Descent - polskie karty do gry

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Wczoraj zakończyłem prace nad polskimi kartami do Starcrafta (efekty niedługo na BGG), a teraz postanowiłem wziąć się za karty do Descenta.

Kolejność planuję taką:

- umiejętności
- karty mistrza podziemi vel hegemona
- przedmioty
- karty potworów
- karty postaci

Będę robić od razu karty do podstawki, AoD oraz WoD. Road to Legends będzie musiało poczekać.

W tej chwili robię karty umiejętności i są już pierwsze efekty. Przykład poniżej.

Obrazek

Umiejętności powinienem skończyć do końca tygodnia (bo w sobotę gramy z kumplami) :)

Komentarze, uwagi, propozycje - mile widziane.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2008, 12:41 przez Ryslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5207
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: raj »

Oprocz polskiego tytulu karty zostawiaj angielski inaczej czasem moze byc problem z ustaleniem o ktora karte chodzilo. Tak samo rob w tresci jesli tlumaczyc nawy umiejetnosci standardowych.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Nie. Nie będę tego robić. Zaśmieca to wygląd karty. Udostępnię później spis w excelu, żeby każdy mógł sobie dopasować. Natomiast założenie jest takie, że na kartach nie będzie żadnych angielskich napisów.

A tak będą wyglądać karty bohaterów

Obrazek
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: grucha »

Mnie sie podoba. Nie moge sie doczekac, aczkolwiek trzeba bedzie sie przyzwyczaic do niektorych nazw.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: kolderek »

Dla mnie bomba. Nie umiem angielskiego, więc po polsku byłoby super. Jak będą gotowe to powiem koledze, który ma tą grę, może sobie wydrukuje :)
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: lokhgard »

Trzymam kciuki, świetny pomysł:)
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Daję znać, że karty umiejętności i bohaterów są już skończone. Po weekendzie powinny być na BGG.

Następnie wezmę się za karty hegemona, a po nich karty spotkań, lochów i plotek z RtL.

Poniżej przykładowa karta spotkania.

Obrazek

Jest szansa, że do końca maja cały Descent będzie gotów, po czym wezmę się w końcu za odwlekany AH.

Tradycyjnie sugestie i uwagi mile widziane.
Awatar użytkownika
Keil
Posty: 55
Rejestracja: 09 sie 2005, 14:16
Lokalizacja: KIELCE

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Keil »

O widzę że karta z nowego dodatku Road to Legend super :)
A tak na marginesie to w jaki sposób to robisz ? ( te tłumaczenia to jakiś program czy wiedza językowa )
General Keil Castus
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: kolderek »

do robienia kart jest specjalny program (nie wiem czy przedmówca go używa), a co do napisów to chyba tłumaczy z angielskiego na polski i tyle :) chociaż pewnie daje swoje interpretacje cy cuś :)
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: kolderek »

Ryslaw pisze:
Jest szansa, że do końca maja cały Descent będzie gotów...
szkoda, że tak późno bo w niedzielę gramy (drugie spotkanie) - ale na następne to mam nadzieję, że już po polsku będziemy grać - tylko trzeba koszulki kupić :) już się nie mogę doczekać :)
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Keil pisze:O widzę że karta z nowego dodatku Road to Legend super :)
A tak na marginesie to w jaki sposób to robisz ? ( te tłumaczenia to jakiś program czy wiedza językowa )
Wrzucam karty do specjalnej maszynki, kręcę korbką i wychodzi polska wersja. ;)

A tak na serio, to skrótowo rzecz ujmując wygląda to tak:

1. Spisuję wszystkie teksty z angielskich kart.
2. Tłumaczę je (tak się składa, że jestem z zawodu tłumaczem)
3. Skanuję oryginalne karty
4. Czyszczę je z napisów w programie graficznym.
5. Na czystą kartę nakładam przetłumaczony tekst + ewentualne symbole i ikony
6. Gotowe!


Kolderek --> program IAMa73 nie obsługuje polskich czcionek, więc na razie robię to samemu.
Awatar użytkownika
Keil
Posty: 55
Rejestracja: 09 sie 2005, 14:16
Lokalizacja: KIELCE

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Keil »

Ryslaw pisze:
Keil pisze:O widzę że karta z nowego dodatku Road to Legend super :)
A tak na marginesie to w jaki sposób to robisz ? ( te tłumaczenia to jakiś program czy wiedza językowa )
Wrzucam karty do specjalnej maszynki, kręcę korbką i wychodzi polska wersja. ;)

A tak na serio, to skrótowo rzecz ujmując wygląda to tak:

1. Spisuję wszystkie teksty z angielskich kart.
2. Tłumaczę je (tak się składa, że jestem z zawodu tłumaczem)
3. Skanuję oryginalne karty
4. Czyszczę je z napisów w programie graficznym.
5. Na czystą kartę nakładam przetłumaczony tekst + ewentualne symbole i ikony
6. Gotowe!


