Monopoly

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mrufczak
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:18

Monopoly

Post autor: mrufczak »

Witam

Dzisiaj ściągnęłam ze strychu grę monopol, nie wiem z którego jest roku, bo baaaardzo dawno w nią grałam. Gra jest z 1992 roku. Z tego, co wyczytałam na internecie to jest jakaś stara wersja. Wszystko do niej mam tylko nie mogę znaleźć instrukcji (zauważyłam, że to standard). No i mam do Was ludziska straszną prośbę. gdyby ktoś miał tę instrukcję żeby to wrzucił lub przesłał..
Szukałam jej w internecie ale nie ma. Jest dużo innych, z nowszych wydań gry, a tej nie ma.. Nie mogę ściągnąć z innej gry, bo mi się nominały nie zgadzają. Najmniejszy nominał to 10zł a największy 5.000zł. Na planszy są nazwy ulic Polskich, zastanawiam się czy nie z Warszawy (nie jestem z Wa-wy dlatego nie wiem). Są np Aleje Ujazdowskie, ul. Belwederska, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Plac Wilsona, ul. Obozowa, ul. Płowiecka itd. Gdyby było potrzeba podam więcej informacji szczegółowych.

Dziękuję :D
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Monopoly

Post autor: Jarek B. »

mrufczak pisze:(...) nie wiem z którego jest roku (...). Gra jest z 1992 roku.
:?:
Ostatnio zmieniony 15 lip 2008, 06:56 przez Jarek B., łącznie zmieniany 1 raz.
mrufczak
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:18

Re: Monopoly

Post autor: mrufczak »

hehehe pomyłka się wkradła:) nie wiedziałam, ale później zobaczyłam na pieniążkach, że jest rok podany i poprawiłam:) widać nie do końca;)
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Monopoly

Post autor: gigi »

mrufczak pisze:Witam

Dzisiaj ściągnęłam ze strychu grę monopol, nie wiem z którego jest roku, bo baaaardzo dawno w nią grałam. Gra jest z 1992 roku. Z tego, co wyczytałam na internecie to jest jakaś stara wersja. Wszystko do niej mam tylko nie mogę znaleźć instrukcji (zauważyłam, że to standard). No i mam do Was ludziska straszną prośbę. gdyby ktoś miał tę instrukcję żeby to wrzucił lub przesłał..
Szukałam jej w internecie ale nie ma. Jest dużo innych, z nowszych wydań gry, a tej nie ma.. Nie mogę ściągnąć z innej gry, bo mi się nominały nie zgadzają. Najmniejszy nominał to 10zł a największy 5.000zł. Na planszy są nazwy ulic Polskich, zastanawiam się czy nie z Warszawy (nie jestem z Wa-wy dlatego nie wiem). Są np Aleje Ujazdowskie, ul. Belwederska, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Plac Wilsona, ul. Obozowa, ul. Płowiecka itd. Gdyby było potrzeba podam więcej informacji szczegółowych.

Dziękuję :D
generalnie pamietam instrukcje
napisz co chcesz wiedziec
na poczatku gry kazdy dostaje 1500 kasy;)
mrufczak
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:18

Re: Monopoly

Post autor: mrufczak »

no w sumie to wszystko chciała bym wiedzieć... po ile jakich nominałów każdy gracz dostaje, zasady przejść przez różne pola, zasady wykupywania działek, domków, hoteli, zasady hipoteki, co można, co nie można itp. Myślę, że z pamięci trudno takie rzeczy podać. Mam jakąś nową instrukcję z innej wersji monopolu, ale nie wiem czy to będzie to samo. Dlatego chciałam żeby ktoś przesłał jeśli jeszcze się zachowała jakaś stara instrukcja..
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Monopoly

Post autor: zephyr »

Generalnie pewnie za dużo się nie zmieniło pomiędzy wersjami monopolu.

