Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Widzi pisze: 31 maja 2022, 20:02
Zastanawiam się czy karta Nieokiełznana Czeluść zadaje max 6 obrażeń bez żadnych bonusów. Można zadać 3 obrażeń za każdą zniszczona W TEN SPOSÓB kartę. Pytanie czy to działa wstecz jak w ten sam sposób zniszczyłem dwie karty to będę już zadawać 6 obrażeń więcej? :roll:
Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem Twoje pytanie, ale zakładam, że chodzi Ci o sytuację, w której:
- aktywujesz Czeluść po raz pierwszy, niszczysz dwie karty na ręce, zadajesz 6 obrażeń
- ta sama Czeluść wchodzi jeszcze raz do talii i na bramę
- przy drugiej aktywacji Czeluści znów niszczysz dwie karty z ręki i chcesz zadać 6+6=12 obrażeń?

Jeśli dobrze zrozumiałem, to odpowiedź brzmi: nie, karty nie mają "pamięci" i za każdym razem rozpatrujesz po prostu efekt właśnie rzuconego zaklęcia, nie patrząc na to, ile kart zostało już zniszczonych przez daną Czeluść.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

Hej.

Pierwszy raz coś takiego mi się przydarzyło: gram przeciwko Pannie Cierni na wyczerpanie talii (Brima i Mazahaedron + beznadziejny rynek). Ostatnią kartą Nemezis jest karta poplecznika, potem jest tura maga podczas której zadaje poplecznikowi obrażenia i go ucisza. I potem, niestety, następuje tura Nemezis. I co teraz: Nemezis nie może dobrać karty, bo ma wyczerpany stos i to z automatu jest moja przegrana? W warunkach przegranej w instrukcji jest że muszą być wyczerpani wszyscy magowie lub Gravehold, a tu nic takiego nie mam miejsca. Mignęło mi gdzieś, że w takim wypadku aktywuje się podwójne wyzwolenie, prawda to?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

marper81 pisze: 11 lip 2022, 23:37 Hej.

Pierwszy raz coś takiego mi się przydarzyło: gram przeciwko Pannie Cierni na wyczerpanie talii (Brima i Mazahaedron + beznadziejny rynek). Ostatnią kartą Nemezis jest karta poplecznika, potem jest tura maga podczas której zadaje poplecznikowi obrażenia i go ucisza. I potem, niestety, następuje tura Nemezis. I co teraz: Nemezis nie może dobrać karty, bo ma wyczerpany stos i to z automatu jest moja przegrana? W warunkach przegranej w instrukcji jest że muszą być wyczerpani wszyscy magowie lub Gravehold, a tu nic takiego nie mam miejsca. Mignęło mi gdzieś, że w takim wypadku aktywuje się podwójne wyzwolenie, prawda to?
trzykrotne
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Freshus »

Nemesis uruchamia się trzykrotnie, później aktywuje się poplecznik. Dopóki nie zabijesz poplecznika to nie wygrasz :).
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

sliff pisze: 11 lip 2022, 23:49
marper81 pisze: 11 lip 2022, 23:37 Hej.

Pierwszy raz coś takiego mi się przydarzyło: gram przeciwko Pannie Cierni na wyczerpanie talii (Brima i Mazahaedron + beznadziejny rynek). Ostatnią kartą Nemezis jest karta poplecznika, potem jest tura maga podczas której zadaje poplecznikowi obrażenia i go ucisza. I potem, niestety, następuje tura Nemezis. I co teraz: Nemezis nie może dobrać karty, bo ma wyczerpany stos i to z automatu jest moja przegrana? W warunkach przegranej w instrukcji jest że muszą być wyczerpani wszyscy magowie lub Gravehold, a tu nic takiego nie mam miejsca. Mignęło mi gdzieś, że w takim wypadku aktywuje się podwójne wyzwolenie, prawda to?
trzykrotne
Dzięki za szybką odpowiedź! Tak się właśnie zastanawiałem, czy dwukrotne wyzwolenie to trochę nie za mało i sprawdziłem czy przeżyłbym czterokrotne. Przeżyłbym 8)
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

Freshus pisze: 11 lip 2022, 23:52 Nemesis uruchamia się trzykrotnie, później aktywuje się poplecznik. Dopóki nie zabijesz poplecznika to nie wygrasz :).
Dokładnie w tej kolejności? Czy jest tak: poplecznik (w moim wypadku nic, bo uciszony), trzykrotne wyzwolenie i znowu poplecznik (tym razem się aktywuje)? Bo takiego kombosa jeden z magów już by nie przetrwał, a więc kolejne - podwójne wyzwolenie. Chociaż całość ostatni mag i tak by przeżył :D
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

Najpierw poplecznicy i moce, potem karta nemesis - jeśli nie ma już kart to 3x wyzwolenie zamiast tego. Koniec tury.

