Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pollus89
Posty: 54
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Pollus89 »

zaklinaczkokosow pisze: 28 lut 2023, 14:35 Kupione, wziąłem i nowy początek i w szale zakupowym jeszcze pogrzebane sekrety, ale stwierdziliśmy że czekają aż ogramy podstawowa wersję i dopiero wtedy z nowym początkiem będziemy się bawić. Dzięki za rady :D
Pogrzebane sekrety to tylko dodatkowe karty rynku. Jak przejdziesz fabularną część Nowego Początku to dodaj te karty do swojej puli, będziesz mieć więcej kombinacji kart w rynku. Polecam też dokupić dodatek Tajemnica Dziczy, ponieważ kontynuuje fabułę Nowego Początku.
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Majzownik »

zaklinaczkokosow pisze: 28 lut 2023, 14:35 Kupione, wziąłem i nowy początek i w szale zakupowym jeszcze pogrzebane sekrety, ale stwierdziliśmy że czekają aż ogramy podstawowa wersję i dopiero wtedy z nowym początkiem będziemy się bawić. Dzięki za rady :D
Pogrzebane Sekrety to najsłabszy z dodatków, zwłaszcza na początek - nie ma tam nowych mediów ani Nemesis, a części kart rynku nawet nie będziesz miał jak użyć, bo korzystają z mechanik z Legacy (Impulsy, Uciszanie, tarcze).
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Zgadzam się, że to najsłabszy dodatek, ale wydaje mi się, że zawiera on komponenty do tych mechanik (czyli żetony tarcz, impulsów i wyciszenia)
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Majzownik »

Żetony to jedno, przydałaby się też instrukcja...
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Majzownik pisze: 28 lut 2023, 19:22 Żetony to jedno, przydałaby się też instrukcja...
też jest
Scormac
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2023, 17:04
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scormac »

Siemka. Wiecie może czy będzie dodruk małego dodatku niezbadany mrok?
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Majzownik »

aeiou871 pisze: 28 lut 2023, 19:27
Majzownik pisze: 28 lut 2023, 19:22 Żetony to jedno, przydałaby się też instrukcja...
też jest
A, to przepraszam.
Miło, że wydawca o tym pomyślał.
Awatar użytkownika
trx89
Posty: 85
Rejestracja: 14 sty 2020, 23:42
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: trx89 »

Scormac pisze: 28 lut 2023, 21:18 Siemka. Wiecie może czy będzie dodruk małego dodatku niezbadany mrok?
A są jakieś braki? Jest u wydawcy:

- https://sklep.portalgames.pl/aeon-s-end-niezbadany-mrok
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 150
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 125 times
Been thanked: 66 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Mrukar »

Miesiąc temu Portal informował o końcówce nakładu Niezbadanego Mroku i Legacy. Jeśli jest u wydawcy to lepiej brać, bo nie widzę innych ofert w sieci.
Scormac
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2023, 17:04
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scormac »

Niestety na stronie już się nie da zamówić . Stan magazynowy 0 :(
Awatar użytkownika
trx89
Posty: 85
Rejestracja: 14 sty 2020, 23:42
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: trx89 »

Scormac pisze: 01 mar 2023, 13:53 Niestety na stronie już się nie da zamówić . Stan magazynowy 0 :(
Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi. Sam kupowałem miesiąc temu na Dragoneye bo gdzieś przegapiłem ten dodatek a chciałem mieć wszystko i nie wiedziałem, że to były ostatki.

Na przyszły rok jest planowany dodruk Wiecznej Wojny, być może przy okazji będą też te dwa dodatki bo to jedna fala ale trzebaby zapytać Portalu.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Ayaram »

No dobra, troszkę pograłem. Przeszedłem solo na 2 łapy wszystkich przeciwników z oryginalnego CSa, trochę korci by dołożyć wszystko od razu, ale sobie obiecałem, że przynajmniej jeszcze spróbuje przejść wszystkich z CSa w wersji true solo, potem wszystkich w wersji tej trudniejszej (albo przynajmniej będę próbował ;) ) i dopiero wtedy pójdę dalej.

