Ethnos (Paolo Mori)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: Wroobel »

Gra jeszcze nie ma swojego wątku a ciekawi mnie czy ktoś już grał i jakie wrażenia.
Po lekturze instrukcji wygląda zachęcająco.
Ktoś coś?
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Ethnos

Post autor: probbi »

Ja posiadam angielską wersję i jestem zachwycony .Mechanicznie gra jest mega prosta. Albo dociągasz kartę, albo wykładasz grupę kart. Ale dzięki umiejkom poszczególnych plemion/ras jest sporo do kombinowania. Dodatkowo dochodzi pytanie czy lepiej wykładać dużo grup ale małych żeby zaludnić planszę, czy mało ale duże aby dostać sporo punktów na koniec ery. No jest coś bardzo przyjemnego w tej grze. Tłumaczenie to 2 minuty plus wyjaśnić umiejki plemion. Całą gra zamyka się w niewiele ponad godzinie(a nawet i w godzinie przy ogranych) i to nawet w komplecie czyli 6 graczach. Graficznie jest trochę buro i mroczno ale żetony za to są jaskrawe. Nie wiem też czy ktos zauważył, ale nasza mapa to w rzeczywistości Słowacja :)
Podsumowując świetna gra i nie mam zamiaru się jej pozbywać. Czy edycja Portalu będzie się jakoś istotnie różniła od ENG?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Ethnos

Post autor: BartP »

Grałem raz i sprzedałem. Podczas naszej gry było dużo momentów, że trzeba było brać karty w ciemno z wierzchu talii i liczyć na łut szczęścia. Na 4 graczy wyglądało to tak: biorę losową kartę, ja też, ja też, ja też, o! mnie się trafiło, robię zestaw.
Jak dla mnie gra bardzo średnia. Do tego stopnia, że nie ma sensu w nią grać, bo są setki lepszych.
Zdawało mi się w niej brakować czegoś; branie kart, układanie zestawów i kładzenie swoich znaczników na planszę to jednak trochę mało. To mniej więcej jak Wsiąść do Pociągu (może nawet mniej), tylko ponure i nudne ;].
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Ethnos

Post autor: Ravn »

Obejrzalem kilka zachecajacych recenzji i nawet sie zastanawialem czy nie kupic Portalowa edycje, ale chyba jednak odpuszcze. Szata graficzna mnie zwyczajnie odrzuca- glownie design kart oraz szarobura mapa Slowacji. Same obrazki sa nawet spoko, ale po pierwsze chyba troche zbyt mroczne jak na rodzinna gre (w sumie po to glownie chcialem te gre kupic, bo w swojej grupie bardziej doswiadczonych graczy planszowkowych mamy kilka bardziej zazwansowanych gier czekajacych na swoja kolej), a po drugie chcialoby sie aby np. kazdy merfolk innego koloru wygladal inaczej. Ja wiem ze to by podnioslo koszty produkcji ale mam (moze mylne) wrazenie takiej jakiejs budzetowosci jak patrze na te gre.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Ethnos

Post autor: citmod »

To ja powiem, że jest to najbardziej wyczekiwana przeze mnie gra w którą grałem na ostatnim Essen. Nie zdążyliśmy co prawda zagrać pełnej partii (tylko bodajże 2/3), ale to co zobaczyłem bardzo mi się podobało. Liczyłem, że ukaże się wcześniej ponieważ już na Essen dostałem info, że portal jest w trakcie tłumaczenia, ale nic, ważne że się już prawie doczekałem.

Możliwe, że po zagraniu pełnej gry nie będę już taki zachwycony, ale problem tej gry który jest najczęściej zgłaszany, tj. brzydka oprawa graficzna, mnie osobiście w ogóle nie rusza. Również wolę jak gra jest ładnie zilustrowana itp. ale jakoś nie widzę w tej grze tej "brzydoty" o której wszyscy mówią. Na pewno nie jest najpiękniejsza, ale wg. mnie po prostu średnia (jeśli chodzi o wygląd), a na pewno nie mam tak że jej wygląd mnie odrzuca.