W momencie kiedy nemezis ma 0 życia lub nie ma już kart w tali i na stole, natychmiast wygrywacie.

Np. gdyby ostatnią kartą była moc 1 to w następnej turze - schodzi znacznik, rozpatrujecie moc i dalej nie rozpatrujecie nic więcej.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

sliff pisze: 12 lip 2022, 00:13 Najpierw poplecznicy i moce, potem karta nemesis - jeśli nie ma już kart to 3x wyzwolenie zamiast tego. Koniec tury.
Czyli jednak standardowa kolejność.
W momencie kiedy nemezis ma 0 życia lub nie ma już kart w tali i na stole, natychmiast wygrywacie.
Tak, to już jest dla mnie jasne i tak też się stało. Tak z ciekawości: ta zasada o 3-krotnym wyzwoleniu to z BGG, bo w instrukcji nigdzie nie widzę?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

marper81 pisze: 12 lip 2022, 07:51
Tak, to już jest dla mnie jasne i tak też się stało. Tak z ciekawości: ta zasada o 3-krotnym wyzwoleniu to z BGG, bo w instrukcji nigdzie nie widzę?
W instrukcji do Wiecznej Wojny na stronie 18:
Jeżeli talia Nemezis jest pusta, a trzeba dobrać kartę Nemezis,
zamiast tego następuje trzykrotne Wyzwolenie.
Imperator_Edi
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2021, 10:38
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Imperator_Edi »

Kretilla pisze: 15 lut 2019, 18:34
aeiou871 pisze: 14 lut 2019, 12:44 Łącznie działa 6 razy - poprzednia wersja miała inny opis, ale działanie takie samo - Gravehold otrzymuje 18 obrażeń, ale każdy odrzucony klejnot może zapobiec 3 obrażeniom.
Czyli ta karta ma działać tak, że 6 x (-3 hp lub -1 kryształ) ?
Ja ją rozgrywałem (bo tak moim zdaniem wynika z tekstu) -3hp lub -1kryształx6

Ciekawe, czy jeszcze inne karty kryją takie niespodzianki...
Przepraszam, że po 3 latach odpisuję, ale tu nie ma, moim matematycznym umysłem, żadnych wątpliwości. To jest działanie:

(3hp LUB 1 kryształ) x 5 = 5 rozpatrzeń efektu w nawiasie.

Zakładamy, że zamiast efektu z nawiasu, podstawiamy 1 rozpatrzenie efektu (re), otrzymujemy działanie: 1 re x 5 = 5 re.
Gdyby było słowo: "powtórz jeszcze 5 razy", to wtedy byłoby działanie: 1 re + 1 re x 5 = 6 re.

Za słowo "powtórz" dajemy znak mnożenia, nie mnożenia i dodawania 1.

Tylko, że ja na studiach miałem tego typu zagadnienia, informatyka zobowiązuje.

Możliwe, że w twórcom chodziło ogólnie o 6 powtórzeń, natomiast logika zapisu na karcie wyraźnie wskazuje tylko 5 powtórzeń, łącznie z pierwszym, czyli maks 5 kryształów lub 15 PŻ od GH.
Kretilla
Posty: 150
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Kretilla »

Imperator_Edi pisze: 13 lip 2022, 09:17
Kretilla pisze: 15 lut 2019, 18:34
aeiou871 pisze: 14 lut 2019, 12:44 Łącznie działa 6 razy - poprzednia wersja miała inny opis, ale działanie takie samo - Gravehold otrzymuje 18 obrażeń, ale każdy odrzucony klejnot może zapobiec 3 obrażeniom.
Czyli ta karta ma działać tak, że 6 x (-3 hp lub -1 kryształ) ?
Ja ją rozgrywałem (bo tak moim zdaniem wynika z tekstu) -3hp lub -1kryształx6

Ciekawe, czy jeszcze inne karty kryją takie niespodzianki...
Przepraszam, że po 3 latach odpisuję, ale tu nie ma, moim matematycznym umysłem, żadnych wątpliwości. To jest działanie:

(3hp LUB 1 kryształ) x 5 = 5 rozpatrzeń efektu w nawiasie.

