Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

miraclemerlin pisze: 29 mar 2023, 10:55 Cześć, przeglądałem wątek ale nie rozwiałem wątpliwości. Pytanie dotyczy podstawowej wersji Aeons End. Mamy karty z zapisem 'dodatkowe' obrażenia, np. Arka chaosu oraz te z napisem 'po' x obrażeń jak Mroczny Płomień czy zmysł wymiarów. Czy zapis po oznacza możliwość rozdzielenia obrażeń? Jeśli nie to jest to jedynie niekonsekwencja w zapisie? Dzięki za pomoc ;)
Obrazek
Nie, nie oznacza to możliwości rozdzielenia obrażeń. Rozumiem, że można to odczytać jako niekonsekwencję, ale chyba ciężko byłoby sformułować te efekty bez użycia takich sformułowań. Jeśli jakieś instancje obrażeń można rozdzielać, to będzie to wyraźnie napisane w tekście zaklęcia.
sasquach
Posty: 1820
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sasquach »

aeiou871 pisze: 29 mar 2023, 11:12 Rozumiem, że można to odczytać jako niekonsekwencję, ale chyba ciężko byłoby sformułować te efekty bez użycia takich sformułowań.
Po angielsku jest konsekwentnie, więc po polsku też by się raczej dało.
Obrazek Obrazek
LukGau24
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2023, 00:14
Has thanked: 2 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: LukGau24 »

Czy 15 żetonów furii Gnieworodnego kończy grę?
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2023, 15:18 przez LukGau24, łącznie zmieniany 1 raz.
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

LukGau24 pisze: 07 kwie 2023, 13:12 Czy 15 żetonów furia Gnieworodnego kończy grę?
Nie, jedynie oznacza, że będzie przeprowadzał Natarcie przez kilka swoich kolejnych tur
LukGau24
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2023, 00:14
Has thanked: 2 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: LukGau24 »

Jeżeli mam 15 żetonów furii na Gniewnorodnym i dochodzi karta Wyzwolenie to co wtedy się dzieje? Skoro nie mam już żetonów furii?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Miałeś w rozgrywce taką sytuację? Jeśli na jego planszetce nie jest określony limit żetonów furii (a chyba nie jest) to możesz zastąpić je dowolnymi zamiennikami. Trudno jednak jest mi wyobrazić sytuację, w której jest 15 żetonów furii w grze, która jeszcze nie skończyła się porażką.
Sheik
Posty: 1
Rejestracja: 07 kwie 2023, 22:13

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Sheik »

Spoiler:
Cześć. Mam pytanie odnośnie Nowego Początku.
Jesteśmy właśnie po pierwszej potyczce w ekspedycji i mamy wątpliwości co do dalszych kroków. Otóż, przegraliśmy dosyć sromotnie i zgodnie z instrukcją na karcie, powinniśmy walczyć jeszcze raz. Czy to znaczy że wszystko resetujemy - zakupione karty, talię nemezis itp? Czy jest to forma kontynuacji i w jakiś sposób walczymy dalej, resetując np tylko nemezis? Albo tylko życie Gravehold? Strasznie niejasne jest określenie "Walcz z nią jeszcze raz".
Czuję że w przypadku resetu wszystkiego do stanu początkowego, niewiele to zmienia właściwie. Mamy jakiś plan i koncept na zmianę strategii, ale pewnie i tak przegramy znowu. Równie dobrze można w ten sposób zacząć grę czy rundę od początku aż się wygra i wychodzi na to samo?
radarek
Posty: 140
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

