Lords of Hellas - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

ta.skunk.manitou pisze: 04 sty 2020, 19:17 Atlas wprowadza alternatywne formę zakończenia gry.
dodatku z Atlasem nie zakupie. Podobno jest możliwe zakończenie gry w dwuch turach.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4458
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Sytuacja wygląda tak. Zbudowałem monument i przesunąłem meduze (pasywka- hoplici nie mogą żadnym sposobem wyjść z regionu z meduza) na region przeciwnika gdzie miał prawie całą swoją armię. Następnie kupiłem Muzę Apolla które pozwala mi ignorować rzuty kością potworów w krainie z tą medusa, więc ja dałem w ten sam region co meduzę i armię. No i co była budowa monumentu (czyli w sumie raz bo to już końcówka gry była) to był rzut kością na meduze i ciągle ignorowałem rzut. Tym sposobem gość miał zablokowana armie. Czy mogłem tak zrobić? W opisie muzy nid jest wyszczególnione czy rzut na powtórzy jest robiony przez kogoś czy przeze mnie.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ta.skunk.manitou
Posty: 376
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Hardkor pisze: 11 sty 2020, 11:26 Sytuacja wygląda tak. Zbudowałem monument i przesunąłem meduze (pasywka- hoplici nie mogą żadnym sposobem wyjść z regionu z meduza) na region przeciwnika gdzie miał prawie całą swoją armię. Następnie kupiłem Muzę Apolla które pozwala mi ignorować rzuty kością potworów w krainie z tą medusa, więc ja dałem w ten sam region co meduzę i armię. No i co była budowa monumentu (czyli w sumie raz bo to już końcówka gry była) to był rzut kością na meduze i ciągle ignorowałem rzut. Tym sposobem gość miał zablokowana armie. Czy mogłem tak zrobić? W opisie muzy nid jest wyszczególnione czy rzut na powtórzy jest robiony przez kogoś czy przeze mnie.
Moim zdaniem wszystko jest ok... udało Ci się zrobić w pewnym sensie combo pod tą taktykę, natomiast przeciwnik nie był totalnie zablokowany, bo mógł zawsze albo ubić meduzę, albo wejść inną armią od innej strony.
Jak robimy rekrutacje i nie mamy już wolnych hoplitów możemy też usuwać tych co są na planszy, więc sytuacja nie była nie do przerobienia, ale z całą pewnością dała ci większy komfort i trochę dodatkowego czasu.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4458
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

O o tym, że można usuwać swoich hoplitów to nie wiedziałem. Jest w instrukcji gdzies (jak tak to proszę o info na której stronie)? Oraz kolejne pytanie. Każda runda musi się zakończyć akcja specjalna. Przy każdej jest napisane w instrukcji " gracz MOŻE". Wnioskuję że nie musi. Czyli jak ktoś nie chce budować momentu, ale nie ma jak zrobić innej aukcji to może wykonać jakaś i ja stracić po prostu nie robiąc nic? Bardziej opisowo kolega wybrał opcje budowę świątyni, czyli może zbudować ale nie ma takiej opcji (jego regiony mają już zbudowane świątynie) czyli wykorzystał akcje specjalna, kładzie na niej żeton i gramy dalej?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ta.skunk.manitou
Posty: 376
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Hardkor pisze: 11 sty 2020, 12:44 O o tym, że można usuwać swoich hoplitów to nie wiedziałem. Jest w instrukcji gdzies (jak tak to proszę o info na której stronie)?

Strona 10, czytaj w szarej ramce pod werbunkiem.


