Wyprawa do El Dorado / The Quest for El Dorado (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

W tej chwili można grać tak, że z kart z instrukcjami do promek robimy randomizery i losujemy np. jeden z trzech do każdej gry ;). Nieużywane karty odwracam po prostu rewersami do góry w stronach do klaserów ;).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Przekonuje się coraz bardziej do dodatku z demonami. Bardzo fajnie wczoraj zadziałał, każdy (partia 3 osobowa) przyjął inną taktykę. Ja regularniej przyjmowałem małe ilości demonów (miałem więc czas na poradzenie sobie z kłopotami), kolega unikał ich, ale na końcu mocno zaryzykował goniąc lidera i wziął ich dużo w dwóch ostatnich ruchach, a moja żona zbudowała sobie całą talie tak, aby w ogóle nie musieć ich brać. Ciekawie to wyszło. Gra 10/10, dodatek 8/10, ale może wzrosnąć. W sumie 6 partia z dodatkiem (z 32).

Kiedy ułożyłem karty tematycznie nie czułem się aż tak przytłoczony ich ilością, więc chyba na razie pomysł z ograniczeniem rynku odkładam do szafy. Chociaż może go wypróbuję, żeby zmusić graczy do kupowania rzadko używanych kart - jak lornetka czy siłacz 🙂
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

Akurat lornetka u nas często wchodzi na rynek i jest świetna.

Można przechodzić lornetką przez demony przecież

EDIT a nie pomyliło mi się z Planem Trasy. Lornetka rzeczywiście jest słaba i sytuacyjna
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: andrzej233 »

Hej,
planuję stworzyć własne hexagony do map, wydrukować je, zalaminować oraz nakleić na karton. Zacząłem już pracować, zrobiłem dopiero dwa. Oto efekt:

Na pierwszym hexagonie chciałem stworzyć możliwość trzech taktyk.
Z lewej polepszyć kartę bohatera (który ma 6 monet i jest rzadko wybierany).
Z prawej karty wody a pośrodku kartę, która umożliwia przechodzenie 4 pul o wartości każde jedno (niezależnie od typu).

Obrazek

Na drugim hexagon chciałem, dodać wartość karcie przechodzenia przez góry oraz kartą z wodą jak kapitan. A także kartę siłacza lub tubylca (do karty siłacza, chcę stworzyć osobną mapę)
Obrazek

Co myślicie o nowych "mapach"? :D
ps jeszcze będe poprawiał grafikę między kafelkami, czasem nie wpasowywały się i są brzydko połączone.
PytonZCatanu pisze: 02 lip 2022, 20:31 Ps. Macie wszystkie? 😎
Tak zdobyłem dwie promki. Jedną w konkursie i jedną w sklepie z planszówkami za darmo (ale kupiłem planszówkę, żeby nie było ^^)

ps2 Wiecie gdzie mogę przeczytać zasady gry quest for el dorado golden temples?
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: poxi »

andrzej233 pisze: 22 lip 2022, 02:43 ps2 Wiecie gdzie mogę przeczytać zasady gry quest for el dorado golden temples?
https://boardgamegeek.com/filepage/2218 ... lish-rules
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Sprytny jest drugi kafel - aż 5 jaskiń obok siebie, ale ślepy zaułek! Wydaje mi się, że dojście tam powinno jeszcze więcej kosztować - 5 żetonów jaskini na raz jest mega mocne i droga do tej polany musi być droga 🙂
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BOLLO »

andrzej233 pisze: 22 lip 2022, 02:43
Co myślicie o nowych "mapach"? :D
Fajne, tylko po co? 100 000 kombinacji nie wystarcza? Zagrałem w tę grę myślę że spokojnie 30 partii i nadal nie czuję aby coś się powielało i czuję potrzebę modyfikowania kafli.

Brakuje mi natomiast kart wiec poszukuję aktualnie jakichś promek.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

BOLLO pisze: 22 lip 2022, 09:40
andrzej233 pisze: 22 lip 2022, 02:43
Co myślicie o nowych "mapach"? :D
Fajne, tylko po co? 100 000 kombinacji nie wystarcza? Zagrałem w tę grę myślę że spokojnie 30 partii i nadal nie czuję aby coś się powielało i czuję potrzebę modyfikowania kafli.

