X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: Indar »

Ojjjj... O ile mówimy o oficjalnych zasadach to moja odpowiedź jest poprawna ;) To wciąż 2.0 , te 2.5 to nazwa potoczna wprowadzona przez graczy.
A nawet 2.75 :)
KanTTi
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2022, 20:35

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: KanTTi »

Cześć Ponownie :)

Chciałem się zapytać o statek TIE/vn Silencer i zdolność statku Regulator Ciągu: Gdy Posiadam w statku podrasowane silniki - Czy mogę np zrobić akcję: skupienie/namierzenie i wykonać zdolność statku za czerwoną akcje beczkę (stres), a później czerwona akcja dopalacz (stres) kończąc z dwoma stresami ? Czy tylko mogę wybrać jedno z nich ?

Dziękuje za odpowiedź :)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: Indar »

Nie możesz.
Wykorzystując umiejke statku dostaniesz stres, co blokuje wykonanie akcji. Chyba że dasz mu Primed Thurstery (możliwość wykonania boost /beczka pomimo stresu) to wtedy tak.
KanTTi
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2022, 20:35

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: KanTTi »

ale kiedy mam Primed Thrusters tę kartę czy mogę zrobić akcję skupienie//namierzenie, a następnie ze zdolności statku beczkę oraz dopalacz czy tylko jedno z nich ?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: Indar »

Możesz zrobić normalna akcje plus obie z umiejki. Umiejka statku mówi after you perform an action -> you may perform (Red) action.
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: adman »

cześć Piloci
Właśnie awansowałem z x-wing 1.0 na wersję 2.0 i zatrzymałem się już na aplikacji.
Zainstalowałem "LaunchBayNext" i prosiłbym doświadczonych pilotów o pomoc.

1. Na samym początku wybieramy frakcję, którą chcielibyśmy grać, ale jeśli chciałbym zagrać bardziej domowo i ogólnie i średnio kanonicznie, czyli np. rebelia vs. imperium, czy muszę oddzielnie wybudować formacje dla rebeliantów i ruchu oporu, a potem zsumować ich punkty eskadry? Czy jest jakaś opcja, która pokaże mi wszystkie możliwe statki w jednym miejscu?
2. Teraz tworzenie eskadry.
Mam do dyspozycji sporo statków, łącznie z tymi największymi, więc zakładam, że interesuje mnie format 'epic'.

3. I teraz najważniejsze: jak poprawnie zbudować eskadrę z dostępnych punktów?
Weźmy jako przykład zwykłego x-winga T-65 i wsadzamy do niego Luke Skywalkera.
Załóżmy, że mam przepisowe 200 punktów.
W aplikacji oraz tabeli statków pojawiają się dwie wartości:
- koszt: 6
- ładowność 22
Wiadomo, że do statku można zamontować tylko elementy dostępne na pasku rozszerzeń i domyślam się, że pewnie do maksymalnej wartości ładowności (czyli w tym przypadku 22 lub mniej)
I teraz co wlicza się w te 200 punktów?
Czy tylko te 6 punktów kosztu, czy raczej 6 + koszt rozszerzeń?
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: adman »

Panie Pilotki i Panowie Piloci
podbijam moje pytanie. Codziennie patrzę na półkę z moimi statkami i walczę z myślami, czy zostać przy starej edycji, czy zmienić na nową.
Przeszukałem internet na różne sposoby i nadal nie znalazłem odpowiedzi na istotne dla mnie pytania.
W zasadzie to domyślam się odpowiedzi, ale wolę się upewnić, żeby już na początku się nie odbić od 2-giej edycji przez źle stworzone eskadry.
Pewnie dla starych graczy odpowiedź jest prosta i oczywista, ale mi nie pozwala rozpocząć przygody, więc proszę o wyrozumiałość.

Może więc skrócę i uproszczę pytania:
Każdy statek ma swój koszt i ładowność. Dodatkowe wyposażenie ma także swój koszt. Więc:
1. czy łączną sumą punktów eskadry jest koszt statku + suma kosztów wszystkich dołączonych do niego elementów wyposażenia?
2. czy koszt wyposażenia nie może przekroczyć ładowności danego statku?
3. jeśli na karcie rozszerzenia są dwa symbole, to czy zajmują one odpowiadające im dwa symbole na karcie statku?
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: shahiye »

Czesc, x wing ma juz kolejne wydanie - zwane nieoficjalnie 2.5 :)

Zerknij na oficjalna strone atomic mass games i sciagnij aktualne reguly gry.

W skrocie - masz teraz 20 pkt na statki - kazdy statek ma swoja wartosc punktowa od 2 do 10. Potem kazdy statek ma przypisana wartosc punktowa - za ktora 'kupujesz' jego wyposazenie.
A co do pkt 3 - tak, niektore typy wyposazenia wymagaja az dwoch slotow danego typu.

Wejdz na https://yasb.app/ i tam buduj eskadry.

Jesli masz/uzywasz facebooka, wpadnij na grupe x wing polska - szybciej znajdziesz pomoc, a moze i kompanow do gry :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: BOLLO »

shahiye pisze: 29 maja 2023, 14:52 Czesc, x wing ma juz kolejne wydanie - zwane nieoficjalnie 2.5 :)

Zerknij na oficjalna strone atomic mass games i sciagnij aktualne reguly gry.

W skrocie - masz teraz 20 pkt na statki - kazdy statek ma swoja wartosc punktowa od 2 do 10. Potem kazdy statek ma przypisana wartosc punktowa - za ktora 'kupujesz' jego wyposazenie.
A co do pkt 3 - tak, niektore typy wyposazenia wymagaja az dwoch slotow danego typu.

