Etherfields (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

sin pisze: 08 paź 2022, 07:40 Spoilery do snu II-29 "Nie wchodzić. Grozi zawaleniem!" - pytanie do osób, które ukończyły sen.
Pamiętam, że ukończyliśmy ten sen bez większego problemu.
Coś musieliście sobie utrudnić błędnie interpretując zasady. Chyba, że odpaliliście jakiś złośliwy skrypt, który nam się udało ominąć?

Interpretowaliśmy zasadę tak: nie można przechodzić między kartami/kaflami, ale można to robić za pomocą akcji wspinaczki/skoku (które prowadzą zawsze na ściśle określone literką pole). Inaczej ten sen byłby bez sensu.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: sin »

Shodan pisze: 08 paź 2022, 08:20
sin pisze: 08 paź 2022, 07:40 Spoilery do snu II-29 "Nie wchodzić. Grozi zawaleniem!" - pytanie do osób, które ukończyły sen.
Pamiętam, że ukończyliśmy ten sen bez większego problemu.
Coś musieliście sobie utrudnić błędnie interpretując zasady. Chyba, że odpaliliście jakiś złośliwy skrypt, który nam się udało ominąć?

Interpretowaliśmy zasadę tak: nie można przechodzić między kartami/kaflami, ale można to robić za pomocą akcji wspinaczki/skoku (które prowadzą zawsze na ściśle określone literką pole). Inaczej ten sen byłby bez sensu.
No właśnie, też tak zinterpretowaliśmy tę zasadę.
Spoiler:
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

sin pisze: 08 paź 2022, 18:54 No właśnie, też tak zinterpretowaliśmy tę zasadę.
Spoiler:
Wszystko się zgadza, bo:
Spoiler:
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: sin »

Shodan pisze: 08 paź 2022, 19:48
sin pisze: 08 paź 2022, 18:54 No właśnie, też tak zinterpretowaliśmy tę zasadę.
Spoiler:
Wszystko się zgadza, bo:
Spoiler:
Ok, dziękuję i przyjmuję, chociaż przyznam, że w takim razie nie rozumiem zasadności zapisu zasady specjalnej z kafelka bramy tego snu*. Czy to oznacza, że w innych snach i drzemkach można wyliczać zasięg na potrzeby akcji, w tym ruchu, przez puste (tj. niezajęte przez kartę lub kafelek) przestrzenie w krajobrazie pomiędzy wyłożonymi kafelkami/kartami, o ile nie są oddzielone murem lub zablokowanymi polami?

*
Spoiler:
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

sin pisze: 08 paź 2022, 21:02
Shodan pisze: 08 paź 2022, 19:48
sin pisze: 08 paź 2022, 18:54 No właśnie, też tak zinterpretowaliśmy tę zasadę.
Spoiler:
Wszystko się zgadza, bo:
Spoiler:
Ok, dziękuję i przyjmuję, chociaż przyznam, że w takim razie nie rozumiem zasadności zapisu zasady specjalnej z kafelka bramy tego snu*. Czy to oznacza, że w innych snach i drzemkach można wyliczać zasięg na potrzeby akcji, w tym ruchu, przez puste (tj. niezajęte przez kartę lub kafelek) przestrzenie w krajobrazie pomiędzy wyłożonymi kafelkami/kartami, o ile nie są oddzielone murem lub zablokowanymi polami?

*
Spoiler:
Wyciągasz zbyt daleko idące wnioski i w sumie nie wiem co w mojej wypowiedzi cię do nich popchnęło. :-) "Puste przestrzenie" po prostu nie biorą udziału w grze. Nie mają więc żadnego związku z ruchem lub obliczaniem zasięgu.

