najlepsze gry Reinera Knizii

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Twoje ulubione gry doktora, to?

Tigris & Euphrates
78
13%
Ra
42
7%
Wyprawa do El Dorado
116
19%
Samurai
46
7%
Battle Line
13
2%
Modern Art
34
5%
Lost Cities / Zaginione miasta
50
8%
Władca Pierścieni: Konfrontacja
45
7%
Amun-Re
12
2%
Schotten Totten
20
3%
Ingenious / Geniusz
19
3%
Taj Mahal
3
0%
Through the Desert / Przez Pustynię
8
1%
Medici
4
1%
Carcassonne: The Castle / Zamek
37
6%
High Society / Milionerzy i bankruci
16
3%
Blue Moon City
11
2%
Dream Factory / Tytus, Romek i A'Tomek
10
2%
Winner's Circle
8
1%
Blue Lagoon / Laguna
15
2%
Władca Pierścieni
13
2%
Colossal Arena
1
0%
Yellow & Yangtze
21
3%
 
Liczba głosów: 622

Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

Razzia
6/10

Wrzucam tutaj, bo nie chce mi się tworzyć nowego wątku, a zainteresowani i tak tutaj przeczytają.

A więc udało się – zagrałem w Razzia, czyli gangsterską wersję RA a tym samym skompletowałem chyba wszystkie istotne klony Ra (Priest of Ra, kościane Ra i Razzia).

Plusy? Kompaktowe wydanie pozwala zabrać wszędzie, a temat gangsterski pozwala łatwiej wprowadzić nowe osoby.

Gra jednak mnie nie urzekła i daleko jej do oryginału. Niby zmian nie ma dużo, ale gra nie daje tych samych emocji co RA. Gdybym w nią zagrał bez kontekstu (który jest taki, że bardzo lubię RA) to następnego dnia nie pamiętałbym aby napisać o tym post na forum :) Wyszło takie set kolekszyn troche bez duszy.

Gamerzy, grajcie tylko w Ra, reszta nie daje tego samego! :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »



Na długie jesienne wieczory 🙂
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 06 lip 2022, 13:03
Spoiler:
Pora na aktualizuje. Liczba gier wzrosła z 35 do 39, że znaczącym skokiem Władcy Pierścieni.


Spoiler:
Zagrałem w Amun Re w najnowszym wydaniu z KSa i zdecydowanie przysune z "przeciętne" do "dobre"! Jutro gramy rewanż i może napiszę więcej.

Jutro także gramy w Zoo Vadis - będzie więc nowość. Chyba gra numer 41 lub 42 od doktora, muszę od nowa policzyć.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 08 lis 2023, 17:51
Jutro także gramy w Zoo Vadis - będzie więc nowość. Chyba gra numer 41 lub 42 od doktora, muszę od nowa policzyć.
Doliczyłem się 53 😁 jak ten czas leci 🙂

No cóż, pora na nowy ranking, będą zmiany. Może wieczorem się uda.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

Ostatecznie wyszło mi OKRĄGŁE 50 GIER doktora. Wykluczyłem 2 dodatki i Amun Re z KSa (to to samo co zwykłe Amun Re, nie wiem czemu na bgg ma oddzielny wpis).

Wybitne:

1 The Quest for El Dorado
2 Tigris & Euphrates
3 Ra
4 Lord of the Rings: The Confrontation
5 Amun-Re
6 Modern Art
7 Carcassonne: The Castle
8 Schotten Totten 2
9 Winner's Circle
10 Yellow & Yangtze

Dobre:

11 Schotten Totten
12 Ryki Afryki
13 Nightmare Productions
14 High Society
15 Medici
16 Medici: The Card Game
17 W pył zwrot
18 GOLD
19 Colossal Arena
20 Blue Lagoon
21 Lost Cities
22 Qin
23 Samurai
24 Kariba
25 Stephenson's Rocket

Przeciętne:

26 San Francisco
27 L.L.A.M.A.
28 Mille Fiori
29 Through the Desert
30 Strozzi
31 Wheedle
32 Zero Down
33 Babylonia
34 Bandito
35 My City
36 Great Wall of China
37 Tutankhamen
38 Priests of Ra
39 Sakura
40 Ra: The Dice Game
41 Razzia!

