Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 54 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: kruker »

Czy planszetki kapłanów/bogów z dodatku będą w takim samym rozmiarze jak w wersji angielskiej? Pytam, bo np. holenderskie są większe, a mam już insert od folded space.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 440
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Fiacik »

Ktoś coś więcej jeszcze o samym dodatku (preclassic)? O ile w Tzolkin podobny dodatek robił robotę, to narazie czytam, że tutaj to tylko dodatkowe niepotrzebne reguły i brak balansu.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Nidav »

A mimo to na BGG po ponad 400 ocenach ma 8.3, więc raczej przez większość osób uznawany jest za dobry dodatek ;) Co do braku balansu to myślę, że klasycznie przy asymetrycznych umiejętnościach, pewne zmienne na planszy mają wpływ, tj. umiejętność awansu na torach przy pozyskiwaniu masek i tylko maski można pozyskiwać jest lepsza, jeśli już przy początku na planszy widać ich sporo. No i niektóre umiejętności są mniej uniwersalne, bardziej ingerujące w strategię gracza, zatem ktoś może twierdzić, że brak balansu, bo wziął gości od masek, a potem nie pozyskał ani jednej, a drugi wziął gości od umierania i starał się to wykorzystać na maksa. Przy każdej takiej grze ktoś twierdzi, że jedne umiejętności są przegięte, ktoś że inne i trzeba po prostu nauczyć się nimi grać ;)

Reszta modułów to już rzeczy, które mają wpływ na wszystkich i żeby aż tak komplikowały zasady, to bym nie powiedział. Nowa świątynia dostępna dla wszystkich - prosta rzecz do ogarnięcia. Wydarzenia, o których trzeba pamiętać - jeszcze łatwiejsza. I dwa nowe kafelki względem budowy świątyni i ozdabiania jej - wprowadza to tylko dodatkowy element planowania jeśli chodzi o liczbę u siłę swoich robotników na tych dwóch lokacjach, co już i tak w podstawce jest obecne na miejscach do pozyskiwania surowców, więc też nie widzę tu jakiejś wielkiej komplikacji zasad, a tylko zwiększenie trudności w kontekście planowania swoich ruchów.

Ja bez wahania biorę oba dodatki - drugi tylko dla zwiększenia regrywalności w zasadzie, ale oba zbierają w większości pozytywne opinie, przynajmniej na arenie międzynarodowej.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: mecenas »

Nidav pisze: 05 mar 2020, 12:54 I dwa nowe kafelki względem budowy świątyni i ozdabiania jej - wprowadza to tylko dodatkowy element planowania jeśli chodzi o liczbę u siłę swoich robotników na tych dwóch lokacjach, co już i tak w podstawce jest obecne na miejscach do pozyskiwania surowców, więc też nie widzę tu jakiejś wielkiej komplikacji zasad, a tylko zwiększenie trudności w kontekście planowania swoich ruchów.
Oj... te moduły są dużo lepsze niż opisujesz, bo dają opcję odblokowywania pracowników bez potrzeby płacenia kakao lub marnowania na to tury z pól z kluczem. Szczerze wcześniej w czasie gry nie zdarzało mi się korzystać za często z pól świątyń właśnie, a teraz jest to zawsze opcja, którą biorę bardzo pod uwagę.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: mecenas »

Jak coś to Rahdo wrzucił filmik z przykładowej rozgrywki z dodatkiem wraz ze wszystkimi modułami, więc dla tych co chcą zobaczyć choć częściowo jak to śmiga link ponizej:
https://www.youtube.com/watch?v=pU6eBBTX8io&t
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 340 times
Been thanked: 309 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Chudej »

Są jakieś wieści o dokładniejszej dacie premiery dodatków? Mam spreorderowane oba na AlePlanszówkach i czekają mi razem z innymi grami z zamówienia do wysyłki, to się niecierpliwię, bo z tego co kojarzę miała być w marcu premiera.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 213
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 37 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: doczek »

https://portalgames.pl/pl/ strona główna wydawcy. Raz kółkiem na myszce w dół i po prawej stronie info.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: pan_satyros »

I my przyjrzeliśmy się dodatkom - w formie audiorecenzji :)
https://youtu.be/uc_9N0zZ3FU
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Atk »