Kolderek --> program IAMa73 nie obsługuje polskich czcionek, więc na razie robię to samemu.
A może dał byś radę przetłumaczyć zasady do Descent : Road to Legends ?
General Keil Castus
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Keil pisze:
A może dał byś radę przetłumaczyć zasady do Descent : Road to Legends ?
Obecnie na tłumaczenie podręcznika brak mi raczej czasu i chęci. To jednak sporo tekstu jest. Może kiedyś.

Na razie koncentruję się na kartach.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: zara2stra »

Powiem krótko - wow :) Wprawdzie Descenta nie znam, ale przetłumaczone karty wyglądają na prawdę świetnie. Sam wiem ile z takim opracowywaniem kart jest roboty - pracuję obecnie nad kartami z TI, a tam nie ma tylu elementów graficznych co np. na karcie postaci którą tu załączyłeś.

Z ciekawości spytam; z jakiego programu korzystasz do czyszczenia tła kart? Gimp? Photoshop? Wzory wyglądają na nienaruszone (choć tak jak piszę oryginału nie znam).

Jeszcze raz, świetna robota - jeśli kiedyś zakupię Descenta, na pewno z skorzystam z Twoich tłumaczeń :)
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

zara2stra pisze:Powiem krótko - wow :) Wprawdzie Descenta nie znam, ale przetłumaczone karty wyglądają na prawdę świetnie.
Dzięki za miłe słowa :)
zara2stra pisze: Sam wiem ile z takim opracowywaniem kart jest roboty - pracuję obecnie nad kartami z TI.
Będziesz je jakoś udostępniać? Można rzucić okiem na nie?
zara2stra pisze: Z ciekawości spytam; z jakiego programu korzystasz do czyszczenia tła kart? Gimp? Photoshop? Wzory wyglądają na nienaruszone (choć tak jak piszę oryginału nie znam).
Używam darmowego Paint.Net. Tła staram się zachować nienaruszone, korzystając ze stempla. Często wiąże się to z koniecznością pracowitego szlifowania piksel po pikselu, ale efekty są niezłe dość. Akurat tła na kartach w Descencie są bardzo proste - znacznie trudniej było mi usunąć napisy z kart Starcraftowych, nie mówiąc już o Warrior Knights.

Przy okazji - krótki raport z postępów prac.

- Przetłumaczyłem już karty spotkań z Road to Legends
- Zeskanowałem karty pogłosek
- Testowo przygotowałem jeden z przedmiotów. Rezultat poniżej.

Obrazek

Jako że goni mnie praca, w tym zbliżającym się tygodniu raczej nie będzie żadnych aktualizacji. Postaram się wrzucić na BGG jedynie karty postaci i umiejętności. Przed długim weekendem trafią też tam zapewne karty hegemona (lub jak kto woli "overlorda"). Dodatkowo umieszczę mały słowniczek, żeby można było się zorientować w polskiej terminologii.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: zara2stra »

Będziesz je jakoś udostępniać? Można rzucić okiem na nie?
Karty ras już są wrzucone na BGG, Karty polityki dzisiaj wysłałem do akceptacji. Drzewko na razie wisi jedynie na Picassie - czeka na technologie rasowe i kilka poprawek. Następne w kolejce są karty tajnych celów, oraz akcji (to one powodują największe przestoje, kiedy gracze dobierają się do druczków z tłumaczeniami), ale to lekki OT w tym wątku, więc odsyłam tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=1&t=5061.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: kolderek »

jak prace nad tymi kartami, skończone? na bgg nie widzę żadnych plików :/
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

kolderek pisze:jak prace nad tymi kartami, skończone? na bgg nie widzę żadnych plików :/
Czy to poganianie? Bo przyznam, że poczułem się nieswojo :/

Karty postaci wysłałem do akceptacji tydzień temu. Karty umiejętności wyślę w przyszłym tygodniu, razem z przedmiotami zapewne.

Robienie tych kart, to nie jest moja praca, a hobby. Pracuję nad nimi kiedy mam czas.