EDIT
Chyba, że trafisz sen, w którym nie zajęte przez kafle/karty sektory Krajobrazu Snu jednak liczą się jako pola. Właśnie wczoraj rozegraliśmy taki sen :mrgreen:

Co do zasady w spoilerze:
Spoiler:
Mam nadzieję, że pomogłem.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2022, 09:13 przez Shodan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Leviathan »

Shodan pisze: 08 paź 2022, 19:48
sin pisze: 08 paź 2022, 18:54 No właśnie, też tak zinterpretowaliśmy tę zasadę.
Spoiler:
Wszystko się zgadza, bo:
Spoiler:
Dokładnie tak samo zagraliśmy też u nas. Chociaż przyznam, że też mieliśmy chwilę wątpliwości.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: sin »

Shodan pisze: 09 paź 2022, 07:59 Wyciągasz zbyt daleko idące wnioski i w sumie nie wiem co w mojej wypowiedzi cię do nich popchnęło. :-) "Puste przestrzenie" po prostu nie biorą udziału w grze. Nie mają więc żadnego związku z ruchem lub obliczaniem zasięgu.
To wynik opierania się na zasadzie wyjątku potwierdzającego regułę - jeżeli zasada wprost i jawnie w tym śnie wyjątkowo zakazuje poruszania się po pustych przestrzeniach, to znaczyłoby, że musi istnieć ogólna zasada dla takich przypadków, która na to pozwala. ;-)

W każdym razie dzięki shodan, Leviathan, przekonują mnie Wasze tłumaczenia i rzeczywiście jeśli spróbować wydedukować co autor miał na myśli to przedstawiona przez Was interpretacja ma najwięcej sensu. Co śmieszne, chyba łatwiej byłoby poprawnie rozegrać ten sen gdyby zapisu o pustych przestrzeniach w ogóle nie umieszczać. :-)
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Leviathan »

W ramach cyklu filmów o Etherfields pokusiłem się także o film, w którym postanowiłem opowiedzieć o 10 najciekawszych snach z pierwszej i z drugiej kampanii. Jest to rzecz jasna moje subiektywne spojrzenie na temat.

☣️ UWAGA: film zawiera całą masę spoilerów! ☣️

Ostatnio zmieniony 29 sty 2023, 19:59 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
kemot
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2021, 10:10
Has thanked: 1 time

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: kemot »

Już od początku października wszedłem w Krainę Snów i jestem grą zachwycony... Pomimo niewielkich mankamentów jest GENIALNA i ma świetny klimat
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Gab »

kemot pisze: 27 paź 2022, 16:16 Już od początku października wszedłem w Krainę Snów i jestem grą zachwycony... Pomimo niewielkich mankamentów jest GENIALNA i ma świetny klimat
Potwierdzam, także od października grywam solo w ten tytuł i powiem szczerze - wow. Takiej gry brakowało mi w kolekcji - gry, którą rozkładam i dosłownie odpływam w krainę snów...Gra jest świetna pod solo (o ile ktoś posiada stosowną matę) i doskonale sprawdza się na długie jesienne wieczory. Jedynym sporym mankamentem jest dosyć duża ilość czasu, który jest wymagany na rozkładanie, samą rozgrywkę oraz sprzątanie gry.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:38 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Druga kampania z podstawki (Belszazar) ukończona. W sumie podtrzymuję wszystko co napisałem w poście podsumowującym pierwszą kampanię. Poszczególne sny wydawały mi się nawet odrobinę fajniejsze niż w kampanii podstawowej, prezentowały bardziej wyrównany poziom (z jednym wyjątkiem Ocean Legends, który dla równowagi, pomimo fajnego pomysłu, był najbardziej frustrujący z obydwu kampanii).
Gdyby Etherfields posiadało angażującą, spójną fabułę, która budowałaby jakąś emocjonalną więź z naszymi postaciami, mogło być grą wybitną, tak jest tylko bardzo dobre.
Teraz czekam na drugą falę.
radoslaw.cielisty
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2022, 17:34
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: radoslaw.cielisty »