Zakładamy, że zamiast efektu z nawiasu, podstawiamy 1 rozpatrzenie efektu (re), otrzymujemy działanie: 1 re x 5 = 5 re.
Gdyby było słowo: "powtórz jeszcze 5 razy", to wtedy byłoby działanie: 1 re + 1 re x 5 = 6 re.

Za słowo "powtórz" dajemy znak mnożenia, nie mnożenia i dodawania 1.

Tylko, że ja na studiach miałem tego typu zagadnienia, informatyka zobowiązuje.

Możliwe, że w twórcom chodziło ogólnie o 6 powtórzeń, natomiast logika zapisu na karcie wyraźnie wskazuje tylko 5 powtórzeń, łącznie z pierwszym, czyli maks 5 kryształów lub 15 PŻ od GH.
Co wskazuje logika zapisu to zupełnie co innego, niż to, jak ta karta działa...
Ale to chyba już zostało ustalone jasno, że karta działa 6x (-3hp lub -1 kryształ)

Co do słowa "jeszcze", zamiast "dodatkowo", to chyba nic by to nie zmieniło.
https://www.synonimy.pl/synonim/jeszcze/
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

Imperator_Edi pisze: 13 lip 2022, 09:17
Spoiler:
A ile razy należy zrobić X w następujących przypadkach:
Zrób X. Powtórz tę czynność.
Zrób X. Powtórz tę czynność 2 razy.

Wydaje mi się, że słowo "powtórz" bez "jeszcze" w takim kontekście może być różnie interpretowane, dlatego serio pytam, czy te dwa polecenia wyżej są takie same.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

Po angielsku sprawa jest jasna 5 additional times. Po posku ktoś zaoszczędził jedno słowo i wyszło jak wyszło dopuszczając alternatywną interpetację. Bo jest róznica zrób x (i potem) powtórz 2 razy = 3, powtórz (za mną) 2 razy czynność x
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

Cześć! Dopiero uczę się grać i mam pewne wątpliwości przy Gnieworodnym i natarciu.
1. Gdzie znajdę info, że po natarciu zabieram mu żetony furii? (Koszt natarcia to 3 żetony?)
2. Czy zawsze jak uzbiera 4 żetony to następuje natarcie, czy tylko gdy wyciągnie się kartę ataku i będzie na niej napisane, że Gnieworodny naciera?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Valhalla pisze: 16 lip 2022, 09:30 Cześć! Dopiero uczę się grać i mam pewne wątpliwości przy Gnieworodnym i natarciu.
1. Gdzie znajdę info, że po natarciu zabieram mu żetony furii? (Koszt natarcia to 3 żetony?)
2. Czy zawsze jak uzbiera 4 żetony to następuje natarcie, czy tylko gdy wyciągnie się kartę ataku i będzie na niej napisane, że Gnieworodny naciera?
Ad. 1. Na jego planszetce:
"Gdy Gnieworodny Naciera rozpatrz efekty (...) Gnieworodny odrzuca trzy żetony Furii"
Ad. 2. Ponownie na dole planszetki:
"Na końcu tury Nemezis, Gnieworodny Naciera, jeżeli posiada cztery żetony Furii (lub więcej)"
- czyli zawsze na koniec tury sprawdzasz czy nie ma 4 lub więcej żetonów Furii, jeśli ma, to przeprowadzasz Natarcie
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

Dzięki za szybkie wyjaśnienie. Jeszcze jedno pytanko: czy jeżeli wypadnie karta, że Gnieworodny naciera, a nie ma 4 żetonów (ma np 2) to czy naciera czy nie rozpatruje tego efektu?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Valhalla pisze: 17 lip 2022, 17:58 Dzięki za szybkie wyjaśnienie. Jeszcze jedno pytanko: czy jeżeli wypadnie karta, że Gnieworodny naciera, a nie ma 4 żetonów (ma np 2) to czy naciera czy nie rozpatruje tego efektu?
Naciera i odrzuca tyle, ile może (do 3) żetonów Furii.
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

