Lords of Hellas - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4497
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Curiosity pisze: 05 lut 2020, 09:27 Wreszcie zagraliśmy wczoraj w większym gronie. Do maksa zabrakło 1 osoby, ale i tak rozgrywka 5-osobowa przysporzyła wielu emocji. Graliśmy z Posejdonem, Hefajstosem, Ateną i Apollem. W trybie pełnym był odpalony Posejdon i to do niego mam 2 pytania.

1.Skoro mamy dodatkową cechę odpowiadającą za porty, to czy liczba możliwych do otrzymania ran rośnie nam o 1? W sensie, gdy dostaję ranę, to mogę obniżyć poziom portu do 1? Graliśmy, że tak.

2.Czy jeśli broniący się musi się wycofać (przegrana bitwa, albo np. Uzurpacja), to może się wycofać przez Port? Mieliśmy pewne wątpliwości, bo instrukcja mówi, że zwykły ruch Hoplitów nie może wykorzystywać Portów, ale np. akcja specjalna "Marsz" może. Wycofanie się to chyba bardziej jak zwykły ruch, więc czy można się wycofać? My graliśmy, że... w sumie to nic nie ustaliliśmy, a jak trzeba się było wycofać, to gracz wybrał teren neutralny. Na BGG nic nie znaleźliśmy.
1. Tak, czytałem gdzieś, że właśnie tu jeszcze bardziej ułatwia polowania :)

Co do komentarza kolegi niżej- tak, bardzo by się przydało porządne FAQ, bo już pierwsze nie wystarcza
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
BLui
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2020, 14:41
Has thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: BLui »

Pytanie z innej beczki.

Grając w 6 osób, mogę rozstawiać (bohatera i armie) graczy w dowolnym regionie, tzn. na planszy z podstawki oraz na Atlantydzie i Troadzie, czy jestem ograniczony tylko do mapy z podstawki, a pozostałe regiony muszę zdobywać już w trakcie gry?

Nie mogłem znaleźć tego wątku, jeśli było z góry sorki.

Dzięki :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Curiosity »

Zaczynasz gdzie chcesz.
Zwróć uwagę, że główna plansza nie ma tylu krain, żeby pomieścić sześciu graczy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Casiliasplp »

Curiosity pisze: 07 lut 2020, 15:12 Zaczynasz gdzie chcesz.
Zwróć uwagę, że główna plansza nie ma tylu krain, żeby pomieścić sześciu graczy.
A to można startować tylko 1 gracz na krainę ?
Myślałem że gracz na 1 pole i gracze mogą być obok siebie na start w jednej krainie :)
Hala Madrid
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

No właśnie nigdzie nie widziałem takiej reguły. W instrukcji jest 1 gracz na region.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Curiosity »

Casiliasplp pisze: 08 lut 2020, 02:23
Curiosity pisze: 07 lut 2020, 15:12 Zaczynasz gdzie chcesz.
Zwróć uwagę, że główna plansza nie ma tylu krain, żeby pomieścić sześciu graczy.
A to można startować tylko 1 gracz na krainę ?
Myślałem że gracz na 1 pole i gracze mogą być obok siebie na start w jednej krainie :)
grzeslaw90 pisze: 08 lut 2020, 08:15 No właśnie nigdzie nie widziałem takiej reguły. W instrukcji jest 1 gracz na region.
Ejże...
Na początku jak to przeczytałem, to myślę - jaja sobie robi. Ale widzę, drugi komentarz, to co, dwóch śmieszków? Przecież to jedna z podstawowych zasad, ludzie instrukcji nie znają? Zaraz ich wypunktuję, nie będą mi tu śmieszkować...