Brakuje mi natomiast kart wiec poszukuję aktualnie jakichś promek.
Wszystkie karty wydane po polsku znajdziesz na moim zdjęciu stronę wcześniej 🙂
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BOLLO »

PytonZCatanu pisze: 22 lip 2022, 09:44
BOLLO pisze: 22 lip 2022, 09:40
andrzej233 pisze: 22 lip 2022, 02:43
Co myślicie o nowych "mapach"? :D
Fajne, tylko po co? 100 000 kombinacji nie wystarcza? Zagrałem w tę grę myślę że spokojnie 30 partii i nadal nie czuję aby coś się powielało i czuję potrzebę modyfikowania kafli.

Brakuje mi natomiast kart wiec poszukuję aktualnie jakichś promek.
Wszystkie karty wydane po polsku znajdziesz na moim zdjęciu stronę wcześniej 🙂
tak widziałem je, dlatego pisze czy gdzies takie promki mozna jeszcze dostac/kupic?
toblakai
Posty: 1269
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 226 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: toblakai »

BOLLO pisze: 22 lip 2022, 09:40
andrzej233 pisze: 22 lip 2022, 02:43
Co myślicie o nowych "mapach"? :D
Fajne, tylko po co? 100 000 kombinacji nie wystarcza? Zagrałem w tę grę myślę że spokojnie 30 partii i nadal nie czuję aby coś się powielało i czuję potrzebę modyfikowania kafli.
Pewnie z potrzeby tworzenia. Kafle ciekawe, dające możliwość na ułożenie bardziej tematycznej mapy.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

BOLLO pisze: 22 lip 2022, 09:49 tak widziałem je, dlatego pisze czy gdzies takie promki mozna jeszcze dostac/kupic?
Chyba tylko w sklepach, o ile któreś jeszcze zostały albo na oficjalnym profilu Naszej Księgarni na FB - były i pewnie będą czwartkowe konkursy, gdzie trzeba być naprawdę szybkim - tak w ciągu max 5-10 minut wysłać odpowiedź na ich pytanie.
Polityka Naszej Księgarni jest taka, że albo dają te promki w konkursach, albo wspierają sklepy, które prowadzą sprzedaż ich gier. Wtedy za free zupełnie możesz podjechać i odebrać promkę. Warto zadzwonić wcześniej czy je nadal mają.
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: andrzej233 »

poxi pisze: 22 lip 2022, 06:34
andrzej233 pisze: 22 lip 2022, 02:43 ps2 Wiecie gdzie mogę przeczytać zasady gry quest for el dorado golden temples?
https://boardgamegeek.com/filepage/2218 ... lish-rules
dzięki
BOLLO pisze: 22 lip 2022, 09:40
andrzej233 pisze: 22 lip 2022, 02:43
Co myślicie o nowych "mapach"? :D
Fajne, tylko po co? 100 000 kombinacji nie wystarcza? Zagrałem w tę grę myślę że spokojnie 30 partii i nadal nie czuję aby coś się powielało i czuję potrzebę modyfikowania kafli.

Brakuje mi natomiast kart wiec poszukuję aktualnie jakichś promek.
To prawda, że możliwości ułożenia map jest ogromna! Jednak pewne karty nie są wybierane za często, albo prawie w ogóle.
1. Na przykład karta siłacz, bądź (być może misjonarka z powodu słabych hexagonów z kafelkami wioski, ale dopiero je dostałem, więc nie grałem, żeby sprawdzić, ale na pewno nie tak słabe jak siłacz),
2. Bohater sknerus też dla niego przydałaby się mapa, gdzie jest dużo wiosek, bo to bardzo słaby bohater, jeśli ma się milionerkę a do wyboru są lepsi bohaterowie.
3. Plan trasy (sytuacyjna, jednak często używana, ale nie tak częsyto jak pozostałe.
4. Przyrodnik (jak wyżej)
5. Karta, która pozwala przechodzić przez góry, bądź bohater z ta umiejętnością, też często wybiera się bohatera lepszego, bo mało gór jest, bądź są nieistotne pod względem skrótów. W drugiej mapie, która wrzuciłem jest bonus dla gracza z taką kartą, czyli farma żetonów jaskiń.