Jak max jest 5000 to pewnie taka wersja jak ta którą ja mam, czyli po 15k na start i w sumie nie wiem o które zasady można pytać w monopolu... a przede wszystkim po co się katować tą grą, jest naprawdę tyle lepszych planszówek że szkoda na nią czasu.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Pierwsze wydanie Monopoly miało banknoty od 10 do 5000. Za przejście przez Start dostawało się 2000, najdroższa ulica kosztowała 4000, a wejście do hotelu na tej ulicy 20000. Następne wydania miały liczby, takie jak w wersji amerykańskiej - banknoty od 1 do 500, za Start 200 itd. Jeżeli wersja jest faktycznie z roku 1992, to jest to pierwsze wydanie. Ale był z nim pewien problem, bo na początku do gier były załączone niewłaściwe banknoty i sprzedaż gry została na kilka miesięcy wstrzymana. Ale mogło się zdarzyć, że ktoś grę już zdążył kupić i potem miał problem, bo banknoty nie pasowały do liczb na planszy i kartach.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Monopoly

Post autor: lacerta »

zephyr pisze:... a przede wszystkim po co się katować tą grą, jest naprawdę tyle lepszych planszówek że szkoda na nią czasu.
Święte słowa :wink:

Od 1992 roku zmieniło się wiele w świecie gier planszowych. Wyciągnięcie tej gry i próba zagrania za wszelką cenę przypomina mi wyciągnięcie konserwy z paprykarzem szczecińskim z 1992 i zastanawianie się, czy nadal będzie smakował tak samo jak 16 lat temu... :twisted:

A teraz na serio: jeśli już mrufczak tu zabrnęłaś, to aż żal byłoby nie skorzystać z masy informacji, recenzji, opinii i porad, które znajdują się na tym forum i w serwisie. Jest tyle fajnych gier na rynku..... dlaczego akurat odkurzać Monopol?.... no dlaczego... :?
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Monopoly

Post autor: hamanu »

gra z 1992 z ulicami Warszawy? Brzmi jak Fortuna.
Instrukcja do niej http://files.boardgamegeek.com/geekfile ... leid=28005
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Monopoly

Post autor: BloodyBaron »

lacerta pisze:
zephyr pisze:... a przede wszystkim po co się katować tą grą, jest naprawdę tyle lepszych planszówek że szkoda na nią czasu.
Święte słowa :wink:

Od 1992 roku zmieniło się wiele w świecie gier planszowych. Wyciągnięcie tej gry i próba zagrania za wszelką cenę przypomina mi wyciągnięcie konserwy z paprykarzem szczecińskim z 1992 i zastanawianie się, czy nadal będzie smakował tak samo jak 16 lat temu... :twisted:

A teraz na serio: jeśli już mrufczak tu zabrnęłaś, to aż żal byłoby nie skorzystać z masy informacji, recenzji, opinii i porad, które znajdują się na tym forum i w serwisie. Jest tyle fajnych gier na rynku..... dlaczego akurat odkurzać Monopol?.... no dlaczego... :?
Stare pozycje można sprzedać radośnie na allegro i zdobyć kasę na lepsze nowoczesne produkcje. :) np. polskie edycje wydawane przez Lacertę. Bez wątpienia warto.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: Rathi »

hamanu pisze:gra z 1992 z ulicami Warszawy? Brzmi jak Fortuna.
Tez mi to jakos bardziej pasowalo do starej, dobrej Fortuny.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Monopoly

Post autor: piechotak »

hamanu pisze:gra z 1992 z ulicami Warszawy? Brzmi jak Fortuna.
Instrukcja do niej http://files.boardgamegeek.com/geekfile ... leid=28005
Nie bardzo - w Fortunie były nazwy hoteli a nie ulic
http://www.boardgamegeek.com/image/269352
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Fortuna była wydana wcześniej - chyba w roku 1984
mrufczak
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:18

Re: Monopoly

Post autor: mrufczak »

lacerta pisze:
zephyr pisze:... a przede wszystkim po co się katować tą grą, jest naprawdę tyle lepszych planszówek że szkoda na nią czasu.
Jest tyle fajnych gier na rynku..... dlaczego akurat odkurzać Monopol?.... no dlaczego... :?

może chciałam odkurzyć dawne wspomnienia?? :>
aż tak mi nie zależy na graniu w to, żeby bawić się w sprzedawanie i kupowanie nowych gier. Chciałam po prostu zagrać.
Dziękuję za linki. Temat uważam za zamknięty.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

W takim razie pozostaje nam życzyć miłego grania.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Wyglada na to, że na niektóre osoby słowo Monopoly działa jak przysłowiowa płachta na byka. Podonie wygladało to zresztą dwa lata temu. podczas dyskusji pod tytułem Rehabilitacja Monopoly.
mrufczak weszła na to forum z konkretnym pytaniem, a nie z prośbą typu "Kiedyś grałam w Monopoly, jaka grę mozecie mi polecić?" I dlatego wypowiedzi w stylu "po co się katować tą grą, jest naprawdę tyle lepszych planszówek że szkoda na nią czasu" albo "Od 1992 roku zmieniło się wiele w świecie gier planszowych. Wyciągnięcie tej gry i próba zagrania za wszelką cenę przypomina mi wyciągnięcie konserwy z paprykarzem szczecińskim z 1992 i zastanawianie się, czy nadal będzie smakował tak samo jak 16 lat temu" są zupełnie nie na temat i gdybym był moderatorem, to bym je wykasował. Jeżeli komuś sprawia przyjemność gra w Monopoly, to po co ma się katować grą w Agricolę czy Pola Naftowe?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: mst »

Z całego serca zgadzam się z Michałem.

