Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

foobar1988 pisze: 26 paź 2022, 17:29 Ad 3. W instrukcji jako dodatek część II Plansza rozwoju -> Nawigacja poziom 5 jest napisane:
"Proces ten uważa się za akcję budowy Kopalni, co oznacza, że możesz otrzymać PZ, a Twoi przeciwnicy pobrać Moc."

Nieścisłość w instrukcji czy coś pomyliłem?
Chodzi o potencjalne PZ za samą budowę kopalni, z płytki rundy/technologii.
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 397
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 75 times
Been thanked: 75 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kci83 »

Jak mam rozumieć ten żeton punktowania końcowego:

"Zasiedl najwięcej różnych rodzajów planet (Planety Gai i Czarna Planeta liczą się jako odrębne rodzaje)."

To znaczy, że każda planeta Gai, którą zasiedliłem liczy się jako osobny rodzaj planety, np. mam 5 zasiedlonych planet gai, to jest tak jakbym miał 5 różnych planet (daje mi to 5 punktów na planszy punktowania)?

Czy Akcja Kika (Akcja: Otrzymaj PZ za różne rodzaje planet) jest dokładni tym samym co ten żeton punktowania, bo brakuje w instrukcji zapisku odnośnie Planety Gai jako odrębny rodzaj?
Quel
Posty: 80
Rejestracja: 16 mar 2021, 14:00
Has thanked: 39 times
Been thanked: 71 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Quel »

Spoiler:
W obu przypadkach liczysz zasiedlone rodzaje planet, a nie ilość danych planet ogółem. Oznacza to więc tyle, że każdy kolor planet daje Ci w przypadku akcji KIK 1 dodatkowy punkt zwycięstwa ale maksymalnie jeden za każdy rodzaj - posiadanie 3 tych samych planet to wciąż jeden punkt zwycięstwa. Szybko kalkulując, maksymalna ilość punktów zwycięstwa z tej akcji KIK to 12 punktów zwycięstwa (7 za podstawowe planety, jeden z Gai i jeden z Czarnej Planety oraz 3 punkty gwarantowane.

Co do punktacji końcowej to tak jak zawsze liczysz, którą pozycję zajmujesz w tym aspekcie, czy to w grze wieloosobowej, czy też walcząc przeciw automie. Znowu liczysz tylko posiadane rodzaje planet, a nie liczbę planet posiadanych ogółem.
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

Hello. Jestem po drugiej (a właściwie po trzeciej partii - 1 była na BGA, a ta się nie liczy bo na BGA automa sama się obsługuje) i mam ciągle wątpliwości przy budowaniu kopalni przez Automę. Gdzie wg Was Automa powinna postawić kopalnię przy rozkładzie pokazanym na zdjęciu. Wylosowano akcję frakcji Automy czyli budowa kopalni, żeton punktowania końcowego to ten gdzie trzeba zasiedlić jak najwięcej sektorów.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 297
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 216 times
Been thanked: 84 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

Jak na moje to w tym miejscu
Spoiler:
Takloni:
1. Take a build a mine action with these changes:
• The range is 3 no matter the range on the support card.
• Tiebreaker 3a: Shortest distance to one of your planets


Więc Tiebreaker 3a:
najmniejsza odległość do Twojej planety (chyba, że źle rozumiem pojęcie one of your planets)
są takie 2 - jedna zaznaczona w sektorze 01, druga brązowa w sektorze 04 pod instytutem

Wtedy wjeżdza Tiebreaker 3b na podstawie kafli punktowania przedstawionych na karcie automy:
Planets in a sector without Automa planets
I odrzucamy tą z sektora 04, bo tutaj już jest jedna kopalnia, w sektorze 01 nie ma żadnej budowli taklonów
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

To teraz następne pytanie. Załóżmy, że Automa ma wybudować kopalnię: ma zasięg 2 i ma zastosowanie żeton punktowania końcowego, powiedzmy niech będzie to jak najwięcej zasiedlonych planet Gai. Czy jeśli w zasięgu 2 pól nie ma żadnej planety Gai to automa nie wystawia kopalni czy też sprawdzam dalej rozstrzyganie remisów i w tym przypadku szukam planety o najniższej liczbie etapów terraformacji dla frakcji automy i tam buduje?
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 297
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 216 times
Been thanked: 84 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

Jeśli się nie mylę to tiebreaker b. ma dopisek "if applicable".
Więc jeśli on nie wyłonił planety do zbudowania kopalni, to lecisz z kolejnym tiebreakerem c. "Planet type requiring the fewest terraforming steps for the
Automa’s faction." i tak dalej, dopóki nie wyłonisz tej jednej planety na której możesz zbudować.


Jeśli żaden z tiebreakerow nie wyłania planety na której można zbudować kopalnie, automa zamiast tego robi upgrade
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

Czyli z tego wynika, że Automa zawsze dąży do zbudowania kopalni, a nie, że dąży do zbudowania kopalni ale pod nadrzędnym warunkiem. Ja odniosłem wrażenie, że raczej to drugie ale widocznie się mylę. Czyli, jeśli dobrze rozumiem, jedyny przypadek kiedy Automa nie buduje kopalni (poza oczywistym brakiem kopalni w zasobach) to taki, kiedy Automa nie ma żadnej planety w zasięgu, która nie jest jeszcze zasiedlona?
ODPOWIEDZ