Hardkor pisze: 11 sty 2020, 12:44 Oraz kolejne pytanie. Każda runda musi się zakończyć akcja specjalna. Przy każdej jest napisane w instrukcji " gracz MOŻE". Wnioskuję że nie musi. Czyli jak ktoś nie chce budować momentu, ale nie ma jak zrobić innej aukcji to może wykonać jakaś i ja stracić po prostu nie robiąc nic? Bardziej opisowo kolega wybrał opcje budowę świątyni, czyli może zbudować ale nie ma takiej opcji (jego regiony mają już zbudowane świątynie) czyli wykorzystał akcje specjalna, kładzie na niej żeton i gramy dalej?
Według instrukcji na 10 stronie gracz MUSI wykonać 1 akcje specjalną, natomiast idąc za instrukcją możesz wybrać akcje specjalną tylko po to by zaznaczyć ją za użytą, a nie realizując jej w pełni jej potencjału lub wcale... gdyż w opisie tych akcji jest napisane gracz MOŻE ... np zwerbować po 2 hoplitów w regionach z miastami... ale może też zwerbować w niektórych, lub w żadnych. Tym nie mniej akcja jest zaznaczona potem jako użyta. Wyjątek stanowią tu uzurpacja i polowanie, które mają dodatkowe wymagania (obecność potwora i żeton chwały), jak na moją logike tych akcji nie można zafejkować. Takie zagrywanie akcji byłoby szalenie nieoptymalne i trudno mi sobie wyobrazić sobie sens takich ruchów, ale jak ktoś chce po prostu zmarnować akcje specjalną to może.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2020, 12:58 przez ta.skunk.manitou, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4458
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Dziękuję za odpowiedź. Czyli graliśmy dobrze
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

ta.skunk.manitou pisze: 11 sty 2020, 12:38 Jak robimy rekrutacje i nie mamy już wolnych hoplitów możemy też usuwać tych co są na planszy
ta.skunk.manitou pisze: 11 sty 2020, 12:55
Hardkor pisze: 11 sty 2020, 12:44 O o tym, że można usuwać swoich hoplitów to nie wiedziałem. Jest w instrukcji gdzies (jak tak to proszę o info na której stronie)?
Strona 10, czytaj w szarej ramce pod werbunkiem.

Coś pomieszałeś. Zapis w instrukcji jest taki:
Każdy gracz ma do dyspozycji maksymalnie 15 hoplitów.
Jeśli graczowi nie zostali już żadni hoplici, nie może umieścić kolejnych na mapie.
Gracz nie może usunąć hoplitów
z mapy, aby przestawić ich w inne miejsce (na przykład
w wyniku działania akcji Werbunku).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ta.skunk.manitou
Posty: 376
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Każdy gracz ma do dyspozycji maksymalnie 15 hoplitów.
Jeśli graczowi nie zostali już żadni hoplici, nie może umieścić kolejnych na mapie.
Gracz nie może usunąć hoplitów
Kurcze masz racje, nie wiem czemu ja to tak zrozumiałem.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4458
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Czyli uziemiłem kolegę na dobre :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

Hardkor pisze: 12 sty 2020, 14:48 Czyli uziemiłem kolegę na dobre :)
Pod warunkiem, że tylko Ty wykonywałeś akcję budowy monumentu, bo tylko w takim przypadku możesz ignorować rzuty kością ;)
źle zinterpretowałem :)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2020, 18:50 przez grzeslaw90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

buhaj pisze: 25 cze 2018, 16:16 Król nad królami:
Na logike obstawiam ze maja byc pelne 3 tury i nawet zrobienie kilku akcji specjalnych nie przyspiesza konca gry, ale kto ich tam wie.
My gramy w ten sposób:
- karta aktywacji monumentu zostaje zasłonięta 3 żetonami akcji specjalnych konkretnego gracza (konkretnego koloru) i tylko ten gracz może zabrać te żetony wykonując akcje "budowa monumetu"
- nie można wykonać dwuch akcji specjanych "budowa monumentu" w tej samej turze, pomimo posiadania artefaktu dającego taką możliwość (pierwsza akcja specjalna powoduje zakrycie akcji "budowa monumentu")
- muszą minąć minimalnie trzy tury, nie jest określona maksymalna ilość tur do zakończenia (zostania Królem nad królami) ponieważ można między czasie utracić region i nie mam sensu wykonywać akcji "budowa monumenu". Akcja ta powoduje że gracz może zdjąć jeden z żetonów "akcji specjalnych" z karty którą zakrywa po ukończeniu monumentu.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