Obrazek

Kurna, cały czas grałem źle. U nas był wymóg, że każdy musi zaczynać w innej krainie. I nikt nigdy, przez tyle rozgrywek tego nie wychwycił. Niby nie ma to jakiegoś dużego wpływu na rozgrywkę, chociaż "naszym" sposobem można było komuś np. zablokować szybszy dostęp do misji. Ukłony Panowie za zwrócenie uwagi, całe życie w błędzie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: grzeslaw90 »

Curiosity pisze: 08 lut 2020, 10:24 ...
Bekłem xD
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4497
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Hardkor »

Curiosity pisze: 08 lut 2020, 10:24
Casiliasplp pisze: 08 lut 2020, 02:23
Curiosity pisze: 07 lut 2020, 15:12 Zaczynasz gdzie chcesz.
Zwróć uwagę, że główna plansza nie ma tylu krain, żeby pomieścić sześciu graczy.
A to można startować tylko 1 gracz na krainę ?
Myślałem że gracz na 1 pole i gracze mogą być obok siebie na start w jednej krainie :)
grzeslaw90 pisze: 08 lut 2020, 08:15 No właśnie nigdzie nie widziałem takiej reguły. W instrukcji jest 1 gracz na region.
Ejże...
Na początku jak to przeczytałem, to myślę - jaja sobie robi. Ale widzę, drugi komentarz, to co, dwóch śmieszków? Przecież to jedna z podstawowych zasad, ludzie instrukcji nie znają? Zaraz ich wypunktuję, nie będą mi tu śmieszkować...

Obrazek

Kurna, cały czas grałem źle. U nas był wymóg, że każdy musi zaczynać w innej krainie. I nikt nigdy, przez tyle rozgrywek tego nie wychwycił. Niby nie ma to jakiegoś dużego wpływu na rozgrywkę, chociaż "naszym" sposobem można było komuś np. zablokować szybszy dostęp do misji. Ukłony Panowie za zwrócenie uwagi, całe życie w błędzie.
Dobra bo ja się gubie XD To jest w końcu zasada, że nie można się rozstawiać jakoś czy co? My zawsze jak gramy to się rozstawiamy jak chcemy, czasem nawet 2 osoby obok siebie (2 regiony) i leja sie od poczatku xD

Pytanie ode mnie: graliśmy na 6 graczy wczoraj pierwszy raz, wzielismy karte swiatyn z dodatku City of Steel (8 swiatyn) i najzwyczajniej w swiecie nam sie w trakcie gry skonczyly swiatynie, zas wciaz mozna bylo budowac kolejne. CO w takiej sytuacji? Nie można ich już budować?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Curiosity »

Hardkor pisze: 09 lut 2020, 19:12 My zawsze jak gramy to się rozstawiamy jak chcemy, czasem nawet 2 osoby obok siebie (2 regiony) i leja sie od poczatku xD
No przecież napisałem na końcu, że się myliłem - każdy może zaczynać gdzie chce, także w tej samej krainie.

Hardkor pisze: 09 lut 2020, 19:12 Pytanie ode mnie: graliśmy na 6 graczy wczoraj pierwszy raz, wzielismy karte swiatyn z dodatku City of Steel (8 swiatyn) i najzwyczajniej w swiecie nam sie w trakcie gry skonczyly swiatynie, zas wciaz mozna bylo budowac kolejne. CO w takiej sytuacji? Nie można ich już budować?
Nie mam gry pod ręką żeby sprawdzić, ale powinno być akurat. Przecież w dodatku jest nowa "świątynia" - fabryka.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4497
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Hardkor »

Dla 5 graczy owszem nie ma problemu, ale dla 6 graczy dochodzą 2 tereny ze świątynami, a takowych już w opakowaniu nie ma :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Casiliasplp »

Ilość świątyni jest ograniczona 8 + 2 dodatkowe mówię tu o tej na środku mapy i fabryce
i to jest limit jak wybudujecie wszystkie to chyba koniec :D
brak materiałów na kolejne świątynie :P
Hala Madrid
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: ta.skunk.manitou »

Hardkor pisze: 09 lut 2020, 19:43 Dla 5 graczy owszem nie ma problemu, ale dla 6 graczy dochodzą 2 tereny ze świątynami, a takowych już w opakowaniu nie ma :)
Jakie 2 tereny ze świątyniami?... nie chodzi Ci przypadkiem o tereny pod nowe miasta?
Co do świątyń.
Dochodzi tylko 1 świątynia - fabryka, przy 5 graczach... i tyle. Więc razem mamy 8 świątyń + wyrocznia delficka + fabryka z planszy dla 5 graczy.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Casiliasplp »

