Gloomhaven -zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gloomhaven

Post autor: kmd7 »

I znowu pytanko - jeśli zdarzenie każe odjąć sobie jeden znaczek zdobyty za pomocą celów bitewnych i dajmy na to jest to 6 znaczek (i mam dwa zaznaczone profity) to muszę zrezygnować ze zdobytego już profitu, dopóki nie zdobędę brakującego znaczka?

Edit: już doczytałem w instrukcji, że nie można stracić profitu.
Awatar użytkownika
Leyas
Posty: 48
Rejestracja: 27 gru 2010, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gloomhaven

Post autor: Leyas »

Mam pytanie odnośnie zakupu ulepszeń do kart.
Karta Craghearta 78 poniżej po lewej: chcę kupić błogosławieństwo do leczenia z dolnej części karty. Jaki będzie jego koszt? W instrukcji polskiej na s. 46 jest napisane, że koszt jest podwojony jeśli umiejętność jest stosowana przeciwko więcej niż 1 wrogowi. Ta umiejętność jest dla "swoich" więc jak mniemam koszt nie jest podwojony i powinien wynosić 25 zł za to że karta ma 2 lvl oraz 50 zł za błogosławieństwo = razem 75 zł. Jednak na s. 47 instrukcji jest zapis: "podwójny koszt dla dowolnej zdolności z wieloma celami". Te zapisy trochę mi się wydaje sprzeczne. Z kolei jakby zastosować to do umiejętności leczenia z górnej partii tej karty to koszt zakupu błogosławieństwa byłby taki sam, czyli 75 zł bowiem umiejętność jest stosowana tylko na sojuszników. Czy dobrze to rozkminiam?


Obrazek
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

Leyas pisze: 21 kwie 2020, 19:09 Mam pytanie odnośnie zakupu ulepszeń do kart.
Karta Craghearta 78 poniżej po lewej: chcę kupić błogosławieństwo do leczenia z dolnej części karty. Jaki będzie jego koszt? W instrukcji polskiej na s. 46 jest napisane, że koszt jest podwojony jeśli umiejętność jest stosowana przeciwko więcej niż 1 wrogowi. Ta umiejętność jest dla "swoich" więc jak mniemam koszt nie jest podwojony i powinien wynosić 25 zł za to że karta ma 2 lvl oraz 50 zł za błogosławieństwo = razem 75 zł. Jednak na s. 47 instrukcji jest zapis: "podwójny koszt dla dowolnej zdolności z wieloma celami". Te zapisy trochę mi się wydaje sprzeczne. Z kolei jakby zastosować to do umiejętności leczenia z górnej partii tej karty to koszt zakupu błogosławieństwa byłby taki sam, czyli 75 zł bowiem umiejętność jest stosowana tylko na sojuszników. Czy dobrze to rozkminiam?
Niestety jest to błąd w tłumaczeniu. W angielskiej instrukcji stoi: "The base cost associated with any enhancement depends on the sticker and what ability the sticker is
enhancing. Double the base cost of an enhancement (other than an attack hex) if it is applied to an ability that targets multiple figures". Podstawowy koszt jest podwojony, jeśli umiejętność działa na więcej niż jedną figurkę (a nie wroga). Koszt ulepszenia leczenia o błogosławieństwo dla Sentient Growth wynosi 2*50 + 25 = 125. Koszt jest taki sam dla górnej i dolnej akcji, bo potencjalnie działają na więcej niż jedną figurkę.
Mata364
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2020, 02:26
Has thanked: 3 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Mata364 »

Hej.
Mam raczej dość banalne pytanie, aczkolwiek wolę się upewnić. W instrukcji czytam "Gdy postać awansuje na nowy poziom, dodaje jedną nową kartę do swojej puli aktywnych kart. Wybrana karta musi pochodzić z talii klasy postaci i mieć poziom równy lub niższy od nowego poziomu postaci."
W kolejnej części instrukcji jest napisane coś takiego: "Po awansowaniu postaci zyskuje ona również dostęp do kart z wyższego poziomu. Pomimo tego, że gracze mają dostęp do większej liczby kart, to maksymalna ich liczba na ręce pozostaje bez zmian."
I teraz rodzi się moje pytanie. Czy w przypadku Karka, który na 1 poziomie może mieć na ręce 10 kart, po osiągnięciu poziomu będzie mógł ich mieć 11, czy po prostu wbicie poziomu daje mi dostęp do kart z wyższych poziomów, ale liczba początkowa ręki się nie zmienia?
Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Cyel »

Mata364 pisze: 27 kwie 2020, 16:18 na 1 poziomie może mieć na ręce 10 kart, po osiągnięciu poziomu będzie mógł ich mieć 11, czy po prostu wbicie poziomu daje mi dostęp do kart z wyższych poziomów, ale liczba początkowa ręki się nie zmienia?
Liczba kart na ręce nie ulega zmianie ale dostajesz większy wybór i (zazwyczaj) mocniejsze karty.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Mata364
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2020, 02:26
Has thanked: 3 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Mata364 »

Jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwość ataku dystansowego gdy na linii stoi inny bohater/potwór?
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Lossentur »

