Gloomhaven -zasady i pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Void
Posty: 208
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 80 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

Ostroslaw pisze: 07 paź 2022, 23:09 Hej. Pytanko odnośnie stanu ogłoszenia. Czy potwór w momencie kiedy jest ogłoszony dostaje obrażenia wynikające z karty zdolności potwora? Przykład : ożywione zwloki - ruch plus 1 ożywione związki dostają jedne obrażenie.
Nie, ogłuszony przeciwnik nie wykonuje niczego z karty zdolności.
Ostroslaw
Posty: 28
Rejestracja: 11 sty 2022, 18:52
Has thanked: 20 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Ostroslaw »

Pytanie odnośnie przedmiotu
Spoiler:
Void
Posty: 208
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 80 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

Ostroslaw pisze: 07 paź 2022, 23:49 Pytanie odnośnie przedmiotu
Spoiler:
Odświeża on tylko przedmioty wykorzystane (obrócone o 90 stopni) a nie zużyte (zakryte/odwrócone). Po angielsku faktycznie jest to lepiej rozróżnione spent dla wykorzystanych i consumed dla zużytych.
Obrazek
Ostroslaw
Posty: 28
Rejestracja: 11 sty 2022, 18:52
Has thanked: 20 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Ostroslaw »

Kurcze trochę mi to nie pasuje bo
Spoiler:
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Ostroslaw pisze: 17 paź 2022, 12:45 Kurcze trochę mi to nie pasuje bo
Spoiler:
Spoiler:
Ostroslaw
Posty: 28
Rejestracja: 11 sty 2022, 18:52
Has thanked: 20 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Ostroslaw »

Void pisze: 08 paź 2022, 07:06
Ostroslaw pisze: 07 paź 2022, 23:49 Pytanie odnośnie przedmiotu
Spoiler:
Odświeża on tylko przedmioty wykorzystane (obrócone o 90 stopni) a nie zużyte (zakryte/odwrócone). Po angielsku faktycznie jest to lepiej rozróżnione spent dla wykorzystanych i consumed dla zużytych.
Obrazek
Ok. Teraz dokładnie doczytałem opis karty i faktycznie masz rację. Dzięki.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

Czytam instrukcję i mam pytanie : załóżmy że jedna z postaci robi grabież jakiegoś skarbu i znajduje w nim np 5 monet albo jakiś przedmiot oprócz tego inna postać zbiera monety po zabitym wrogu. Itd. Scenariusz kończy się sukcesem i jak wygląda podział tych łupów, podział pkt doświadczenia. Chodzi mi o to czy jest jakiś mechanizm uczciwego podzialu żeby jedna postać nie była za bardzo rozwinięta w stosunku do innych
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

maciej.kr pisze: 26 paź 2022, 23:01 Czytam instrukcję i mam pytanie : załóżmy że jedna z postaci robi grabież jakiegoś skarbu i znajduje w nim np 5 monet albo jakiś przedmiot oprócz tego inna postać zbiera monety po zabitym wrogu. Itd. Scenariusz kończy się sukcesem i jak wygląda podział tych łupów, podział pkt doświadczenia. Chodzi mi o to czy jest jakiś mechanizm uczciwego podzialu żeby jedna postać nie była za bardzo rozwinięta w stosunku do innych
Nie ma takiego mechanizmu, w GH jesteście drużyną najemników i każdy dba o swoje łupy. Doświadczenie za pomyślnie ukończony scenariusz i wymienione w nagrodach za ukończenie otrzymuje każdy członek drużyny, a poza tym indywidualnie dostajecie doświadczenie zgromadzone w trakcie scenariusza za zagrywanie odpowiednich akcji. Czasami nagrodą jest złoto do podziału, ale monety czy przedmioty złupione podczas scenariusza przez postaci są tylko dla postaci przeprowadzającej daną grabież.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

