Lords of Hellas - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

MajkelEryk pisze: 28 lis 2019, 23:14 Specjalność Heleny - Czy wycofująca armia z bitwy może wycofać się do regionu z Heleną, czy traktujemy wycofanie jako wejście i jest to niemożliwe?
Helena blokuje wejście obcych hoplitów w każdym przypadku
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 41 times
Been thanked: 16 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: MajkelEryk »

Czyli tak jak graliśmy, dzięki.
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

Przeglądałem temat i rzuciła mi się odpowiedz odnośnie profitów za zabicie potwora. Zawsze grałem tak że jeżeli ktoś ubil go za 1 razem to zgarnął wszystko np. Kapłana, artefakt, artefakt potwora itd. No bo na logikę to czemu nie? :)

A tak z innej beczki to po kilkunastu rozgrywkach dużo znajomych narzeka że prawie zawsze wygrywa osoba na kill monster. Do końca się nie zgadzam bo uważam że można solidnie takiego gracza kontrować ale jednak wymaga to 'współpracy' kilku graczy. Słyszałem o opcji na zebranie żetonów chwały zamiast zabijania 3 potworów ale nie podoba mi się to bo to jest uzależnione od tego gdzie znajduje się zadanie i potwór (może być tak że wszystkie potwory będą w jednej krainie).
Myślę nad taką alternatywą: każdy potwór który wchodzi na plansze od razu ulepszany jest kartą ewolucji. Każdy potwór staje się silniejszy i mega trudny do ubicia ma strzała co pozwala łatwo go dobić innym graczą po takim polowaniu. Ktoś testował taki wariant? :)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Nidhogg »

Jak zabijasz potwora to wybierasz 1 nagrodę nie wszystkie nawet jak ubiłeś potwora za 1 razem
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

Nigdy tak nie grałem :) a jak np. Żądam w jednym polowaniu 2 rany: za kapłana i artefakt to otrzymuje tylko jeden wybrany bonus? (przy wariancie że nie zabiłem potwora)
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

I jeszcze jedno: jak mam wybór pomiędzy kapłanem, artefaktem potwora lub neutralnym to mogę podejrzeć jaki to artefakt neutralny czy ciągnie losowy z talii?
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

cytat:
Jeśli polowanie zakończy się porażką, wciąż będzie można wybrać
jedną nagrodę za zadanie potworowi ran
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 41 times
Been thanked: 16 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: MajkelEryk »

Attan pisze: 31 gru 2019, 21:20 I jeszcze jedno: jak mam wybór pomiędzy kapłanem, artefaktem potwora lub neutralnym to mogę podejrzeć jaki to artefakt neutralny czy ciągnie losowy z talii?
Artefakt potwora mozesz podejrzec, neutralnego nie.
ta.skunk.manitou
Posty: 375
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Attan pisze: 31 gru 2019, 18:17 Słyszałem o opcji na zebranie żetonów chwały zamiast zabijania 3 potworów ale nie podoba mi się to bo to jest uzależnione od tego gdzie znajduje się zadanie i potwór (może być tak że wszystkie potwory będą w jednej krainie).
Myślę nad taką alternatywą: każdy potwór który wchodzi na plansze od razu ulepszany jest kartą ewolucji. Każdy potwór staje się silniejszy i mega trudny do ubicia ma strzała co pozwala łatwo go dobić innym graczą po takim polowaniu. Ktoś testował taki wariant? :)
Po 1 to zabijanie potworów nie jest jedyną metodą zdobywania żetonów chwały... zapomniałeś o questach i umiejętnościach!!!
Po 2 zauważ, że w każdym pozostałym wariancie zwycięstwa gdy inwestujesz w to zbyt dużo energii i zbyt wyraźnie, możesz zostac skontrowany przez innych graczy...w przypadku zabijania potworów może być to trudne, jeśli żaden z pozostałych graczy również nie idzie w tą taktyke... przy wariancie z żetonami taktyki TAK!, bo żeton chwały można stracić, a ubitego potwora nie.
Po 3 może się zdarzyć, że przez jakiś czas np posiadasz 3 żetony chwały, a 4ty nie jest dostępny na planszy w tym momencie.... i to jest własnie balans (mimo, że zdarza się to rzadko), bo każe ci myśleć nad 2 alternatywnym wariantem zwycięstwa, tak samo jak mają to gracze idący w inne taktyki... oni również bardzo często muszą rozwijać 2 alternatywne warianty zwycięstwa, bo może z którymś coś nie pójść.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