Więc nowe hexagony pod specjalne karty, żeby je kupować (nie jednak z trasą, która tego nie wymaga). Poza tym wydaje mi się, że mam fajne pomysły na nowe mapki :D

Co do nowych kart, także chce stowrzyć je i wydrukować, ale mam problem, ponieważ wydaje mi się trudne, aby były one dobrze jakościowo zrobione, tak, żeby nie było widać, że to jest karta "nowa/inna", bo wtedy wiesz, że dojdzie ci w nastepnym ruchu ta karta. Ma ktoś jakieś pomysły na to?
BOLLO pisze: 22 lip 2022, 09:49
PytonZCatanu pisze: 22 lip 2022, 09:44
BOLLO pisze: 22 lip 2022, 09:40
Fajne, tylko po co? 100 000 kombinacji nie wystarcza? Zagrałem w tę grę myślę że spokojnie 30 partii i nadal nie czuję aby coś się powielało i czuję potrzebę modyfikowania kafli.

Brakuje mi natomiast kart wiec poszukuję aktualnie jakichś promek.
Wszystkie karty wydane po polsku znajdziesz na moim zdjęciu stronę wcześniej 🙂
tak widziałem je, dlatego pisze czy gdzies takie promki mozna jeszcze dostac/kupic?
Ja dostałem w sklepie z planszówkami w Bydgoszczy. Zapewne są jeszcze w calej Polsce jakieś sztuki w sklepach. karty dodatkowe (te pierwsze) wygrałem w konkursie, zapewne jeszcze będą)
PytonZCatanu pisze: 22 lip 2022, 09:23 Sprytny jest drugi kafel - aż 5 jaskiń obok siebie, ale ślepy zaułek! Wydaje mi się, że dojście tam powinno jeszcze więcej kosztować - 5 żetonów jaskini na raz jest mega mocne i droga do tej polany musi być droga 🙂
Faktycznie masz rację, poprawie to :D Dzięki za radę.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek

23.07.2022 – Spotkanie Planszowe dla mieszkańców – Reda
23.07.2022 – Festiwal Fantastyki Gostkon – Gostyń
23-24.07.2022 – Dni Olesna – Olesno
27.07.2022 – Biblioteczny Turniej Gier Planszowych – Libiąż
27.07.2022 – Święto Rodzin – Góra Św. Anny
29-31.07.2022 – SkierCon – Skiernewice
13-25.08.2022 – Board Mania – Lublin
19-20.08.2022 – Spotkanie Planszowe dla mieszkańców – Reda
23-27.08.2022 – Wędrownicza Watra
28.08.2022 – Festiwal Gier Planszowych GRYdułtowy – Rydułtowy
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia) - modyfikacja dla pięciu graczy

Post autor: agt »

Gdzieś natknęłam się na propozycje jak dostosować Wyprawę do El Dorado, żeby móc grać w 5 graczy.
Wydawało mi się, że poza bgg czytalam to gdzieś po polsku i że było to gdzieś tu na forum. Ale nijak nie mogę znaleźć :(
Był też link do pliku do wydrukowania potrzebnych kart..

Czy ktoś kojarzy i mógłby pomóc? :)
Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia) - modyfikacja dla pięciu graczy

Post autor: PytonZCatanu »

agt pisze: 08 sie 2022, 18:40 Gdzieś natknęłam się na propozycje jak dostosować Wyprawę do El Dorado, żeby móc grać w 5 graczy.
Wydawało mi się, że poza bgg czytalam to gdzieś po polsku i że było to gdzieś tu na forum. Ale nijak nie mogę znaleźć :(
Był też link do pliku do wydrukowania potrzebnych kart..

Czy ktoś kojarzy i mógłby pomóc? :)
Z góry dzięki!
Przejrzyj ten wątek - coś kojarzę że ktoś wspominał o tym....
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia) - modyfikacja dla pięciu graczy

Post autor: playerator »

agt pisze: 08 sie 2022, 18:40 Gdzieś natknęłam się na propozycje jak dostosować Wyprawę do El Dorado, żeby móc grać w 5 graczy.
Wydawało mi się, że poza bgg czytalam to gdzieś po polsku i że było to gdzieś tu na forum. Ale nijak nie mogę znaleźć :(
Był też link do pliku do wydrukowania potrzebnych kart..

