Sagrada - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Sagrada

Post autor: bobule »

masterliniu pisze: 19 kwie 2020, 20:40 A ja mam pytanie odnośnie 4 kart narzędzi.
1. Rozpuszczalnik topnika: Po wyborze kostki wrzuć ją do woreczka i wyciągnij z niego inna kostkę. ...
Pytanie, czy ma to być losowa kostka czy wybieram ją sam.? Jeśli losowo to co z powtórzeniem koloru, skoro treść karty mówi o wyciągnięciu "innej" kostki?
Wybierasz kostkę, którą ponownie wrzucisz do worka. Wyciągasz z worka inną kostkę (może być w tym samym kolorze co poprzednia kostka, zawsze jest takie ryzyko) ;)
masterliniu pisze: 19 kwie 2020, 20:40 2 i 3. Gładzik: Przesuń dokładnie 2 kostki, stosując sie do zasad umieszczania kostek w witrażu.
Nóż szklarski: Przesuń max.2 kostki tego samego koloru, które odpowiadaja kolorowi kostki na torze rund
Pytanie, czy w obu przypadkach mogę te 2 kostki zamienić miejscami, jeśli pozostałe zasady umoeszczania kostek są spełnione?
Jak dla mnie strasznie tutaj nawaliło wydawnictwo, nie dając sensownego FAQ do kart narzędzi. Moim zdaniem przesuń, to nie to samo co "zamień miejscami", przesuń, to przesuń, czyli zmieniasz położenie dwóch kostek i tyle (z czego zasady tworzenia witrażu muszą być dalej przestrzegane) .
masterliniu pisze: 19 kwie 2020, 20:40
4. Młotek witrażowy: Rzuć jeszcze raz wszystkimi dostępnymi kostkami z puli wyboru. Możesz to zrobić tylko w swoim drugim ruchu - przed wybraniem kostki.
Pytanie, wtf? Ten opis sie wyklucza, chyba że chodzi o powrotna turę wyboru kostki i ma to na celu zmniejszenie ilości przerzuconych kości albo jest to narzędzie mające tylko na celu utrudnienie przeciwnikom pozyskanie wartości kości które były przed chwilą dostępne.
Chyba nie zrozumiałeś jak działa to narzędzie(choć opis na karcie też tego nie ułatwia). Zanim wybierzesz kostkę, korzystasz z karty narzędzia i przerzucasz wszystkie kostki znajdujące się na stole, potem dopiero wybierasz kostkę i umieszczasz ją u siebie w witrażu. Czyli ta karta służy do tego, że jak Ci nic nie pasuje, żadna kostka/ żaden numerek, to masz możliwość "przerzucenia kostek" i dopiero potem wybrania kostki do swojego witrażu.
Aaa i jak dla mnie zdanie "Możesz to zrobić tylko w swoim drugim ruchu - przed wybraniem kostki." brzmi totalnie bez sensu :P
masterliniu
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2020, 15:58

Re: Sagrada

Post autor: masterliniu »

No i o to wlasnie zdanie bez sensu mi chodzilo, bo po prostu jedna czesc mowi co innego a druga tez co innego wiec stad moja konsternacja (chodzi oczywiscie o narzedzie z pytania 4). Co do tego narzedzia z pytania 3 i 2 to istnieje szansa przesuniecia jednej kosci w inne miejsce a 2 kosc w miejsce tej pierwszej bo przeciez jest juz wolne to miejsce. Natomiast jesli przesuwa/podnosi sie te kosci w tym samym czasie to nie widze przeszkod zamienienia ich miejscami, bo oba miejsca sa wolne i kazda kosc zostaje przesunieta/przelozona w inne miejsce niz byla wczesniej?
No i jeszcze jedna sprawa, moze sie czepiam ale od tych malutkich niuansow zalezy duzo wiec bede kontynuowal. Narzedzie z pytania pierwszego, jest tam napisane ze wybieram "inną kostkę", a przeciez nikt nie jest mi w stanie zapewnic ze ta kostka, ktora wyciagnalem jest inna od tej ktora wrzucilem, co wiecej moge sie upierac ze to jest ta sama kostka wiec mialbym prawo do ponownego wyboru kostki.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Sagrada