Odpowiedzcie mi tylko proszę na pytanie. Czy każdym układem da się wygrać? Wiadomo, że przy takiej losowości, nawet bez tasowania nie wszystko wygramy, ale chociaż czy potencjalnie każdym układem da się wygrać? Tzn. czy na przykład jest jakiś przeciwnik zadający dużo obrażeń graczom, więc jak nie ma ani postaci ani kart w sklepie z leczeniem to bez szans? Generalnie gracie postaciami na którą macie ochotę, czy wybieracie raczej pod przeciwnika?
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 450
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 808 times
Been thanked: 195 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: JollyRoger90 »

Ayaram pisze: 01 mar 2023, 21:40 Generalnie gracie postaciami na którą macie ochotę, czy wybieracie raczej pod przeciwnika?
ja gram postaciami na które mam ochotę plus losowy rynek wg kart randomizera które można było kiedyś dokupić w portalu.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Cyel »

Ayaram pisze: 01 mar 2023, 21:40 No dobra, troszkę pograłem. Przeszedłem solo na 2 łapy wszystkich przeciwników z oryginalnego CSa, trochę korci by dołożyć wszystko od razu, ale sobie obiecałem, że przynajmniej jeszcze spróbuje przejść wszystkich z CSa w wersji true solo, potem wszystkich w wersji tej trudniejszej (albo przynajmniej będę próbował ;) ) i dopiero wtedy pójdę dalej.

Odpowiedzcie mi tylko proszę na pytanie. Czy każdym układem da się wygrać? Wiadomo, że przy takiej losowości, nawet bez tasowania nie wszystko wygramy, ale chociaż czy potencjalnie każdym układem da się wygrać? Tzn. czy na przykład jest jakiś przeciwnik zadający dużo obrażeń graczom, więc jak nie ma ani postaci ani kart w sklepie z leczeniem to bez szans? Generalnie gracie postaciami na którą macie ochotę, czy wybieracie raczej pod przeciwnika?
Wszystko losowe, zawsze. Na kilkadziesiąt (ok100?) rozgrywek takie gdzie układ nie pozwalał na wygraną na hard mode mogę policzyć na palcach. Często trzeba było paru podejść by wyczuć rynek i być przygotowanym na to co robi tym razem talia Nemesis, ale w końcu się udawało. Nie widzę tailorowania rynku/magów pod Nemesis, nie czułbym frajdy z optymalizowania tego co jest.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Przeszlismy wiekszosci nemesis na hardmodzie z pierwszych fal na losowym rynku z wyborem magow.
Imho losowi magowie nie maja szans.
zaklinaczkokosow
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2023, 13:26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: zaklinaczkokosow »

Pytanie!
Mamy trochę zagwozdkę odnośnie Kadir, jej umiejętności i Arki Chaosu. Wydaje mi się to trochę op, jak wiadomo Kadir może położyć 2 zaklęcia na bramie, Arka Chaosu zadaje 3 obrażenia + 2 za każde zaklęcie znajdujące się na sąsiedniej bramie. Położyliśmy dwie Arki Chaosu na 3 bramie, na sąsiadujących 2 i 4 było także po dwa zaklęcia. Dawało nam to 12 obrażeń na jedną Arkę z uwzględnieniem dodatkowe punktu za bramę. Łącznie wyszło jakieś 30 punktów. Czy mi się tylko wydaje że to zdecydowanie za dużo? :D Może jakoś źle to liczę? Czy może jednak tak to ma wyglądać?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

