Malowanie figurek - ekspresowe metody

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: raj »

Napiszesz na szybko jakie miała wnioski?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 953
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 653 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Bart Henry »

Ja rozważę dokupienie Speedpaintów 2.0, ale nieco irytuje mnie fakt, że nie ma zestawu zawierającego tylko nowe farby. Mega Set 2.0 jest najbliższy temu, ale dubluje bodajże 4 kolory z pierwszego base setup i ma trzy farby metaliczne zamiast dziesięciu. Pewnie ostatecznie wezmę ten zestaw i ewentualnie dokupię pojedyncze interesujące metalliki. Mam standardowe farby metaliczne od AP i nawet w rękach amatorów robią dobrą robotę, ale wygląda na to, że nowe faktycznie wyciskają więcej efektu i wymagają mniej wkładu w ten efekt.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 553
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 103 times
Been thanked: 198 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Zmij »

andrzejstrzelba pisze: 22 mar 2023, 23:15 Dana Howl wrzuciła materiał o SpeedPaints 2.0. Jeśli macie ochotę obejrzeć to podrzucam linka.

Należy zaznaczyć, że Dana była zatrudniona przez Army Painter do tego projektu wiec nie sadze zeby cokolwiek negatywnego powiedziala o nowych speedpaintach.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 551
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 239 times
Been thanked: 289 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: andrzejstrzelba »

raj pisze: 23 mar 2023, 08:24 Napiszesz na szybko jakie miała wnioski?
+ nie ma reaktywacji
+ metaliki są OK/intersujące

- kiepskie butelki, które się zatykają i "wybuchają" farbą podczas mocniejszego wyciskania
- nie można blendować bo szybko wysychają
- śmierdzą czymś chemicznym

Ogólnie poleca, żeby je kupić, ale mówiąc to nie brzmi przekonująco. Wydaje mi się jednak że ona chyba tak ma, że mówi raczej bez emocji.
Zmij pisze: 23 mar 2023, 08:48 Należy zaznaczyć, że Dana była zatrudniona przez Army Painter do tego projektu wiec nie sadze zeby cokolwiek negatywnego powiedziala o nowych speedpaintach.
Coś tam jednak negatywnego powiedziała. Mnie na pewno nie zachęciła do zakupu.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: rastula »

Bart Henry pisze: 23 mar 2023, 08:47 Ja rozważę dokupienie Speedpaintów 2.0, ale nieco irytuje mnie fakt, że nie ma zestawu zawierającego tylko nowe farby. Mega Set 2.0 jest najbliższy temu, ale dubluje bodajże 4 kolory z pierwszego base setup i ma trzy farby metaliczne zamiast dziesięciu. Pewnie ostatecznie wezmę ten zestaw i ewentualnie dokupię pojedyncze interesujące metalliki. Mam standardowe farby metaliczne od AP i nawet w rękach amatorów robią dobrą robotę, ale wygląda na to, że nowe faktycznie wyciskają więcej efektu i wymagają mniej wkładu w ten efekt.


ponoć ma być zestaw "uzupełniający" - nowe kolory , tak widziałem na FB AP - ale moje zaufanie trudno im będzie odbudować - mimo że przy moim malowaniu reaktywacja nie była problemem ( zbyt małe powierzchnie, bardzo delikatne kolejne warstwy, lakierowanie) to PRowo jest to jakiś "kryzys". Szczególnie, że vallejo jest w podobnej cenie , więc argument ekonomiczny odpada.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Seraphic_Seal »

andrzejstrzelba pisze: 23 mar 2023, 08:48 - nie można blendować bo szybko wysychają
No w końcu speed painty, nie? xd
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: 13thSON »

Co do buteleczek, to kupiłem 2 czy 3 kolory Instant od Scale75 i te buteleczki to jakiś dramat. Przed pierwszym użyciem trzeba własnoręcznie odciąć końcówkę zakraplacza. Przed każdym użyciem to cholerstwo jest generalnie zapchane i próbuję je przetykać gwoździkiem... Czy ma na to ktoś jakiś patent ?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Rbsn
Posty: 198
Rejestracja: 27 gru 2016, 12:19
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 32 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Rbsn »