Sheik pisze: 07 kwie 2023, 22:27
Spoiler:
Cześć. Mam pytanie odnośnie Nowego Początku.
Jesteśmy właśnie po pierwszej potyczce w ekspedycji i mamy wątpliwości co do dalszych kroków. Otóż, przegraliśmy dosyć sromotnie i zgodnie z instrukcją na karcie, powinniśmy walczyć jeszcze raz. Czy to znaczy że wszystko resetujemy - zakupione karty, talię nemezis itp? Czy jest to forma kontynuacji i w jakiś sposób walczymy dalej, resetując np tylko nemezis? Albo tylko życie Gravehold? Strasznie niejasne jest określenie "Walcz z nią jeszcze raz".
Czuję że w przypadku resetu wszystkiego do stanu początkowego, niewiele to zmienia właściwie. Mamy jakiś plan i koncept na zmianę strategii, ale pewnie i tak przegramy znowu. Równie dobrze można w ten sposób zacząć grę czy rundę od początku aż się wygra i wychodzi na to samo?
Resetujesz stan całej walki - zaczynacie ze startowymi kartami na rękach i w stosie dobierania, 10 pkt życia, 0 ładunków itp. To samo z punktami życia Gravehold (30) i Nemesis (zgodnie z planszetką). Generalnie nie macie z tego tytułu żadnego ułatwienia. Ten pierwszy nemesis jest bardzo prosty więc jeśli macie z nim problem to na spokojnie zastanówcie się nad strategią.
sasquach
Posty: 1820
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sasquach »

LukGau24 pisze: 07 kwie 2023, 15:22 Jeżeli mam 15 żetonów furii na Gniewnorodnym i dochodzi karta Wyzwolenie to co wtedy się dzieje? Skoro nie mam już żetonów furii?
Jesteś pewien, że grasz dobrze? Usuwasz trzy (lub jeden na wyższym poziomie trudności) żetony furii po każdym Natarciu? Do tego jak Geniworodny ma co najmniej cztery żetony, to na koniec swojej tury wykonuje Natarcie, a więc także traci żetony.
LukGau24
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2023, 00:14
Has thanked: 2 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: LukGau24 »

Grałem na niskim poziomie i tak właśnie dochodziły kary że miałem 15 żetonów. Pierwsze natarcie było na samym początku więc odrzuciłem jeden żeton. Później długo nie było natarcia tylko wyzwolenie i doszło do takiej sytuacji. Rozgrywka była na 3 graczy.
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

LukGau24 pisze: 09 kwie 2023, 23:03 Grałem na niskim poziomie i tak właśnie dochodziły kary że miałem 15 żetonów. Pierwsze natarcie było na samym początku więc odrzuciłem jeden żeton. Później długo nie było natarcia tylko wyzwolenie i doszło do takiej sytuacji. Rozgrywka była na 3 graczy.
ale Gnieworodny naciera na koniec każdej swojej tury, jeśli ma przynajmniej 4 żetony Furii i traci wtedy 3 z tych żetonów
sasquach
Posty: 1820
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sasquach »

LukGau24 pisze: 09 kwie 2023, 23:03 Później długo nie było natarcia tylko wyzwolenie i doszło do takiej sytuacji.
Przecież Ci napisałem "Do tego jak Geniworodny ma co najmniej cztery żetony, to na koniec swojej tury wykonuje Natarcie, a więc także traci żetony." :) Jeśli ma 4 żetony to zawsze Naciera na koniec swojej tury, niezależnie od tego czy było Natarcie na karcie czy nie. Może się zdarzyć, że nawet jak zrobi natarcie z karty to zostaną 4 żetony, więc na koniec tury zrobi kolejne natarcie. Przeczytaj sobie ostatnie zdanie na jego planszetce.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Cyel »

Sheik pisze: 07 kwie 2023, 22:27
Spoiler:
Cześć. Mam pytanie odnośnie Nowego Początku.
Jesteśmy właśnie po pierwszej potyczce w ekspedycji i mamy wątpliwości co do dalszych kroków. Otóż, przegraliśmy dosyć sromotnie i zgodnie z instrukcją na karcie, powinniśmy walczyć jeszcze raz. Czy to znaczy że wszystko resetujemy - zakupione karty, talię nemezis itp? Czy jest to forma kontynuacji i w jakiś sposób walczymy dalej, resetując np tylko nemezis? Albo tylko życie Gravehold? Strasznie niejasne jest określenie "Walcz z nią jeszcze raz".
Czuję że w przypadku resetu wszystkiego do stanu początkowego, niewiele to zmienia właściwie. Mamy jakiś plan i koncept na zmianę strategii, ale pewnie i tak przegramy znowu. Równie dobrze można w ten sposób zacząć grę czy rundę od początku aż się wygra i wychodzi na to samo?
Może popełniacie podobną pomyłkę co ja? Zwróćcie uwagę, że "umieść w grze Gza" i "Giez się wylęga" to dwa różne efekty. Początkowo omyłkowo przy wylęganiu dodawałem Gzy, zamiast podmieniać Larwy i faktycznie wypełnianie rzędów przy efektach typu "dwukrotne Wyzwolenie" powodowało trudną do zatrzymania lawinę ;) (Grałem na trudnym wariancie i przez tę przeoczoną różnicę podchodziłem 5 razy do Wylęgarza zanim go w końcu pokonałem...dopiero jak się udało ponownie przeczytałem jego zasady i... :roll: :oops: :lol: Ech...)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