Pytanie : dzisiaj odpalamy kampanie i jeszcze nie otworzyłem kopert postaci. Widziałem na różnych tutorialach że postaci mają różny poziom kart na ręce. Czy faktycznie tak jest czy wszyscy mają po 10 kart poziomu pierwszego? Jeżeli mają mniej to rozumiem że zrobią mniej akcji ogólnie w scenariuszu konkretnym.
Jakie postaci polecacie dla 3 osób?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

maciej.kr pisze: 10 lis 2022, 17:50 Pytanie : dzisiaj odpalamy kampanie i jeszcze nie otworzyłem kopert postaci. Widziałem na różnych tutorialach że postaci mają różny poziom kart na ręce. Czy faktycznie tak jest czy wszyscy mają po 10 kart poziomu pierwszego? Jeżeli mają mniej to rozumiem że zrobią mniej akcji ogólnie w scenariuszu konkretnym.
Jakie postaci polecacie dla 3 osób?
Postacie startowe mają od 8 do 12 kart na ręce, ale każda klasa startowa jest w pełni grywalna i (w miarę) zbalansowana. Liczba kart poziomu 1. jest równa ręce danej klasy, a każda klasa posiada jeszcze 3 karty poziomu X (także dostępne na poziomie 1., określane jako karty bardziej sytuacyjne). To ile akcji zrobisz w scenariuszu zależy od zarządzania ręką. Tkaczka Zaklęć ma 8 kart na ręce, ale jedna z jej kart pozwala odzyskać wszystkie spalone karty, więc nie jest tak, że jest to klasa o najniższej wytrzymałości (staminie). Dla 3 osób polecam Karka, Skałosercego i Tkaczkę Zaklęć, ale praktycznie każda trójka, w której jest Kark się sprawdzi, więc wybierajcie zgodnie z Waszymi preferencjami.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

Pytanie :zabijam wroga a jestem na poziomie pierwszym ile kładę kasy na jego miejscu? Wg tabeli w instrukcji powinno być 2 chyba?
Druga sprawa :jak któraś postaci z drużyny wyczerpie się to rozumiem że Ci którzy mają się dobrze grają dalej a przy podziale nagród na koniec scenariusza dzielimy na wszystkich
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: caro »

1. Kładziesz zawsze jedna monetke (chyba że to przyzwany wróg, taki pieniędzy nie zostawia). Konwersja złota odbywa się już po scenariuszu według wspomnianej tabelki.
2. Reszta gra dalej jeśli ktoś się wyczerpie, ale nie ma czegoś takiego jak podział nagród w tej grze. Każdy zbiera doświadczenie, kasę, przedmioty dla siebie. Te ostatnie możesz sprzedać w mieście i ktoś inny może je kupić, ale według zasad nie możesz po prostu komuś dać przedmiot, jeśli to Ty go znalazłeś.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

caro pisze: 16 lis 2022, 20:36 1. Kładziesz zawsze jedna monetke (chyba że to przyzwany wróg, taki pieniędzy nie zostawia). Konwersja złota odbywa się już po scenariuszu według wspomnianej tabelki.
2. Reszta gra dalej jeśli ktoś się wyczerpie, ale nie ma czegoś takiego jak podział nagród w tej grze. Każdy zbiera doświadczenie, kasę, przedmioty dla siebie. Te ostatnie możesz sprzedać w mieście i ktoś inny może je kupić, ale według zasad nie możesz po prostu komuś dać przedmiot, jeśli to Ty go znalazłeś.
Czyli wg tabelki dodajemy extra całej drużynie złoto, pd ? Z akażdy scenariusz na danym poziomie dokładamy? Nawet jak w nagrodach na końcu scenariusza nie ma informacji że dostaje np 15 monet tylko mamy losowy scenariusz?
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: caro »