zaklinaczkokosow pisze: 04 mar 2023, 15:05 Pytanie!
Mamy trochę zagwozdkę odnośnie Kadir, jej umiejętności i Arki Chaosu. Wydaje mi się to trochę op, jak wiadomo Kadir może położyć 2 zaklęcia na bramie, Arka Chaosu zadaje 3 obrażenia + 2 za każde zaklęcie znajdujące się na sąsiedniej bramie. Położyliśmy dwie Arki Chaosu na 3 bramie, na sąsiadujących 2 i 4 było także po dwa zaklęcia. Dawało nam to 12 obrażeń na jedną Arkę z uwzględnieniem dodatkowe punktu za bramę. Łącznie wyszło jakieś 30 punktów. Czy mi się tylko wydaje że to zdecydowanie za dużo? :D Może jakoś źle to liczę? Czy może jednak tak to ma wyglądać?
Nie, dobrze liczysz i jesteś blisko osiągnięcia 14 obrażeń z jednego zaklęcia (wyłącznie z użyciem pierwszej podstawki). Jest to bardzo mocna umiejętność, ale też trzeba sporo zainwestować, żeby mieć 2 Arki Chaosu i otwarte 3. i 4. bramę.
ququk
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2019, 22:13
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: ququk »

aeiou871 pisze: 21 lut 2023, 23:53 W Nowym Początku dwa rodzaje kart używane w ostatniej bitwie ekspedycji mają błędnie przetłumaczone efekty, szczegóły poniżej w spoilerze
Spoiler:
ququk pisze: 26 lut 2023, 16:42 Dodałbym do erraty nowego początku:

Karta NP-K-128 Logo sugeruje nemezis z Aeon's End: Odchłań, powinno być Aeon's End: Czeluście.

A w dodatku Tajemnica Dziczy mniejsze, ale nadal błędy: TD-03 REWERS: nagłówek jest w języku angielskim, TD-21: "obreżenie".
Cytuję, żeby errata była w jednym miejscu i dodaję: NP-K-044 na modyfikatorze koszt wynosi 2, powinien być 3 (3 jest właściwym kosztem, tak jest na angielskim skanie kart z wiki).
mariutto
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2022, 10:55

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mariutto »

Spoiler:
Wydaje mi się też, że dwie karty podstawowe Nemesis powinny być oznaczone Tier 2 (są Tier 1):
  • NP-K-151 - Makabryczy Wir
  • NP-K-152 - Rozszczepienie Grawitacji
Tak by pasowało sądząc po efektach, które robią, ułożeniu początkowym w talii, sprawdzałem też w randomizerze w sieci.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

mariutto pisze: 06 mar 2023, 09:13

Wydaje mi się też, że dwie karty podstawowe Nemesis powinny być oznaczone Tier 2 (są Tier 1):
  • NP-K-151 - Makabryczy Wir
  • NP-K-152 - Rozszczepienie Grawitacji
Tak by pasowało sądząc po efektach, które robią, ułożeniu początkowym w talii, sprawdzałem też w randomizerze w sieci.
No to też jest poważny błąd, słabo :(
radarek
Posty: 135
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 52 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: radarek »

Czy jest gdzieś dostępna errata wszystkich błędów jakie wystąpiły w polskiej wersji serii Aeons End?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: DarkSide »

Jako że dniami ostatnimi stałem się posiadaczem podstawki + dwóch dodatków "Bezimienni" oraz "Niezbadany Mrok"
Mam pytania do mądrzejszych od siebie i lepiej zorientowanych. Grę nabyłem z drugiej ręki i podstawkę oraz dodatki miałem w jednym pudle, ale pudełka od dodatków również dostałem. Dzięki informacjom na pudełkach dodatków + oznaczenia na kartach udało mi się karty rozdzielić. Jednak spis komponentów z instrukcji nie rozwiał wszystkich moich wątpliwości. Stąd poniższe pytania:

1. Znalazłem również takie komponenty jak:
- Tor Spaczenia i żeton do przesuwania się po nim.
- Jeden żeton Bramy w kolorze lazurowym (rzymska II nadrukowana)
- 2 kwadratowe żetony podzielone po przekątnej jeden w kolorach: czerwony-żółty, drugi niebieski-zielony
- zestaw ponumerowanych od 1 do 7 "pasków" kartonu (tło ciemnogranatowe) dwustronnie nadrukowane różne kary dla graczy typu: "Otrzymujesz 4 obrażenia" , "Strać 2 ładunki ALBO..."
Czy to wszystko jest z podstawki?