Post autor: Lossentur »

masterliniu pisze: 19 kwie 2020, 22:42 Natomiast jesli przesuwa/podnosi sie te kosci w tym samym czasie to nie widze przeszkod zamienienia ich miejscami, bo oba miejsca sa wolne i kazda kosc zostaje przesunieta/przelozona w inne miejsce niz byla wczesniej?
Tak jak piszesz, kostki przesuwane są w tym samym czasie więc jak najbardziej można je "zamienić" miejscami.
masterliniu pisze: 19 kwie 2020, 22:42 No i jeszcze jedna sprawa, moze sie czepiam ale od tych malutkich niuansow zalezy duzo wiec bede kontynuowal. Narzedzie z pytania pierwszego, jest tam napisane ze wybieram "inną kostkę", a przeciez nikt nie jest mi w stanie zapewnic ze ta kostka, ktora wyciagnalem jest inna od tej ktora wrzucilem, co wiecej moge sie upierac ze to jest ta sama kostka wiec mialbym prawo do ponownego wyboru kostki.
To jest błąd w tłumaczeniu, w angielskiej wersji jest jasno napisane aby wyciągnąć "1 kostkę" a nie "inną".
masterliniu pisze: 19 kwie 2020, 22:42 No i o to wlasnie zdanie bez sensu mi chodzilo, bo po prostu jedna czesc mowi co innego a druga tez co innego wiec stad moja konsternacja (chodzi oczywiscie o narzedzie z pytania 4).
Zdanie ma sens. W polskiej instrukcji, w opisie rozgrywki runda podzielona jest na ruchy graczy w których to mogą wykonywać akcje. W polskiej wersji nie ma określenia "tura" tylko "ruch".
masterliniu
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2020, 15:58

Re: Sagrada

Post autor: masterliniu »

Mam kolejne pytanie. Doszedl do mnie dodatek "Jeszcze wiecej szkla". Czy ktos moze mi podpowiedziec do czego ma sluzyc narzedzie Wihajster: po wybraniu kostki zamien ja na kostke ze swojego zasobu szkla.
Cel dzialania tego narzedzia widze tylko taki, wziac kostke po to, by na pozniej wykorzystac ja sobie, bo bedzie potrzebna na koncu naszego witraza do ktorego jeszcze nie ma dostepu. Czy ja dobrze mysle? Jesli tak, to i tak jest to moim zdaniem niepotrzebne narzedzie a w dodatku, tym bardziej w tym rozszerzeniu mozna by wymyslic lepsze narzedzia. Sam dodatek rzeczywiscie urozmaica gre bo jest trudniej i troche inaczej, ale cena 65-70zl jest nieadekwatna do zawartosci i "polepszenia" gry. Jak dla mnie za malo za taka cene. Jesli cena bylaby nizsza np 45zl, to jeszcze bym zrozumial ale dla mnie to wyglada jakby ktos zrobil ten dodatek na sile po to by tylko dogonic konkurenta (Azul) albo zaspokoic rynek czyms nowym do Sagrady.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Sagrada

Post autor: Lothrain »

masterliniu pisze: 24 kwie 2020, 13:27 Mam kolejne pytanie. Doszedl do mnie dodatek "Jeszcze wiecej szkla". Czy ktos moze mi podpowiedziec do czego ma sluzyc narzedzie Wihajster: po wybraniu kostki zamien ja na kostke ze swojego zasobu szkla.
Cel dzialania tego narzedzia widze tylko taki, wziac kostke po to, by na pozniej wykorzystac ja sobie, bo bedzie potrzebna na koncu naszego witraza do ktorego jeszcze nie ma dostepu. Czy ja dobrze mysle? Jesli tak, to i tak jest to moim zdaniem niepotrzebne narzedzie a w dodatku, tym bardziej w tym rozszerzeniu mozna by wymyslic lepsze narzedzia. Sam dodatek rzeczywiscie urozmaica gre bo jest trudniej i troche inaczej, ale cena 65-70zl jest nieadekwatna do zawartosci i "polepszenia" gry. Jak dla mnie za malo za taka cene. Jesli cena bylaby nizsza np 45zl, to jeszcze bym zrozumial ale dla mnie to wyglada jakby ktos zrobil ten dodatek na sile po to by tylko dogonic konkurenta (Azul) albo zaspokoic rynek czyms nowym do Sagrady.
"Ze swojego zasobu szkła" ma na myśli granie z wariantem ze swoimi zasobami z pierwszego dodatku. To pozwala Ci manipulować kolorem i wartością wziątki z własną planszetką i może być niezwykle użyteczne na początku gry, np. do podebrania jakiejś 6 w Twoim kolorze, której chwilowo nie masz gdzie wstawić, ale będzie na to opcja później.
michal2237
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2020, 08:31
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Sagrada

