Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: StanleyStone »

A doszły już do jakiegoś sklepu maty do Eclipse'a? Jednemu ze sklepów Lautapelit nie odpowiada od początku grudnia, a maty miały być w listopadzie.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: AntBehindLeaf »

Dziwne właśnie, zwłaszcza, że tam ceny tych mat w przedsprzedaży były zabójczo korzystne. Może warto by było zapytać bezposrednio lautapedi czy mają te maty, bo na ich stronce są dostępne :roll:
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Ciuniek »

shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shod »

zrobiłem nakładki tekturowe. jak to wyszło można tu zobaczyć.
viewtopic.php?f=55&t=72937&p=1434734#p1434734
wniosek taki, że lepiej jednak z pleksi.
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Golin »

playmaty mają w ofercie cały czas i do tego tańsza, a jakość super, osobiście czekam ąż pojawi się dodatek minor species , bo tylko jego mi brakuje
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: AntBehindLeaf »

Jak tańsza jak mepel miał za 170 pln a na lautapelit są po 59 euro
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: AntBehindLeaf »

Na mepel.pl dostępna jest z powrotem oryginalna mata do gry. Cena nadal atrakcyjna bo 210 pln w porównaniu do 59 euro na stronie wydawcy.
mzdxtvtpxodyezkhfe
Posty: 28
Rejestracja: 21 paź 2021, 09:14
Has thanked: 33 times
Been thanked: 10 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: mzdxtvtpxodyezkhfe »

tylko rok czekania i już do mnie jedzie ;)
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Filut »

Napisałem rok temu, wyliczając różnice pomiędzy Second Dawn a pierwszą edycją w niniejszym temacie:
viewtopic.php?f=1&t=54992&start=382
że "Same dodatki są zbędne - podstawka jest fenomenalna". Ale dziś myślę, że to był chyba efekt jeśli nie nadmiaru piw, to pewnie stąpania po kaskadzie wonnych róż na ścieżce świeżego entuzjazmu... Bo jednak druga edycja cierpi odczuwalnie przez nieobecność elementów z pierwszej, zwłaszcza brakuje technologii antyrakietowych. Niestety nie ukazały się do dziś w żadnej postaci.

Świetne były - też niedostępne w nowej wersji - rasy, na portalu BGG można ściągnąć ich nadające się do druku implementacje. W tym celu chciałem kupić używane stare dodatki (sic!), ale ich ceny bywają niepoważne. Jeśli ktoś też ma taką potrzebę, to sugeruję - nie dotujcie Grażyn Biznesu, nie idźcie tą drogą, ponieważ najciekawszy, najwięcej wnoszący stary dodatek to 'Shadow of the Rift' i wciąż da się go kupić w Polsce nowy, m.in. na amazon śmiga po około 180 ziko.

Nie ma w nim wspomnianych boosterów przeciwko rakietom i kilku innych rzeczy. Z tego powodu dzielę się owocami kilkugodzinnej pracy, czyli subiektywnym mini-dodatkiem.
Link:
viewtopic.php?f=19&t=75307

Żeby nie zaśmiecać forum plikami, jeśli ktoś chce więcej materiałów to można napisać na priv, ale moim zdaniem w pełni wystarczą te z powyższego linka, bo są najbardziej adekwatne do potrzeb gry, inne to słabe merytorycznie zapychacze.