Gamleer pisze: 12 sty 2020, 17:29
buhaj pisze: 25 cze 2018, 16:16 Król nad królami:
Na logike obstawiam ze maja byc pelne 3 tury i nawet zrobienie kilku akcji specjalnych nie przyspiesza konca gry, ale kto ich tam wie.
My gramy w ten sposób:
- karta aktywacji monumentu zostaje zasłonięta 3 żetonami akcji specjalnych konkretnego gracza (konkretnego koloru) i tylko ten gracz może zabrać te żetony wykonując akcje "budowa monumetu"
- nie można wykonać dwuch akcji specjanych "budowa monumentu" w tej samej turze, pomimo posiadania artefaktu dającego taką możliwość (pierwsza akcja specjalna powoduje zakrycie akcji "budowa monumentu")
- muszą minąć minimalnie trzy tury, nie jest określona maksymalna ilość tur do zakończenia (zostania Królem nad królami) ponieważ można między czasie utracić region i nie mam sensu wykonywać akcji "budowa monumenu". Akcja ta powoduje że gracz może zdjąć jeden z żetonów "akcji specjalnych" z karty którą zakrywa po ukończeniu monumentu.
Ło panie, toć to pod archeologię podchodzi :D
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4458
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

grzeslaw90 pisze: 12 sty 2020, 16:33
Hardkor pisze: 12 sty 2020, 14:48 Czyli uziemiłem kolegę na dobre :)
Pod warunkiem, że tylko Ty wykonywałeś akcję budowy monumentu, bo tylko w takim przypadku możesz ignorować rzuty kością ;)
Skąd taki wniosek?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

grzeslaw90 pisze: 12 sty 2020, 17:59 Ło panie, toć to pod archeologię podchodzi :D
Może i tak, ale na tym forum nikt nie opisał tak precyzyjnie :-) rozwiązania problemu który dręczy miliony wielbicieli :-) od początku tego wątku
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

Hardkor pisze: 12 sty 2020, 18:27
grzeslaw90 pisze: 12 sty 2020, 16:33
Hardkor pisze: 12 sty 2020, 14:48 Czyli uziemiłem kolegę na dobre :)
Pod warunkiem, że tylko Ty wykonywałeś akcję budowy monumentu, bo tylko w takim przypadku możesz ignorować rzuty kością ;)
Skąd taki wniosek?
Moja pomyłka, nie doczytałem kluczowego 'any dice roll' - tu wyjaśnienie: https://boardgamegeek.com/article/32451144#32451144
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

Gamleer pisze: 12 sty 2020, 17:29
buhaj pisze: 25 cze 2018, 16:16 Król nad królami:
Na logike obstawiam ze maja byc pelne 3 tury i nawet zrobienie kilku akcji specjalnych nie przyspiesza konca gry, ale kto ich tam wie.
My gramy w ten sposób:
- karta aktywacji monumentu zostaje zasłonięta 3 żetonami akcji specjalnych konkretnego gracza (konkretnego koloru) i tylko ten gracz może zabrać te żetony wykonując akcje "budowa monumetu"
- nie można wykonać dwuch akcji specjanych "budowa monumentu" w tej samej turze, pomimo posiadania artefaktu dającego taką możliwość (pierwsza akcja specjalna powoduje zakrycie akcji "budowa monumentu")
- muszą minąć minimalnie trzy tury, nie jest określona maksymalna ilość tur do zakończenia (zostania Królem nad królami) ponieważ można między czasie utracić region i nie mam sensu wykonywać akcji "budowa monumenu". Akcja ta powoduje że gracz może zdjąć jeden z żetonów "akcji specjalnych" z karty którą zakrywa po ukończeniu monumentu.
W sensie, że to są Wasze house rule?
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

grzeslaw90 pisze: 12 sty 2020, 18:54 W sensie, że to są Wasze house rule?
Powiedziałbym raczej że jest to doprecyzowanie zasad. Żaden z manuali nie odnosi się do tych kwesti. jestem przekonay że twórcy zgodziliby się z moją interpretacją i dopisami te trzy linijki tekstu do instrukcji.
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 16 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: MajkelEryk »

Gamleer pisze: 12 sty 2020, 19:15
grzeslaw90 pisze: 12 sty 2020, 18:54 W sensie, że to są Wasze house rule?
Powiedziałbym raczej że jest to doprecyzowanie zasad. Żaden z manuali nie odnosi się do tych kwesti. jestem przekonay że twórcy zgodziliby się z moją interpretacją i dopisami te trzy linijki tekstu do instrukcji.
Myślę, że możesz do nich śmiało pisać :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