Mam pytanie o ten dodatek z figurkami - jak duzo uzywa sie i jak dlugo sa na planszy te zetony, ktore sa zastepowane przez figurki? Bo w Tainted Grail te figurki nie mialy sensu i zastanawiam sie jak jest tutaj.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

radoslaw.cielisty pisze: 30 gru 2022, 16:14 Mam pytanie o ten dodatek z figurkami - jak duzo uzywa sie i jak dlugo sa na planszy te zetony, ktore sa zastepowane przez figurki? Bo w Tainted Grail te figurki nie mialy sensu i zastanawiam sie jak jest tutaj.
Napiszę tak: mają więcej sensu niż w TG, ale nie są niezbędne. Na pewno podbijają klimat. Trochę głupio wygląda jak figurki śniących walczą z płaskim żetonem (chyba że zaimprowizujesz z nich jakieś standy). Niektóre figsy wychodzą kilkakrotnie w trakcie kampanii (szczególnie w drzemkach), niektóre tylko raz, inne pojawią się dopiero w kampaniach ze SG.
Kiedy się pojawiają to zazwyczaj się przemieszczają sterowane przez AI z odpowiadającej im karty.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: feniks_ciapek »

Shodan pisze: 30 gru 2022, 16:25 Napiszę tak: mają więcej sensu niż w TG, ale nie są niezbędne. Na pewno podbijają klimat. Trochę głupio wygląda jak figurki śniących walczą z płaskim żetonem (chyba że zaimprowizujesz z nich jakieś standy).
Ja dla odmiany napiszę, że jeżeli nie jesteś jakoś bardzo przywiązany do formy, to w większości wypadków można wrzucić dowolną inną figurkę z podstawki i też będzie z grubsza ok.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: brazylianwisnia »

feniks_ciapek pisze: 30 gru 2022, 17:59
Shodan pisze: 30 gru 2022, 16:25 Napiszę tak: mają więcej sensu niż w TG, ale nie są niezbędne. Na pewno podbijają klimat. Trochę głupio wygląda jak figurki śniących walczą z płaskim żetonem (chyba że zaimprowizujesz z nich jakieś standy).
Ja dla odmiany napiszę, że jeżeli nie jesteś jakoś bardzo przywiązany do formy, to w większości wypadków można wrzucić dowolną inną figurkę z podstawki i też będzie z grubsza ok.
No ale to uniwersalna prawda dla gier figurowych. Tani żołnierzyk z chin zastąpi każda figurkę w grach planszowych :⁠-⁠P
Z pewnością dłużej się maluje te figurki niż nimi gra ale są fajne, unikalne no i jednak niemal cały czas się przewijaja w grze.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 439 times
Been thanked: 135 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: esubotowicz »

feniks_ciapek pisze: 30 gru 2022, 17:59
Shodan pisze: 30 gru 2022, 16:25 Napiszę tak: mają więcej sensu niż w TG, ale nie są niezbędne. Na pewno podbijają klimat. Trochę głupio wygląda jak figurki śniących walczą z płaskim żetonem (chyba że zaimprowizujesz z nich jakieś standy).
Ja dla odmiany napiszę, że jeżeli nie jesteś jakoś bardzo przywiązany do formy, to w większości wypadków można wrzucić dowolną inną figurkę z podstawki i też będzie z grubsza ok.
Potwierdzam, jeśli nie ma dla Ciebie znaczenia co to za figurka, to każda się nada. Ale to co mi osobiście trochę psuło klimat to fakt, że jakiś ten sam dziwaczny potwór udaje za każdym razem coś innego, raz rzeczywiście potwora, a za chwilę zwyczajnego psa… wiec pomimo tego, ze dodatkowych figurek specjalnie bym nie kupiła, to wolałam używać żetonów, bo one mi dawały więcej klimatu niż figurki. Chyba nawet zwykle grubo ciosane piony byłyby lepsze niż te figurki, bo jakoś łatwiej mi zaakceptować uniwersalność takiej formy niż potwora, który raz jest prawdziwym potworem, a za chwilę szafą…
Ewa
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: caro »

Wie ktoś może czy Etherfields 2.0 będzie dostępny w sprzedaży retailowej? A jeśli tak to czy coś wiadomo kiedy mniej więcej?
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Pytanie do tych co grali już 2 falę po angielsku. Jest jakaś preferowana kolejność przechodzenia kampanii z 2 fali? (posiadam te ze SG jak i obydwie z addonów)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