Czy ktoś kojarzy i mógłby pomóc? :)
Z góry dzięki!
klik
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia) - modyfikacja dla pięciu graczy

Post autor: agt »

playerator pisze: 08 sie 2022, 19:19
agt pisze: 08 sie 2022, 18:40 Gdzieś natknęłam się na propozycje jak dostosować Wyprawę do El Dorado, żeby móc grać w 5 graczy.
Wydawało mi się, że poza bgg czytalam to gdzieś po polsku i że było to gdzieś tu na forum. Ale nijak nie mogę znaleźć :(
Był też link do pliku do wydrukowania potrzebnych kart..

Czy ktoś kojarzy i mógłby pomóc? :)
Z góry dzięki!
klik
Dzięki :)
To już widziałam.
Jednak chodziło mi o inny sposób. Bez używania drugiego egzemplarza gry, tylko z wydrukowaniem paru dodatkowych kart i wsunięciem ich w koszulki razem z kartami podstawowymi, które nie będą wtedy w rozgrywce potrzebne (żeby rewers był jak trzeba).. wszystkie karty muszą być zakoszulkowane.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 130 times
Been thanked: 73 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Mrukar »

Spoiler:
Polecam pytać o promki przy okazji zamawiania innych gier (gdzieś była lista wspieranych sklepów). Aleplanszówki ostatnio bez problemu dorzuciły mi "Telegram" do zamówienia.
Atk
Posty: 1391
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Atk »

Mrukar pisze: 08 sie 2022, 21:02
Spoiler:
Polecam pytać o promki przy okazji zamawiania innych gier (gdzieś była lista wspieranych sklepów). Aleplanszówki ostatnio bez problemu dorzuciły mi "Telegram" do zamówienia.
no patrz, tak przegladalem ta liste, ze az sie dziwilem ze nie ma Aleplanszowki, a dzisiaj ziomek byl po odbior gier :/ No nic, przy okazji moze sie uda nastepnym razem
Atk
Posty: 1391
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Atk »

Mam szybkie pytanie co do promek. Udało mi się w końcu coś dostać w aleplanszowki (dzięki komuś z forum za podpowiedzi), dostałem misjonarka, stara mapa i telegram. To jest jeden z zestawów promek? Jest takich więcej? Czy inne karty trzeba szukać pojedynczo? Pytam, bo nie wiem czy w sklepie mają kilka różnych zestawów i daja rnd czy po prostu tylko ten zestaw dostali, a inne promki trzeba szukać po konwentach itp?

Jest gdzieś jakoś spis tych promek/zestawów?
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 470
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 839 times
Been thanked: 200 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: JollyRoger90 »

Atk pisze: 11 sie 2022, 15:46 Jest gdzieś jakoś spis tych promek/zestawów?
Jest. Na tej stronie wątku. Kilka postów wyżej masz wstawioną grafikę.
Atk
Posty: 1391
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Atk »

JollyRoger90 pisze: 11 sie 2022, 16:16
Atk pisze: 11 sie 2022, 15:46 Jest gdzieś jakoś spis tych promek/zestawów?
Jest. Na tej stronie wątku. Kilka postów wyżej masz wstawioną grafikę.
:lol: :lol: :lol:
Przeszukalem 3 poprzednie strony mówiąc sobie "przecież gdzieś to tu było ostatnio" ale na tą nie spojrzałem Sry i thx!

Edit
Ale mam dzisiaj nieogar. Pojechałem odebrać CoC, poprosiłem od razu o promke do El Dorado, dostałem żółty zestaw. Zadowolony pisze do ziomka, który odebrał mi grę i od razu zabrał na urlop z dzieciakami, że mamy kolejne karty. Ten mi odp, że ten zestaw mam w pudełku z grą 🙆🤦

Więc jakby ktoś nie mial, jest z Trójmiasta i chciał, to msg.