Żeton chwały można zdobyć za "umiejętności"...w jaki sposób ?!?
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

Częściowo się zgadzam ale zadania pojawiają się w stałych miejscach i też może się zdarzyć że dwa zadania będą tym samym żetonem. Przy okazji ogranicza to zdolność specjalna Herkulesa który praktycznie nie używa wtedy zdolności wymiany żetonu na artefakt no bo lepiej poprostu go trzymać nawet jakby nie grał na te taktykę.

Co do kontry na gracza który zabija potwory nawet jak tylko 1 idzie w tą stronę to można go kontrować m.in. Piorunem Zeusa, atakiem na jego armię bezpośrednio po polowaniu (zwykle zostaje mu kilka kart walki na ręce a bitwa dodatkowo go osłabia a jeżeli nie to oddaje za free region co też nie jest w jego interesie bo mimo zabijania musi pilnować innych graczy), dobicie potwora po jego nieudanym polowaniu, nic ariadny. To tak na szybko co mi przychodzi do głowy.

Spróbuję przy najbliższej rozgrywce zagrać wariant z ulepszenie na starcie potworów o ich karty ewolucji (te które dają jakiegoś boosta a nie dodatkowe rany). Oprócz chimery u każdego zwiększa się np. Wymagania względem rozpoczęcia polowania lub mają cholernie silne ataki. Ubicie takiego potwora na raz jest wtedy meeeega trudne. Pytanie czy taka wersja nie okaże się zbyt trudna.
ta.skunk.manitou
Posty: 375
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Gamleer pisze: 02 sty 2020, 08:32 Żeton chwały można zdobyć za "umiejętności"...w jaki sposób ?!?
U Perseusza.
Attan pisze: 02 sty 2020, 08:34 Przy okazji ogranicza to zdolność specjalna Herkulesa który praktycznie nie używa wtedy zdolności wymiany żetonu na artefakt no bo lepiej poprostu go trzymać nawet jakby nie grał na te taktykę.
Panowie pamiętajcie, że to jest tylko 1 z 4 możliwych dróg do zwycięstwa, jak najbardziej możliwa, ale czasem nieracjonalna (na ten moment), lub mogąca być przyblokowana przez przeciwników (tak samo jak w pozostałych drogach). W przyapdku zasady z 3 potworami to jest to prawie nie do zablokowania, zwłaszcza jeśli tylko1 bohater boostuje swoją siłę, a reszta idzie np. w przywództwo.
To dokładnie tak samo jak w przypadku pozostałych. Przy tej drodze możesz sobie rozwijać bohatera by mógł ubijać potwory i czerpać korzyści z artefaktów od nich, równolegle.
Pięknem tej gry jest własnie to, że to nie ma jednego wyścigu na 1 zasadzie zwycięstwa, tylko trzeba rozwijać równolegle co najmniej 2 ścieżki i wyczuć moment w którym trzeba spróbować uderzyć z daną ścieżką, co też może być zablokowane... to zawsze jest wtedy opcja B.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4444
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Dwa pytania, gdyż wciąż się kłócimy ze znajomymi

1. Jak dokładnie wygląda ruch hoplitów? Załóżmy że mam 5 dowodzenia i 5 hoplitów na regionie A. W takim wypadku mogę porozrzucać 5 hoplitów jak chce z tego regionu na inne? Typu 2 B, 2 C i 1 D. Czy też mogę na raz przesunąć DO 5 na sąsiadujący JEDEN region? Trochę nie ogarniamy tego. Tak samo co jeśli np w regionie A mam 3 hoplitów, w B 2 i dowodzenia 5? To mogę z A wrzucić 2 na inne region (sąsiadujący oczywiście) i w tej samej akcji z B na JESZCZE INNY? Też sąsiadujący?