Na mapie jest 12 świątyń :) ze wszystkimi dodatkami my możemy wybudować 10 :)
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4497
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Hardkor »

Niby jakim cudem wam wychodzi 10/12 świątyń? Podstawowa mapa to 8 świątyń (tyle jest na kartach świątyni) +1 Delficka (jej nie licze). Mroczne Wieki (dodatek na 5 graczy) dodaje nową SPECJALNĄ świątynie - Fabryke i ona ma swoją figurkę, zaś Miasto ze stali dodaje 2 tereny z świątynami co zwiększa limit do 10 świątyń oraz DODAJE 2 karty świątyń dla 6 graczy (różnica taka, że przy 4 graczach są 4 selekcje, przy 6 już 3). Stąd prosta matematyka 8 świątyń z podstawki + 2 świątynie z dodatku CoS to 10 świątyń PODSTAWOWYCH na mapie (oraz 2 dodatkowe specjalne - fabryka i delficka), gdzie karta świątyń ma limit 8.. w takim wypadku co gdy wybudujemy wszystkie? Nie możemy budować kolejnych dwóch czy trzeba je wziąć dodatkowo? Mając Terrain Expansion nie ma problemu, bo wezme kartonowe z pudełka zwykłego, ale jednak co wtedy? Limit 8 i kolejne dwie nie wybudujemy? My tak graliśmy, ale jestem ciekawy co na to twórcy.

EDIT:
ODP tutaj : https://boardgamegeek.com/thread/2156546/temples - NIE MOŻNA ZBUDOWAĆ WIĘCEJ NIŻ 8 PODSTAWOWYCH ŚWIĄTYŃ
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Casiliasplp »

A co napisałem wyżej.
Nie można więcej niż 8 + 2 Specjalne.
a Terenów pod świątynie jest 12.
Hala Madrid
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: 13thcaesar »

* Specjalny Atak Satyra (Potwora z dodatku City of Steel) - "The Hunt ends immediately. Satyr's controller may place the Hero in any Region".

* Karta "Ewolucji" Potwora (Ionia): "Evolve - During the Monster Phase, the controlling player may move any Hero instead of moving Satyr."

Rozumiem że w przypadku specjalnego ataku Satyra - kontrolującym graczem jest gracz ktòry zagrywa podczas polowania karty Ataku Potwora?
A w przypadku karty Ewolucji, gracz ktòry wykonał budowę monumentu?
Bo nie ma możliwości kontrolowania Satyra w jakiś inny sposòb? (tak jak Talosa).
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Curiosity »

2x TAK
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: 13thcaesar »

jeszcze dwa pytanie:

1. Czy Potwory mogą poruszać się Szlakami morskimi (np. mogę Talosem poruszyć się z Południowej Atlantydy na Kretę, a potem w przyszłej turze z Krety do Laconii) - chodzi o to czy Talos może wydostać się z Atlantydy na główną planszę czy jest "ograniczony" tylko do Atlantydy? Wiem że Potwory nie mogą poruszać się używając Portòw (poza Syreną), ale Szlakami morskimi chyba mogą?

2. Cetus może poruszać się tylko na szlaki morskie (blokując je)? Jeśli tak, to może na dowolne szlaki morskie czy jest ograniczony tylko do tych dwóch w ktòrych może pojawić się na planszy? Czy może jednak można go poruszyć na lądowe regiony?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4497
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Hardkor »

13thcaesar pisze: 25 lut 2020, 11:02 jeszcze dwa pytanie:

1. Czy Potwory mogą poruszać się Szlakami morskimi (np. mogę Talosem poruszyć się z Południowej Atlantydy na Kretę, a potem w przyszłej turze z Krety do Laconii) - chodzi o to czy Talos może wydostać się z Atlantydy na główną planszę czy jest "ograniczony" tylko do Atlantydy? Wiem że Potwory nie mogą poruszać się używając Portòw (poza Syreną), ale Szlakami morskimi chyba mogą?