13thSON pisze: 05 kwie 2023, 08:18 Co do buteleczek, to kupiłem 2 czy 3 kolory Instant od Scale75 i te buteleczki to jakiś dramat. Przed pierwszym użyciem trzeba własnoręcznie odciąć końcówkę zakraplacza. Przed każdym użyciem to cholerstwo jest generalnie zapchane i próbuję je przetykać gwoździkiem... Czy ma na to ktoś jakiś patent ?
Ja mam cały zestaw i nie obcinałem końcówki tylko robiłem dziury agrafką czy spinaczem, takie nie za duże i nie za małe ;). Dwa razy zdarzyło się że były zaschnięte na wyjściu, ale to była chyba moja wina bo za słabo dokręciłem zakrętkę. Niestety te farby już takie są że każda butelka przychodzi zalepiona.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: shod »

13thSON , Rbsn
Dacie znać jak się pracuje z tymi Instant od Scale75? Co jakiś czas jak dokupuje farby to mnie kusza, ale jak na razie się nie przekonałem.
Rbsn
Posty: 198
Rejestracja: 27 gru 2016, 12:19
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 32 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Rbsn »

Posiadam cały zestaw instant colors od Scale75 (48 farb z kicka) i mega mi się podobają. Nie są tak nasycone jak contrasty, są też dużo bardziej wodniste i niektóre z tych kolorów kryją bardzo słabo. Jednak dużo łatwiej zrobić nimi przejścia, wetblending i generalnie dopieścić figurkę. Nawet na dużych płaskich powierzchniach przy odrobinie wprawy nie robią zacieków, co przy contrastach było normą. Nie podejdą każdemu bo ja nimi raczej nigdy nie maluje jednej warstwy tylko kilka (cieniuje, rozjaśniam itd.). Bez problemu można je mieszać z Inkami i contrastami żeby podbić nasycenie koloru. Ogólnie polecam sprawdzić przed zakupem, ja dostałem w ciemno ale mi przypasowały.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: shod »

Rbsn pisze: 05 kwie 2023, 11:53 Posiadam cały zestaw instant colors od Scale75 (48 farb z kicka) i mega mi się podobają. Nie są tak nasycone jak contrasty, są też dużo bardziej wodniste i niektóre z tych kolorów kryją bardzo słabo. Jednak dużo łatwiej zrobić nimi przejścia, wetblending i generalnie dopieścić figurkę. Nawet na dużych płaskich powierzchniach przy odrobinie wprawy nie robią zacieków, co przy contrastach było normą. Nie podejdą każdemu bo ja nimi raczej nigdy nie maluje jednej warstwy tylko kilka (cieniuje, rozjaśniam itd.). Bez problemu można je mieszać z Inkami i contrastami żeby podbić nasycenie koloru. Ogólnie polecam sprawdzić przed zakupem, ja dostałem w ciemno ale mi przypasowały.
Dzięki za informację.
Czyli w zasadzie potwierdziłeś mi to, czego się po nich spodziewałem, po obejrzeniu jakiś filmików. Wniosek tak, że trzeba świadomie i umiejętnie korzystać ;). Może coś spróbuję, bo kilka kolorów by mi się przydało.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Mr_Fisq »

Komuś wpadły już w ręce SpeedPainty 2.0?
W rebelu teoretycznie jest już dostępny od ręki Mega Set.

Byłbym szczęśliwym użytkownikiem Xpress Color, ale paleta wydaje się trochę uboga...
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: shod »

Mr_Fisq pisze: 24 kwie 2023, 12:01 Komuś wpadły już w ręce SpeedPainty 2.0?
W rebelu teoretycznie jest już dostępny od ręki Mega Set.

