Jaki dodatek do Arkham Horror

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Simini
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2007, 23:23
Lokalizacja: Gdańsk

Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Simini »

Witam

Chciałem kupić pierwszy dodatek do Arkham Horror. Zastanawiam się nad wyborem. Czy Kingsport Horror lub The King In Yellow + Curse of the Dark Pharaoh. Co lepiej wybrać???
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Soulless »

Mam wszystkie dodatki i wiem, że znacząco zmieniają rozgrywkę i wpływają na ilość funu.

Jeśli miałbym taki dylemat, to kupiłbym oba małe dodatki, albo King in Yellow + Dunwich.
Myślę, że Kingsport warto kupić jako ostatni dodatek, ewentualnie zamiennie z Dunwichem.
Duże dodatki to nowe kawałki map.

Tak na szybko jeśli bym miał ocenic dodatki do Horrora, to moim zdaniem w skali 0-10:
King in Yellow: 8
Curse of Dark Pharaoh: 6
Dunwich: 7
Kingsport: 9

Wszystko zależy jak bardzo docelowo chcesz rozbudować grę. Jeśli wszystkie dodatki to w sumie nie ma znaczenia. Ale myslę, że gdybym musiał zrezygnować z jednego to zrezygnowałbym z Dunwicha. Tam się za mało dzieje, gdy gra się kompletem.
Simini
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2007, 23:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Simini »

jeszcze jedno małe pytanie - czy we wszystkie dodatki mogę grać zamiennie? np. jak kupie Kingsport Horror to czy nie będą mi potrzebne żadne karty z poprzednich dodatków?
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Soulless »

Wszystkie karty z dodatków mają w rogu swoje logo. Dzięki temu można je dość łatwo wysegregować z talii.
Poza tym dodatki się mieszają normalnie, każdy dodaje trochę kart do spotkań, mitów itp i każdy też coś od siebie całkiem oddzielnego.
AH jest bardzo mocno dopasowywalny, można grać z określonymi kartami, można i bez :)
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: adam.lakomy »

Na poczatek zdecydowanie polecam Krola w Zolci, reszta dodatkow jest bardzo srednia moim zdaniem, szczegolnie klatwa... (nie pisze o Kingsporcie bo nie mialem okazji zagrac)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Pastorkris »

Po postach powyżej mam już pewien wgląd, który fajny, a który mniej ;) ale chciałbym się dowiedzieć jak oceniacie te nowe (w sumie są 3 duże, małych nie zliczę :P) ? Czy warto od razu zaszaleć z dużym rozszerzeniem, czy może te kartowe bardzo ładnie się spisują?
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Utumo »

Ja kupowałem w następującej kolejności:Król w Żółci,Dunwich,Faraon,Innsmouth,Kingsport,Czarna Koza,Lurker.Na początek na pewno przyda się Dunwich,w którym masz karty Injury i Madness-nie wyobrażam sobie gry bez tego.W Innsmouth masz personal stories,które wprowadszają bardzo ciekawy element fabularny i pogłębiają postacie,a w Kingsport masz epickie bitwy i guardianów,którzy mogą nieco pomóc w rozgrywce.Najciekawsze postaci wg.mnie są z Innsmouth.Król jest faktycznie dobry na początek i będzie się często manifestował,ale po kolejnych 2 dodatkach uświadczysz go już bardzo rzadko.Częściej zwracam uwagę na karty z Faraona,które potrafią być bardzo wredne.Chociaż zdarzyła się nam nie tak dawno (przy mitach ze wszystkich dodatków) rozgrywka,którą przegraliśmy przez trzeci akt Króla :) Król dodaje także pierwszego herolda,który potrafi poważnie namieszać i doprowadzić do obłędu sporą część miasta.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Pastorkris »

Wygląda to tak, jakbyście grali ze wszystkimi dodatkami na raz... Jesteście chyba szaleńcami :D
"MADDNES!"
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Utumo »

Moje rozgrywki są zazwyczaj dwuosobowe i gra ze wszystkim dużymi dodatkami to byłaby niezła masakra :lol: Gramy ze wszystkim małymi+plansza z jednego z dodatków,w zależności od nastroju,albo przeciwnika.Mechaniki z dodatków takie jak madness i injury cards,personal story,nowe potwory,przedmioty itd. stosujemy zawsze.Spotkałem się kiedyś z opinią,że jeden gracz powinien pokrywać 1/3 podstawowej planszy.Wtedy gra jest najlepiej zbalansowana.Więc jeśli mapy z dodatków mają wielkość około 1/3 dużej planszy,to zaleca się rozgrywkę 4 osobową przy jednej dodatkowej mapie.Ale mniejsza ilość badaczy też sobie poradzi,chociaż nie można stracić ani tury na zbędne czynności czy po prostu zwiedzanie miasta.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Soulless »

