Fasolki / Bohnanza - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
lwmaj
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2008, 21:22

Fasolki / Bohnanza - pytania i wątpliwości

Post autor: lwmaj »

Kupiłam polskie Fasolki i nie do końca rozumem zapisy instrukcji. :?
1) Nie wiem, co zrobić z dwiema po raz pierwszy ciągniętymi kartami. W instrukcji jest zapis, że mogę: "zatrzymać te karty, sprzedać, albo przekazać innym graczom". Czy słowo zatrzymać znaczy, że mogę je także dołożyć do tych trzymanych w rękach? A jeśli nie, to co zrobić w sytuacji, gdy nikt ze współgrających nie chce ich ode mnie nawet zadarmo? (Bo potem musieliby je zasadzić).
2) Druga kwestia to pozbywanie się kart z ręki. Pierwszą kartę muszę zadasdzić. Drugą mogę, ale nie muszę. Natomiast nie ma nic na ten temat, czy mogę sadzić kolejne (trzecią, czwartą, itd) karty, jeśli mam możliwość wyłożenia je na pola. Gra wydaje się mi nieco pozbawiona sensu, jeśli zawsze sadzi się tylko pierwszą i drugą.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo gra wydaje się sympatyczna, ale ta instrukcja nie jest dla mnie zrozumiała. To odbiera całą przyjemność z gry.
Miłośnicy Fasolek pomóżcie i podpowiedzcie jak gracie. Z góry dziękuję. :)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: EKSPERCI od "FASOLEK" proszeni o wsparcie

Post autor: JAskier »

lwmaj pisze:Kupiłam polskie Fasolki i nie do końca rozumem zapisy instrukcji. :?
1) Nie wiem, co zrobić z dwiema po raz pierwszy ciągniętymi kartami. W instrukcji jest zapis, że mogę: "zatrzymać te karty, sprzedać, albo przekazać innym graczom". Czy słowo zatrzymać znaczy, że mogę je także dołożyć do tych trzymanych w rękach? A jeśli nie, to co zrobić w sytuacji, gdy nikt ze współgrających nie chce ich ode mnie nawet zadarmo? (Bo potem musieliby je zasadzić).
2) Druga kwestia to pozbywanie się kart z ręki. Pierwszą kartę muszę zadasdzić. Drugą mogę, ale nie muszę. Natomiast nie ma nic na ten temat, czy mogę sadzić kolejne (trzecią, czwartą, itd) karty, jeśli mam możliwość wyłożenia je na pola. Gra wydaje się mi nieco pozbawiona sensu, jeśli zawsze sadzi się tylko pierwszą i drugą.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo gra wydaje się sympatyczna, ale ta instrukcja nie jest dla mnie zrozumiała. To odbiera całą przyjemność z gry.
Miłośnicy Fasolek pomóżcie i podpowiedzcie jak gracie. Z góry dziękuję. :)
1)Nie, nie można tych kart dołożyć do ręki. Posadzić je na swoim wolnym polu, lub usunąć jedno z dotychczasowych i tam je posadzić.
2) Kolejnych kart nie można zagrywać. Zapewniam, że gra ma sens jak najbardziej ;). Cała sztuka w tym, żeby zrobić tak, że pierwsza i druga karta będzie ok.
Pozdrawiam!
lwmaj
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2008, 21:22

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: lwmaj »

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Wypróbujemy wieczorem. Mam nadzieję, że tym razem pójdzie OK. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: maluman »

lwmaj pisze:2) Druga kwestia to pozbywanie się kart z ręki.(...) Gra wydaje się mi nieco pozbawiona sensu, jeśli zawsze sadzi się tylko pierwszą i drugą.
Wbrew pozorom to jest akurat zapis, który powoduje, że Fasolki są Wielkimi Fasolkami. Gra dzięki temu nie staje się nudnym 'pasjansem', gdzie każdy sadzi u siebie i kto pierwszy ten lepszy, tylko powoduje, że trzeba koniecznie handlować z innymi graczami tak, aby zasadzić więcej. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, aby nie zmieniać kolejności kart na ręce (pierwsza i najważniejsza zasada Fasolek).

pozdrawiam i życzę krzykliwych rozgrywek.