Wejdz na https://yasb.app/ i tam buduj eskadry.

Jesli masz/uzywasz facebooka, wpadnij na grupe x wing polska - szybciej znajdziesz pomoc, a moze i kompanow do gry :)
Czy wymagane będą zatem jeszcze jakieś inne podstawki czy te z 2.0 też będą pasować?
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: shahiye »

Fizycznie nie bylo zmian w komponentach.
Zmienily sie reguly - oraz kilka/kilkanascie kart otrzymalo erraty.
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: adman »

shahiye pisze: 29 maja 2023, 14:52 Czesc, x wing ma juz kolejne wydanie - zwane nieoficjalnie 2.5 :)

Zerknij na oficjalna strone atomic mass games i sciagnij aktualne reguly gry.

W skrocie - masz teraz 20 pkt na statki - kazdy statek ma swoja wartosc punktowa od 2 do 10. Potem kazdy statek ma przypisana wartosc punktowa - za ktora 'kupujesz' jego wyposazenie.
A co do pkt 3 - tak, niektore typy wyposazenia wymagaja az dwoch slotow danego typu.

Wejdz na https://yasb.app/ i tam buduj eskadry.

Jesli masz/uzywasz facebooka, wpadnij na grupe x wing polska - szybciej znajdziesz pomoc, a moze i kompanow do gry :)
Po wstępnej lekturze widzę, że jednak źle kombinowałem.
Czyli jeśli chciałbym zagrać na standardowych zasadach, to wybieram statki o łącznym koszcie 20 punktów i dobieram im wyposażenie do maksymalnej ich ładowności? I ta ładowność już się nie liczy do punktów eskadry?
(Wcześniej było 200 pkt)

Pewnie to profanacja gry i pewnie czeka mnie lincz, ale gdybym wobec tego (w dużym uproszczeniu) chciał zagrać w taką zwykłą domową bitwę na dużo statków, to wystarczy, że ustalę sobie limit na powiedzmy 50 pkt. i dopakuję statki wyposażeniem (oczywiście wg ustalonego limitu 'loadout value' i 'upgrade bar')?
Czy dobrze rozumiem?
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: shahiye »

Grajac w wersje 2.5 budujesz eskadre do 20 pkt - liczac kosz statkow.
Potem kazdy statek z osobna doposazasz do jego wartosci tzw loadoutu.
200 pkt nie ma tu zadnego znaczenia.

W domowym zaciszu graj jak chcesz :) Ale 50 pkt na statki dla kazdej ze stron to raczej nie zmiescisz na stole :P

Dodam, ze nadal jest aktywne srodowisko graczy 2.0 - tzw wersji legacy. Tu mozesz skorzystac z narzedzia do budowania rozpisek na 200 pkt: https://raithos.github.io/
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: adman »

shahiye pisze: 29 maja 2023, 20:53 Grajac w wersje 2.5 budujesz eskadre do 20 pkt - liczac kosz statkow.
Potem kazdy statek z osobna doposazasz do jego wartosci tzw loadoutu.
200 pkt nie ma tu zadnego znaczenia.

W domowym zaciszu graj jak chcesz :) Ale 50 pkt na statki dla kazdej ze stron to raczej nie zmiescisz na stole :P

Dodam, ze nadal jest aktywne srodowisko graczy 2.0 - tzw wersji legacy. Tu mozesz skorzystac z narzedzia do budowania rozpisek na 200 pkt: https://raithos.github.io/
Dzięki za pomoc. Chyba załapałem.
Jak widzę gra z każdą kolejną edycją odstrasza od siebie zwykłych graczy, a bardziej skupia się na scenie turniejowej.
Póki co mam mieszane uczucia, ale jeszcze dam jej szansę.
Nie wykluczone, że wydrukuję sobie naklejki na karty z wartościami punktowymi i rozwinięciami :D
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: shahiye »

sredni pomysl z tymi naklejkami, mniej wiecej co pol roku jest aktualizacja punktow :)
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: adman »

shahiye pisze: 30 maja 2023, 13:42 sredni pomysl z tymi naklejkami, mniej wiecej co pol roku jest aktualizacja punktow :)
No właśnie zauważyłem. Dwa tygodnie temu drukowałem sobie tabele, a tu dzisiaj patrzę... wszystko nowe :roll:

Muszę coś wymyśleć, bo mi się współgracze buntują na nową edycję.
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: BOLLO »

adman pisze: 30 maja 2023, 13:58
shahiye pisze: 30 maja 2023, 13:42 sredni pomysl z tymi naklejkami, mniej wiecej co pol roku jest aktualizacja punktow :)
No właśnie zauważyłem. Dwa tygodnie temu drukowałem sobie tabele, a tu dzisiaj patrzę... wszystko nowe :roll:

Muszę coś wymyśleć, bo mi się współgracze buntują na nową edycję.
Niestety ale FFG poszło w ślad GW i ich tworu jakim jest Warhammer. Ciągle zmieniające się meta , restrykcje a nawet bany na karty spowodowały że zostaję przy 1.0 i graniu for fun. :mrgreen:
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Post autor: Indar »

FFG nie ma już nic wspólnego z X Wingiem. Zmiany punktowe są konieczne żeby przewietrzyć grę. A że nie ma wartości punktowej na kartach - tylko w aplikacji, to wszystko jest wygodne i przejrzyste.
1.0 to archaizm w który na szczęście grają już tylko nieliczni.
ODPOWIEDZ