Cyel pisze: 10 kwie 2023, 10:38
Sheik pisze: 07 kwie 2023, 22:27
Spoiler:
Cześć. Mam pytanie odnośnie Nowego Początku.
Może popełniacie podobną pomyłkę co ja? Zwróćcie uwagę, że "umieść w grze Gza" i "Giez się wylęga" to dwa różne efekty. Początkowo omyłkowo przy wylęganiu dodawałem Gzy, zamiast podmieniać Larwy i faktycznie wypełnianie rzędów przy efektach typu "dwukrotne Wyzwolenie" powodowało trudną do zatrzymania lawinę ;) (Grałem na trudnym wariancie i przez tę przeoczoną różnicę podchodziłem 5 razy do Wylęgarza zanim go w końcu pokonałem...dopiero jak się udało ponownie przeczytałem jego zasady i... :roll: :oops: :lol: Ech...)
OMG, ja właśnie grałem z tym błędem, czyli wylęgałem zamiast umieszczać :lol: Co prawda wygrałem (na standardowym poziomie), ale dobrze wiedzieć na przyszłość 8)
To może przy okazji dopytam odnośnie Larw i Gzów: dobrze rozumiem że mogę rozdzielać obrażenia z jednego zaklęcia na cały ich rząd (najwyższy)? I np. jeśli wyczyszczę wszystkie z jednego rzędu, to drugi mogę czyścić kolejnym zaklęciem? Pytam, bo w pamięci mam Królową Roju, gdzie rozdzielanie obrażeń z zaklęcia było możliwe tylko z utratą hp.
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

marper81 pisze: 18 kwie 2023, 13:51
Spoiler:
Tak, możesz rozdzielać obrażenia na dany rząd Larw/Gzów. Możesz czyścić kolejne rzędy następnymi zaklęciami, a nawet pojedynczym zaklęciem, jeśli zapewnia więcej niż jedną instancję obrażeń (czary z Echem czy czary typu "Zadaj 1 obrażenie. Zadaj 1 obrażenie").
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

Hej.

Mam wątpliwość dotyczące Starożytnej Bramy Gygara z Nowego Początku: ja mogę rzucać z niej zaklęcia nie tylko za pomocą jego umiejętności, prawda? Bo to by było "troszkę" nieopłacalne: wydać najpierw 10 eteru żeby otrzymać +1 do obrażeń, a później kolejne 10e żeby rzucić zaklęcie z tej bramy i dostać jeszcze 2 ładunki? I po co w takim wypadku byłaby informacja z tyłu planszetki Gygara, że można na tej bramie umieścić do 10 żetonów Wezbrania (czyli +10 do obrażeń z zaklęcia z tej bramy). Kiedy, się pytam? :lol:
Ale z drugiej strony: moim sojusznikiem był Soskel, wrzucił mi swój żeton Energii na Starożytną Bramę, rzucałem z niej zaklęciem z echem (Dudniące Bum) i miałem jeszcze artefakt odpalający zaklęcie dowolnego gracza (Paciorki Mocy). A na Starożytnej Bramie +4 do obrażeń, więc z echem 12 obrażeń, czyli w jednej swojej turze 24 obrażenia z jednej bramy (+ 4 ładunki z żetonu Energii). Trochę OP, nie?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

marper81 pisze: 21 kwie 2023, 21:26
Spoiler:
Ze odpowiednim rynkiem i takim sojusznikiem jak Soskel mało który mag nie błyszczy. Gygar szczególnie lubi zaklęcia z echem, łatwe generowanie ładunków, rzucanie zaklęć w trakcie swojej tury i możliwość przygotowania dwóch zaklęć na swojej specjalnej bramie. U Ciebie spełnione były prawie wszystkie te warunki. Bez sprzyjających kart na rynku i/lub wspomagania ze strony sojuszników Gygar nie rozkręca się tak intensywnie
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 466
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 834 times
Been thanked: 200 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: JollyRoger90 »

tak profilaktycznie się dopytam o zdolność Gygara. Po aktywacji zaklęć za pomoca zdolności, to rozumiem, że zaklęcie się odrzuca normalnie?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

