X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

Podbijam wczesniejsze zapytanie i dodaję kolejne
Obrazek
Wszystkie karty całej mojej eskadry -1?
3 różne rozwinięcia i modyfikacje tyczą się jednego pojazdu czy ogólnie moja cała eskadra może mieć max 3 karty?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: sirafin »

Na samym początku księgi zasad jest wyjaśnienie, że bezpośrednie zwroty dotyczą statku, a nie eskadry.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

sirafin pisze: 09 wrz 2020, 15:46 Na samym początku księgi zasad jest wyjaśnienie, że bezpośrednie zwroty dotyczą statku, a nie eskadry.
W księdze zasad tego nie znalazłem ale na stronie Galakty jest taki zapis :
"Vaksai pozwala uzbroić Kihraxza w 3 różne Modyfikacje, każda tańsza o 1. Dzięki temu statek będzie mógł zyskać ulepszenia Beczki, jak i Sterowanie wektorem ciągu, co polepszy jego manewrowość w ciężkich bitwach, lub zwiększyć swoją wytrzymałość Osłonami impulsowymi."
Więc chyba tak jest jak piszesz ale mnie zmyliło to słowo eskadra. No ale to by była przegięta karta wówczas.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: sirafin »

OK, ale tu nie ma mowy o eskadrze, jest mowa o koszcie, który jest liczony w punktach eskadry.

Na pierwszej stronie księgi zasad jest takie objaśnienie.
Interpretacja kart
Wiele kart statków używa bezpośredniego zwrotu
w odniesieniu do odpowiedniego statku. Jeśli
karty uszkodzeń lub karty rozwinięć zwracają się
bezpośrednio, to odnoszą się do statku, do którego
zostały przydzielone.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: McNab »

Czy są jakieś zasady odnośnie walk miedzy frakcjami- czy można wystawić przeciw sobie dowolne frakcje, czy są jakieś zasady?
Nie planuje jeździć na turnieje tylko grać w domu, ale chciałbym jak najbardziej zgodnie z zasadami turniejowymi.
Zastanawiałem się jakie są zasady jeśli na turnieju spotykają się dwie identyczne frakcje, lub frakcje z tego samego obozu np: Rebelianci vs Ruch oporu lub Imperium vs Najwyższy Porządek (lub dwie identyczne).
A może na salonach podział jest na okres wydarzeń, tzn: na przeciw siebie powinny stawać frakcje np. z Czasów Rebelii tzn. Rebelianci vs Imperium VS Szumowiny?
Sporo szukałem, ale nie znalazłem na ten dręczący mnie problem odpowiedzi.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Nie ma żadnych ograniczeń, zdanego podziału itd. Spotykaja się na stole dwie takie same frakcje - gracie normalnie.
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rumcajs »

Pytanie odnośnie Rakiet kasetowych. Wydaję 1 ładunek i wykonuje atak. Czy aby wykonać dalszą część polecenia z karty: "Po wykonaniu tego ataku możesz wykonać go raz jeszcze jako dodatkowy atak..." muszę zapłacić kolejny ładunek?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Tak, wydajesz ładunek. Jedynie nie potrzebujesz locka na celu - wszystkie inne wymagania są te same. Zwrócę tez uwagę że drugi cel musi być w range 1-2 i front arc.
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rumcajs »

Dzięki za szybką odpowiedź. Jeszcze jedna sprawa po dzisiejszych zmaganiach.
Zastraszenie - Gdy wrogi statek w zasięgu 0 broni się, rzuca 1 kostką obrony mniej. Przecież zgodnie z instrukcją nie mogę zaatakować będąc w zasięgu 0 ???
Jak korzystać z tego talentu?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

1. Inne statki mogą atakować, i wtedy "zastraszony" obrońca ma kość obrony mniej.
2. Są statki i umiejki pozwalające na strzał w 0 ( np Zeb O. z Rebelii) , chociaż z definicji faktycznie nie można.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Kasper »

Przeglądając Kompletną Księgę Zasad 1.0.6 moją uwagę zwróciła część dotycząca Osłon które teraz są rodzajami ładunków.
Jest tam napisane: "W fazie końcowej każdy statek z poziomem osłon odzyskuje liczbę (Osłon) równą liczbie symboli ładunków odnawialnych na karcie statku, bez względu na liczbę symboli ładunków odnawialnych na jego kartach rozwinięć."
Przejrzałem bazę kart statków na squadbuilder ale nie zauważyłem tam żadnego statku który miałby osłony z odnawialnym symbolem. Zakładam, że zasada ta dotyczy wielkich statków mam rację??
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rumcajs »