2. Pytanie o karty modyfikatorów.
Oczywiste jest że karty o numerach od M01 do M27 są z podstawki. Potem mam przerwę w numeracji (zapewne na karty z innego dodatku) a te z obu wymienionych przeze mnie dodatków są po kolei od M36 do M53. Niestety brak oznaczeń co do pochodzenia kart.
Które karty są z którego dodatku?

3. Podstawka i rozszerzenia są z drugiej edycji. Czy są jakieś błędy na które muszę zwrócić uwagę? Errata, FAQ?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10805
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3331 times
Been thanked: 3190 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

DarkSide pisze: 21 mar 2023, 08:36 1. Znalazłem również takie komponenty jak:
- Tor Spaczenia i żeton do przesuwania się po nim.
- Jeden żeton Bramy w kolorze lazurowym (rzymska II nadrukowana)
- 2 kwadratowe żetony podzielone po przekątnej jeden w kolorach: czerwony-żółty, drugi niebieski-zielony
- zestaw ponumerowanych od 1 do 7 "pasków" kartonu (tło ciemnogranatowe) dwustronnie nadrukowane różne kary dla graczy typu: "Otrzymujesz 4 obrażenia" , "Strać 2 ładunki ALBO..."
Czy to wszystko jest z podstawki?
Nie, ejsli mnie pamiec nie myli to komponenty z dodatku Niezbadany Mrok dla Nemesis osmiornicy :P
zetony kolorowe sluza do oznaczenia aktywacji graczy
DarkSide pisze: 21 mar 2023, 08:36 2. Pytanie o karty modyfikatorów.
Oczywiste jest że karty o numerach od M01 do M27 są z podstawki. Potem mam przerwę w numeracji (zapewne na karty z innego dodatku) a te z obu wymienionych przeze mnie dodatków są po kolei od M36 do M53. Niestety brak oznaczeń co do pochodzenia kart.
Które karty są z którego dodatku?
Sprawdz po czarach, ktore masz przypisane do dodatkow - karty modyfikatorow (niefortunne tluamczenie) to po prostu randomizer
DarkSide pisze: 21 mar 2023, 08:36 3. Podstawka i rozszerzenia są z drugiej edycji. Czy są jakieś błędy na które muszę zwrócić uwagę? Errata, FAQ?
W polsce tylko 2nd Ed jest :P
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Ad 1.
Tor Spaczenia i odpowiedni żeton jest elementem właściwym dla Władcy Plagi z dodatku Bezimienni.
Jeśli na tej bramie jest dodatkowo nadrukowane +1 eteru przy aktywacji zaklęcia to jest to brama Remnanta z Niezbadanego Mroku
Przedzielone na ukos żetony najprawdopodobniej pochodzą z Legacy - służą do oznaczenia, kto z pary graczy wykonał już swoją turę w rundzie w grze na 4 osoby
Siedem "pasków" to elementy do gry przeciwko Snopijcy (Nemesis z Niezbadanego Mroku)

Ad 2.
Jeśli chcesz je rozdzielać, poszukaj w necie recenzji tych dodatków (np. Niezbadany Mrok tutaj), ale nie ma potrzeby ich rozdzielać, można losować karty rynku ze wspólnej puli.

Ad 3. Nie przypominam sobie błędów, które pozostałyby w normalnej wersji gry. W wersji przedpremierowej zarówno podstawki jak i Wiecznej Wojny były błędy, ale były szybko naprawiane przez Portal.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 450
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 808 times
Been thanked: 195 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: JollyRoger90 »

Mam pytanie odnośnie AE: Nowy Początek.

Rozgrywam pierwszą, początkową ekspedycje. Kiedy wprowadzam karty skarbów do gry?
W momencie jak powie mi o tym talia ekspedycji, tak jak w legacy (tego bym się spodziewał)?
Czy po prostu jak odkryta została ta talia skarbów (po 1 bitwie) to już wprowadzam je do gry zgodnie z czerwoną ramka w instrukcji na stronie 8, podczas przygotowania kolejnej rozgrywki?

Będę wdzięczny za rozjaśnienie sprawy :)
ODPOWIEDZ