Ciekawy artykuł, którego punktem wyjścia jest rozważanie dlaczego zamiast cieszyć sie swoim hobby piętnujemy osoby, które znajdują radość w jego innych niż uznane przez nas za jedynie słuszne zakamarkach (mogą to być miłośnicy Monopoly ale równie dobrze eurogier/ameritrashu, gier bardziej lub mniej losowych albo logicznych/imprezowych itd.) ukazał się w sobotę na Boardgamenews:
http://www.boardgamenews.com/index.php/ ... f_whiners/
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

MichalStajszczak pisze: mrufczak weszła na to forum z konkretnym pytaniem, a nie z prośbą typu "Kiedyś grałam w Monopoly, jaka grę mozecie mi polecić?" I dlatego wypowiedzi w stylu "po co się katować tą grą, jest naprawdę tyle lepszych planszówek że szkoda na nią czasu" albo "Od 1992 roku zmieniło się wiele w świecie gier planszowych. Wyciągnięcie tej gry i próba zagrania za wszelką cenę przypomina mi wyciągnięcie konserwy z paprykarzem szczecińskim z 1992 i zastanawianie się, czy nadal będzie smakował tak samo jak 16 lat temu" są zupełnie nie na temat i gdybym był moderatorem, to bym je wykasował
Ja nie kasuję, bo uważam, że forum i serwis mają na celu również uświadamianie ludzi, że Monopoly nie jest planszówkowym arcydziełem, ma przestarzały projekt i warto poznać nowoczesne gry. To, że osoba pyta o zasady Monopoly, bo chciałaby odświeżyć planszówkowy czar, oznacza nic innego, że warto ją zachęcić do nowoczesnych gier. Z takim podejściem, jakie prezentuje Mrufczak pewnie skończy się na jednej, dwóch wymęczonych partiach Monopoly, gra trafi na strych i skończy się na stwierdzeniu, że jak się było młodszym to gry planszowe miały swój urok.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Monopoly

Post autor: max_star »

Spotykamy się co tydzień lub dwa żeby pograć w planszówki :).
Wiadomo jakie - Puerto Rico; Wysokie Napięcie, czasem Antike lub Tikal. Któregoś pięknego wieczoru postanowiłem, że przyniosę Monopoly :) - od tak dla zabawy.
Nawet nie zdajecie sobie sprawy co się działo. Najpierw: Wow Monopol !! A ja mam Eurobiznes ! Gralem w Fortune ! Potem przez dobre 1,5 godziny rzucaliśmy kostkami i świetnie się bawiliśmy.

Faktem jest ze można się dobrze bawić przy grze w Monopoly. Każdy ją zna, każdy w nią grał, każdy uważa ze wygra :). Z drugiej strony jednak - od tamtego czasu (ponad rok) nie przyniosłem już Monopoly, raz można zagrać - nawet dwa razy ale .. nie więcej :)

Jeśli ktoś chce grać niech gra i tyle.
Zdecydowanie zagram: Rosyjskie Koleje
Z chęcią zagram: Caylus
Zawsze zagram: Zimna Wojna
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: mst »