Byłbym szczęśliwym użytkownikiem Xpress Color, ale paleta wydaje się trochę uboga...
Dla jednych uboga dla innych nie...ale...były już zapowiedzi, że powiększą paletę. Jeśli to jedyny argument, to chyba możesz zaryzykować i już być szczęśliwym użytkownikiem, który z czasem powiększy paletę ;).

Nie wiem czy to zmienili, ale swego czasu do SpeedPaintów 2.0 dostępny był tylko ten Mega Set i to mnie dziwiło, że można mieć albo wszystko albo nic.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Mr_Fisq »

Tzn. ja już korzystam z Expresów, trochę ich mam i nawet sobie chwalę, ale brakuje mi np. beżów i okolic. Ciekaw też jestem metalików od AP, bo Xpressy są dość matowe i nakładane na metaliki dają mało porywający efekt.
shod pisze: 24 kwie 2023, 14:56 Nie wiem czy to zmienili, ale swego czasu do SpeedPaintów 2.0 dostępny był tylko ten Mega Set i to mnie dziwiło, że można mieć albo wszystko albo nic.
Mniejsze zestawy mają się dopiero pojawić (w rebelu wisi jako termin - czerwiec). Widzę że główny duży zestaw też już zmienił dostępność.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 186 times
Been thanked: 23 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: musicer »

Bawię się teraz mega setem SP2, tam są 3 metaliki, ale niczego nie urywają.

Srebrny (ciemniejszy) fajny na kolczugi, i części mechaniczne, ale na zbroje to wolę standardowe srebrne farbki, no chyba że jaśniejsza wersja z complete setu, będzie lepsza.

Złoty taki bardziej miodowy i nie za bardzo ani świeci ani shadeuje.

Brąz, no tego odcienia to nie rozumiem, shade ograniczony również, ujdzie.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: 13thSON »

Wykończyłem moje pędzelki farbami typu contrast i chcęzakupić nowe. Ktoś coś poleci do tego typu farb ? Dostępnego w PL.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 553
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 103 times
Been thanked: 198 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Zmij »

13thSON pisze: 22 maja 2023, 12:03 Wykończyłem moje pędzelki farbami typu contrast i chcęzakupić nowe. Ktoś coś poleci do tego typu farb ? Dostępnego w PL.
Polecam citadel shade - to mój ulubiony pędzel do contrastow
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: aduko »

13thSON pisze: 22 maja 2023, 12:03 Wykończyłem moje pędzelki farbami typu contrast i chcęzakupić nowe. Ktoś coś poleci do tego typu farb ? Dostępnego w PL.
Renesansy syntetyczne (te zielone), np taki zestaw https://www.stormplastyczny.pl/pl/p/Zes ... KtEALw_wcB
noespa
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2022, 21:01
Has thanked: 1 time

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: noespa »

Jeszcze w temacie pędzli mam inne pytanie. Mam zamiar rozpocząć malowanie figurek farbami AP Speedpaint 2. Jakie pędzle na start polecacie do tych farb. Nigdy wcześniej nie malowałem ale plan mam taki żeby figurki pomalować podkładem czarnym/szarym/białym w zależności od tego jaka to będzie figurka i następnie tymi farbami nałożyć kolor. Na start zakupić chcę AP Speedpaint 2 starter pack, a figurki jakie mam do pomalowania na start to figurki z gier This War of Mine, Nemesis oraz w przyszłości Diuna, Katedra Koszmarów i Wiedźmin Stary Świat. Nie mam zdolności artystycznych ale wydaje mi się że lepiej dla klimatu gry jak figurka jest pomalowana nawet słabo niż jak jest to szary plastik na planszy.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Mr_Fisq »