Efekt:

Obrazek

::
edit:

Niemiecka firma Pegasus Spiele ogłosiła że planuje na czerwiec 2022 wydać w Niemczech zbiorcze rozszerzenie, pod nazwą:

Eclipse Neue Gefahren

cena aktualna to 30 €
(dobra wiadomość, że na amazon zwykle da się kupić niemieckie produkty)

"To mini-rozszerzenie zawiera kilka małych modułów, które można dodać do podstawowej gry pojedynczo lub w połączeniu, dodając jeszcze więcej różnorodności do podboju kosmosu

4 new modules for Eclipse - Second Dawn for the Galaxy

- Galaktische Ereignisse ( Galactic Events )
- Aufstrebende Spezies ( Minor Species )
- Neue Ordnung ( Turn Order Variant )
- Risskanone ( Rift Cannon ) "

9 żetonów Minor Species (wg instrukcji używane są tylko w grze na 2-3 graczy - edit: pomyłka, nie ma tu limitu graczy) to moim zdaniem ciekawe, ale jednak słabsze rozszerzenie niż istniejące w starym Eclipse "żetony rozwinięć" (które nie zajmowały slotu na ambasadora).
Za to dużym atutem w planowanym dodatku są 'Galactic Events' czyli (chyba 4) heksy o unikalnych właściwościach.

Natomiast ani wspomniany niemiecki dodatek ani żadna inna zapowiedź nie ogłasza jeszcze wdrożenia elementów poprzedniej wersji Eclipse, które możecie użyć z zaproponowanych przeze mnie mini kart.

::

Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2022, 22:58 przez Filut, łącznie zmieniany 1 raz.
QuBek
Posty: 221
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Has thanked: 28 times
Been thanked: 12 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: QuBek »

Filut pisze: 04 kwie 2022, 21:05 cena aktualna to 30 €
(dobra wiadomość, że na amazon zwykle da się kupić niemieckie produkty)

"To mini-rozszerzenie zawiera kilka małych modułów, które można dodać do podstawowej gry pojedynczo lub w połączeniu, dodając jeszcze więcej różnorodności do podboju kosmosu

4 new modules for Eclipse - Second Dawn for the Galaxy

- Galaktische Ereignisse ( Galactic Events )
- Aufstrebende Spezies ( Minor Species )
- Neue Ordnung ( Turn Order Variant )
- Risskanone ( Rift Cannon ) "

9 żetonów Minor Species (wg instrukcji używane są tylko w grze na 2-3 graczy) to moim zdaniem ciekawe, ale jednak słabsze rozszerzenie niż istniejące w starym Eclipse "żetony rozwinięć" (które nie zajmowały slotu na ambasadora).
Za to dużym atutem w planowanym dodatku są 'Galactic Events' czyli (chyba 4) heksy o unikalnych właściwościach.

Natomiast ani wspomniany niemiecki dodatek ani żadna inna zapowiedź nie ogłasza jeszcze wdrożenia elementów poprzedniej wersji Eclipse, które możecie użyć z zaproponowanych przeze mnie mini kart.

::

Obrazek
Rakiety zostały nieco osłabione poprzez koszt. Choć owszem, nadal są silne.

Wspomniane przez Ciebie dodatki (rift canon, minor spiecies, galactic events, turn order variant) były dostępne w kampanii KS jako dodatek Worlds Afar (wiem, że to średni argument, bo nie można go [chyba] obecnie kupić).

Natomiast chyba przeoczyłeś fakt fanowskiego druku fanowskich ras. Nie jest to komplet z Shadow of the Rift, bo, jak rozumiem, w prywatnym druku ograniczeniem jest licencja.
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Perf »

Filut pisze: 04 kwie 2022, 21:059 żetonów Minor Species (wg instrukcji używane są tylko w grze na 2-3 graczy) to moim zdaniem ciekawe, ale jednak słabsze rozszerzenie niż istniejące w starym Eclipse "żetony rozwinięć" (które nie zajmowały slotu na ambasadora).
To nie całkiem tak.

Minirozszerzenie Minor Species może być używane przy dowolnej liczby graczy, chodzi tylko o to, że w przeciwieństwie do relacji dyplomatycznych może być używane nawet przy grze na 2–3 graczy (a nie tylko przy takiej liczbie graczy).