Geko pisze:forum i serwis mają na celu również uświadamianie ludzi, że Monopoly nie jest planszówkowym arcydziełem, ma przestarzały projekt i warto poznać nowoczesne gry. To, że osoba pyta o zasady Monopoly, bo chciałaby odświeżyć planszówkowy czar, oznacza nic innego, że warto ją zachęcić do nowoczesnych gier.
Oczywiście ale IMHO lepiej powiedzieć:
"O, grasz w Monopoly - to super. A czy wiesz, że na rynku pojawiło się ostatnio sporo nowych planszówek np. X, Y, Z"
niż
"Monopoly to przestarzała kicha. Szkoda na nią czasu. Lepiej spróbuj X, Y, Z." :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Geko napisał:
To, że osoba pyta o zasady Monopoly, bo chciałaby odświeżyć planszówkowy czar, oznacza nic innego, że warto ją zachęcić do nowoczesnych gier. Z takim podejściem, jakie prezentuje Mrufczak pewnie skończy się na jednej, dwóch wymęczonych partiach Monopoly, gra trafi na strych i skończy się na stwierdzeniu, że jak się było młodszym to gry planszowe miały swój urok.
Geko: to, że dla Ciebie gra w Monopoly byłaby męczarnią, nie oznacza wcale, że takie samo odczucie musi mieć każdy. Niewykluczone, że ktoś, kto pamięta z dawnych lat, jak fajnie grało się w Monopoly, po rozegraniu pierwszej partii w Agricolę uzna, że to gra dla umysłowych masochistów i że stare gry planszowe miały (i nadal mają) swój urok. A co dopiero, gdy w poszukiwaniu "nowoczesnej gry ekonomicznej" trafi np. na Pola Naftowe?
BTW: Czy gdyby ktoś wszedł na to forum z pytaniem na temat go, też byś uznał za stosowne polecanie mu bardziej nowoczesnych gier?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

MichalStajszczak pisze: Geko: to, że dla Ciebie gra w Monopoly byłaby męczarnią, nie oznacza wcale, że takie samo odczucie musi mieć każdy. Niewykluczone, że ktoś, kto pamięta z dawnych lat, jak fajnie grało się w Monopoly, po rozegraniu pierwszej partii w Agricolę uzna, że to gra dla umysłowych masochistów i że stare gry planszowe miały (i nadal mają) swój urok. A co dopiero, gdy w poszukiwaniu "nowoczesnej gry ekonomicznej" trafi np. na Pola Naftowe?
A dlaczego uważasz że Pola Naftowe są złe? To, że wielu osobom się nie podobają nie oznacza, że inni nie mogą się przy nich dobrze bawić :P
MichalStajszczak pisze: BTW: Czy gdyby ktoś wszedł na to forum z pytaniem na temat go, też byś uznał za stosowne polecanie mu bardziej nowoczesnych gier?
Co ma wspólnego Monopoly z klasycznymi i cenionymi grami jak Go, czy Szachy?

Możemy dyskutować nad formą doradzania innym, że warto spróbować nowoczesnych gier, ale nie widzę nic złego w samej sugestii, że są ciekawsze gry niż przereklamowane na wszystkie strony Monopoly.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Monopoly

Post autor: jax »

Musze sie zgodzic z Marcinem i Michalem. :|
Zdanie zaczynajace sie od 'Lepiej [zrob to czy tamto]' odbieram jako protekcjonalne w tonie. I taki wydzwiek maja dla mnie czesto (choc nie zawsze) porady dla 'nieoswieconych graczy grajacych glownie w Monopol'. Kaganek oswiaty - tak. Protekcjonalny ton - nie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Geko napisał:
Co ma wspólnego Monopoly z klasycznymi i cenionymi grami jak Go, czy Szachy?
To, że są osoby, które cenią Monopoly i uważają, że jest to klasyczna gra ekonomiczna.

BTW Ja wcale nie uważam, że Monopoly jest bardzo dobrą grą, którą należy kazdemu polecać. Ale podobnie jak jax uważam za niewłaściwe traktowanie z wyższością osób, które trafiły na tę stronę dzięki temu, że spodobała im się gra Monopoly. Bo mogę wyobrazic sobie, jak bym się czuł, gdybym na jakimś forum kinomanów zadał pytanie o film Bareji, a w odpowiedzi przeczytał, że powinienem oglądać wyłącznie filmy Bergmana czy Felliniego.
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Monopoly

Post autor: shadowrun »

Ja się z Monopoly nie będę nabijał bo nie tak dawno temu rozłożyliśmy planszę i dobrze się bawiliśmy. Gra z ekonomią ma niewiele wspólnego ale czasem fajnie pograć w coś tak lekkiego, niezobowiązującego. Zmodyfikowaliśmy tylko przepisy żeby akcja się szybciej rozwinęła, a mianowicie wprowadzono obowiązek odsprzedaży nieruchomości innemu graczowi (po 3-krotnej cenie) który posiada już dwie inne ulice w tym samym "kolorze". W ten sposób domki zaczęły się bardzo szybko pojawiać i gra nabrała tempa.
ODPOWIEDZ