Kiedy kończysz scenariusz, obojętne czy sukcesem czy porażka, każdy gracz dostaje tyle pieniędzy ile zgromadził podczas scenariusza (mnoży ilość monet przez to co w tabelce) oraz każdy dostaje tyle doświadczenia ile zgromadził w trakcie scenariusza. Jeśli scenariusz zakończył się sukcesem to dodatkowo każdy osobno dostaje tyle doświadczenia ile jest w tabelce za to przewidziane, ale nie ma żadnych dodatkowych pieniędzy po udanym scenariuszu.
Dodatkowo dany scenariusz może Ci na końcu powiedzieć jaka jest nagroda za wykonanie go i wtedy masz jasno napisane - czy dostaje ja każdy gracz czy macie się nią podzielić.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

caro pisze: 17 lis 2022, 11:38 Kiedy kończysz scenariusz, obojętne czy sukcesem czy porażka, każdy gracz dostaje tyle pieniędzy ile zgromadził podczas scenariusza (mnoży ilość monet przez to co w tabelce) oraz każdy dostaje tyle doświadczenia ile zgromadził w trakcie scenariusza. Jeśli scenariusz zakończył się sukcesem to dodatkowo każdy osobno dostaje tyle doświadczenia ile jest w tabelce za to przewidziane, ale nie ma żadnych dodatkowych pieniędzy po udanym scenariuszu.
Dodatkowo dany scenariusz może Ci na końcu powiedzieć jaka jest nagroda za wykonanie go i wtedy masz jasno napisane - czy dostaje ja każdy gracz czy macie się nią podzielić.
dzięki wielki e za wyjaśnienie. trochę to dla mnie zagmatwane. Rozumiem ze punktów doświadczenia zdobytych w scenariuszu nie mnożę razy ilość w tabelce na danym poziomie scenariusza bo by się robiły duże ilosci.....
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: caro »

Nie, mnożysz sobie tylko zdobyte złoto. Tam jest chyba napisane "konwersja złota" (co sugeruje że mnożysz monetki) i "bonusowe doświadczenie" (co sugeruje, że dodajesz bez zmian) czy jakoś tak.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

Kolejne pytanie. Gramy 2 scenariusz i mamy bossa. Ma w statystykach życie 10xP ile ma życia. Jak gramy w 3 to ma 13 życia czy 30? Bo na 1 poziomie 30 życia to chyba dużo. I druga sprawa ma w zdolnościach 1. Przejdź do następnych drzwi 2. Przywołaj ożywione kości. Pytanie jak on wybiera 1 albo 2 opcje
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

maciej.kr pisze: 17 lis 2022, 21:18 Kolejne pytanie. Gramy 2 scenariusz i mamy bossa. Ma w statystykach życie 10xP ile ma życia. Jak gramy w 3 to ma 13 życia czy 30? Bo na 1 poziomie 30 życia to chyba dużo. I druga sprawa ma w zdolnościach 1. Przejdź do następnych drzwi 2. Przywołaj ożywione kości. Pytanie jak on wybiera 1 albo 2 opcje
A czemu 13? 10 x P, gdzie P to liczba graczy daje 10 x 3 = 30. To dużo, ale to jest boss, więc musi być wyzwanie. Bossowie mają swoją osobną talię kart zdolności oznaczoną słowem "Boss", w której są między innymi karty Akcja Specjalna 1/Akcja Specjalna 2 (nie wiem jak dokładnie w polskiej wersji, w angielskiej: Special 1/Special 2). Jeśli Boss w danej rundzie dobierze którąś z kart, to w swojej turze wykonuje odpowiednią akcję specjalną.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

kolejne pytanie.

Czy karty miasta i szlaku dokładam po każdym scenariuszu po 1 karcie czy coś będzie mi kazało je dołożyć np: jakas akcja z karty albo coś na koniec scenariusza?

Dzięki za info
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: caro »

Tych kart jako tako po danym scenariuszu nie dokladasz do puli, chyba że masz to wyraźnie zaznaczone np po skończeniu scenariusza.
Przed rozegraniem scenariusza jesteś w mieście i wtedy ciągniesz pierwsza kartę z wierzchu talii miejskiej i wykonujesz zdarzenie. W momencie kiedy "idziesz" do scenariusza na szlaku wykonujesz zdarzenie z talii dotyczącej szlaku. Czasem wykonana karta wypada z gry, czasem wraca na spód talii, ale to masz wyraźnie zaznaczone. Dane zdarzenie może spowodować też, że do puli konkretnej talii będziesz musiał coś dodać, wtedy (i tylko wtedy) cały deck przetasowujesz.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

maciej.kr pisze: 17 lis 2022, 23:39 kolejne pytanie.