Słabe:

42 Sumatra
43 Keltis
44 Pitagoras
45 Beowulf: The Legend
46 Tajuto
47 Sojusz na już
48 Keltis: Das Würfelspiel
49 My City: Roll & Build
50 Reiner Knizia's Amazing Flea Circus
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: morthi »

Jest jeszcze 51 tytuł - Kto to był
viewtopic.php?t=17080
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

morthi pisze: 15 lis 2023, 05:11 Jest jeszcze 51 tytuł - Kto to był
viewtopic.php?t=17080
Eeeee.... Co masz na myśli?

1. Ja zagrałem 50 gier, w tamtą nie grałem.
2. Jeśli masz na myśli że gier doktora ogólnie jest 51, to też się mylisz, bo jest ich pewnie 800+
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: trance-atlantic »

Przez ostatnie parę miesięcy udało się pograć nieco "w Knizię", co prawda w większości lajtowo, ale doktor wraca do łask, nawet ze swoimi starszymi propozycjami.

Do kolekcji wpadły:
Lama (3-in-1), chociaż ja to traktuję jak 2-in-1, bo jednak różnica między karcianką a kościanką jakaś tam jest, ale już Lama Party jest co najwyżej wariacją gry podstawowej. Fajny tytuł na rodzinne granie.

High Score - dobrze uzupełnia się z Las Vegas jeśli chcemy sobie porzucać kostkami dla funu.

Axio Rota - średnio mi leży "kwadratowy" Ingenious, tj. zarówno I:Extreme jak i podstawowe Axio, wolę mimo wszystko hexy, dlatego Rota jest przyjemnym, taktycznym fillerkiem - weźmy stos kafelków i wyciśnijmy z nich co się da, bez konieczności rozkładania planszy i optymalizowania każdego ruchu. :)

For One: Kniffel - matkoboskoczestochosko, kupiłem yahtzee z planszą i żetonami... ale bawię się przednio. :D Cała seria (raczej) nie dołączy do mojek kolekcji, ale może jeszcze jeden tytuł? :) Albo dwa? ;)

Lost Cities oraz Lost Cities Rivals - zamówione, czekam na dostawę.

Marabunta - czekam na premierę PL!

Po głowie chodzi mi jeszcze jakaś wariacja Geniusza, ale w wersji small box, żeby zawsze można było go mieć ze sobą... jednak w opinii niejednego gracza nie mają one startu do swojego zacnego pierwowzoru. Choć to może i dobrze, bo Ingenious fajną grą jest, ale trochę mi się przejadł i już nie czuję takiej frajdy z rozgrywki jak kiedyś. Dlatego może jakaś karcianka, turlanka czy żetonówka przywrócą mi chęć grania w oryginał a uproszczony gejmplej wcale nie musi ocierać się o banał, jeśli tylko zapomnimy o tym, z czego te gry się wywodzą. ;)

Knizia is back! :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 14 lis 2023, 23:38 Ostatecznie wyszło mi OKRĄGŁE 50 GIER doktora. Wykluczyłem 2 dodatki i Amun Re z KSa (to to samo co zwykłe Amun Re, nie wiem czemu na bgg ma oddzielny wpis).
Spoiler:
W tym roku dochodzi 51 gra, czyli MLEM. Mam wrażenie, że w kolejnym zestawieniu ma szansę na kategorie "Dobre" 🙂
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: warlock »

Spoiler:
Mały update po dwóch latach, kilka gier dobiło do szczytu listy (kocham je bezgranicznie), pojawiło się też kilka nowych (zaznaczone podkreśleniem) ;). Kolejność w ramach danej sekcji bez znaczenia.