Post autor: michal2237 »

Cześć, czy w grze z dodatkiem "Jeszcze więcej szkła" jest sens grania kartami indywidualnych celów z podstawki ? Tam można wyciągnąć niewiele punktów w porównaniu do tych z "JWS". Np. suma oczek na zaznaczonym obszarze zawsze będzie o wiele wyższa niż ilość np. czerwonych kostek.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Sagrada

Post autor: grzeslaw90 »

michal2237 pisze: 29 sty 2021, 11:43 Cześć, czy w grze z dodatkiem "Jeszcze więcej szkła" jest sens grania kartami indywidualnych celów z podstawki ? Tam można wyciągnąć niewiele punktów w porównaniu do tych z "JWS". Np. suma oczek na zaznaczonym obszarze zawsze będzie o wiele wyższa niż ilość np. czerwonych kostek.
SUMA WARTOŚCI kości danego koloru a nie ich ilość :P
michal2237
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2020, 08:31
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Sagrada

Post autor: michal2237 »

grzeslaw90 pisze: 29 sty 2021, 13:25 SUMA WARTOŚCI kości danego koloru a nie ich ilość :P
:oops: :oops:
No teraz jest to logiczne ;)
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Sagrada

Post autor: barbados »

Witam. Wyjaśni mi ktoś jak to ma być? Otóż gram sobie solo. Wyciągam 4 kostki. Mam 2 ruchy. I teraz powiedzmy położę sobie 2 kostki. I zostają 2. Czy np taka sytuacja , kładę 1 kostkę, drugą na karcie narzędzi, która to karta mówi żeby zamienić tą co położyłam na karcie, z kostką która to jest już na torze rund, czyli w sumie tylko 2 kości ubyło z tych 4 co miałam. A to był mój 2 ruch. To co z tymi 2 pozostalymi kośćmi co zostały? Która idzie na tor rund?
Wyjaśni ktoś? W instrukcji jakoś nie znalazłam rozwiązania.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

Czy w swojej turze gry korzystam z jakiejś umiejki narzędzia pozbawiam się w zamian ruchu (dobranie kości z puli)?
Przypuśćmy że najpierw opłacam narzędzie, wykonuję funkcję która mi odpowiada i nastepnie dobieram kości z puli zgodnie z zasadami.

Nie znalazłem na ten temat informacji w instrukcji.
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: mementomoris »

BOLLO pisze: 27 kwie 2021, 14:31 Czy w swojej turze gry korzystam z jakiejś umiejki narzędzia pozbawiam się w zamian ruchu (dobranie kości z puli)?
Przypuśćmy że najpierw opłacam narzędzie, wykonuję funkcję która mi odpowiada i nastepnie dobieram kości z puli zgodnie z zasadami.

Nie znalazłem na ten temat informacji w instrukcji.
Hm, dziwne bo u mnie było, że można zrobić i to i to w dowolnej kolejności. W tej znalezionej na szybko w internecie też jest:
http://foxgames.pl/wp-content/uploads/2018/10/SAGRADA_instrukcja_WEB.pdf pisze:W swoim ruchu gracz może wykonaćponiższe akcje (w dowolnej kolejności):
• wybraćjedną kostkę z puli wyboru i umieścić jąna wolnym miejscu w witrażu,
• użyć jednej karty narzędzi, wydając w tym celu znaczniki uznania.
Każda akcja jest opcjonalna: gracz może wykonać obie lub tylko jedną z nich albo pominąć swój ruch, nie wykonując żadnej akcji.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Sagrada