Nawiasem mówiąc na forum BGG spotkałem się z paroma opiniami, że to nieodzowne rozszerzenie do Second Dawn. (A może to była tylko jedna osoba, powtarzająca to przy każdej sposobności? :))
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Filut »

QuBek pisze: 11 kwie 2022, 10:41 Rakiety zostały nieco osłabione poprzez koszt. Choć owszem, nadal są silne.
Flux Missile są potężniejsze niż w pierwszej edycji.
Nie zmieniono ich kosztu, dodatkowo teraz są jedyną technologią dającą inicjatywę oprócz tech. napędu.

Plasma Missile minimalnie osłabili poprzez koszt, tyle że w drugiej edycji łatwiej pozyskiwać surowce i orbitale są tańsze. Dodatkowy wymóg w zasilaniu jest tak niski że nie stanowi żadnego wyzwania.

Poza tym w nowym Eclipse są mocne żetony rakiet niewystępujących nigdy wcześniej: Antimatter Missile i Solition Missile.
QuBek pisze: 11 kwie 2022, 10:41 Natomiast chyba przeoczyłeś fakt fanowskiego druku fanowskich ras.
Tak, przeoczyłem "fanowski druk fanowskich ras" dwukrotnie zachęcając ludzi do ich wypróbowania z BGG.
QuBek pisze: 11 kwie 2022, 10:41 Nie jest to komplet z Shadow of the Rift, bo, jak rozumiem, w prywatnym druku ograniczeniem jest licencja.
Jest to komplet wszystkich ras. Chociaż owszem, jak je drukowałem w profesjonalnym punkcie to personel spanikował, zadzwonił po antyterrorystów którzy wykonując desant po linach z helikoptera wskoczyli do drukarni rozbijając okna i powalając mnie na glebę zapytali o licencję do "prywatnego druku".

--
Perf pisze: 15 kwie 2022, 15:11 Minirozszerzenie Minor Species może być używane przy dowolnej liczby graczy, chodzi tylko o to, że w przeciwieństwie do relacji dyplomatycznych może być używane nawet przy grze na 2–3 graczy (a nie tylko przy takiej liczbie graczy).

Nawiasem mówiąc na forum BGG spotkałem się z paroma opiniami, że to nieodzowne rozszerzenie do Second Dawn. (A może to była tylko jedna osoba, powtarzająca to przy każdej sposobności? :))
Masz rację, mój błąd - nie ma limitu graczy. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi.
Zgadzam się że coś takiego jest nieodzowne, w tym sensie, że jest przekształceniem podobnych udoskonaleń ze starego Eclipse - żetonów rozwinięć i zielonych płytek ewolucji. Ja wole używać "starych", bo jest ich więcej i są bardziej różnorodne.

Perf jeśli jesteś z Katowic to zapraszam wypróbować naszą grupę w Mikołowie, info na priv, spotkania w każdy wtorek 18:00-23:00, i niektóre piątki do północy, gramy ekipą od kilku do kilkunastu osób, poszukuję graczy m.in. właśnie do Eclipse :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

Czy ktoś testował wszystkie moduły z druku z forum? Próbowaliśmy wszystkich oprócz alliances i chyba minor species,(nie wiem czy ten się tam znalazł) i były straszną kupą.
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Filut »

Po naszej śmierci przyszłe pokolenia stwierdzą, że historię planszówek zasadniczo można podzielić na dwa okresy:
przed Neue Gefahren i po Neue Gefahren.

Jeśli jakimś cudem przyjmą inną periodyzację to cóż, tak czy siak mini-dodatek jest już dostępny. Przy okazji nieśmiało ponawiam info, że szukam chętnych do Eclipse we wtorki i piątki, klub planszówkowy w Mikołowie k.Katowic, lub w Ludiversum, jak coś proszę o info na priv.


Obrazek
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: lazarro »

Filut pisze: 22 cze 2022, 11:52 Po naszej śmierci przyszłe pokolenia stwierdzą, że historię planszówek zasadniczo można podzielić na dwa okresy:
przed Neue Gefahren i po Neue Gefahren.