Ja bym doradził dokupić z jeden pędzel do makijażu w takim np. Rossmannie i na podkład dać drybrush i dopiero SP. (Np. czarny podkład, biały drybrush, SP). Pracy nie wychodzi dużo więcej, bo figurki możesz drybrushować taśmowo po wyschnięciu podkładu.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: shod »

noespa pisze: 30 cze 2023, 13:14 Jeszcze w temacie pędzli mam inne pytanie. Mam zamiar rozpocząć malowanie figurek farbami AP Speedpaint 2. Jakie pędzle na start polecacie do tych farb. Nigdy wcześniej nie malowałem ale plan mam taki żeby figurki pomalować podkładem czarnym/szarym/białym w zależności od tego jaka to będzie figurka i następnie tymi farbami nałożyć kolor. Na start zakupić chcę AP Speedpaint 2 starter pack, a figurki jakie mam do pomalowania na start to figurki z gier This War of Mine, Nemesis oraz w przyszłości Diuna, Katedra Koszmarów i Wiedźmin Stary Świat. Nie mam zdolności artystycznych ale wydaje mi się że lepiej dla klimatu gry jak figurka jest pomalowana nawet słabo niż jak jest to szary plastik na planszy.
możesz mi nie wierzyć i to kwestia gustu, ale...widziałem figurki tak pomalowane, że wyglądały gorzej niż goły plastik ;). Nie ma to na celu Cię zniechęcić, tylko dać szerszy pogląd. Warto malować, ćwiczyć, by malować lepiej niż słabo :).
Co do pędzli do jakichkolwiek 'speedpaintów" to ze względu na agresywne działanie na włosie tych farb, proponuje się syntetyczne, bo są tańsze i być może wytrzymalsze. Jak Ci nie szkoda kasy, to kup jakiekolwiek, nawet z soboli, ale szkoda zwierząt. Do większych powierzchni możesz mieć jakiś bardziej płaski, do mniejszych - okrągły. Wielkość pędzli będzie się zmieniał od podejścia i umiejętności, ale możesz zacząć od 1 czy 2.
noespa
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2022, 21:01
Has thanked: 1 time

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: noespa »

Oczywiście że będę próbował jak najładniej. Będę szukał jakichś tanich syntetycznych. A jeśli chodzi o speedpainty to czy warto po nałożeniu czarnego podkładu dodatkowo go rozjaśnić np. metodą suchego pedzla czy przy tych farbach nie jest to potrzebne?
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 551
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 239 times
Been thanked: 289 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: andrzejstrzelba »

noespa pisze: 30 cze 2023, 14:19 Oczywiście że będę próbował jak najładniej. Będę szukał jakichś tanich syntetycznych. A jeśli chodzi o speedpainty to czy warto po nałożeniu czarnego podkładu dodatkowo go rozjaśnić np. metodą suchego pedzla czy przy tych farbach nie jest to potrzebne?
Jak Ci się nie spieszy to weź te do SpeedPaintów
https://m.pl.aliexpress.com/item/1005005115155916.html
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Mr_Fisq »

Które "speedpainty" sprawdzają się wam do ludzkiej raczej jaśniejszej skóry?
Dwaf skin z moich ulubionych Xpressów wychodzi jak dla mnie za ciemna. Podobnie mam mieszane uczucia odnośnie Crusader Skin (Speed Paint 1.0).
Myślicie, że Peachy Flesh (Speedpaint 2.0) ma szansę się sprawdzić?

Bo chyba na razie nie widać nowych Xpressów od Vallejo...
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: 13thSON »

Mr_Fisq pisze: 11 lip 2023, 22:03 Które "speedpainty" sprawdzają się wam do ludzkiej raczej jaśniejszej skóry?
Dwaf skin z moich ulubionych Xpressów wychodzi jak dla mnie za ciemna. Podobnie mam mieszane uczucia odnośnie Crusader Skin (Speed Paint 1.0).
Myślicie, że Peachy Flesh (Speedpaint 2.0) ma szansę się sprawdzić?

Bo chyba na razie nie widać nowych Xpressów od Vallejo...
Mega jasny jest Human Skin od Instant Scale 75, ale tylko na biały podkład.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
ODPOWIEDZ