Ktoś się orientuje czy Portal wyda zestaw mini dodatków do Teo które można dostać w różnych grach?
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: vikingowa »

Atk pisze: 02 maja 2020, 10:36 Ktoś się orientuje czy Portal wyda zestaw mini dodatków do Teo które można dostać w różnych grach?
Czyli jakie bo nie bardzo rozumiem?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Leser »

vikingowa pisze: 02 maja 2020, 23:30
Atk pisze: 02 maja 2020, 10:36 Ktoś się orientuje czy Portal wyda zestaw mini dodatków do Teo które można dostać w różnych grach?
Czyli jakie bo nie bardzo rozumiem?
Np. to https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... tion-tiles

Strzelam, że w Portalu nikt o tym nawet nie pomyślał, ale oczywiście mogę się mylić ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Atk »

Tak to jest jeden z tych mini dodatków/promo kafli

Tu jest spis co i jak było
https://boardanddice.com/our-games/teot ... ds/promos/

Gdzieś widziałem sklep który sprzedawał za 8e cały pakiet Pytanie czy portal też da taka możliwość

W sumie udało mi się upolować 2 ale jak wiedze cenę 50zl za jeden kafel to chyba kogoś poniosło dlatego kupiłbym zestaw w normalnej cenie
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Leser »

Jak chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, to pisz do Portalu. Tu nikt nie zna odpowiedzi, bo niby skąd?
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Atk »

Napisałem czekam na odp Myślałem że może ktoś gdzieś trafił na to pytanie czy wypowiedź
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: krwlng »

Atk pisze: 02 maja 2020, 10:36 Ktoś się orientuje czy Portal wyda zestaw mini dodatków do Teo które można dostać w różnych grach?
Od 3 ostatnich Portal Expressów temat pada w pytaniach - planują mieć w sklepiku w bardzo ograniczonym nakładzie, pierwsza deklaracja zakładała że jeszcze w kwietniu, ostatnia - jeszcze nic pewnego nie wiedzą.

Edit:
Tak dla jasności - mówię o tym https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... omo-bundle
Zestaw wszystkich promo kafli w jednym miejscu (promki z Dice settlers, kalendarza adwentowego 2018, Sierra West i kampanii Man vs Meeple) - nie ma tylko dodatkowego klocka piramidy dostępnego w sklepie bgg.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Gambit »

Mam takie nietypowe pytanie do znawców kostek. Jakie dokładnie kości są używane w Teo? Zgubiłem gdzieś jedną czarną i dwie czerwone i chciałbym dokupić, tylko dobrze wiedzieć jakie to są.
autopaga
Posty: 1433
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: autopaga »

Jeżeli idziesz w dodatki to dorzuć jakiekolwiek i tak festiwal różnych odcieni komponentów graczy powstaje.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 340 times
Been thanked: 309 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Chudej »

Gambit pisze: 11 maja 2020, 11:43 Mam takie nietypowe pytanie do znawców kostek. Jakie dokładnie kości są używane w Teo? Zgubiłem gdzieś jedną czarną i dwie czerwone i chciałbym dokupić, tylko dobrze wiedzieć jakie to są.
Jak zmierzyłem, to kostki 16mm, ale może mam złe oko i to jakieś 15,5 :)

Mam za sobą jakieś 6 partii ze wszystkimi dodatkami. Nie jest to może zbyt dużo, ale w ostatnich czasach ciężko o współgraczy i nie moge się powstrzymać od wyrażenia opinii, bo jakoś ich tu mało :)

W Cieniu Xitle to jak dla mnie must have, jak komuś już się podoba bazowa gra, Warto dla samej technologii pozwalającej na ignorowanie strzałek przy stawianiu zdobień :D Płytki startowe z możliwością startowania z czwartym workerem, albo na polach rytuału z zablokowanym robolem - bardzo ciekawe jak dla mnie. Więcej tego samego przy tak modularnej grze to jak dla mnie udany dodatek.