Gamleer pisze: 12 sty 2020, 19:15
grzeslaw90 pisze: 12 sty 2020, 18:54 W sensie, że to są Wasze house rule?
Powiedziałbym raczej że jest to doprecyzowanie zasad. Żaden z manuali nie odnosi się do tych kwesti. jestem przekonay że twórcy zgodziliby się z moją interpretacją i dopisami te trzy linijki tekstu do instrukcji.
Sama instrukcja się do tego odnosi nie pozostawiając pola do interpretacji - w przypadku gracza, który wybudował ostatni etap monumentu od tej pory akcja specjalna = zdejmij żeton z karty monumentu. Nie widzę powodu czemu miałaby to być tylko akcja budowy monumentu.
Jest możliwe wykonanie dwóch akcji specjalnych budowy monumentu i podobno jest to oficjalne stanowisko twórców gry: https://rpggeek.com/thread/2205281/hero ... -rule-clar
Na logikę - po wykonaniu akcji budowy monumentu wszystkie żetony są ściągane z planszetki gracza więc akcja znów jest dostępna.
Jedyne do czego można się przyczepić to do wspomnianego przez Ciebie podwójnego wykonania akcji specjalnej, które wprost nie jest opisane w instrukcji, jednakże przy odliczaniu końca gry reguły wprost mówią o trzech turach więc jedną akcję zakrywasz X'em z karty monumentu a drugą X'em ze swojej puli.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Gamleer »

grzeslaw90 pisze: 12 sty 2020, 20:01 Sama instrukcja się do tego odnosi nie pozostawiając pola do interpretacji - w przypadku gracza, który wybudował ostatni etap monumentu od tej pory akcja specjalna = zdejmij żeton z karty monumentu. Nie widzę powodu czemu miałaby to być tylko akcja budowy monumentu.
żeczywiście w instrukcji jest napisane "zdejmij żeton z karty monumentu" Pomimo tego polecam przetestować sposób "zdejmij żeton po wykonaniu akcji budowa monumentu przez gracza który umieścił żetony akcji specjalnych na karcie monumentu" To rozwiązanie powoduje że nie ma pewności że gra zostanie zakończona po 7 turach od rozpoczęcia gry. Gracz który utracił panowanie nad monumentem może próbować go oddbić ale nie musi ponieważ on kontroluje akcje specjalną dzięki której znikają żetony z karty monumentu. Gra nie kończy się automatycznie po trzech turach od zbudowania monumentu
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

Gamleer pisze: 13 sty 2020, 08:10
grzeslaw90 pisze: 12 sty 2020, 20:01 Sama instrukcja się do tego odnosi nie pozostawiając pola do interpretacji - w przypadku gracza, który wybudował ostatni etap monumentu od tej pory akcja specjalna = zdejmij żeton z karty monumentu. Nie widzę powodu czemu miałaby to być tylko akcja budowy monumentu.
żeczywiście w instrukcji jest napisane "zdejmij żeton z karty monumentu" Pomimo tego polecam przetestować sposób "zdejmij żeton po wykonaniu akcji budowa monumentu przez gracza który umieścił żetony akcji specjalnych na karcie monumentu" To rozwiązanie powoduje że nie ma pewności że gra zostanie zakończona po 7 turach od rozpoczęcia gry. Gracz który utracił panowanie nad monumentem może próbować go oddbić ale nie musi ponieważ on kontroluje akcje specjalną dzięki której znikają żetony z karty monumentu. Gra nie kończy się automatycznie po trzech turach od zbudowania monumentu
Właśnie w tym cały czar - jeśli zdecydujesz się uruchomić zegar to jest presja na wszystkich :) Trzeba mieć to dobrze obmyślone i przeciwnicy też powinni mieć z tyłu głowy, że zegar może się uruchomić w jakimś średnio określonym momencie. Moim zdaniem pełne kontrolowanie zegara przez gracza, który go uruchomił tylko ułatwia mu sprawę niepotrzebnie. Jeśli ktoś od samego początku ciśnie tylko na monument to pokazuje jedynie, że nie zależy mu na grze - nie jest wystarczająco rozwinięty na planszy i i tak nie wygra. Twoja domowa reguła tylko ułatwia zwycięstwo tego typu osobom.
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 16 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: MajkelEryk »