Jeśli jakimś cudem przyjmą inną periodyzację to cóż, tak czy siak mini-dodatek jest już dostępny. Przy okazji nieśmiało ponawiam info, że szukam chętnych do Eclipse we wtorki i piątki, klub planszówkowy w Mikołowie k.Katowic, lub w Ludiversum, jak coś proszę o info na priv.


Obrazek
Jest dostępny w polskim sklepie?
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Filut »

lazarro pisze: 22 cze 2022, 15:21 Jest dostępny w polskim sklepie?
Coś... coś się popsuło i nie było mnie słychać, to powtórzę jeszcze raz
Filut pisze: 04 kwie 2022, 21:05 cena aktualna to 30 €
(dobra wiadomość, że na amazon zwykle da się kupić niemieckie produkty)
też Libristo, Dodax, Ebay i pewnie inne.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: CrossSleet »

Zastanawiam się nad zakupem i mam dylemat między polską, a angielską wersją językową. Którą polecacie? Czy polska wersja ma jakieś duże, znane błędy w tłumaczeniach?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

CrossSleet pisze: 26 cze 2022, 08:20 Zastanawiam się nad zakupem i mam dylemat między polską, a angielską wersją językową. Którą polecacie? Czy polska wersja ma jakieś duże, znane błędy w tłumaczeniach?
Nie ma polskiej wersji. Jest angielska z polską instrukcją, a błędów w tłumaczeniu nie widziałem.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: CrossSleet »

XLR8 pisze: 26 cze 2022, 09:02 Nie ma polskiej wersji. Jest angielska z polską instrukcją, a błędów w tłumaczeniu nie widziałem.
Plansze ras, kafelki itd. nie zostały przetłumaczone?
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: JimmyPL »

CrossSleet pisze: 26 cze 2022, 09:09 Plansze ras, kafelki itd. nie zostały przetłumaczone?
Nie
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

CrossSleet pisze: 26 cze 2022, 09:09
XLR8 pisze: 26 cze 2022, 09:02 Nie ma polskiej wersji. Jest angielska z polską instrukcją, a błędów w tłumaczeniu nie widziałem.
Plansze ras, kafelki itd. nie zostały przetłumaczone?
Jednak gra nie ma żadnego tekstu, który jest potrzebny do gry. Jedynie nazwy technologii, które lepiej brzmią jak dla nas po angielsku ;)
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MichalCh132 »

Czy nazwy na kaflach i innych elementach są po niemiecku czy po angielsku z dodatku Neue Gefahren?

Jak ktoś zaintersowany, to jest -10% na amazonie niemieckim (27Euro)
k4sper
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2020, 05:09
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: k4sper »

Z tego co widziałem na zdjęciach, to po niemiecku.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Backero »

Nowe dodatki w 2023, jako dwa species packi, oba po 2 rasy znane z pierwszego dodatku do pierwszej edycji.

W pakiecie "Seekers": Magellanie i Lyra.
W pakiecie "Outcasts": Rho-Indi i Wygnancy (Exiles).

Kazda rasa bedzie miala wlasna plansze, wiec bedzie mozna zagrac obiema rasami w ramach tego samego dodatku w jednej partii zamiast wybierac. Będą mieć też nowe kolory i możliwość gry do 9 osób.

Prawdopodobnie bedzie preorder z ich oficjalnej strony.
Zrodlo: https://boardgamegeek.com/thread/290953 ... ers-and-ou
dannte
Posty: 726
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: dannte »

Dodatki zostały dodane na stronie lautapelit. Co myślicie o cenie?
https://en.lautapelit.fi/product/45704/ ... eekers-eng oraz https://en.lautapelit.fi/product/45705/ ... tcasts-eng
Trochę drogo, ale jak się zrobi zbiórkę to można chociaż koszty przesyłki rozbić.
Spoiler:
ODPOWIEDZ