Fasolki / Bohnanza - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: ThomasBittern »

Vox populi, vox Dei! Gdy jedna osoba mówi ci, że jesteś osłem możesz to zignorować...
Mimo późnej pory sięgnąłem po instrukcję Fasolek i wnikliwie ją przestudiowałem. Ponieważ zgadzam się z tezą, że instrukcja powinna być prosta i zrozumiała przeanalizowałem ją jeszcze raz pod kątem wątpliwości wysuwanych na forum przez graczy. Przy tej okazji dostrzegłem jeden błąd, który mógł stać się źródłem wątpliwości. W przykładzie 4, który wyjaśnia co sie dzieje z kartami po fazie handlu wkradł się błąd. Mea culpa! Jest :"Zaraz po tym, jak Kuba wyciągnął Hipisa oraz Ogrodnika, wymienił Hipisa i Ogrodnika...", a powinno być: "Zaraz po tym, jak Kuba wyciągnął Hipisa oraz Ogrodnika, wymienił Hipisa...". Dalej już jest dobrze, ale wprowadza to niepotrzebne zamieszanie. Postaramy się to naprawić przy najbliższym dodruku. Przeredagujemy też instrukcję aby była prostsza w odbiorze.
Azyl
Posty: 33
Rejestracja: 22 mar 2005, 12:37
Lokalizacja: W-wa Bielany

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Azyl »

Bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu jak ma sie polskie wydanie Fasolek do wydania Bohnanza w języku angielskim (Rio Grande Games).
Znajomi napalili sie na Fasolki po graniu u nas, po czym okazało sie ze wydanie dostępne w PL jest od 3-5 os, nasze jest od 2 do7 (154 karty fasolek + 7 kart 3-ego pola). Czy da się zmodyfikować PL wersje aby dało sie grac w 2-6 osób, jest dostępne jakieś rozszerzenie?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: kwiatosz »

Angielskie wydanie ma w sobie dodatkowe karty fasolek z pierwszego rozszerzenia, które właśnie pozwalają grać w więcej osób. Jest dostępne póki co po niemiecku, ale G3 pewno to w końcu wyda :)
Tyle teorii, w praktyce jednak bez problemu można w podstawkę zagrać w 6 osób bez żadnych modyfikacji :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: veljarek »

Ja nie polecam polskiej wersji, przy niemieckiej (szczegolnie jak sie nie zna tego jezyka) jest o wiele weselej wymyslajac nazwy fasolkom.
U nas po paru drinkach Caffebohne wywolywalo potezny smiech, wsrod niemieckich fasolek znalazl się też "Pijany turek" :) itd.
Polecam niemiecką wersję.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Azyl
Posty: 33
Rejestracja: 22 mar 2005, 12:37
Lokalizacja: W-wa Bielany

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Azyl »

Dzięki wielkie.
A czy polską talię da sie tez zmodyfikować dla 2 graczy?
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: piechotak »

Gram we dwójkę z żoną polską talią bez żadnych modyfikacji. Zapewne lepiej byłoby mieć karty z dodatku, żeby dobrać odpowiednie rodzaje fasolek, ale jak się nie ma co się lubi... ;)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Sztefan »

Wydanie angielskie ma fasolki z pierwszego dodatku do Bohnanzy (Bohnanza - die Erweiterung). Pierwszy dodatek, to jednak oprócz nowych fasolek również karty zadań, których w angielskim wydaniu (przynajmniej w podstawce) nie ma.

Na 2 osoby są lekko zmodyfikowane zasady i część Fasolek się wyrzuca. Jest też osobna gra na 2 osoby teoretycznie w klimacie Fasolek - Al Cabohne. Ja jednak polecić jej nie mogę. Dla mnie Fasolki to gra na dużą liczbę osób. Jak widac choćby po poście Piechotaka jest jednak wiele osób, które grają w Fasolki w mniejszym gronie i jakoś się dobrze bawią.
jerusalem
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2009, 00:11

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: jerusalem »

2 osoby czytały instrukcję i ciężko się w niej połapać. Tak więc pytam na forum.

Początek gry. Wysadzam jedną fasolkę na pole nr 1 druga fasolka pole nr 2. Następnie ciągnę 2 fasolki z zakrytego stosu odsłaniam... nikt ich nie chce. Co wtedy z tymi kartami się dzieje? Koniec kolejki, karty leża sobie przede mną czy też odkład się je na stos, na którym będą składane sprzedane fasolki?