Mata364 pisze: 29 kwie 2020, 02:11 Jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwość ataku dystansowego gdy na linii stoi inny bohater/potwór?
Tak. Tylko ściany blokują atak dystansowy.
sgor
Posty: 69
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 41 times
Been thanked: 44 times

Re: Gloomhaven

Post autor: sgor »

Cyel pisze: 27 kwie 2020, 16:47
Mata364 pisze: 27 kwie 2020, 16:18 na 1 poziomie może mieć na ręce 10 kart, po osiągnięciu poziomu będzie mógł ich mieć 11, czy po prostu wbicie poziomu daje mi dostęp do kart z wyższych poziomów, ale liczba początkowa ręki się nie zmienia?
Liczba kart na ręce nie ulega zmianie ale dostajesz większy wybór i (zazwyczaj) mocniejsze karty.
Ok, ale nadal s.44 Awansowanie „dodaje jedną nowa kartę do swojej puli kart”.
S. 45 Budowanie ręki postaci „dlatego na początku scenariusza, gracze muszą wybrać karty z dostępnej puli”

Czyli przykładowy Kark poziom 2 zaczyna nowy scenariusz i: może mieć jedną czy dwie karty 2 poziomu na ręce?
Wg. 44 jedną (awansował tylko raz do tej pory), wg. s.45 dwie (buduje rękę na początku scenariusza z dostępnych kart: poziom 1,2 oraz X.
Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Cyel »

Nie wiem jak to jest w polskiej instrukcji, mówię, jak to wygląda w grze ;) Bohater dostanie tylko jedną, wybraną kartę, z której będzie mógł w każdym kolejnym scenariuszu korzystać albo nie bo ogranicza go limit kart na ręce (jak chce ją dodać, musi wywalić inną).

Następną kartę drugiego poziomu będzie mógł dodać sobie do swojej wyjściowej puli na następnym poziomie. To też nic dziwnego -nawet często zdarzało się nam podczas przechodzenia gry, że na kolejnym poziomie dodawaliśmy kartę z wcześniejszego poziomu bo te z poziomu, który osiągnęliśmy nie były tak atrakcyjne a z poprzedniego chcieliśmy mieć obie.

EDIT: w sumie to co przytaczasz z polskiego tłumaczenia zresztą jest jednoznaczne - dodajesz do PULI jedną kartę prze levelowaniu, przed scenariuszem wybierasz karty z PULI (czyli z tego zbioru do którego wcześniej dodałeś JEDNĄ kartę a nie z wszystkich jakie istnieją dla danych poziomów)
Ostatnio zmieniony 01 maja 2020, 13:07 przez Cyel, łącznie zmieniany 4 razy.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven

Post autor: TuReK »

Dostępna pula to są startowe, X oraz te wybrane podczas awansowania na wyższe poziomy a nie wszystkie z osiągniętych poziomów.
Z pustego i Saruman nie naleje
sor
Posty: 53
Rejestracja: 02 paź 2017, 16:49
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Gloomhaven

Post autor: sor »

Polska instrukcja również dobrze mówi. Jedynie problem jest z odróżnieniem puli i ręki.

Tak jak koledzy wyżej napisali: pula to wszystkie karty poziomu pierwszego, x i kazda jedna dodatkowa, którą wybrałeś przy awansowaniu. Czyli na poziomie drugim dodajesz do puli jedną z poziomu drugiego, na poziomie trzecim jedną z poziomu trzeciego, bądź drugiego, itd.
Na bgg, ktoś fajnie to zobrazował na przykładzie drzewka umiejętności z gier wideo - na każdym poziomie wybierasz jedną z dwóch umiejętności, ale nadal możesz przypisać tą samą ilość umiejętności do paska quickbar - więc musisz jedna umiejętność zastąpić inną, ale przed każdym scenariuszem możesz zmieniać swój quickbar.

Ręka, to zestaw kart wybranych z puli, której rozmiar nigdy się nie zmieni (quickbar).
sor
Posty: 53
Rejestracja: 02 paź 2017, 16:49
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Gloomhaven

Post autor: sor »

Co w przypadku gdy zabrakło żetonów (w tym konkretnym przypadku wzmocnienia, strengthen)? Zastępujemy innymi, czy nie dokładamy jak w przypadku kart klątwy/błogosławieństwa?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Pynio »

Żetony z tego co pamiętam są zastępowalne.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

Witam.
Mam problem odnośnie osiągnięcia ,,Siła ulepszenia”. Jest ono potrzebne do przejścia scenariusza ,,Gniazdo Drakona” i tym samym odblokowania innego ważnego osiągnięcia ,,Oddychanie Wodą”. Problem w tym, że nie widzę nigdzie tego osiągnięcia i nie mam pojęcia jak je zdobyć. Przekartkowałem już cały podręcznik i nic, w żadnym scenariuszu nie ma takiego osiągnięcia. Tak więc jak można je zdobyć?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
sor
Posty: 53
Rejestracja: 02 paź 2017, 16:49
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Gloomhaven

Post autor: sor »

Pewnie rozbieżność tłumaczenia i chodzi o "Potęga wzmocnienia" -
Spoiler:
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