Ze wszystkimi najlepiej :)
W klubie zwykle chetnych jest i tak wiecej niz miejsc, wiec spokojnie da sie :D
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Utumo »

To zazdroszczę,jeszcze nie miałem okazji zagrać w full wersję.Może jak pojawię się kiedyś w Gdyni to się załapię :)

P.S.
No i nie zapominajmy o tym "malutkim" dodatku http://store.fantasyflightgames.com/pro ... ?SKU=AHS01
katharosa
Posty: 11
Rejestracja: 16 mar 2010, 12:58

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: katharosa »

my gramy w 2 osoby ale po 2 poszukiwaczy
wiec jakby w 4 osoby
i gramy ze wszystkimi dodatkami od gory do dolu
osobiscie kupowalismy dodatki w kolejnosci ich powstawania i jestem zadowolony
z duzych dodatkow zdecydowanie najbardziej mi sie podoba innsmouth - bardzo fajne zasady, duzo nowych postaci i wywindowanie poziomu trudnosci
z malych dodatkow - king in yellow przy duzej ilosci kart robi sie spokojniejszy i z reguly cieszymy sie z nastepnego aktu bo nie ma nowo otwartej bramy i jeszcze ktos dostaje wskazowke. przy malej ilosci kart daje w kosc ale najbardziej chyba daje w kosc czarna koza z lasu ze wzgledu na zasady herolda i mnogosc mocnych potworow

osobiscie lubie kazdy dodatek i kazdy cos fajnego dodaje
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Soulless »

Najpierw gralem sam na 3-4 postacie i probowalem z wydarzen zbudowac jakis logiczny spojny ciag ;D
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Mustafa »

katharosa pisze:my gramy w 2 osoby ale po 2 poszukiwaczy
wiec jakby w 4 osoby
i gramy ze wszystkimi dodatkami od gory do dolu
osobiscie kupowalismy dodatki w kolejnosci ich powstawania i jestem zadowolony
z duzych dodatkow zdecydowanie najbardziej mi sie podoba innsmouth - bardzo fajne zasady, duzo nowych postaci i wywindowanie poziomu trudnosci
z malych dodatkow - king in yellow przy duzej ilosci kart robi sie spokojniejszy i z reguly cieszymy sie z nastepnego aktu bo nie ma nowo otwartej bramy i jeszcze ktos dostaje wskazowke. przy malej ilosci kart daje w kosc ale najbardziej chyba daje w kosc czarna koza z lasu ze wzgledu na zasady herolda i mnogosc mocnych potworow

osobiscie lubie kazdy dodatek i kazdy cos fajnego dodaje

My z kolegą gramy podobnie, i stosujemy zasadę , że do każdej gry losujemy dodatek ( duży dodatek ) ostatnio graliśmy dwa razy w Innsmouth, teraz kolega mam ochotę , a ja jeszcze nie grałem , więc będzie Dunwich. Myślę że najlepiej grać za każdym razem z jednym dużym dodatkiem i używając jednego mini dodatku bądź dwóch , a jaki dodatek to już zależy od preferencji literackich :)
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
katharosa
Posty: 11
Rejestracja: 16 mar 2010, 12:58

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: katharosa »

Mustafa pisze:
My z kolegą gramy podobnie, i stosujemy zasadę , że do każdej gry losujemy dodatek ( duży dodatek ) ostatnio graliśmy dwa razy w Innsmouth, teraz kolega mam ochotę , a ja jeszcze nie grałem , więc będzie Dunwich. Myślę że najlepiej grać za każdym razem z jednym dużym dodatkiem i używając jednego mini dodatku bądź dwóch , a jaki dodatek to już zależy od preferencji literackich :)
to za malo epickie! pozatym wymagaloby za kazdym razem rozdzielania kart. my np pewnie rozlozymy jutro rano AH i do niedzieli nie zostanie zlozone :]
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Jaki dodatek do Arkham Horror

Post autor: Utumo »

Kart rozdzielać nie trzeba.Wystarczy szybki rzut okiem na ikonę i odrzucenie karty jeśli jest nie z tego dodatku,z którym gramy(oczywiście odnosi się to tylko do mitów reszta zawsze pasuje).
ODPOWIEDZ