aeiou871 pisze: 17 lip 2022, 18:00
Valhalla pisze: 17 lip 2022, 17:58 Dzięki za szybkie wyjaśnienie. Jeszcze jedno pytanko: czy jeżeli wypadnie karta, że Gnieworodny naciera, a nie ma 4 żetonów (ma np 2) to czy naciera czy nie rozpatruje tego efektu?
Naciera i odrzuca tyle, ile może (do 3) żetonów Furii.
Ok, zawsze ma zostać jeden żeton furii czy może się wyzerować?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Valhalla pisze: 17 lip 2022, 22:28
aeiou871 pisze: 17 lip 2022, 18:00
Valhalla pisze: 17 lip 2022, 17:58 Dzięki za szybkie wyjaśnienie. Jeszcze jedno pytanko: czy jeżeli wypadnie karta, że Gnieworodny naciera, a nie ma 4 żetonów (ma np 2) to czy naciera czy nie rozpatruje tego efektu?
Naciera i odrzuca tyle, ile może (do 3) żetonów Furii.
Ok, zawsze ma zostać jeden żeton furii czy może się wyzerować?
O ile dobrze pamiętam, to nie ma zasady, że musi mieć przynajmniej 1, więc może odrzucić wszystkie.
MagicznyKonrad
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2022, 22:13

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: MagicznyKonrad »

Witam, mam pytania
Gorszyciel " Gdy ten poplecznik otrzymuje obrażenia, gracz który je zadał otrzymuje kartę Zepsucia i umieszcza ja na wierzchu swojej talii"
Rozumiem że, gdy gracz zadaje obrażenia dwoma zaklęciami to dostaje 2 karty zepsucia tak?

Karty z modyfikatorem "więź"
Czy umieszczając dwa zaklęcia na bramie +1 do obrażeń, to oba zaklęcia mają +1? Czy może dodajemy +1 do puli obrażeń z tych dwóch zaklęć?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

MagicznyKonrad pisze: 08 sie 2022, 20:15 Witam, mam pytania
Gorszyciel " Gdy ten poplecznik otrzymuje obrażenia, gracz który je zadał otrzymuje kartę Zepsucia i umieszcza ja na wierzchu swojej talii"
Rozumiem że, gdy gracz zadaje obrażenia dwoma zaklęciami to dostaje 2 karty zepsucia tak?

Karty z modyfikatorem "więź"
Czy umieszczając dwa zaklęcia na bramie +1 do obrażeń, to oba zaklęcia mają +1? Czy może dodajemy +1 do puli obrażeń z tych dwóch zaklęć?
Gorszyciel: tak, każda instancja obrażeń powoduje, że gracz dostaje kartę Zepsucia

Oba zaklęcia dostają +1 do obrażeń, każde jest aktywowane osobno i dostaje tę premię
Execute66
Posty: 1
Rejestracja: 13 sie 2022, 01:44

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Execute66 »

Witam,
Mam pytanko i z góry przepraszam, jeśli takowe już się tu pojawiło.
Czy jeśli dla przykładu efekt karty nemezis mówi, że mam odrzucić lub zniszczyć kartę lub kilka kart, to czy przed swoją kolejną turą mogę dobrać karty z talii, aby mieć znów 5 na ręce?
Wydaje mi się, że nie, bo dobierać powinno się po fazie głównej swojej tury, ale wolę się upewnić.
Z góry dzięki :D
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Execute66 pisze: 26 wrz 2022, 00:01 Witam,
Mam pytanko i z góry przepraszam, jeśli takowe już się tu pojawiło.
Czy jeśli dla przykładu efekt karty nemezis mówi, że mam odrzucić lub zniszczyć kartę lub kilka kart, to czy przed swoją kolejną turą mogę dobrać karty z talii, aby mieć znów 5 na ręce?
Wydaje mi się, że nie, bo dobierać powinno się po fazie głównej swojej tury, ale wolę się upewnić.
Z góry dzięki :D
Nie dobierasz kart do limitu, grasz turę z tym, co masz.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Golfang »

dzisiaj grałem 2gi raz i chcę się upewnić czy Jien (z podstawki jak odpala swoją umiejętność i aktywuje czar z bramy 3 lub 4 innego gracza to także zadaje to +1 obrażenie (za każdą aktywację - bo jej umiejka pozwala 2 krotnie odpalić to zaklęcie)
----------------
10% flamberg.com.pl
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Golfang pisze: 05 lis 2022, 13:21 dzisiaj grałem 2gi raz i chcę się upewnić czy Jien (z podstawki jak odpala swoją umiejętność i aktywuje czar z bramy 3 lub 4 innego gracza to także zadaje to +1 obrażenie (za każdą aktywację - bo jej umiejka pozwala 2 krotnie odpalić to zaklęcie)
Jeśli ta brama jest otwarta to daje premię +1 do obrażeń przy każdej aktywacji zaklęcia
ODPOWIEDZ