wysokie napięcie dla 2 osób

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

wysokie napięcie dla 2 osób

Post autor: krystek »

Chciałbym sie podzielić swoją wariancja do Wysokiego Napięcia bo najczęściej przychodzi mi obecnie grać ze swoją narzeczoną, a na spotkania w większej ekipie trudno się teraz zebrać kiedy każdy pracuje. Wariant proponowany oficjalnie zupełnie mnie nie przekonuje mama nadzieje, że może komuś przyda się nasza modyfikacja.
Tabela wypłat:
21-153
22-156
23-159
24-162
25-165
26-168
27-170
28-173
29-176
30-178
31-180
Do gry każdy z graczy używa dwóch kolorów domków usuwane są po dwa w każdym kolorze
(gracz posiada nie 22 tylko 20 domków w każdym z kolorów).
Koniec gry uruchamia gracz, który pierwszy podłączy w sumie 32 miasta.
Uzupełnianie surowców jak w wariancie 4 osobowym.

Licytacja:
W jednej turze każdy z graczy może kupić dwie elektrownie.
Gracz prowadzący wybiera do licytacji elektrownię z rynku pierwotnego, po jej zakupie lub spasowaniu elektrownia dla drugiego gracza musi pochodzić również z rynku pierwotnego. Następnie uzupełniamy rynek pierwotny i wtórny i dochodzi do kolejnej licytacji (elektrownię wybiera gracz prowadzący -jeśli przegrał pierwsza licytację lub ostatni jeśli wygrał prowadzący, jeżeli obaj gracze spasowali w pierwszej licytacji, usuwamy najtańszą elektrownię i w drugiej licytacji wybiera pierwszy gracz prowadzący).

Zakup surowców:
Pierwszy kupuje gracz ostatni. Może on kupić paliwa do zasilenia maksymalnie połowy posiadanych elektrowni ( 1/0, 1/1, 2/1, 2/2, 3/2, 3/3). Potem surowce na tych samych zasadach kupuje drugi z graczy, a następnie znów prowadzący może uzupełnić zapasy w pozostałych elektrowniach podobnie drugi z graczy (np. gracz posiada 3 elektrownie może najpierw może zakupić paliwo do 2 swoich elektrowni, a dopiero po zakupach drugiego z graczy uzupełnić zapas w trzeciej posiadanej elektrowni).

Podłączanie miast
Pierwszy podłącza miasta gracz ostatni, może on podłączyć dowolną ilość miast w jednym ze swoich kolorów, następnie drugi z graczy podłącza domki w jednym ze swoich kolorów. Następnie ostatni gracz może podłączyć domki w drugim kolorze podobnie jak drugi gracz. Kolejność wystawiania domków nie zależy od położenia na torze punktacji ( np. gracz posiada 6 czerwonych i 2 fioletowe miasta: wystawia najpierw 3 czerwone, a później 1 fioletowy lub na odwrót – nie musi jako pierwszych podłączać fioletowych).
Uwaga! Każdy z kolorów jest rozpatrywany oddzielnie nie ma więc zniżki jeśli podłączane miasto posiada już domek w drugim z kolorów gracza.

Zasilanie
Przed zasileniem należy wskazać, które elektrownie zasilają dany kolor miast ( jeden kolor domków może zasilać maksymalnie połowa posiadanych elektrownii wg schematu 1/0, 1/1, 2/1, 2/2, 3/2, 3/3) , nigdy nie wolno używać więcej niż trzech elektrownii do zasilania jednego z kolorów ( np. gracz posiada 5 elektrownii może użyć trzy elektrownie do zasilania jednego i dwóch do drugiego koloru domków)

Ustalanie kolejności graczy
Gracz prowadzący –to ten z graczy, który ma w jednym z posiadanych kolorów domków ma podłączone najwięcej miast.
Gracz ostatni – analogicznie to ten, który ma najmniej miast podłączonych w danym kolorze.
Uwaga! Może zdarzyć się, że gracz prowadzący będzie jednocześnie graczem ostatnim.
Na początku gracza prowadzącego wybieramy losowo, w pierwszej rundzie kolejność wynika z ceny zakupionych elektrowni.