Już mam kolejkę po te promke, więc nieaktualne
Ostatnio zmieniony 11 sie 2022, 22:50 przez Atk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia) - modyfikacja dla pięciu graczy

Post autor: Grzdyll »

agt pisze: 08 sie 2022, 20:29 Jednak chodziło mi o inny sposób. Bez używania drugiego egzemplarza gry, tylko z wydrukowaniem paru dodatkowych kart i wsunięciem ich w koszulki razem z kartami podstawowymi, które nie będą wtedy w rozgrywce potrzebne (żeby rewers był jak trzeba).. wszystkie karty muszą być zakoszulkowane.
Chodzi Ci pewnie o 2 post tego wątku. Gdyby Ci nie było straszne samodzielne drukowanie kart to daj znać przez priv bo zrobiłem proxy kart dla 5 zielonego gracza wraz z jego planszetką. Ale muszę przyznać że samego trybu jeszcze nie miałem okazji przetestować.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Grzdyll »

Ponieważ kilka osób napisało do mnie po poprzednim poście prosząc o opisanie tego wariantu dla 5 graczy to pozwolę sobie wrzucić jego skrócone tłumaczenie z linkiem do mojej wersji potrzebnych kart i planszetki piątego, zielonego gracza.

Wariant gry w Wyprawę do El Dorado dla 5 graczy

Wariant wymaga zakoszulkowanych kart oraz posiadania dodatkowego meepla dla piątego gracza (np. z Arnaka, Kolejki czy nawet Carcassonne - można oczywiście zastąpić wszystkie 5 pionków aby ten jeden dodatkowy się nie odróżniał) ale nie wymaga dodawania całkiem nowych kart, tylko zastąpienia jedynie 3 awersów - co jest jego dużą zaletą, bo można tę modyfikację bardzo łatwo wprowadzić i cofnąć wg potrzeb.

1. Należy wydrukować dodatkowe karty: 2 przewodników i 1 marynarza - te właśnie udostępniam do wydruku na papierze A4 tutaj, można wydrukować też planszetkę i nakleić na tekturę (przy okazji przepraszam za kilka niepotrzebnych dodatkowych proxy znaczników do innej gry - ciekawe czy każdy wie jakiej ;) ).
2. Trzeba zastąpić wydrukowanymi kartami dowolną 1 turystkę i 2 globtroterów (oczywiście wsuwając wydruki do koszulek, tak aby rewersy były nieodróżnialne).
3. Talie startowe należy utworzyć tak, aby każdy miał ostatecznie: 3 turystki, 1 marynarza, 2 globtroterów i 1 przewodnika.

W efekcie wszystkie karty startowe są wykorzystywane w grze, wszyscy gracze mają takie same talie początkowe, tak jak w oryginalnej talii początkowej maksimum pieniędzy, które można naraz zgromadzić to 4 monety, a siła talii pozostaje z grubsza na tym samym poziomie co oryginalna (choć dzięki przewodnikowi jest bardziej elastyczna).

Dodatkowe zmiany w grze:
1. Rynek ma tylko pięć slotów. Gracze muszą oczywiście wyczerpać stos kart podstawowych (karty z czarnymi kropkami) przed zakupem kart zaawansowanych.
2. Dodatkowy gracz rozpoczyna swoją turę przed pierwszym graczem. Jego miejsce startowe jest oddalone o dwa miejsca od pierwszego gracza, czyli na granicy kafla startowego.
3. W grze jest oczywiście więcej interakcji między graczami i blokowanie zdarza się częściej, a zdobycie kluczowych miejsc jest znacznie ważniejsze.
4. Ponieważ jest jeszcze jeden gracz budujący swoją talię, a rynek jest mniejszy to szybciej się rotują karty, a stosy szybciej się wyczerpują - tu zapewne mogą znacznie pomóc karty promocyjne, choć prawdopodobnie i tak gra może być "mniej sprawiedliwa" dla wszystkich.
5. Co chyba oczywiste całkowity czas gry trochę się zwiększa (co może mieć znaczenie gdy są zamulacze).

Podobno wariant sprawdza się bardzo dobrze. Sam niestety nie miałem tego jeszcze okazji zweryfikować ale jak ktoś przetestuje niech się podzieli wrażeniami :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: RUNner »

Zagrałem 2 razy. Raz w trybie 2-osobowym, a raz w 3 graczy. Jako gracz już obeznany z deckbuildingiem, obawiałem się czy to nie będzie zbyt prosta gra. Zupełnie niepotrzebnie, bo tutaj ta mechanika działa bardzo dobrze. Ok, może brakuje trochę tworzenia kombosów z kart, ale nie jest to żaden zarzut. To ma być lekka gra rodzinna i taka jest. Klimatu przygody zero, ale za to wyścig jest świetny, a to wszystko na modularnej planszy, która jest niepowtarzalna za każdym razem. Gra zostaje w kolekcji i będzie wyciągana na stół.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