatalnie. I nie chodzi mi o to, żeby grać tak bo tak mi się wydaje lecz zgodnie z zasadami :) Potem spotykam się z kimś innym i się okazuje, że gramy w dwie różne gry o tej samej nazwie ;)
Powiem Ci że nawet jak karta jest napisana (wydawałoby się) w pełni zrozumiale to i tak ludzie potrafią interpretować różnie. Miałem raz taką sytuację z cosmic encounterem, dyskusja była ostra bo od tego wynik gry zależał :P
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Ushi
Posty: 60
Rejestracja: 07 kwie 2017, 09:53
Has thanked: 287 times
Been thanked: 16 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Ushi »

Mam kilka pytań:
  1. Co się dzieje gdy po wyciągnięciu karty kryzysu Space Amoebal żadnemu ze statków we flocie nie udaje się trafić i przy rozpatrywaniu Brave a Hazard wszystkie zostają zniszczone ?
    Czy ta karta kryzysu zostaje na odkrytym systemie i czeka na kolejne próby czy też zostaje odrzucona i system jest otwarty na kolonizacje w przyszłych turach ?
  2. Karta odkrycia Lost colony powoduje że twój rywal po prawej kładzie na tym systemie swój węzeł kontrolny. Czy może on w swojej przyszłej fazie budowy konstruować na tym systemie kolejne moduły skoro kontroluje ten system ? Nawet wtedy gdy nie ma wytyczonej drogi do niego ? (tzn nie był jeszcze pierwszego kontaktu)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Ushi pisze: 23 kwie 2020, 07:32 Co się dzieje gdy po wyciągnięciu karty kryzysu Space Amoebal żadnemu ze statków we flocie nie udaje się trafić i przy rozpatrywaniu Brave a Hazard wszystkie zostają zniszczone ?
Czy ta karta kryzysu zostaje na odkrytym systemie i czeka na kolejne próby czy też zostaje odrzucona i system jest otwarty na kolonizacje w przyszłych turach ?
Wklej treść karty bo nie pamiętam co dokładnie robi.
Ushi pisze: 23 kwie 2020, 07:32 Karta odkrycia Lost colony powoduje że twój rywal po prawej kładzie na tym systemie swój węzeł kontrolny. Czy może on w swojej przyszłej fazie budowy konstruować na tym systemie kolejne moduły skoro kontroluje ten system ? Nawet wtedy gdy nie ma wytyczonej drogi do niego ? (tzn nie był jeszcze pierwszego kontaktu)
Może.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Ushi
Posty: 60
Rejestracja: 07 kwie 2017, 09:53
Has thanked: 287 times
Been thanked: 16 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Ushi »

Bludgeon pisze: 23 kwie 2020, 17:04 Wklej treść karty bo nie pamiętam co dokładnie robi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Okej już rozumiem pytanie. Karta i tak jest odrzucana bo kryzysy spadają jeśli nie mają Remains in Play.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Ushi
Posty: 60
Rejestracja: 07 kwie 2017, 09:53
Has thanked: 287 times
Been thanked: 16 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Ushi »

Kolejne wątpliwości:

1. Klingon Cult of Kahless :
Masz 10 statków, a przeciwnik 4. Poświęcasz 4, przeciwnikowi udaje się rzucić 3 trafienia. Czy przeciwnik trafia w te statki, które poświeciłeś czy te które pozostały w klignonskiej flocie. Czyli czy klingoni tracą 7 w sumie czy tylko 4 statki. (pytam bo nie jestem native speakerem i nie jestem pewny czy poprawnie rozumiem odpowiedź znalezioną na angielskich forach)

2. Po wymianie porozumień handlowych Ferengi dzięki swojemu startowemu postępowi dostają produkcję za każdy system kontrolowany przez rywala, na którym orbituje statek Ferengi. Czy Ferengi w fazie produkcji normalnie dostają zasoby widoczne na porozumieniu handlowym, które dostał od przeciwnika?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Ushi pisze: 09 sie 2020, 20:48 Klingon Cult of Kahless :
Masz 10 statków, a przeciwnik 4. Poświęcasz 4, przeciwnikowi udaje się rzucić 3 trafienia. Czy przeciwnik trafia w te statki, które poświeciłeś czy te które pozostały w klignonskiej flocie. Czyli czy klingoni tracą 7 w sumie czy tylko 4 statki. (pytam bo nie jestem native speakerem i nie jestem pewny czy poprawnie rozumiem odpowiedź znalezioną na angielskich forach)
Poświęcasz zamiast rzutu, czyli zanim przeciwnik przydzieli swoje trafienia. Więc w 99% wybierze te których nie poświęciłeś.

Ushi pisze: 09 sie 2020, 20:48 2. Po wymianie porozumień handlowych Ferengi dzięki swojemu startowemu postępowi dostają produkcję za każdy system kontrolowany przez rywala, na którym orbituje statek Ferengi. Czy Ferengi w fazie produkcji normalnie dostają zasoby widoczne na porozumieniu handlowym, które dostał od przeciwnika?
Oczywiście tak.
BTW, Ferengi dzięki swojemu startowemu postępowi dostają produkcję za swoje statki u innych graczy nawet jeśli nie mają z tymi graczami paktu handlowego ;)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Darkstorm
Posty: 832
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 124 times
Been thanked: 182 times

Re: Star Trek: Ascendancy - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

1. Czy Borg może asymilować neutralne światy znające warp?
2. Czy na zajętych przez siebie światach macierzystych przeciwników mogę budować statki? (Nie ma tam bazy).
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy - pytania i wątpliwości

Post autor: Bludgeon »

Darkstorm pisze: 25 cze 2022, 10:01 1. Czy Borg może asymilować neutralne światy znające warp?
Oczywiście. My nawet odpuszczamy sobie rzucanie za bitwę, bo szansa że nawet świat 3 poziomu się obroni jest malutka.
Darkstorm pisze: 25 cze 2022, 10:012. Czy na zajętych przez siebie światach macierzystych przeciwników mogę budować statki? (Nie ma tam bazy).
Niet.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
ODPOWIEDZ