Rzeczywiście w instrukcji jest napisane "zdejmij żeton z karty monumentu" Pomimo tego polecam przetestować sposób "zdejmij żeton po wykonaniu akcji budowa monumentu przez gracza który umieścił żetony akcji specjalnych na karcie monumentu" To rozwiązanie powoduje że nie ma pewności że gra zostanie zakończona po 7 turach od rozpoczęcia gry. Gracz który utracił panowanie nad monumentem może próbować go oddbić ale nie musi ponieważ on kontroluje akcje specjalną dzięki której znikają żetony z karty monumentu. Gra nie kończy się automatycznie po trzech turach od zbudowania monumentu
Zasada nie ma sensu, gdyż gracz ktróry wybudował ostatni poziom monumentu chce jak najszybciej skończyć grę jeżeli się oczywiście do tego przygotował w jakiś sposób. Jeżeli wynikło to z gry to dobrze bo budowa monumentu powoduje, że gra nie przedłuża się w nieskończoność i w pewnym momencie ktoś będzie musiał wybudować 5 poziom monumentu.

Tak gra może się skończyć w 7 turach. Jeżeli ktoś w 4 swoich akcjach specjalnych zbudował monument to albo nie rozumie celu tej gry bo na pewno w ten sposób nie wygra albo nie chce mu się grać. Więc należy poszukać nowego współgracza ;)
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

Czy ktoś grał wariant z Kronosem? Spróbuję dzisiaj sam zrobić jakąś rozgrywkę bo nie do końca z instrukcji rozumie ruchy Kronosa.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

Wreszcie zagraliśmy wczoraj w większym gronie. Do maksa zabrakło 1 osoby, ale i tak rozgrywka 5-osobowa przysporzyła wielu emocji. Graliśmy z Posejdonem, Hefajstosem, Ateną i Apollem. W trybie pełnym był odpalony Posejdon i to do niego mam 2 pytania.

1.Skoro mamy dodatkową cechę odpowiadającą za porty, to czy liczba możliwych do otrzymania ran rośnie nam o 1? W sensie, gdy dostaję ranę, to mogę obniżyć poziom portu do 1? Graliśmy, że tak.

2.Czy jeśli broniący się musi się wycofać (przegrana bitwa, albo np. Uzurpacja), to może się wycofać przez Port? Mieliśmy pewne wątpliwości, bo instrukcja mówi, że zwykły ruch Hoplitów nie może wykorzystywać Portów, ale np. akcja specjalna "Marsz" może. Wycofanie się to chyba bardziej jak zwykły ruch, więc czy można się wycofać? My graliśmy, że... w sumie to nic nie ustaliliśmy, a jak trzeba się było wycofać, to gracz wybrał teren neutralny. Na BGG nic nie znaleźliśmy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: E2MD »

Curiosity pisze: 05 lut 2020, 09:27 1.Skoro mamy dodatkową cechę odpowiadającą za porty, to czy liczba możliwych do otrzymania ran rośnie nam o 1? W sensie, gdy dostaję ranę, to mogę obniżyć poziom portu do 1? Graliśmy, że tak.
My też tak graliśmy bo wg mnie tak wynika z opisu -> cecha bohatera. Już pisałem wcześniej, że trochę to zmienia podejście do zadań (na start masz już min. 4 cechy a niektóre zadania np. wymagają pięciu). A to, że to nie jest na planszy bohatera to nie ma nic do rzeczy.
Na BGG nie znalazłem nic na ten temat
Curiosity pisze: 05 lut 2020, 09:27 2.Czy jeśli broniący się musi się wycofać (przegrana bitwa, albo np. Uzurpacja), to może się wycofać przez Port? Mieliśmy pewne wątpliwości, bo instrukcja mówi, że zwykły ruch Hoplitów nie może wykorzystywać Portów, ale np. akcja specjalna "Marsz" może. Wycofanie się to chyba bardziej jak zwykły ruch, więc czy można się wycofać? My graliśmy, że... w sumie to nic nie ustaliliśmy, a jak trzeba się było wycofać, to gracz wybrał teren neutralny. Na BGG nic nie znaleźliśmy.
Na BGG jest wątek o uzurpacji https://boardgamegeek.com/thread/226928 ... ause-usurp ale zdania są różne.
My graliśmy, że można tylko jak się zrobiło marsz i atakowało. Jeżeli się broniło to niestety nie - wytłumaczyliśmy to narracyjnie: najeżdżasz statkiem, lądujesz, dostajesz łomot na lądzie, pakujesz się na statek i wracasz skąd przybyłeś a jak jesteś na wyspie i nie masz gdzie się schować to pech i giniesz :D

LoH to super gra, ale prosi się o nową instrukcję.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
ODPOWIEDZ