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: kolderek »

lwmaj pisze:Kupiłam polskie Fasolki i nie do końca rozumem zapisy instrukcji. :?
1) Nie wiem, co zrobić z dwiema po raz pierwszy ciągniętymi kartami. W instrukcji jest zapis, że mogę: "zatrzymać te karty, sprzedać, albo przekazać innym graczom". Czy słowo zatrzymać znaczy, że mogę je także dołożyć do tych trzymanych w rękach? A jeśli nie, to co zrobić w sytuacji, gdy nikt ze współgrających nie chce ich ode mnie nawet zadarmo? (Bo potem musieliby je zasadzić).
przehandlowane karty, bądź nie, odkłada się na bok, dopiero w 3 fazie (sadzenia), należy wszystkie te fasolki zasadzić, w dowolnej kolejności i tylko gracz aktywny je sadzi. reszta czeka na swoją kolejkę do 3 fazy by zasadzić przehandlowane fasolki.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Don Simon »

kolderek pisze: przehandlowane karty, bądź nie, odkłada się na bok, dopiero w 3 fazie (sadzenia), należy wszystkie te fasolki zasadzić, w dowolnej kolejności i tylko gracz aktywny je sadzi. reszta czeka na swoją kolejkę do 3 fazy by zasadzić przehandlowane fasolki.
Nieprawda. Wszyscy od razu sadza fasolki.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: BloodyBaron »

Don Simon pisze:
kolderek pisze: przehandlowane karty, bądź nie, odkłada się na bok, dopiero w 3 fazie (sadzenia), należy wszystkie te fasolki zasadzić, w dowolnej kolejności i tylko gracz aktywny je sadzi. reszta czeka na swoją kolejkę do 3 fazy by zasadzić przehandlowane fasolki.
Nieprawda. Wszyscy od razu sadza fasolki.
...i ze wszystkimi tego konsekwencjami: muszą mieć wolne pole, jeśli nie mają, punktują jedno z posiadanych, żeby je zwolnić na nową odmianę z handlu.
Nie można sobie poczekać do swojej kolejki, wziąć karty, posadzić lub nie, a w międzyczasie robić szacher-macher z kupionymi od innych graczy fasolkami.
_________
Moje gry
lwmaj
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2008, 21:22

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: lwmaj »

:shock: :shock: :shock:
Wygląda na to, że ile grających tyle zasad. :(
Potwierdza to moje przypuszczenia, że instrukcja jest niejasna. Dziękuję wszystkim za informację.
:lol:
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: kolderek »

Don Simon pisze:
kolderek pisze: przehandlowane karty, bądź nie, odkłada się na bok, dopiero w 3 fazie (sadzenia), należy wszystkie te fasolki zasadzić, w dowolnej kolejności i tylko gracz aktywny je sadzi. reszta czeka na swoją kolejkę do 3 fazy by zasadzić przehandlowane fasolki.
Nieprawda. Wszyscy od razu sadza fasolki.
nieprawda. zasady pisane są dla gracza aktywnego a nie dla wszystkich. tylko aktywny gracz może posadzić wszystkie fasolki a nie wszyscy.
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Rathi »

kolderek pisze:nieprawda. zasady pisane są dla gracza aktywnego a nie dla wszystkich. tylko aktywny gracz może posadzić wszystkie fasolki a nie wszyscy
Mylisz sie. Wszyscy MUSZA posadzic wszystkie fasolki, ktore wyhandluja. W zasadzie w chwili zaistnienia handlu.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: waffel »

3. Plant traded & donated beans
All players now plant the cards they received in trades or donations
(the active player also plants any cards he drew and kept).
To z angielskiej instrukcji na BGG. Nie pozostawia wątpliwości, że sadzą wszyscy gracze.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: maluman »

Niestety, tłumacz oficjalnej wersji polskiej się nie popisał:

(cytaty z oryginalnych instrukcji EN i DE)

"All players now plant the cards they received in trades or donations
(the active player also plants any cards he drew and kept). The order
of planting is up to the individual player, but all must be planted. The
players may (and may need to) harvest and sell a row of beans at any
time (see harvesting and selling beans)."

