Mage Knight a Gloomhaven

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Mage Knight a Gloomhaven

Post autor: Barolek »

Witam!
Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad zakupem Mage Knighta, a jako że Portal niedługo ma wydać Bigboxa tejże gry, moje zainteresowanie wróciło. Mam jednak wątpliwości, bo jakieś pół roku temu skończyliśmy kampanię Gloomhaven (czasami choć rzadko zdarza nam się zagrać jakiś scenariusz), i zastanawiam się czy MK po rozegraniu GH nie wyda mi się grą bardzo podobną lecz gorszą. Czy ktoś ograł oba tytuły i mógłby mi napisać czy różnią się one na tyle, że warto je mieć oba w kolekcji? Ogólnie GH mi się bardzo podobał, chyba moje top 3, ale dużo na plus dawał system legacy, którego w MK nie ma.
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Mage Knight a Gloomhaven

Post autor: dżodżo »

Są to inne gry.
Nie mogę w tej chwili się zanadto rozpisać, ale polecam się zapoznać z jakąś przykładową rozgrywką w MK - te gry po prostu działają inaczej - łączy je główkowanie nad kartami.

U mnie Mk to niezagrożony numer 1, Gloomhaven lubię, ale pewnie byłby poza top 5.
Barolek pisze: 25 lis 2018, 14:55 zastanawiam się czy MK po rozegraniu GH nie wyda mi się grą bardzo podobną lecz gorszą.
Może będzie na pdwrót i uznacie, że trzeba było tłuc Mage Knighta 8) .
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Mage Knight a Gloomhaven

Post autor: AnimusAleonis »

Barolek pisze: 25 lis 2018, 14:55 Czy ktoś ograł oba tytuły i mógłby mi napisać czy różnią się one na tyle, że warto je mieć oba w kolekcji?
Miałem okazję grać w oba, Mage Kinght miałem w kolekcji (teraz będę znów miał w wersji Ultimate) a Gloomheaven grywałem z grupą.

Jak kolega powyżej napisał mimo iż tematyka wydaje się podobna są to inne gry. Proponowałbym obejrzenie jakieś rozgrywki na BGG by lepiej zrozumieć o co chodzi.

Ja osobiście jakbym miał wybrać tylko jeden z tych tytułów do kolekcji wybrałbym Mage Kinght: rozgrywka i mechanika gry bardziej mi się podobają, ale też zawsze miałem uczucie że jest łatwiej i szybciej wyjąć Mage Knight i rozegrać partie niż Gloomheaven. Elementy legacy są fajne, choć mnie jakoś nie powalają jak innych, ale jest z nimi na pewno duży problem czasowy/logistyczny, jak już zaczniesz z jakąś grupą grać to *musisz* z nią grać za każdym razem - my mieliśmy z tym problem, a czekanie dwa tygodnie na rozgrywkę aż każdy będzie mógł przyjść jest trochę średnie.

Mage Knight też bardzo dobrze chodzi solo, i z tego co słyszałem lepiej od Gloomheaven (to z ust przyjaciela który grywa solo w obydwie).

Ogólnie jeśli masz już Gloomheaven i możesz kupić Mage Knight Ultimate to bym powiedział łap w ciemno, a jeśli nie jesteś pewny to obejrzyj jakaś rozgrywkę na BGG bo poczuć co wyróżnia Mage Knight, w sumie na BGG ma powyżej 8 i jest chyba w pierwszej 20 lub tuż obok po prawie 8 latach od premiery.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Mage Knight a Gloomhaven

Post autor: Barolek »

Dzięki za odpowiedzi i rady. Obejrzałem parę gameplay-ów i rzeczywiście gra różni się od GH i wygląda bardzo ciekawie. W pewnym sensie przypomina mi Heroes of might and magic 3, co dla mnie jest dużym plusem. Podoba mi się poziom rozkminy nad kartami no i dobry tryb solo to również duży plus. Jedyne co tak średnio mi podeszło to małe zróżnicowanie postaci ale może jak sam zagram to zauważę większe różnice. Ogólnie gra na 95% trafi na naszą półkę, ciekawe tylko ile Portal zawoła za ten Bigbox.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Mage Knight a Gloomhaven

Post autor: AnimusAleonis »

Barolek pisze: 26 lis 2018, 22:03 Dzięki za odpowiedzi i rady. Obejrzałem parę gameplay-ów i rzeczywiście gra różni się od GH i wygląda bardzo ciekawie. W pewnym sensie przypomina mi Heroes of might and magic 3, co dla mnie jest dużym plusem. Podoba mi się poziom rozkminy nad kartami no i dobry tryb solo to również duży plus. Jedyne co tak średnio mi podeszło to małe zróżnicowanie postaci ale może jak sam zagram to zauważę większe różnice. Ogólnie gra na 95% trafi na naszą półkę, ciekawe tylko ile Portal zawoła za ten Bigbox.
Postacie nie będą miały takiego zróżnicowania jak w Gloomheaven, po prostu inna konstrukcja gry, ale są miedzy nimi różnice zauważalne jak zagrasz parę razy. Powiem szczerze że zanim podniosłeś temat to nawet tego nie zauważyłem, w GH budowanie swoich postaci na pewno jest dużą częścią uroku gry, ale w Mage Kinght jest tego nie aż tyle ale moim zdaniem na tyle że nigdy nie czułem niedosytu a są inne fajne rzeczy na których się koncentrujesz podczas gry.

Co do ceny, z tego co widzę polskie edycje to zazwyczaj 20-30% poniżej angielskiego wydania, Ultimate jest teraz na przedsprzedaży za około 450, wiec polska edycja pewnie coś koło 350. Osobiście jednak wolę kupować angielski edycje tego typu gier, bo jak wyjdzie rozszerzenie czy promo to od razu można łapać, i też jakby coś o wiele łatwiej jest sprzedać angielską wersje niż polską. I a propos, tylko proszę mnie nie trzymać a słowo bo to tak naprawdę tylko plotka od znajomego z BGG.CON: *podobno* jest planowane nowe rozszerzenie do MK na przyszły rok po wypuszczeniu Ultimate.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