Post autor: krisow »

barbados pisze: 20 kwie 2021, 07:28 Witam. Wyjaśni mi ktoś jak to ma być? Otóż gram sobie solo. Wyciągam 4 kostki. Mam 2 ruchy. I teraz powiedzmy położę sobie 2 kostki. I zostają 2. Czy np taka sytuacja , kładę 1 kostkę, drugą na karcie narzędzi, która to karta mówi żeby zamienić tą co położyłam na karcie, z kostką która to jest już na torze rund, czyli w sumie tylko 2 kości ubyło z tych 4 co miałam. A to był mój 2 ruch. To co z tymi 2 pozostalymi kośćmi co zostały? Która idzie na tor rund?
Wyjaśni ktoś? W instrukcji jakoś nie znalazłam rozwiązania.
Nigdy nie grałem solo, ale tam nie ma nic trudnego w instrukcji. Pierwszy ruch: kładziesz kostkę na witrażu (nieobowiązkowe), drugą aktywujesz narzędzie (również nieobowiązkowe), a potem aktywowana karta narzędzia oraz kostka leżąca na niej są usuwane z gry. Teraz niewykorzystane kości (0, 1 lub 2) lądują na torze rund. Następnie wykonujesz analogicznie drugi ruch w tej rundzie. Grasz tak 10 rund i liczysz punkty na końcu.
Ryszard2280
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2021, 18:04
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: Ryszard2280 »

Czy sprawdzacie przed końcową punktacją prawidłowość położenia kostek?
Jak to sprawdzić jeżeli ktoś korzystał z narzędzi pozwalających łamać zasady?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Ryszard2280 pisze: 17 maja 2021, 22:38 Czy sprawdzacie przed końcową punktacją prawidłowość położenia kostek?
Jak to sprawdzić jeżeli ktoś korzystał z narzędzi pozwalających łamać zasady?
Sprawdzamy na bieżąco, każdy samego siebie podczas dokładania kostki ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: mementomoris »

Ryszard2280 pisze: 17 maja 2021, 22:38 Czy sprawdzacie przed końcową punktacją prawidłowość położenia kostek?
Jak to sprawdzić jeżeli ktoś korzystał z narzędzi pozwalających łamać zasady?
Sprawdzamy. Nie jestem pewien, ale chyba nie ma narzędzi pozwalających na położenie obok siebie tych samych odcieni albo tych samych kolorów, a właściwie tylko to trzeba ocenić. Przypadek położenia kostki na polu o innym kolorze, albo innym odcieniu przez pomyłkę jest dość mało prawdopodobny.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 446
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: wrojka »

Ryszard2280 pisze: 17 maja 2021, 22:38 Czy sprawdzacie przed końcową punktacją prawidłowość położenia kostek?
Jak to sprawdzić jeżeli ktoś korzystał z narzędzi pozwalających łamać zasady?
Na koniec robimy podliczenie pkt. Wtedy jak ktoś wygrał, to rzucają się na niego hieny i skrupulatnie sprawdzają zasady 'wartość obok wartości' i 'kolor obok koloru'. W ogóle nie sprawdzamy zasad z samym wzorem witraża, bo tutaj jest mała szansa na oszustwo (choć można wysunąć kartę witrażu by to sprawdzić). To, czy ktoś użył narzędzi najłatwiej sprawdzić poprzez ilość paciorków jaka mu została i ile paciorków jest na narzędziu pozwalającym łamać zasady układania. Można ustalić, że każdy paciorki na karcie kładzie w jakimś danym miejscu by zaznaczyć, że to jego.
Ryszard2280
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2021, 18:04
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: Ryszard2280 »

mementomoris pisze: 18 maja 2021, 09:08
Ryszard2280 pisze: 17 maja 2021, 22:38 Czy sprawdzacie przed końcową punktacją prawidłowość położenia kostek?
Jak to sprawdzić jeżeli ktoś korzystał z narzędzi pozwalających łamać zasady?
Sprawdzamy. Nie jestem pewien, ale chyba nie ma narzędzi pozwalających na położenie obok siebie tych samych odcieni albo tych samych kolorów, a właściwie tylko to trzeba ocenić. Przypadek położenia kostki na polu o innym kolorze, albo innym odcieniu przez pomyłkę jest dość mało prawdopodobny.
Są narzędzia, które pozwalają położyć płytkę w innym kolorze niż wskazany na planszy oraz o innym numerze niż wskazany na planszy (+ lub - 1). Gdyby szklane znaczniki były w kolorze gracza, to byłoby widoczne z którego narzędzia kto skorzystał.
Ryszard2280
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2021, 18:04
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: Ryszard2280 »