2. Cetus może poruszać się tylko na szlaki morskie (blokując je)? Jeśli tak, to może na dowolne szlaki morskie czy jest ograniczony tylko do tych dwóch w ktòrych może pojawić się na planszy? Czy może jednak można go poruszyć na lądowe regiony?
1. Gralismy, że tak
2. Zero oficjalnej odp od AR
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Casiliasplp »

Cześć to ja mam trzy inne pytania

1) Satyr i wybudowany monument on wchodzi atak na region zabiera żeton kontroli po 3 rundach kto wygrywa grę skoro nie ma tam żetony kontroli?

2) Karta walki która mówi że masz więcej siły gdy jesteś w mieście lub sparcie działa na troje?

3) karty szkoleń i karty przekutych broni nie są traktowane jak karta walki ? Np. Nie możesz zacząć szkolenia chirona pokazując kartę szkolenia chirona ?
3A)I czy żeby zacząć szkolenia chirona musisz być na polu z potworem (chironem)
3B)gdy jakaś zdolność odnosi się do kart walki nie dotyczy przekutych i szkoleń ? Np. Za każdą zagrana kartę walki masz +1 siły.
Hala Madrid
_Jarek_
Posty: 102
Rejestracja: 25 maja 2015, 14:38
Lokalizacja: Tczew
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: _Jarek_ »

Ad.1. Jeśli po trzech rundach nikt nie kontroluje tego terenu i w tym czasie nie zostanie spełniony inny warunek zwycięstwa, to wygra ten, kto pierwszy przejmie kontrolę nad tym terenem (patrz pierwsze pytanie w FAQ v.1.0).
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4497
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Hardkor »

"
2) Karta walki która mówi że masz więcej siły gdy jesteś w mieście lub sparcie działa na troje?"

Tak, Troja jest traktowana jak zwykłe miasto (acz inne- coś jak sparta)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas

Post autor: Maniake »

Mam pytanie o Specjalny atak Chirona, ktory zadaje jedno obrażenie i odrzuca kartę artefaktu (jeśli się takowy posiada), jak to działa na artefakty zabrane za monumenty? Je się też odrzuca? Co jak nadal kontroluje dany monument, to dostaje go spowrotem jakoś?
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Casiliasplp »

Czy jak zadamy ostatnią rane potworowi z karty konstrukcji badz przez karte Zeusa to zalicza się on do 3 killi?
Czy rana z konstrukcji badz zeusa czy innej zdolności umozliwia nam zdobycie artefaktu/rydzyka?

Oraz pytanie podbijam

3A)I czy żeby zacząć szkolenia chirona musisz być na polu z potworem (chironem)
3B)gdy jakaś zdolność odnosi się do kart walki nie dotyczy przekutych i szkoleń ? Np. Za każdą zagrana kartę walki masz +1 siły.
Hala Madrid
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fenrisek83 »

Casiliasplp pisze: 04 mar 2020, 18:55 Czy jak zadamy ostatnią rane potworowi z karty konstrukcji badz przez karte Zeusa to zalicza się on do 3 killi?
Czy rana z konstrukcji badz zeusa czy innej zdolności umozliwia nam zdobycie artefaktu/rydzyka?

Oraz pytanie podbijam

3A)I czy żeby zacząć szkolenia chirona musisz być na polu z potworem (chironem)
3B)gdy jakaś zdolność odnosi się do kart walki nie dotyczy przekutych i szkoleń ? Np. Za każdą zagrana kartę walki masz +1 siły.
Jak zadasz ostatnią ranę potworowi po za polowaniem wlicza się do puli ubitych potworów. Pamiętaj tylko, że artefakty, kapłanów zbywasz tylko podczas polowania. Wiec zadając ranę z artefaktu zeusa nie dostajesz artefaktu itd.
ODPOWIEDZ