I jak pisałem, postaram się Descenta skończyć do końca maja. Ale czy mi się uda - nie wiem.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: kolderek »

przepraszam, nie miałem takiego zamiaru.

po prostu jestem niecierpliwy, a pisałeś w tamtym tygodniu, że wrzucisz w przyszłym tygodniu czyli w tym, a ich nie widzę, więc jestem lekko zawiedzony, bo gramy znów w niedzielę i było by fajnie mieć karty po polsku :)

ale w takim razie, jeszcze raz przepraszam, więcej się nie będą pytał. będą karty to będą, nie będzie to nie będzie.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Jak tak bardzo Ci spieszno, to podaj maila. Wyślę Ci, tylko przygotuj się na dużą paczkę :)
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Daję znać, że na BGG w końcu widoczne są karty bohaterów do Descenta.

Karty umiejętności, hegemona, przedmiotów sklepowych oraz przedmiotów miedzianych wyślę na BGG w przyszłym tygodniu, ale kiedy je opublikują to Boh raczy wiedzieć.

W każdym razie mam nadzieję, że się przydadzą. Miłej zabawy.

http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31995
http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31996
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Kontynuując wątek informuję, że na BGG są już widoczne moje tłumaczenia kart umiejętności do Descenta (z podstawki i obu dodatków). Dołączyłem też do nich mały słowniczek, żeby można było się zorientować, która umiejętność w języku polskim odpowiada oryginałowi. W słowniczku jest też parę terminów używanych przeze mnie w tłumaczeniach.

Następna aktualizacja będzie zapewne po długim weekendzie. Znajdą się w niej najprawdopodobniej karty hegemona oraz sklepowe i miedziane przedmioty.

http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/32176
http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/32179
http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/32180
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: kolderek »

no to sobie te karty umiejętnośći (dałeś mi wcześniej w jpg), wydrukowałem. niestety wyszedł mi mniejszy rozmiar (również karty bohaterów były mniejsze) i jakość była nie ciekawa. ale to wszystko wina drukarki (byłem u kolegi), chyba coś z tuszem i ustawieniami rozmiarów (a nie miałem kart przy sobie). ale chyba i tak byłoby chyba lepiej iśc do jakiegoś punktu poligraficznego, by Ci to porządnie zrobili bo na zwykłym papierze to się to łatwo gnie i wygina.

ogólnie tłumaczenie super jak dla mnie :D. ale właściciel descenta nie chciał używać kart przetłumaczonych :/ poza tym nie podobały im się niektóre tłumaczenia.
battle action - zmagania
melee attack - atak wręcz


ja nie znam angielskiego i jak dla mnie może być tak. ja bym potrzebował jeszcze przetłumaczone karty questów, i tych kart których używa hegemon podczas dungeonów.
bo karty bohaterów czy karty ekwipunku to nawet ja chwytam, grając w kilka rpgów po angielsku takie nazwy nie są dziwne :)

kupię tą grę jak będzie polskie wydanie, choćbym miał sam ze sobą grać :D
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

kolderek pisze:no to sobie te karty umiejętnośći (dałeś mi wcześniej w jpg), wydrukowałem. niestety wyszedł mi mniejszy rozmiar (również karty bohaterów były mniejsze) i jakość była nie ciekawa. ale to wszystko wina drukarki (byłem u kolegi), chyba coś z tuszem i ustawieniami rozmiarów (a nie miałem kart przy sobie). ale chyba i tak byłoby chyba lepiej iśc do jakiegoś punktu poligraficznego, by Ci to porządnie zrobili bo na zwykłym papierze to się to łatwo gnie i wygina.
Ja drukowałem właśnie w punkcie poligraficznym. Wyszło bardzo ładnie.
kolderek pisze: ogólnie tłumaczenie super jak dla mnie :D. ale właściciel descenta nie chciał używać kart przetłumaczonych :/ poza tym nie podobały im się niektóre tłumaczenia.
battle action - zmagania
melee attack - atak wręcz
Dzięki za uwagi. No ale tłumaczeń nie zmienię. Są jak najbardziej poprawne. Na pewno nie napiszę "akcja bitewna" ani "atak melejowy" :)
kolderek pisze: ja nie znam angielskiego i jak dla mnie może być tak. ja bym potrzebował jeszcze przetłumaczone karty questów, i tych kart których używa hegemon podczas dungeonów.
To będzie pewnie w następnej paczce. Ale już na pewno nie w tym tygodniu. Teraz jest czas na GTA IV!
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent - polskie karty do gry

Post autor: kolderek »

Ryslaw pisze:Ja drukowałem właśnie w punkcie poligraficznym. Wyszło bardzo ładnie.
i ile Cię to kosztowało, jeśli można wiedzieć, tak z ciekawości? :)
ODPOWIEDZ