JollyRoger90 pisze: 22 kwie 2023, 04:08 tak profilaktycznie się dopytam o zdolność Gygara. Po aktywacji zaklęć za pomoca zdolności, to rozumiem, że zaklęcie się odrzuca normalnie?
Tak
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

aeiou871 pisze: 21 kwie 2023, 23:28
marper81 pisze: 21 kwie 2023, 21:26
Spoiler:
Ze odpowiednim rynkiem i takim sojusznikiem jak Soskel mało który mag nie błyszczy. Gygar szczególnie lubi zaklęcia z echem, łatwe generowanie ładunków, rzucanie zaklęć w trakcie swojej tury i możliwość przygotowania dwóch zaklęć na swojej specjalnej bramie. U Ciebie spełnione były prawie wszystkie te warunki. Bez sprzyjających kart na rynku i/lub wspomagania ze strony sojuszników Gygar nie rozkręca się tak intensywnie
Gdy już opadły pobitewne emocje, to refleksje miałem takie same: skombiło się kilka czynników o których pisałeś, bez nich umiejętność Grygara nie jest takim samograjem.
bulczan
Posty: 48
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: bulczan »

Witam. Mam pewne wątpliwości dot. nemesis - Wiedźma Hordy. W jaki sposób w trakcie gry rozpatrujemy dodatkowych popleczników - Troggów? Czy ich efekt rozpatrujemy tylko w momencie wprowadzenia do gry, czy także później w trakcie każdej tury nemesis (np. jeśli mamy wyłożonych 3 orp-ów to za każdym razem jak turę ma nemesis to Gravehold otrzymuje 3 obrażenia)?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

bulczan pisze: 26 kwie 2023, 14:16 Witam. Mam pewne wątpliwości dot. nemesis - Wiedźma Hordy. W jaki sposób w trakcie gry rozpatrujemy dodatkowych popleczników - Troggów? Czy ich efekt rozpatrujemy tylko w momencie wprowadzenia do gry, czy także później w trakcie każdej tury nemesis (np. jeśli mamy wyłożonych 3 orp-ów to za każdym razem jak turę ma nemesis to Gravehold otrzymuje 3 obrażenia)?
Efekty z kart Troggów rozpatruje się tylko w momencie, kiedy wchodzą one do gry, a pierwszy Trogg danego typu nie ma żadnego efektu. W kolejnych turach Nemezis Troggi nie robią nic (poza czekaniem na swoich pobratymców).
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

Pytanie dotyczące tworzenia talii Nemesis do trybu Ekspedycji: zastępuję podstawowe karty Nemesis ulepszonymi jeszcze przed wylosowaniem konkretnych do bitwy (np. 3/5/7 dla dwóch magów), czy po?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

marper81 pisze: 01 maja 2023, 16:33 Pytanie dotyczące tworzenia talii Nemesis do trybu Ekspedycji: zastępuję podstawowe karty Nemesis ulepszonymi jeszcze przed wylosowaniem konkretnych do bitwy (np. 3/5/7 dla dwóch magów), czy po?
Wskazana liczba ulepszonych kart Nemezis musi się znaleźć wśród tych 3/5/7 kart dla dwóch magów, dopełniasz kartami podstawowymi odpowiednich poziomów.
Innykamil
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2022, 18:27
Has thanked: 3 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Innykamil »

Siemano.
1.Zaklęcie "przypiekanie " Zadaje 4 obrażenia i jeżeli te obrażenia spowodują odrzucenie unikalnego poplecznika z talii Nemesis, dowolny sojusznik otrzymuje 2 ładunki. Przy zabiciu akolity te dwa ładunki się nie aktywują, mam rację?
2. A co z kartą zweglenie? 6 obrażeń i jeżeli przez nie odrzucimy poplecznika to dowolny gracz otrzymuje 2 HP. Ale czy działa to przy karaczanach lub innych poplecznikach tego pokroju?? Nie ma na karcie napisane, że poplecznik musi być z talii.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