Co mi się spodobało to tempo rozgrywki. Ledwo co zdąży się zrobić swój ruch, a już chwilę później jest znowu nasza kolej. Na szczęście nie wynika to z tego, że gra się gra sama i ruchy są oczywiste. Do tego przy tak szybkiej grze warto zadbać o "regrywalność", która w tej grze jest dzięki temu, że podczas jednej rozgrywki nie używa się wszystkich ras.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Ethnos

Post autor: waadimch »

Hej
Uwazam ze mapa jest brzydka wiec wydrukowalem cos takiego na canvasie. Uwazam ze efekt jest naprawde fajny.
Tylko zastanawiam sie jeszcze co pod mape by grubosci dodac.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ethnos

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Płyta pilśniowa?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Ethnos

Post autor: waadimch »

Mysle nad czyms miekkim by mozna w rulon zwinac.
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: Ethnos

Post autor: Asia - On Table »

waadimch pisze: 07 wrz 2018, 16:36 Mysle nad czyms miekkim by mozna w rulon zwinac.
Znajomy kiedyś bawił się w mapę do innej gry. Nie drukował tego na zwykłym papierze, lecz w drukarni za jakieś śmieszne pieniądze mu wydrukowali na jakiejś folii "odpadku" Następnie przyklejał to do jakiejś grubej folii,pianki budowlanej stosowanej na fundamenty [ jakoś tak - nie znam się ] Efektu końcowego nie widziałam. Planował do podkładki do myszki, ale ponoć te duże są bardzo drogie.

Co do samej gry to przypadła mi bardzo do gustu.
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Ethnos

Post autor: Wroobel »

Widziałem Twoją recenzję i ona właśnie przekonała mnie do zakupu. Dzięki!
Szata graficzna tej gry w ogóle mi nie przeszkadza.
PawelWAW
Posty: 182
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Ethnos

Post autor: PawelWAW »

waadimch pisze: 07 wrz 2018, 16:07 Hej
Uwazam ze mapa jest brzydka wiec wydrukowalem cos takiego na canvasie. Uwazam ze efekt jest naprawde fajny.
Tylko zastanawiam sie jeszcze co pod mape by grubosci dodac.


Obrazek

Obrazek
Można wiedzieć skąd grafika ?
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Ethnos

Post autor: waadimch »

Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Ethnos

Post autor: waadimch »

Asia - On Table pisze: 08 wrz 2018, 11:13
waadimch pisze: 07 wrz 2018, 16:36 Mysle nad czyms miekkim by mozna w rulon zwinac.
Znajomy kiedyś bawił się w mapę do innej gry. Nie drukował tego na zwykłym papierze, lecz w drukarni za jakieś śmieszne pieniądze mu wydrukowali na jakiejś folii "odpadku" Następnie przyklejał to do jakiejś grubej folii,pianki budowlanej stosowanej na fundamenty [ jakoś tak - nie znam się ] Efektu końcowego nie widziałam. Planował do podkładki do myszki, ale ponoć te duże są bardzo drogie.

Co do samej gry to przypadła mi bardzo do gustu.
dzieki za info. Poszukam przy okazji
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Ethnos

Post autor: wajwa »

Zagrałem wczoraj 2 partie 5-os. , bo raz , że fajna gra , a dwa chcieliśmy przemielić wszystkie 12 ras.
Patrząc na pudełko , te szarobure grafiki , gry bym w życiu nie kupił , no ale co kto lubi , rozumiem , że komuś innemu może się podobać.
Jeżeli chodzi o mechanikę to jest to całkiem miodna pozycja i przyznam szczerze , przyjemnie spędzony czas.
Jest zbieranie setów , jest kontrola terytorium (w przyswajalnym dla mnie wymiarze) , jest suspens związany z spodziewanym/niespodziewanym zakończeniem rundy i związane z tym szacowanie ryzyka.
Zdolności ras wydają się być zbalansowane , ciekawe i sprawiające , że każda rozgrywka powinna być inna.
Nieźle. Kolejna gra Portalu na duży plus u mnie. Brawo 8)
Always look on the bright side of life
lechu
Posty: 21
Rejestracja: 14 gru 2014, 22:07