2. Jedna z postaci ma pasywke że na start otrzymuje żeton chwały w kolorze gdzie zaczął grę. Czy może nim i akcja uzurpacji zająć neutralne pole? Ostatnio kolegą tak rozpoczął obok Sparty i zajął ja co mu dało mega start w grze, a my nie byliśmy pewni czy tak wolno. Czy przypadkiem nie zajmuje się tak tylko regionów innych graczy, a nie neutralne.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

Hardkor pisze: 04 sty 2020, 02:21 2. Jedna z postaci ma pasywke że na start otrzymuje żeton chwały w kolorze gdzie zaczął grę. Czy może nim i akcja uzurpacji zająć neutralne pole? Ostatnio kolegą tak rozpoczął obok Sparty i zajął ja co mu dało mega start w grze, a my nie byliśmy pewni czy tak wolno. Czy przypadkiem nie zajmuje się tak tylko regionów innych graczy, a nie neutralne.
MOżna, ale Sparta jest wtedy łatwiejsza do zdobycia.(max 2 choplitów jeżeli jest to początek gry) Zagrywamy "akcje marsz" zanim kolega wykona "akcje werbunek" i odbijamy Sparte nawet w drugim ruchu.
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

Masz 5 dowodzienia to możesz zrobić ruch max 5 hoplitapi o 1 region. Nie można się ruszyć 1 hoplita o więcej niż jeden region.

W ten sposób można uzurpacja zrobić lepsze ruchy niż zajęcie Sparty. Tak samo można zrobić ruch pod przejęcie regionu z monumentem (artefakt) albo przygotować się pod budowę fokidy i jak ktoś tak zaczął grę tzn ze dobrze kombinuje :)
ta.skunk.manitou
Posty: 375
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Attan pisze: 04 sty 2020, 08:44 Masz 5 dowodzienia to możesz zrobić ruch max 5 hoplitapi o 1 region. Nie można się ruszyć 1 hoplita o więcej niż jeden region.

W ten sposób można uzurpacja zrobić lepsze ruchy niż zajęcie Sparty. Tak samo można zrobić ruch pod przejęcie regionu z monumentem (artefakt) albo przygotować się pod budowę fokidy i jak ktoś tak zaczął grę tzn ze dobrze kombinuje :)
Uzupełnię tylko przedmówce.
Pamiętaj, że wszystkie konflikty rozstrzygane są po wykonaniu wszystkich ruchów hoplitami... więc nie ma opcji by ruszyć się 2 hoplitami, zrobić konflikt, a po ew. wycofaniu się... wejść tam kimś kolejnym w tej samej akcji podstawowej.

Co do uzurpacji (dlatego Perseusz jest całkiem grywalną postacią) zdobywanie neutralnych regionów jest świetną taktyką na początek, polecałbym bardziej zaczaić się na region z posągiem Ateny, ewentualnie z wyrocznią delficką i Hermesem... wszystkie te warianty są
korzystniejsze od Sparty ;)
Ostatnio zmieniony 04 sty 2020, 16:58 przez ta.skunk.manitou, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