W orginale (niemieckim), słowo wszyscy jest nawet wytłuszczone!:
"Alle Spieler legen nun die erhaltenen Bohnenkarten auf ihre Felder. Die Reihenfolge,
in der ein Spieler die Karten auf seine Bohnenfelder ablegt, ist beliebig.
Zwischen dem Anbau von einzelnen Bohnen darf auch geerntet werden (siehe
Ernten und Verkaufen von Bohnen)."

Tłumacz polskiej instrukcji wykazał się inwencją twórczą i wytłuścił "wszystkie fasolki", co można również zrozumieć prawidłowo, ale niekoniecznie...

pozdrawiam,m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: kolderek »

a to przepraszam :)
czytałem tylko polską instrukcję.
Awatar użytkownika
mrowka
Posty: 163
Rejestracja: 11 lis 2006, 14:16
Lokalizacja: Tychy

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: mrowka »

maluman pisze:
Tłumacz polskiej instrukcji wykazał się inwencją twórczą i wytłuścił "wszystkie fasolki", co można również zrozumieć prawidłowo, ale niekoniecznie...
My do tej pory (od jakiejs drugiej, trzy trzeciej gry) gralismy wg polskiej instrukcji tj ze tylko aktywny gracz sadzi swoje. Reszta graczy z nabytymi kartami niczego nie moze zrobic (tj wymienic, sprzedac etc), tylko musi zaczekac na koniec swoje tury i wtedy moze je zasadzic.

Rozumiem, ze jednak gralismy zle. Ale chyba pozostaniemy przy naszym sposobie gry. Pare pierwszych gier gralismy (jak sie teraz okazuje) wg oryginalnych przepisow, az doczytalismy polska instrukcje i z radoscia sie do niej dostosowalismy. Wg tego co Wy piszecie, gra nam po prostu "nie iskrzyla", po zmianie nabralo wszystko sensu i emocji.
"Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobię myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie mysleć i tyle samo bym wymyślił"
---
Amber i in. - armie do Neuroshima Hex!
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: ThomasBittern »

Proponuję czytać oryginalną polską instrukcję Fasolek (tę z pudełka lub zamieszczoną na stronie Amigo) - ona nie pozostawia żadnych wątpliwości i jest prawidłowo zrobiona. Osoby poniżej 12 roku życia powinny poprosić o pomoc rodziców (ale akurat wiek graczy także jest podany w instrukcj i oznaczony na pudełku) :lol:
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: ThomasBittern »

Rathi pisze: Mylisz sie. Wszyscy MUSZA posadzic wszystkie fasolki, ktore wyhandluja. W zasadzie w chwili zaistnienia handlu.
Nie w chwili zaistnienia handlu, a dopiero po tym jak CAŁY handel zostanie zakończony, tj. w 3 etapie i zgodnie z tym, co jest napisane w polskiej instrukcji: "Wszyscy gracze sadzą fasolki, jakie zostały wymienione/przekazane podczas drugiego etapu. Kolejność sadzenia fasolek jest dowolna, ale wszytskie wymienione/przekazane fasolki muszą zostać posadzone."
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: maluman »