wrojka pisze: 18 maja 2021, 09:56
Ryszard2280 pisze: 17 maja 2021, 22:38 Czy sprawdzacie przed końcową punktacją prawidłowość położenia kostek?
Jak to sprawdzić jeżeli ktoś korzystał z narzędzi pozwalających łamać zasady?
Na koniec robimy podliczenie pkt. Wtedy jak ktoś wygrał, to rzucają się na niego hieny i skrupulatnie sprawdzają zasady 'wartość obok wartości' i 'kolor obok koloru'. W ogóle nie sprawdzamy zasad z samym wzorem witraża, bo tutaj jest mała szansa na oszustwo (choć można wysunąć kartę witrażu by to sprawdzić). To, czy ktoś użył narzędzi najłatwiej sprawdzić poprzez ilość paciorków jaka mu została i ile paciorków jest na narzędziu pozwalającym łamać zasady układania. Można ustalić, że każdy paciorki na karcie kładzie w jakimś danym miejscu by zaznaczyć, że to jego.
W sumie nie chodzi mi o zaplanowane oszustwo tylko pomyłkę/nieuwagę.
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: mementomoris »

Ryszard2280 pisze: 18 maja 2021, 09:58 óre pozwalają położyć płytkę w innym kolorze niż wskazany na planszy oraz o innym numerze niż wskazany na planszy (+ lub - 1). Gdyby szklane znaczniki były w kolorze gracza, to byłoby widoczne z którego narzędzia kto skorzystał.
Owszem, tylko na tych narzędziach jest dopisek "pozostałe zasady muszą być zachowane" czyli wciąż nie można położyć tych samych odcieni i kolorów obok siebie. A wymagania pól co do kolorów i odcieni są na tyle oczywiste i dosadne, że pomyłki raczej nie występują.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 446
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: wrojka »

Ryszard2280 pisze: 18 maja 2021, 10:01 W sumie nie chodzi mi o zaplanowane oszustwo tylko pomyłkę/nieuwagę.
Mi też chodzi o pomyłkę i nieuwagę :twisted:
Jak to jest czyjaś pierwsza gra, to można mu zwrócić uwagę czy odpuścić, ale jak ktoś grał już 2-3 razy to 0 litości. Widzisz błąd - siedzisz cicho i na koniec robisz 'a co my tu mamy?'.
Instrukcja nie pozostawia suchej nitki.
Jeśli w witrażu gracza znajdą się kostki niespełniające zasad umieszczania kostek, gracz musi natychmiast je usunąć – tak, by zasady zostały spełnione. Powstałe puste miejsca liczą się zgodnie z zasadami punktacji (-1 PZ za każde z nich).
Pytanie kiedy następuje 'natychmiast'? Wtedy kiedy się zorientuje, albo ktoś mu w tym pomoże :P
Ryszard2280
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2021, 18:04
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: Ryszard2280 »

mementomoris pisze: 18 maja 2021, 10:11
Ryszard2280 pisze: 18 maja 2021, 09:58 óre pozwalają położyć płytkę w innym kolorze niż wskazany na planszy oraz o innym numerze niż wskazany na planszy (+ lub - 1). Gdyby szklane znaczniki były w kolorze gracza, to byłoby widoczne z którego narzędzia kto skorzystał.
Owszem, tylko na tych narzędziach jest dopisek "pozostałe zasady muszą być zachowane" czyli wciąż nie można położyć tych samych odcieni i kolorów obok siebie. A wymagania pól co do kolorów i odcieni są na tyle oczywiste i dosadne, że pomyłki raczej nie występują.
Bardziej mi chodziło o to, że np. "trójka" leży na "czwórce" albo "czerwona" na "niebieskim" bo ktoś skorzystał z narzędzia a reszta nie pamięta.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: tomuch »