ta.skunk.manitou pisze: 04 sty 2020, 11:54 polecałbym bardziej zaczaić się na region z posągiem Ateny lub Apolla (jeśli grasz z dodatkiem),
Nie mam dodatku! CO daje nam zajęcie na samym początku regionu z Atenom lub Apollem? Prawdom jest że dodatki uniemożliwiają (zmieniają) możliwość ukończenia gry poprzez budowę monolitu?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4444
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Dziękuję panowie są odpowiedzi. Z uzurpacja w pełni zrozumiałem, zaś co do hoplitów to jeśli dobrze rozumiem to równie dobrze może to byc ruch że mamy po 1 hoplicie na 5 różnych regionach i każdym można ruszyć w jednej akcji ruchu?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ta.skunk.manitou
Posty: 375
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Hardkor pisze: 04 sty 2020, 13:07 Dziękuję panowie są odpowiedzi. Z uzurpacja w pełni zrozumiałem, zaś co do hoplitów to jeśli dobrze rozumiem to równie dobrze może to byc ruch że mamy po 1 hoplicie na 5 różnych regionach i każdym można ruszyć w jednej akcji ruchu?
Tak, ale musisz mieć 5 przywództwa.
Gamleer pisze: 04 sty 2020, 12:50
ta.skunk.manitou pisze: 04 sty 2020, 11:54 polecałbym bardziej zaczaić się na region z posągiem Ateny lub Apolla (jeśli grasz z dodatkiem),
Nie mam dodatku! CO daje nam zajęcie na samym początku regionu z Atenom lub Apollem? Prawdom jest że dodatki uniemożliwiają (zmieniają) możliwość ukończenia gry poprzez budowę monolitu?
Kontrola terytorium na którym budowany jest monument daje ci unikalny artefakt związany z danym bóstwem. Masz go tak długo, jak długo kontrolujesz to terytorium.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4444
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Dzięki, wszystko wyjaśnione. Kurde trochę średnio AR napisało według mnie te instrukcje xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

ta.skunk.manitou pisze: 04 sty 2020, 13:14 Kontrola terytorium na którym budowany jest monument daje ci unikalny artefakt związany z danym bóstwem. Masz go tak długo, jak długo kontrolujesz to terytorium.
Liczyłem na bardziej szczegułową informacje by wiedzieć czy warto zakupić dodatek. tzn.
1.Chciałbym wiedzieć jakie działanie mają artefakty przypisane do regionu z monumentem Ateny i Apolla?
1.1 Traconc kontrole na regionem trace artefakt na rzecz agresora czy odkładam na stos kart zużytych?
2.W jaki sposób dodaek zmienia zakończenie gry poprzez budowe monument?
Ostatnio zmieniony 04 sty 2020, 14:24 przez Gamleer, łącznie zmieniany 1 raz.
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

Gamleer, są dostępne instrukcje w sieci do tych dodatków albo ktoś bardzo ładnie opisał mechaniki dodatków w temacie o Lords-of-hellas. Tak będzie Ci chyba najłatwiej o wszystkim się dowiedzieć bo pisania byłoby sporo.
ta.skunk.manitou
Posty: 375
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Gamleer pisze: 04 sty 2020, 14:20
ta.skunk.manitou pisze: 04 sty 2020, 13:14 Kontrola terytorium na którym budowany jest monument daje ci unikalny artefakt związany z danym bóstwem. Masz go tak długo, jak długo kontrolujesz to terytorium.
Liczyłem na bardziej szczegułową informacje by wiedzieć czy warto zakupić dodatek. tzn.
https://www.kickstarter.com/projects/aw ... ts/2335745
Tu masz karty od dodatków.

Tu i na następnej stronie masz recenzje dodatków.
viewtopic.php?f=1&t=49613&start=2450
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

ta.skunk.manitou pisze: 04 sty 2020, 16:47 https://www.kickstarter.com/projects/aw ... ts/2335745
Tu masz karty od dodatków.

Tu i na następnej stronie masz recenzje dodatków.
viewtopic.php?f=1&t=49613&start=2450
Na tych stronach jest dużo ciekawych informacji. Już wiem że chcę mieć:
Hadesa, który pozwala wskrzeszać poległych w walce i prowadzić ich do boju jak swoje własne jednostki!
Hefajstosa który wykuwa nowe przedmioty, pozwalając nam zamienić karty walki na ich mocniejsze odpowiedniki.
ale nadal nie wiem w jaki sposób zmodyfikowano zakończenie gry poprzez budowe monumentu?
Każdy dodatkowy monument ułatwia zakończenie rozgrywki w 6 rundach.
A może nie ma takiej modyfikacji ??!!
ta.skunk.manitou
Posty: 375
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Gamleer pisze: 04 sty 2020, 19:11 Na tych stronach jest dużo ciekawych informacji.

ale nadal nie wiem w jaki sposób zmodyfikowano zakończenie gry poprzez budowe monumentu?
Atlas wprowadza alternatywne formę zakończenia gry.
ODPOWIEDZ