Re: Ethnos

Post autor: lechu »

Mocno zastanawiałem się nad zakupem, ale ostatecznie nie jestem w stanie przełknąć brzydoty tej gry.
No cóż w sprawie gier 6-osobowych nie pozostaje nic innego jak czekać na Down Force'a :D
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1028 times

Re: Ethnos

Post autor: RUNner »

To mi trochę przypomina Sztukę Wojny, tyle że na sterydach ;) Szkoda że nie ma tutaj figurek, choćby najprostszych bo te plastikowe dyski klimatu nie dodają.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Ethnos

Post autor: konradstpn »

RUNner pisze: 12 wrz 2018, 15:34 To mi trochę przypomina Sztukę Wojny, tyle że na sterydach ;) Szkoda że nie ma tutaj figurek, choćby najprostszych bo te plastikowe dyski klimatu nie dodają.
Rozumiem, że przedkładasz naturalność nad sterydy... :)
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Ethnos

Post autor: mikeyoski »

RUNner pisze: 12 wrz 2018, 15:34 To mi trochę przypomina Sztukę Wojny, tyle że na sterydach ;) Szkoda że nie ma tutaj figurek, choćby najprostszych bo te plastikowe dyski klimatu nie dodają.
Figurki w Ethnosie? Tylko po co? Żeby na planszy był niepotrzebny burdel? Zresztą sama plansza musiałaby być ze 3 razy większa, żeby taka niepotrzebna banda figurkowa znalazła się tam zamieściła. A jak "Fajnie" by się to liczyło... Te plastikowe dropsy są po prostu bardzo funkcjonalne. Na planszy łatwo jest wszystko ogarnąć
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Ethnos

Post autor: konradstpn »

Z niecierpliwością czekam na trzeźwą ocenę Gambita, który potrafi przebić się nawet przez duże pokłady hype'u.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1028 times

Re: Ethnos

Post autor: RUNner »

mikeyoski pisze: 12 wrz 2018, 17:50
RUNner pisze: 12 wrz 2018, 15:34 To mi trochę przypomina Sztukę Wojny, tyle że na sterydach ;) Szkoda że nie ma tutaj figurek, choćby najprostszych bo te plastikowe dyski klimatu nie dodają.
Figurki w Ethnosie? Tylko po co? Żeby na planszy był niepotrzebny burdel? Zresztą sama plansza musiałaby być ze 3 razy większa, żeby taka niepotrzebna banda figurkowa znalazła się tam zamieściła. A jak "Fajnie" by się to liczyło... Te plastikowe dropsy są po prostu bardzo funkcjonalne. Na planszy łatwo jest wszystko ogarnąć
W Sztuce Wojny jakoś na luzie się wszystko mieści, tyle że to gra dla 2 osób. W Ethnosie pewnie byłby z tym problem. Niemniej, dla mnie te dropsy są mało atrakcyjne wizualnie, choć praktyczności im nie sposób odmówić.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
PawelWAW
Posty: 182
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Ethnos

Post autor: PawelWAW »

Orientuje się ktoś jakie koszulki pasują na karty?
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Ethnos

Post autor: pyz »

PawelWAW pisze: 14 wrz 2018, 07:46 Orientuje się ktoś jakie koszulki pasują na karty?
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tlesonly=1
PawelWAW
Posty: 182
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Ethnos

Post autor: PawelWAW »

pyz pisze: 14 wrz 2018, 08:11
PawelWAW pisze: 14 wrz 2018, 07:46 Orientuje się ktoś jakie koszulki pasują na karty?
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tlesonly=1
Dzięki
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ethnos

Post autor: Yavi »

Podrzucam Wam świeżą recenzję: Ethnos na blogu Planszówki we dwoje. Skrótowo: jest w porządku, ale szału nie ma, przynajmniej z perspektywy osoby ogranej i lubiącej w takich tytułach nieco więcej strategii.
ODPOWIEDZ