10/10, ulubione:
Ra
Tigris & Euphrates
Legendy Blue Moon
Kingdoms
Samuraj
Wyprawa do El Dorado

9/10
Beowulf: Gra Planszowa
Babylonia
Zamek (z dodatkiem)
Władca Pierścieni: Konfrontacja
Moje Miasto
Moja Wyspa - przez niejasności w niektórych zasadach prawie obniżyłem do 8, ale jako gra dla par sprawdziła się u mnie wręcz wybornie
Moje Miasto: Gra Kościana - absolutny hit wyjazdowy, zagrywaliśmy się w to urlopowo do upadłego, w 2 i 4 osoby

8/10
Modern Art
Lost Cities
Medici vs Strozzi
Priests of Ra
Amun Re: The Card Game - duży brat czeka wciąż na ogranie, ale mały karciany odpowiednik jest naprawdę ciekawy. Bardzo podoba mi się mechanizm licytacji i kupowania waluty na nową rundę
Tytus, Romek i A'Tomek - jedna z najciekawszych gier licytacyjnych Doktora
MLEM: Agencja kosmiczna - grana czteroosobowo, wielkie zaskoczenie! Bardzo przyjemny i emocjonujący push your luck.
Pan tu nie stał! Cinkciarz - świetny fillerek, będzie grany regularnie obok For Sale.

7/10
Through the Desert
Schotten Totten
High Society
Laguna
Wiedźmia Skała
Royal Visit
Twierdza: Oblężenie Runedar
Lost Cites: Roll & Write
Winner's Circle - ciut zbyt statyczna jeśli chodzi o decyzje graczy, ale miewa emocjonujące momenty. Fajny, oryginalny tytuł, ale spodziewałem się, że zrobi większe wrażenie.
Zuuupa! - głupie toto straszliwie, ale szanuję za bardzo fajną atmosferę, jaką generuje ;).

6/10
Blue Moon City
Thor
San Francisco

5/10
Gra o Tron: Intrygi Westeros

4/10
Pędzące Żółwie
Rapido - zawiodłem się okrutnie, miał być świetny push your luck, a wyszła nieprzyjemnie losowa turlanka
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

warlock pisze: 09 kwie 2024, 08:50
Spoiler:
Spoiler:
[/spoiler]
Bardzo dużo pozycji się pokrywa, a większość tych, które się nie pokrywają, są dla mnie zrozumiałe.

Ale przy dwóch chciałbym się zatrzymać: Beowulf i Moje Miasto Gra Kościana. U mnie wpadły do kategorii słabe, czyli takie, do których nigdy już nie chce wracać, u Ciebie wysoko. Co w nich Ci się podoba? 🙂
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: warlock »

W Beowulfa/Kingdoms gram wyłącznie dwuosobowo - uwielbiam prostotę tych gier i mega zaciętą interakcję na planszy, wpuszczanie kogoś w maliny i podpuszczanie do mocnego zainwestowania w dany rząd tylko po to, żeby go potem zniszczyć :D. No miód ;). Zagram w nocy o północy, jest w tym systemie coś, co sprawa mi ogromną satysfakcję. Beowulf ma tylko jeden mega przegięty kafelek, który zmienia "metę" w jednym z aktów, ale nauczyłem się jakoś z nim żyć. Szczerze mówiąc jestem ogromnie zdziwiony, że ten tytuł się nie przyjął.

A kościane Moje Miasto to absolutnie wspaniała gra wyjazdowa. Tłukliśmy w kampanię na plaży, do wieczornego piwka, gdzie się tylko dało ;). Pojedyncze partie nie są może jakimś wybitnym doświadczeniem, ale cała kampania z ewoluującą punktacją jest świetna. Zagrałem dwie takie kampanie i bawiłem się wyśmienicie za każdym razem. Jakbym miał zostawić w kolekcji dwa roll & write'y, to byłoby to Welcome To i właście MM ;).
ODPOWIEDZ