Karta rozwinięcia: „Dowódca eskadry”. „Gdy wykonujesz koordynację, wskazany przez Ciebie statek może wykonać akcję tylko wtedy gdy znajduje się ona także na Twoim pasku akcji.”
Gram statkiem który ma na pasku akcji, akcję łączoną:
Skupienie > czerwona beczka. Używam koordynacji. Czy przyjazny statek posiadający beczkę może ją wykonać? (Teoretycznie koordynujący statek posiada manewr beczki tyle, że musi ją wykonywać razem ze skupieniem).
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Kasper »

Taką odpowiedź uzyskałem z forum X-winga:
Nie może. Jeżeli widoczny jest symbol akcji, to w to rozwinięcie można wyposażyć tylko statek, który ma daną akcję na swoim pasku akcji. Akcje z paska akcji łączonych nie są brane pod uwagę.
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rumcajs »

Dwa pytania:
1. Mój TIE Striker otrzymał żeton jonizacji, czy w następnej turze mimo tego, iż nie mam tarczy manewrów i wykonuję tylko ruch do przodu 1 muszę skorzystać z lotek adaptacyjnych? (oczywiście nie posiadam żetonu stresu)
2. Myśliwiec Fang z akcją łączoną - białe przyśpieszenie -> czerwone skupienie, posiada talent Śmiałek - "gdy wykonasz białą akcję przyśpieszenia możesz traktować ją jako czerwoną aby ...." Czy mogę użyć akcji łączonej tego myśliwca wraz z tym talentem? Otrzymuję wtedy dwa żetony stresu, czy też białe przyśpieszenie robiąc się czerwone blokuje wykonanie czerwonego skupienia?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

1. NIE - bo nie "odkrywasz" diala
2. NIE możesz - dostajesz stres przed wykonaniem czerwonej akcji "FOCUS", co uniemożliwia wykonywanie akcji.
(pamiętam :) )
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rumcajs »

Tie Striker ciąg dalszy...
Zgodnie z FAQ (Kompletna Księga Zasad) TIE Striker (lub TIE Reaper) korzystając ze zdolności Lotki adaptacyjne (musisz wykonać manewr ...) nachodząc na asteroidę lub inny statek, nie pomija etapu wykonywania akcji gdyż etap wykonywania akcji jest pomijany tylko wtedy, gdy statek nachodzi na asteroidę lub inny statek podczas etapu wykonywania manewrów.
Czy użycie lotek adaptacyjnych jest traktowane jako manewr podczas rozpatrywania krytyka nr.11 - Obluzowany Stabilizator: "Gdy wykonasz inny manewr niż na wprost przyjmujesz 1 zwykłe uszkodzenie i naprawiasz tę kartę."
Wydaje mi się, że tak, ale chciałbym się upewnić :D
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Tak. Manewr to manewr -kryt zadziala.
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rumcajs »

Tie Gildii Górniczej i jego zdolność - Profilowane stabilizatory. „Ignoruj asteroidy” oznacza, że kiedy poruszasz się przez asteroidę ignorujesz wszystkie zasady tej przeszkody, Jednak wszystko inne, co dotyczy obecności asteroid, działa (przeszkody są nadal traktowane jako obecne w przypadku efektów, które sprawdzają ich obecność/nieobecność np.: takich jak karta uszkodzeń ogłuszonego pilota). Pytanie brzmi: czy mogę wykonać beczkę i nachodzić po jej wykonaniu na asteroidę?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

Tak
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rumcajs »

A po wykonaniu beczki lądując na asteroidzie wykonać atak?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

Tak
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Kasper »

Co do beczki się nie wypowiem, ale jeśli idzie o atak to znalazłem odpowiedzi, że nie jest on możliwy ze względu na zasadę zasięgu 0 która tyczy się wszystkich obiektów.

https://xwing-miniatures-second-edition ... nsion_Pack

https://xwing-miniatures-second-edition ... ln_Fighter
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

W 1.0 zasieg na asteroidzie nie wynosil 0....ale fakt nie czytalem insteukcji do 2.0 wiec moglem sie pomylic. W tej kwestii myslalem ze jest jednak podobnie.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: charlie brown »

pytania do 2.0

1. Namierzanie. Czy korzystając z ataku specjalnego, wymagającego wcześniejszego namierzenia (np. torpedy protonowe), powinienem po ataku automatycznie odrzucić żeton namierzania?
2. Wiązka ściągająca. Chcę użyć akcji przyspieszenia na ściąganym statku. Czyli jeśli ten statek będzie odwrócony do mnie tyłem, to się ode mnie oddali pod wpływem użycia wiązki? Trochę to bez sensu, bo wiązka powinna ściągać, a nie odpychać.
ODPOWIEDZ