Wypłata
Wypłata odbywa się na normalnych zasadach ( za sumę podłączonych w obu kolorach miast) natomiast po podłączeniu 20go miasta według powyższej tabelki.

Mam nadzieje, że napisałem w miare zrozumiale bo podobno tłumaczyć to ja nie umie :D
Liczę na uwagi i mam nadzieje, że może komuś ta wersja przypadnie do gustu.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: wysokie napięcie dla 2 osób

Post autor: ja_n »

Jeżeli chciałbyś, żeby ktoś z uwagą przeczytał tyle tekstu (a już na pewno jeżeli chciałbyś żeby ktoś tego wariantu spróbował), to przydałoby się lepsze uzasadnienie niż "wariant proponowany oficjalnie zupełnie mnie nie przekonuje". Jakie są minusy wariantu oficjalnego i w czym Twój wariant miałby być lepszy? Ja grałem wg oficjalnych reguł i całkowicie mnie przekonały, więc bardzo trudno byłoby mi się zainteresować tym co proponujesz...
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: wysokie napięcie dla 2 osób

Post autor: krystek »

W wariancie oficjalnym działamy jak sprinter byle szybciej, licytacje często odpuszczamy, aby wziąć elektrownie która wskoczy na jej miejsce z rynku wtórnego za cenę wywoławczą w moim wariancie to odpada. Dochodzi także element blokowania przeciwnika tak jak w 4 osoby. Ograniczyłem liczbę domków, aby jednym kolorem nie podłączać większej liczby miast odpuszczając drugi kolor w celu jednoczesnego bycia pierwszym i ostatnim graczem. Znacznie więcej jest w moim wariancie taktycznych możliwości (np. jeśli ktoś będzie starał się cały czas być ostatni podłączał tylko jeden kolor a odpuszczał drugi to można go równomiernie podłączając przyblokować i w 2giej, czy 3ciej fazie będzie płacił krocie). Mam nadzieje, że się jednak dasz przekonać do przeczytania tekstu i wypróbowania w praktyce.
pt123
Posty: 66
Rejestracja: 20 lis 2007, 17:23
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: wysokie napięcie dla 2 osób

Post autor: pt123 »

Witam!

Bardzo interesuje mnie Twój wariant, bo także mam przeważnie tylko jednego partnera do gry. W Twoim opisie nie łapię jednak koncepcji podziału elektrowni między kolor domków. Co oznacza schemat "1/0, 1/1, 2/1, 2/2, 3/2, 3/3"? Nie mam niestety pod ręka instrukcji, a być może wówczas byłoby to oczywiste. Czy ilość posiadanych elektrowni jest taka sama jak w wersji podstawowej?

Pozdrawiam

PT
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: wysokie napięcie dla 2 osób

Post autor: krystek »

odrzucamy 4 elektrownie z podstawowego zestawu tak jak w wariancie dla 4 graczy. Schemat 1/0, 1/1 oznacza po prostu że kiedy musimy określić, które elektrownie zasilają dany kolor to jak pisałem może być to jedynie połowa posiadanych przez ciebie elektrowni np. w danym momencie posiadasz 5 elektrowni czyli możesz jeden kolor zasilać max. 3 elektrowniami, a pozostałe 2 zasilają drugi kolor stąd w schemacie 3/2 to samo przy zakupie surowców. Chciałem w ten sposób ukrócić poczynania gracz, który by rozwijał jedynie jeden kolor żeby nie miał za łatwo z zasilaniem. Mam nadzieje, że trochę wyjaśniłem życzę miłej rozgrywki.

A pytałeś ile elektrowni oczywiście 6 po 3 na każdy kolor maksymalnie. Nam się gra tak bardzo dobrze bo w wariant oficjalny było to takie pędzenie kto pierwszy bez większej taktyki co prawda teraz rozgrywka trwa ze 2 godzinki, ale z wypiekami na twarzy.

edit by draco: połączyłem dwa posty w jeden
ODPOWIEDZ