Czyszczenie kart

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Czyszczenie kart

Post autor: Lucass »

Nie znalazłem podobnego wątku, więc zakładam... pytanie takie:
czy jest jakiś sposób na szybkie i skuteczne oczyszczenie tekturowych kart z planszówek (np. karty z "Ticket...").? Zakupiłem koszulki, ale karty mają przybrudzone lekko krawędzie i chciałbym je trochę oczyścić przed "okoszulkowaniem"...

Ps. Jeśli wątek założyłem w złym dziale, bardzo proszę moderatora o przeniesienie do właściwego. Z góry przepraszam.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Czyszczenie kart

Post autor: kali »

Obawiam się, że nie ma sposobu.
Niestety jak zaczniesz czyścić karty, to może okazać się, że wyczyścisz trochę za dużo.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Czyszczenie kart

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Można wilgotną ściereczką przetrzeć.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Czyszczenie kart

Post autor: Lucass »

W międzyczasie znalazłem coś takiego:
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-wyc ... -do-grania
:)

..ciekawe. Obawiam się jednak, że to chyba niezbyt bezpieczne dla kolorowych nadruków na kartach...poza tym nie wyobrażam sobie jak soda może usunąć brud (tłuszcz, może i tak).
Ostatnio zmieniony 14 cze 2017, 21:57 przez Lucass, łącznie zmieniany 1 raz.
PawelWAW
Posty: 182
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Czyszczenie kart

Post autor: PawelWAW »

Jeśli chodzi o czyszczenie kart to raczej jest to trudne do zrobienia. Ja osobiście przed zakoszulkowaniem chciałem pozbyć się czarnych zabrudzeń na brzegach kart osadników narodziny imperium i dało rade po prostu je zetrzeć palcem, ewentualnie delikatnie paznokciem. Ale myślę że to ryzykowne, pomimo tego że mi się udało zrobić to bez uszkodzeń.
DEATHLOK
Posty: 285
Rejestracja: 09 cze 2017, 14:17

Re: Czyszczenie kart

Post autor: DEATHLOK »

Są metody czyszczenia kart, można poczytać po angielsku. Ale tu chodzi o sprzedaż cennych kart na sztuki do magic the gathering czy rzadkich kart ze sportowcami.

Przemysl czy warto skoro chcesz chcesz to robić z planszowka, która Całościowo jest warta jakieś 100zl. Moim zdaniem strata czasu. Imo kup sobie ładna uzywke zapasową.
Kontynuacja konta DREADNOUGHT2
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Czyszczenie kart

Post autor: Lucass »

Masz trochę racji w tym co piszesz, ale co ja zrobię jak lubię gdy wszystko ładnie (czysto) wyglada :)
Ps. Lekkie zabrudzenia nawet dobrze schodzą pod lekko zwilżonym palcem ;)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Czyszczenie kart

Post autor: hipcio_stg »

Jak lubisz mieć zawsze wszystko ładne to kupuj koszulki razem z grą ;)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 546
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 258 times
Been thanked: 113 times

Re: Czyszczenie kart

Post autor: hamish »

Kiedyś, jak karty do MtG miały jeszcze białe ramki, to czyściłem je lekko zwilżoną szmatką. Te typowe zabrudzenia z potu schodziły. Myślę, że to wystarczy.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Czyszczenie kart

Post autor: Lucass »

Karty do TTR mają także białe obwódki dlatego delikatnie "na mokro" da się oczyścić.
hipcio_stg pisze:Jak lubisz mieć zawsze wszystko ładne to kupuj koszulki razem z grą
Ba :)
...mnie niestety natchnęło po blisko roku grania ;)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Czyszczenie kart

Post autor: playerator »

Używam lekko wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Działa zadziwiająco dobrze.

Ciągle pamiętam mały szok, który zaliczyłem po obejrzeniu granych przez rok i wyglądających na czyste kart do Ankh-Morpork 8)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Czyszczenie kart

Post autor: c08mk »

playerator pisze:Ciągle pamiętam mały szok, który zaliczyłem po obejrzeniu granych przez rok i wyglądających na czyste kart do Ankh-Morpork 8)
U znajomego wyraźnie rozpoznać górną talię od dolnej. Na szczęście drugi znajomy przeznaczył swoją kopię na części i teraz nowe karty są w koszulkach. Człowiek uczy się na błędach.

Ogólnie wilgotna ściereczka jest w stanie pomóc ale pod warunkiem, że karty są dobrej jakości. W innym przypadku czeka je ten sam efekt co każdy inny zawilgocony papier.

Jeżeli nie ma nic do stracenia to można spróbować przeczyścić, a jak nie wyjdzie to kupić używkę na części.
Najlepiej od nowości używać koszulki ale to jest temat rzeka. A koszulkowanie ma tyle samo zwolenników co i przeciwników.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Czyszczenie kart

Post autor: Lucass »

...zapomniałem podziękować za udział w dyskusji i wszelkie porady - co niniejszym czynię ;)
ODPOWIEDZ