Czy karty miasta i szlaku dokładam po każdym scenariuszu po 1 karcie czy coś będzie mi kazało je dołożyć np: jakas akcja z karty albo coś na koniec scenariusza?

Dzięki za info
Zaczynając kampanię tworzysz początkową talię bodajże 20 wydarzeń i dodajesz do tej talii nowe karty, kiedy:
- będzie takie polecenie
- odblokowujesz nową postać (pierwsza liczba na odwrocie planszetki wskazuje numer wydarzeń, które trzeba dodać do odpowiednich talii, np. 23/47 oznacza że dodajesz wydarzenia nr 23 zarówno do talii wydarzeń miejskich jak i na szlaku)
- odsylasz na emeryturę po raz pierwszy postać danej klasy (wtedy patrzysz na drugą liczbę, w przykładzie powyżej dodał(a)byś wydarzenia z numerem 47)
- spełnisz warunek opisany pod koniec instrukcji, niektóre z warunków nakazują Ci dodać określone karty wydarzeń
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

Pytanie o karty z inicjatywa dla potworów. Mam 3 scenariusz i inoksa straznika, inoksa lucznika i inoksa szamana. Nie mogę namierzyć tych kart. Jakby nie było ich w talii.... Chyba że wybieram inne.... Prośba o pomoc może ktoś kojarzy co wybrać
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 147
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: OlazRed »

maciej.kr pisze: 28 lis 2022, 19:17 Pytanie o karty z inicjatywa dla potworów. Mam 3 scenariusz i inoksa straznika, inoksa lucznika i inoksa szamana. Nie mogę namierzyć tych kart. Jakby nie było ich w talii.... Chyba że wybieram inne.... Prośba o pomoc może ktoś kojarzy co wybrać
Z tego co kojarzę, to Inoksi używają standardowych kart inicjatywy dla strażnika, łucznika i szamana. Nie mają własnych, dedykowanych.
ThomasBRT
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2021, 21:44
Has thanked: 4 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: ThomasBRT »

Mam pytanie o żywioły. Czy można zużyć żywioł z poprzedniej rundy i go znowu wygenerować np gorna karta zuzywa, dolna generuje? Wiem że w tej samej rundzie nie można. Jeśli było by można mam drugie pytanie. Mam kartę stałą, która ma premie np dodaj +1 do ataku przy zużywaniu np ognia podczas ataku, a mój atak generuje ogień. Czy byłoby tak, że atakuje z premią +1 i odrazu ładuje ogień? Potem w kolejnej rundzie mógłbym znowu skorzystać z tej zdolności.
Void
Posty: 208
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 80 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

ThomasBRT pisze: 30 lis 2022, 07:06 Mam pytanie o żywioły. Czy można zużyć żywioł z poprzedniej rundy i go znowu wygenerować np gorna karta zuzywa, dolna generuje? Wiem że w tej samej rundzie nie można. Jeśli było by można mam drugie pytanie. Mam kartę stałą, która ma premie np dodaj +1 do ataku przy zużywaniu np ognia podczas ataku, a mój atak generuje ogień. Czy byłoby tak, że atakuje z premią +1 i odrazu ładuje ogień? Potem w kolejnej rundzie mógłbym znowu skorzystać z tej zdolności.
Pierwsze pytanie - tak można. Może być też żywioł wygenerowany wcześniej w tej samej rundzie ale w cudzej turze np. przez innego gracza lub potwora.
Pytanie drugie - jeśli ogień był już silny/słabnący to można z niego skorzystać i wygenerować jednocześnie i w przyszłej rundzie można z niego skorzystać. Jeśli nie był, no to nie będzie możliwości uzyskania owego +1 podczas tego ataku bo żywioł generuje się pod koniec tury.
ODPOWIEDZ