Niagara w 3 osoby

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Niagara w 3 osoby

Post autor: noowy »

Witam

Przy grze 3-osobowej zbyt łatwo wygrać zbierając 4 takie same kryształki (najczęściej białe lub fioletowe). Wyprawy po kryształki niebieskie i różowe przestają być opłacalne, nikt nie zostaje porwany przez wodospad - ogólnie nuda. Stosowaliśmy 2 modyfikacje by temu zaradzić.

1) Banalna sprawa - zmniejszenie liczy kryształków w złożu do 6 lub ekstremalnie 5.

2) Znalezione na BGG - Złoże bez zmian, ale liczba takich samych kryształków potrzebnych do zwycięstwa jest różna w zależności od koloru. Można wygrać przez zebranie 6 fioletowych, 5 białych, 4 żółtych, 3 niebieskich lub 2 różowych.

Modyfikacje jak widać proste, ale moim zdaniem znacznie usprawniają grę w 3 osoby.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: Veridiana »

Czytałam o pomyśle, aby grać na punkty. Zwycięża osoba, która nazbiera ich 20, przy założeniu, że najbliższe złoża są punktowane po 1 a najdalsze po 5.
Ponadto, w ile osób by nie grać, zawsze posłać na rzekę Diamentowego Joe :) Nie wiem jakim cudem, ale najczęściej gość podbiera właśnie białe i fioletowe kryształki.

Przy okazji, zawsze zastanawia mnie fakt, jak w fazie prób danej gry (miliony testerów itd.) nie zwrócono uwagi na potrzebę różnyc modyfikacji, które graczom stosunkowo szybko rzucaja się w oczy?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: kwiatosz »

Hmm, czytam i nie mogę uwierzyć - jak to na 3 osoby jest nuda? Ja jedne z najbardziej wysyconych czynnikiem HATE rozegrałem właśnie w 3 osoby. Nie pamiętam sytuacji żeby komuś udało się zebrać 4 fioletowe, z białymi już czasem, ale i tak przeważnie najpierw kończą nam się fioletowe i białe, a dopiero później gra. I jak to nikt nie spada? Bardzo mocno parafrazując "Psy" - Z chmurką na +2 jeszcze nie było partii żeby ktoś nie spadł :)

Nastawienie 'Nie o to chodzi żeby wygrać, ale żeby wszyscy inni przegrali" w Niagarze sprawdza się bardzo dobrze - polecam spróbować, wtedy żadnych modyfikacji nie trzeba :) (aczkolwiek partie stają się wtedy dosyć długaśne)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: draco »

Veridiana pisze:Przy okazji, zawsze zastanawia mnie fakt, jak w fazie prób danej gry (miliony testerów itd.) nie zwrócono uwagi na potrzebę różnyc modyfikacji, które graczom stosunkowo szybko rzucaja się w oczy?
Niagara to gra dla całych rodzin - rodziców z dziećmi. Nie może mieć za bardzo skomplikowanych reguł. Jak widać po powyższych postach, gra dostosowuje się do graczy i w tym jej siła.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: mst »

Ciekawie urozmaica i utrudnia grę dodatek Duchy Niagary, zwłaszcza wchodzący w jego skład wir. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: Veridiana »

Z tymi testami to była uwaga ogólna. Akurat do Niagary żadnych zastrzeżeń nie mam. Kocham ją bezkrytycznie :)
Ale już np. Kazaam ma mnóstwo niedomówień w instrukcji, które już podczas pierwszej gry wyszły na wierzch. Patrząc na liste nazwisk osób testujących nie mogłam uwierzyć, że do tego dopuścili.

"Duchy Niagary" - kilka żetoników za 80zł... jakoś się nie palę, choć ciekawa jestem bardzo. Można prosić o zasady? Sam sobie zrobię te karteluszki :wink:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: mst »

Oprócz karteluszków/żetoników trzeba jeszcze wydłubać canoe z miejscem na dwa kamienie. Natomiast bobra możesz sobie spokojnie odpuścić. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: kwiatosz »

Ja z kolei dodatek odradzam - dla mnie psuje ducha tej gry, gdzie najważniejsze jest planowanie i pamiętanie co zeszło przeciwnikom. Tutaj mamy wiosło 1/2/3, które psuje możliwość zaplanowania ucieczki przed złodziejami, mamy łosia, który powoduje, że jeden gracz gra na innych zasadach niż cała reszta... Generalnie warto przetestować, niemniej moim zdaniem psuje to prostotę i nieco ideę tej gry.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: mst »

Ale znając twoje upodobanie do czynnika HATE w grach sądzę, że wir chyba Ci się podoba. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: Andy »

Na marginesie zwracam uwagę, że w dodatku pojawia się zasada, o której mowa w pierwszym poście wątku: przy trzech graczach liczba krysztaów w każdym zlożu spada do 6.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Niagara w 3 osoby

Post autor: noowy »

kwiatosz pisze:Hmm, czytam i nie mogę uwierzyć - jak to na 3 osoby jest nuda? Ja jedne z najbardziej wysyconych czynnikiem HATE rozegrałem właśnie w 3 osoby[...]
Ja mam zupełnie inne doświadczenia (grałem w 3 osoby około 20 razy w 2 różnych 3-osobowych grupach i około 5 razy w gronie 5 osób). Rozgrywka w 5 osób trwała dłużej i była o wiele ciekawsza. Zmniejszenie liczby kryształków moim zdaniem poprawia rozgrywkę 3-osobową i zbliża ją do gry w więcej osób.

Przy 3 osobach, gdy chociaż jeden z graczy nie "rzuci się" od razu na wybieranie diamentów fioletowych i białych albo jeśli nawet zacznie to robić, ale pozwoli się łatwo innym okraść to któryś z pozostałej dwójki graczy ma ogromne szanse na szybkie zwycięstwo przez zebranie 4 takich samych kryształków. Łatwo jest także wygrać zdobywając 7 różnych kryształków. A gdy zmniejszymy liczbę diamentów w złożu, to kryształki fioletowe, białe i żółte szybciej się wyczerpują i konieczne stają się wyprawy na koniec wodospadu przez co gra staje się znacznie ciekawsza.

Uważam, że jeśli gra 3 doświadczonych graczy na podobnym poziomie, to granie z 7 kryształkami jest OK (chociaż zmniejszenie ilości do 6 wydłuża grę i robi ją bardziej zaciętą), ale gdy grające osoby prezentują bardzo różny poziom, to zmniejszenie liczby kryształków jest koniecznością, by gra nie skończyła się po paru kolejkach.
Andy pisze: Na marginesie zwracam uwagę, że w dodatku pojawia się zasada, o której mowa w pierwszym poście wątku: przy trzech graczach liczba krysztaów w każdym zlożu spada do 6.
Czyli jednak nie jestem odosobniony w swoim zdaniu i inni gracze pewnie też mieli podobne spostrzeżenia :)
ODPOWIEDZ