ThomasBittern pisze:Proponuję czytać oryginalną polską instrukcję Fasolek (tę z pudełka lub zamieszczoną na stronie Amigo) - ona nie pozostawia żadnych wątpliwości i jest prawidłowo zrobiona. (Bla bla bla...)
ThomasBittern pisze:"Wszyscy gracze sadzą fasolki, jakie zostały wymienione/przekazane podczas drugiego etapu. Kolejność sadzenia fasolek jest dowolna, ale wszytskie wymienione/przekazane fasolki muszą zostać posadzone."
Biję się w pierś - w żółtym pasku po prawej stronie jest prawidłowe zdanie. Tym niemniej, w głównej treści instrukcji jest błąd. Tym samym okazuje się że zarówno ja jak i np. kolderek* oraz mrowka** mamy umysł niedorozwinięty do 12 lat. Pewnie wynika to z faktu, że dla niektórych to co jest po prawej na żółtym tle to skrót instrukcji i nie zawsze do tego sięgamy, nie wiem... Wiem tylko tyle, że niemiecka i angielska instrukcja nie pozostawia dla mojego niedorozwiniętego umysłu wątpliwości.

*
kolderek pisze:zasady pisane są dla gracza aktywnego a nie dla wszystkich. tylko aktywny gracz może posadzić wszystkie fasolki a nie wszyscy.
**
mrowka pisze: My do tej pory (od jakiejs drugiej, trzy trzeciej gry) gralismy wg polskiej instrukcji tj ze tylko aktywny gracz sadzi swoje
m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Meanthord
Posty: 73
Rejestracja: 12 mar 2006, 22:26

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Meanthord »

Dziwna sprawa, w polskim wydaniu instrukcja kompletnie pomija balansowanie rozgrywki w zaleznosci od liczby graczy (odrzucanie konkretnych kart poza rozgrywke), jak rowniez pomija opis wersji wylacznie dla 2 graczy. Polskie "rebelowskie" tlumaczenie dolaczane do wydania angielskiego i niemieckiego bylo pelniejsze i zawieralo wspomniane wczesniej informacje.
Czyli jak zwykle w polskich instrukcjach nie wiadomo "o co chodzi jakby". Norma.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: steady »

Meanthord pisze:Dziwna sprawa, w polskim wydaniu instrukcja kompletnie pomija balansowanie rozgrywki w zaleznosci od liczby graczy (odrzucanie konkretnych kart poza rozgrywke), jak rowniez pomija opis wersji wylacznie dla 2 graczy. Polskie "rebelowskie" tlumaczenie dolaczane do wydania angielskiego i niemieckiego bylo pelniejsze i zawieralo wspomniane wczesniej informacje.Czyli jak zwykle w polskich instrukcjach nie wiadomo "o co chodzi jakby". Norma.
Balansowanie rozgrywki przez odrzucanie odpowiedniej ilości fasolek pojawia się dopiero w wersji angielskiej, która zawiera karty z pierwszego rozszerzenia, podobnie dopiero w wersji angielskiej pojawia się beanduel. G3 wydało spolszczoną wersję niemiecką.
Awatar użytkownika
Meanthord
Posty: 73
Rejestracja: 12 mar 2006, 22:26

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Meanthord »

Dzieki za info.
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: Kubsio »

Hej

Odgrzewam trupa.
Mam pytanie odnosnie dokladania do reki dobieranych kart.

Czy dokladam je na koniec kolejki tj jak najdalej od kciuka i pierwszej karty,
czy dokladam je pokolei pod kciuk czyli ostania karta dociagana bedzie teraz pierwsza do sadzenia.

pzdr Kuba
Miejsce na Twoja reklame
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: konev »

To czy dokładasz od kciuka zależy w której ręce trzymasz karty ;).

Karty dołożone mają być ostatnie w kolejce. Jakby były pierwsze to losowość w grze wzrosła by tak bardzo, że... nikt by dzisiaj nie słyszał co to za gra Fasolki...