Teraz zaczyna drugi gracz. Wysadza fasolki i również ciągnie dwie karty i odkrywa ze stosu? Czy każdy podczas swojej kolejki po wysadzeniu fasolki ciągnie dwie karty i nimi handluje?
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: piechotak »

jerusalem pisze:Początek gry. Wysadzam jedną fasolkę na pole nr 1 druga fasolka pole nr 2. Następnie ciągnę 2 fasolki z zakrytego stosu odsłaniam... nikt ich nie chce. Co wtedy z tymi kartami się dzieje? Koniec kolejki, karty leża sobie przede mną czy też odkład się je na stos, na którym będą składane sprzedane fasolki?
Jeżeli nikt tych dwóch fasolek nie chce, wtedy ty musisz je posadzić - jeżeli pasują, to je dosadzasz do tych które już masz, jeżeli nie - musisz ścinać fasole które już masz zasadzone.
jerusalem
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2009, 00:11

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: jerusalem »

Ok. Dzięki. W instrukcji jakoś nie ma o tym mowy. Mam natomiast pytanie odnośnie zasad dla dwóch graczy. Parę postów wyżej pisałeś że grasz z żona. Wg jakich zasad gracie? Znalazłem na sieci zasady dla dwóch osób ale były to dosłownie 3 zdania których ja jako kompletny nowicjusz w tej grze nie mogłem za bardzo ogarnąć :-)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: piechotak »

Gramy wg zasad z instrukcji do angielskiego wydania Fasolek: http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... hnanza.pdf. Raczej wszystko jest tam dobrze wyjaśnione, ale jakbyś miał jakieś wątpliwości to pytaj.
jerusalem
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2009, 00:11

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: jerusalem »

No, teraz wszystko jest pięknie i ładnie wyjaśnione. Zaraz trzeba będzie to wypróbować.
qoobson
Posty: 19
Rejestracja: 19 lut 2009, 10:22

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: qoobson »

czy uprawa fasolek w liczbie dajacej maksymalna ilosc pieniazkow musi byc automatycznie zebrana?

przyklad:

jestem graczem aktywnym
mam uprawe 8 piromanow (9 daje maksa) w reku 2

mozliwe scenariusze:
1. klade pierwszego z reki, zbieram uprawe, dostaje 4 pieniazki - zgodny z regulami na kartce
2. klade pierwszego, mam 9, klade drugiego, mam 10, zbieram uprawe, dostaje 4 pieniazki - chyba nie opisany w regulach
3. klade pierwszego z reki, zbieram uprawe, dostaje 4 pieniazki, klade drugiego w powstale wolne miejsce

czy wszystkie trzy opcje sa zgodne z regulami (przy zalozeniu, ze na drugim polu lezy jedna fasolka)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: zephyr »

zawsze grałem że tak, nie widzę zasady zabraniającej posiadania ponad max
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: BMC »

wg mnie każda z tych trzech kombinacji jest możliwa i zgodna z regułami
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: BloodyBaron »

jak najbardziej możesz postąpić na trzy sposoby - zależnie od tego, co Ci bardziej pasuje z perspektywy kart, które masz poza tym na ręce.
_________
Moje gry
qoobson
Posty: 19
Rejestracja: 19 lut 2009, 10:22

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: qoobson »

no to sie upewnilem - dzieki!
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Eldian »

Mam pytanie co do zasad...
Krok pierwszy: jak rozumiem, jedna fasolkę sadzimy koniecznie, a drugą opcjonalnie? Czyli maksymalnie możemy 2 fasolki posadzić?
Krok trzeci: hmm... czyli, sadzimy tu WSZYSTKIE karty które uzyskaliśmy z wymiany? I nic z ręki nie sadzimy?

Trudna gierka :P
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Nataniel »

Tak
Tak
A gierka prosta ;-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: mbork »

To ja mam jeszcze takie pytanie (coby się upewnić): czy w przypadku darowizny trzeba ją "uzgadniać", czy można komuś wcisnąć jakąś fasolkę bez jego zgody?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: veljarek »

mbork pisze:To ja mam jeszcze takie pytanie (coby się upewnić): czy w przypadku darowizny trzeba ją "uzgadniać", czy można komuś wcisnąć jakąś fasolkę bez jego zgody?
Nie można, trzeba posadzić czasem przez to niszcząc swoje uprawy :(
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: mbork »

Dzięki. To jeszcze zapytam, na ile maksymalnie osób działa wersja polska?
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Maddas »

Czy legalny jest taki ruch do wykonania?
Mam zajęte fasolkami 2 pola,1 pole to 2 grubasów, 2 pole to 8 piromanów.
Losuje 2 karty do handlu, których nikt ze mną nie wymienia.
Są to hipis i ogrodnik.
Muszę je teraz posadzić, wiec ścinam z pola grubasów, sadzę tam hipisa, po czym od razu go ścinam i sadzę ogrodnika?

Oraz drugie pytanie.
Handlować może gracz aktywny. Czy możliwa jest taka wymiana, że aktywny gracz oddaje jedna kartę, aby pozyskać dwie?

Pozdrawiam Maddas
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: yosz »

Nie możesz ściąć pola na którym jest tylko jedna fasolka - jest to gdzieś w instrukcji

Karty możesz wymieniać jak chcesz - możesz je nawet oddawać za darmo :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: mbork »

yosz pisze:Karty możesz wymieniać jak chcesz - możesz je nawet oddawać za darmo :)
A czy inni gracze mogą wyjść z inicjatywą do gracza aktywnego, czy tylko on może proponowć karty/wymiany etc.? Np. czy może być tak, że aktywny wyciągnie dwie karty, a pozostali mówią: ok, to damy Ci to i to za tę kartę?
ODPOWIEDZ