Też nad tym myślałem, czyli po prostu błąd w tłumaczeniu. Dzięki wielkie za pomoc!
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Gloomhaven

Post autor: zajudzony »

Witam,

Mam tylko szybkie pytanie odnośnie wzmacniania kart, liczba wzmocnionych kart w talii danej klasy uwarunkowana jest poziomem dobrobytu miasta? Pytam bo przy korzyściach że wzrostu dobrobytu wyszczególnione są tylko dwa tj. Nowe wyposażenie w sklepie i poziom lvl postaci automatycznie się wyrównuje do poziomu dobrobytu a nie ma tam nic właśnie o ilości tych wzmocnionych karta. A drugie pytanie jedną akcję na karcie ile razy mogę wzmocnić ? Ile mi się podoba ? Z góry dziękuję za pomoc .Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven

Post autor: TuReK »

Masz takie kropki na karcie, to miejsca na naklejki. Poza tym każde następne ulepszenie jest droższe.
Z pustego i Saruman nie naleje
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Gloomhaven

Post autor: zajudzony »

Dzięki!! I to ma sens , czyli rozumiem że zdolności bez kropki/slotu upgradowac nie mogę a ilość upgradow uwarunkowana ilości kropek? A co do ilości wzmocnionych kart w talii determinuje to poziom dobrobytu ? Dzięki i miłego weekendu :)
sor
Posty: 53
Rejestracja: 02 paź 2017, 16:49
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Gloomhaven

Post autor: sor »

Spoiler:
- byłem w błędzie, przepraszam.
ograniczeniem są pieniądze, bo jednak trochę to kosztuje o nie wiem czy w początkowych fazach gry będzie cię stać żeby ulepszyć więcej niż dwie karty.
Pamiętaj też, żeby dobrze odczytywać koszt ulepszenia, czyli cena bazowa danego ulepszenia + koszt w zależności od poziomu ulepszanie karty + ewentualnie koszt jeśli ulepszasz kartę z więcej niż jednym celem + dodatkowy koszt jeśli to jest kolejne ulepszenie tej samej karty.

Ja po około 25 scenariuszach uzbierałem ~150 złota co mi pozwala ulepszyć dwie karty pierwszego poziomu.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, 16:30 przez sor, łącznie zmieniany 1 raz.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

sor pisze: 23 maja 2020, 14:14 Nie ma ograniczenia ulepszonych kart. Jedynym ograniczeniem są pieniądze, bo jednak trochę to kosztuje o nie wiem czy w początkowych fazach gry będzie cię stać żeby ulepszyć więcej niż dwie karty.
Pamiętaj też, żeby dobrze odczytywać koszt ulepszenia, czyli cena bazowa danego ulepszenia + koszt w zależności od poziomu ulepszanie karty + ewentualnie koszt jeśli ulepszasz kartę z więcej niż jednym celem + dodatkowy koszt jeśli to jest kolejne ulepszenie tej samej karty.

Ja po około 25 scenariuszach uzbierałem ~150 złota co mi pozwala ulepszyć dwie karty pierwszego poziomu.
Jest ograniczenie ulepszonych kart - postać nie może mieć więcej ulepszonych kart niż aktualny poziom dobrobytu. Owszem, jest to limit, który nie jest łatwo osiągnąć, ale taki limit istnieje.
Z instrukcji, str. 46: "Łączna liczba wzmocnionych kart w talii danej klasy, musi być równa lub mniejsza niż poziom dobrobytu miasta."
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven

Post autor: TuReK »

Wbrew pozorom tanie ulepszenia kart 1 poziomu też robią dużą różnicę, np +1 do ruchu, zasięgu, skok, żywioł.
I zdaje się, że osobno się liczy koszt na górze i na dole karty, ale nie jestem tego pewny w tym momencie.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Leyas
Posty: 48
Rejestracja: 27 gru 2010, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gloomhaven

Post autor: Leyas »

TuReK pisze: 23 maja 2020, 16:14 I zdaje się, że osobno się liczy koszt na górze i na dole karty, ale nie jestem tego pewny w tym momencie.
Też tak kojarzę, że osobno się liczy górna osobno dolna akcja z danej karty.

Mam też inne pytanie do osób, które już trochę grały:
Spoiler:
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

Leyas pisze: 25 maja 2020, 11:10
TuReK pisze: 23 maja 2020, 16:14 I zdaje się, że osobno się liczy koszt na górze i na dole karty, ale nie jestem tego pewny w tym momencie.
Też tak kojarzę, że osobno się liczy górna osobno dolna akcja z danej karty.

Mam też inne pytanie do osób, które już trochę grały:
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven

Post autor: gnysek »

Żeby być wiernemu nazewnictwu w grze, to w pudełkach/kopertach to są klasy, a postać tworzymy samemu. Przejście postaci na emeryturę nie oznacza, że nie możesz nowej postaci tej samej klasy stworzyć (co trochę nie ma sensu przy tylu kartonach wartych sprawdzenia, ale jak ktoś bardzo chce, czemu nie, zasady pozwalają), dlatego nazewnictwo ma tu znaczenie.
ODPOWIEDZ