P.S. Chociaż w przypadku kciuka chodzi Ci raczej nie o kierunek lewo-prawo, a głębię (dalej-bliżej) :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: MichalStajszczak »

Kubsio pisze:Czy dokladam je na koniec kolejki tj jak najdalej od kciuka i pierwszej karty,czy dokladam je pokolei pod kciuk czyli ostania karta dociagana bedzie teraz pierwsza do sadzenia.
Dociągnięte karty układa się na końcu. W instrukcji jest napisane "za kartami, które (gracz) trzyma już w ręce". Ustawianie tych kart na początku robiłoby z fasolek grę całkiem losową, bo strategia rozgrywki polega przede wszystkim na pozbywaniu się kart niepotrzebnych i zostawianie do wysadzania przydatnych.
PS. konev był szybszy

Wracając do wcześniejszego problemu:
ThomasBittern pisze:Wszyscy gracze sadzą fasolki, jakie zostały wymienione/przekazane podczas drugiego etapu.
To zdanie nie jest do końca jasne. Nie wynika z niego, że gracz aktywny musi zasadzić fasolki, które wziął do handlu i których nie udało mu się sprzedać/oddać innym graczom.
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: ThomasBittern »

MichalStajszczak pisze: Wracając do wcześniejszego problemu:
ThomasBittern pisze:Wszyscy gracze sadzą fasolki, jakie zostały wymienione/przekazane podczas drugiego etapu.
To zdanie nie jest do końca jasne. Nie wynika z niego, że gracz aktywny musi zasadzić fasolki, które wziął do handlu i których nie udało mu się sprzedać/oddać innym graczom.
Tyle, że wcześniej jest zdanie: "Dwie pociągnięte karty oraz wszystkie wymienione i przekazane fasolki zostaną posadzone w kolejnym etapie".
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Fasolki - pytania do zasad

Post autor: MichalStajszczak »

ThomasBittern pisze:Proponuję czytać oryginalną polską instrukcję Fasolek (tę z pudełka lub zamieszczoną na stronie Amigo) - ona nie pozostawia żadnych wątpliwości i jest prawidłowo zrobiona. Osoby poniżej 12 roku życia powinny poprosić o pomoc rodziców (ale akurat wiek graczy także jest podany w instrukcj i oznaczony na pudełku)
Przedstawiciel wydawcy wybrał moim zdaniem bardzo złą linię obrony. Instrukcja gry to nie akt prawny. Nie chodzi o to, by udowodnić, że wszystko zostało prawidłowo zdefiniowane. Instrukcja powinna być po prostu zrozumiała. Jeżeli kilka osób napisało, że po przeczytaniu instrukcji miało wątpliwości co do reguł gry, to znaczy, że te reguły nie zostały odpowiednio opisane.
Na początku opisu Etapu 2 jest zdanie:
"Gracz może zatrzymać te karty, sprzedać je albo przekazać innym graczom." Brak tu informacji, jak należy interpretować słowo "zatrzymać". Można więc domniemywać, że "zatrzymać" oznacza "wziąć do ręki". Dopiero kilkanaście zdań dalej jest zdanie
ThomasBittern pisze:"Dwie pociągnięte karty oraz wszystkie wymienione i przekazane fasolki zostaną posadzone w kolejnym etapie".
Czytający instrukcje może więc zakodować sobie w świadomości błędną interpretację zanim dotrze do właściwego wyjaśnienia. Ale to właściwe wyjaśnienie też za chwilę zostaje poddane w wątpliwość, bo zaraz potem jest zdanie "W tym etapie wszystkie fasolki, które zostały wymienione lub przekazane podczas poprzedniego etapu, zostają zasadzone". Wszystkie, które zostały wymienione lub przekazane. A co z tymi, które nie zostały wymienione ani przekazane? Czy też muszą być zasadzone? Skoro muszą, to dlaczego w tym zdaniu zostały pominięte?
Jak pisałem na początku tego posta, instrukcja gry to nie akt prawny. Akt prawny obowiązuje, niezależnie od tego, czy osoba, której on dotyczy jest w stanie go zrozumieć. A jak nie zrozumie instrukcji gry, to albo w ogóle nie zagra albo będzie grał źle, uzna, że gra jest głupia i może się do gier zupełnie zniechęcić. Na pewno do zakupu kolejnej gry nie zachęci go też zacytowana na początku posta wypowiedź
ODPOWIEDZ