Shodan pisze: 09 mar 2023, 13:25 Pytanie do tych co grali już 2 falę po angielsku. Jest jakaś preferowana kolejność przechodzenia kampanii z 2 fali? (posiadam te ze SG jak i obydwie z addonów)
Nie grałem ale talie są ponumerowane i to jest domyślna kolejność.
https://boardgamegeek.com/thread/287516 ... der/page/2

Tu ktoś zabrał głos, że najlepiej grać:
Second this, after talking to Alkis there are a couple references that only work if you've done Funeral Witch before She-Wolf. It's not a big deal at all, but if you want the perfect order I II III V IV VII VI would be it
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Ardel12 »

Ruszyłem z drugą kampanią z podstawki. Gram tymi samymi postaciami(zielony -inżynier i żółta - ryzykantka) w 2os. Pierwsze co mi się nie spodobało to brak opcji resetu talii drzemek by móc pograć innymi postaciami. Można je wymienić, ale tacy goli bohaterowie mają mierne szanse w starciu z otrzymanymi w trakcie poprzedniej kampanii drzemkami. Przeszedłem też już 3 sny i do lekkich one nie należały. Ot talia podstawowa dałaby nam nikłe szanse zwycięstwa i byłoby to więcej farta niż rozumu. No nic gram tymi samymi postaciami i staram się zaaplikować zmiany z wersji 2.0(zamiast w sen odpalamy drzemkę i dostajemy klucz oraz wejście na zakup kart umożliwia wybór wzięcia klucza). Niestety jeszcze SG do mnie nie dotarły, więc nie sprawdzę nowej mapy.

Pierwszy sen - walący się budynek
Spoiler:
Drugi sen - sterowiec
Spoiler:
Trzeci sen - Droga do szkoły
Spoiler:
Podane powyżej sny nie mają takich samych nazw jak na bramach snów, nie chciało mi się sprawdzać, więc wybaczcie, ale powinny jasno naprowadzić o czym napisałem.

Na razie największą bolączką wciąż są drzemki. Robię wszystko by tylko je w jakikolwiek sposób ominąć. Kampania jest trudniejsza i ciężko się zregenerować. Nagrody obecnie czy to na wejśćie czy wyjście ze snu są mizerne i ciężko się podleczyć. Jak na razie czuję się jak w pakiecie misji(DLC) do głównej gry. Ot pojawiły się nowe sny, ale wszystko jest takie samo. Szkoda, że nowa kampania nie toczy się na nowej mapie lub jej w jakiś sposób nie modyfikuje. W snach dalej się dobrze bawię, ale szczerze nie wiem czy po przejściu tej kampanii będę chciał siadać do kolejnych kampanii. Czuję przesyt, choć od pierwszej kampanii minęło sporo czasu.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: polwac »

Ma ktoś jakiś sensowny patent jak grać w ogóle bez tych beznadziejnych drzemek?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: brazylianwisnia »

polwac pisze: 13 mar 2023, 16:12 Ma ktoś jakiś sensowny patent jak grać w ogóle bez tych beznadziejnych drzemek?
Jeśli CI nie pasują to jest oficjalny tryb na ich pomijanie. W drugiej fali przyjdą wydrukowane do tego elementy a na necie jest pnp.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: aduko »

Pytanie do osób grających solo, czy graliście na dwie postacie?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: krecilapka »

polwac pisze: 13 mar 2023, 16:12 Ma ktoś jakiś sensowny patent jak grać w ogóle bez tych beznadziejnych drzemek?
Gdy my z kolesiem graliśmy, to bardzo szybko zdobyliśmy
Spoiler:
Nie chce spoilerować nikomu, ale ten sen ma losową kombinację lokacji. Może więc być sytuacja, że tego przedmiotu nie uda się zdobyć. Ale jakby co to warto, polecam ;).
Ostatnio zmieniony 13 mar 2023, 22:42 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