Zabrałem się za grę solo i mam sporą wątpliwość co do końcowej punktacji. W angielskiej instrukcji (znalezionej na BGG z 2018 r.) mamy zapis:
Tally your Victory Point total as normal (selecting only one of the
two Private Objectives), however, you lose 3 Victory Points for
each open space.
W polskiej wersji (tegoroczny? druk) brak jest zapisu o punktacji tylko z jednej karty celów indywidualnych. A różnica w punktacji z jednej lub z dwóch kart może być spora. Domyślam się oczywiście, że sedno tego (polskiego) zapisu tkwi w wyrażeniu "jak do tej pory", jednak moim zdaniem warto było zatrzymać przypomnienie, tak jak w wersji angielskiej.
Nie będę już pisać o innej literówce w instrukcji (*bo zamiast 'by'), bo przecież w tak małej książeczce nie powinien się znaleźć taki błąd (i to w którymś już druku...).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

KARTY NARZĘDZI – ZNACZNIKI UZNANIA
Gracz może w swoim ruchu wydać znacznik uznania, by użyć specjalnej zdolności z jednej karty narzędzi. Żeby to zrobić, trzeba:
1. Położyć znacznik uznania na wybranej karcie narzędzia. Jeśli na karcie nie ma jeszcze żadnych znaczników, kładziemy 1 znacznik. W przeciwnym razie należy położyć 2 znaczniki.
2. Zastosować zdolność z karty narzędzia.Gracz może zadecydować, że nie użyje żadnej karty narzędzi w swoim ruchu. Narzędzia można użyć tylko raz na ruch.
Kurcze mam z tym problem okazuję się.
1) czy te znaczniki schodzą co turę, czy pozostają tam do końca gry?
2) czy jak są już 3 znaczniki (2 użyły)to kolejna osoba dokłada 3 kolejne znaczniki jak chce użyć danej funkcji? (pierwsza 1/druga 2/trzecia 3....)
3) Narzędzia można użyć raz na ruch. Ale każdy gracz ma 2 ruchy w swojej turze. Czyli mogę użyć 2 różnych kart?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: bobule »

BOLLO pisze: 06 lip 2021, 13:08
KARTY NARZĘDZI – ZNACZNIKI UZNANIA
Gracz może w swoim ruchu wydać znacznik uznania, by użyć specjalnej zdolności z jednej karty narzędzi. Żeby to zrobić, trzeba:
1. Położyć znacznik uznania na wybranej karcie narzędzia. Jeśli na karcie nie ma jeszcze żadnych znaczników, kładziemy 1 znacznik. W przeciwnym razie należy położyć 2 znaczniki.
2. Zastosować zdolność z karty narzędzia.Gracz może zadecydować, że nie użyje żadnej karty narzędzi w swoim ruchu. Narzędzia można użyć tylko raz na ruch.
Kurcze mam z tym problem okazuję się.
1) czy te znaczniki schodzą co turę, czy pozostają tam do końca gry?
2) czy jak są już 3 znaczniki (2 użyły)to kolejna osoba dokłada 3 kolejne znaczniki jak chce użyć danej funkcji? (pierwsza 1/druga 2/trzecia 3....)
3) Narzędzia można użyć raz na ruch. Ale każdy gracz ma 2 ruchy w swojej turze. Czyli mogę użyć 2 różnych kart?
1. Znaczniki zostaja do konca gry. Nigdzie nie ma takiej informacji ze schodza, wiec zostaja do konca gry.
2. Nie pamietam, sprawdze w domu. Raczej jak sa juz 3 znaczniki to kolejna osoba moze zaplacic jeszcze 3 znaczniki by skorzystac z narzedzia, ale upewnie sie i jak cos zmienie ten podpunkt.
3. Narzedzie mozesz uzyc raz na ruch, a masz dwa ruchy w rundzie, wiec jakbys sie uparl mozesz uzyc dwoch narzedzi w trakcie jednej rundy.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

czyli wychodzi na to że dobrze teraz zrozumiałem zasady po pół roku grania :lol:
ODPOWIEDZ