Jeśli chodzi o poszczególne moduły Późnego Okresu Preklasycznego:
- bogowie/mocy graczy - najbardziej sceptycznie podszedłem do tego właśnie modułu, a okazał się być chyba moim ulubionym. Są lepsze i gorsze moce (trochę kwestia gustu?), ale ostatecznie wydaje mi się, że i tak wygra ten, kto lepiej zagra MIMO tego co dostał i zastał na planszy.

- pomarańczowy bóg - po tym module spodziewałem się najwięcej, a w sumie najmniej go "używam" (chyba tylko raz zdobyłem 2 tier jego bonusów), a i u współgraczy nie widziałem jakiegoś wielkiego zainteresowania. Może jeszcze się nie przyzwyczailiśmy do wszystkich zmian? Moduł ten jest ciekawy i mi się podoba, ale jakoś w pogoni za punktami na pozostałych częściach planszy szkoda mi było wydawać ruchy na awansowanie konkretnie tego toru. No dobra, w pierwszy awans (level up workera) idę zawsze jakoś na początku gry, żeby szybciej się rozkręcić.

- sezony/warunki obowiązujące przez całą rundę - małe, ale cieszy. Niestety łatwo zapomnieć :)

- nowe plansze akcji budowania zdobień i piramidy - zdecydowanie na plus, obok bogów/mocy graczy to mój ulubiony moduł. Odblokowywanie workera przy niektórych akcjach to super przydatna sprawa i trochę mniej karze gracza za odprawianie rytuałów. Ograniczenie budowania piramidy też mi się podoba, zwłaszcza że moi przeciwnicy zawsze się w to bawią :D

- nowe elementy dla graczy (drewniani "kapłani" na tory bogów i dodatkowe dyski) - tu mogę się przyczepić, że dyski są bardzo widocznie różnej wielkości od starszych, ale teraz tyle ich jest, że jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś użył wszystkich i było to rażące na planszy.

Ogólnie bardzo udane zakupy, na ten moment nie czuję potrzeby grania kiedykolwiek w Teotihuacan bez tych dodatków :) Dodatkowy plus: wszystko mieści się w głównym pudle.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: mecenas »

Chudej pisze: 11 maja 2020, 18:00 - nowe elementy dla graczy (drewniani "kapłani" na tory bogów i dodatkowe dyski) - tu mogę się przyczepić, że dyski są bardzo widocznie różnej wielkości od starszych, ale teraz tyle ich jest, że jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś użył wszystkich i było to rażące na planszy.
Ja tych mniejszych używam na torach piramidy, umarłych i punktacji. O wiele lepsze są niż stare duze. A i mam wrażenie że po to były bo są 3 :mrgreen:
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: trance-atlantic »

Gambit pisze: 11 maja 2020, 11:43 Mam takie nietypowe pytanie do znawców kostek. Jakie dokładnie kości są używane w Teo? Zgubiłem gdzieś jedną czarną i dwie czerwone i chciałbym dokupić, tylko dobrze wiedzieć jakie to są.
W pierwszej chwili pomyślałem, że to Chessex (gry nie posiadam), ale zauważyłem na filmikach, że żółte kości mają białe kropki a większość dostępnych w PL kostek ma żółte z czarnymi, więc to nie będzie ten sam model. Pozostaje zatem kupić kilka nowych i podmienić z oryginalnymi, na szczęście nie wychodzi to drogo. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Furan »

Można upraszać o możliwość testowania Teotihuacan online na Boardgamearena. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: krwlng »

Gambit pisze: 11 maja 2020, 11:43 Mam takie nietypowe pytanie do znawców kostek. Jakie dokładnie kości są używane w Teo? Zgubiłem gdzieś jedną czarną i dwie czerwone i chciałbym dokupić, tylko dobrze wiedzieć jakie to są.
Wyglądają na te:
https://mepel.pl/kostka-k6-16mm-oczka-plastikowa-czarna
https://mepel.pl/kostka-k6-16mm-oczka-p ... a-czerwona

Do potwierdzenia w mepelu ;-)
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Atk »

Na stronie portalu pojawil sie zestaw promo mini dodatkow! Ograniczona ilosc!

https://sklep.portalgames.pl/teotihuacan-mini-dodatki
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: vikingowa »

Cena też niezła... Z przesyłką 47zł za 9 kartoników... chyba sobie daruję.
ODPOWIEDZ