Kółko i Krzyżyk

Relacje z pojedynczych gier, raporty z sesji oraz rozgrywki rpg na forum.
msztext
Posty: 6
Rejestracja: 07 paź 2007, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Kółko i Krzyżyk

Post autor: msztext »

Gracze: Ja (O) i kumpel (X)
Czas gry: 2 minuty
Pole walki i wynik końcowy:
ABC
OOO 3
XXO 2
XXX 1

Jak widać wygrałem ale nie uprzedzajmy faktów. Oto krótki opis starcia:
Wczoraj wieczorem zasiedliśmy do naszej ulubionej gry, gry do której sentyment pozostał nam jeszcze ze szkolnych lat. Rozpoczął kumpel, chytrze stawiając krzyżyk na B2. Zawsze otwarcia były jego mocną stroną ale tym razem zaskoczył chyba nawet samego siebie, rozwiązanie godne mistrza. Przez chwilę zamroczony takim obrotem sprawy musiałem pomyśleć trochę dłużej, nie poddałem się jednak i postanowiłem walczyć. Postawiłem na C3. Kumpel odpowiedział na A2, rechocząc spode łba spodziewał się pewnie szybkiej wygranej. Zaczęło się robić naprawdę gorąco a moja sytuacja nie była do pozazdroszczenia. Musiałem wytężyć umysł do granic wytrzymałości, serce kołatało niemiłosiernie a blada twarz zdradzała chyba wszystko. Szczerze mówiąc (mogę się już teraz do tego przyznać) myślałem że jest już po grze. I nagle chwila olśnienia (sam się sobie dziwiłem już później na spokojnie analizując partię że nie wpadłem na to od razu): przecież grając na C2 nie dość że oddalam widmo porażki to jeszcze do tego otwieram sobie doskonałą pozycję wyjściową do ataku na C1. Kolega jednak to gracz wytrawny i doświadczony, od razu zauważył zapalny punkt stawiając krzyżyk na C1. Napięcie sięgało zenitu a to dopiero połowa gry. Momentalnie dostrzegłem niebezpieczeństwo na pozycji A3, pomny doświadczeniem z drugiej tury tym razem zareagowałem natychmiast zaznaczając kółeczko tamże. I teraz nastąpiła chwila zawahania kolegi, jak mi później tłumaczył bił się z myślami nad dwoma wariantami: czy zagrać zachowawczo na B3 blokując mój zaciekły atak w tym rejonie, czy pójść na całość i zaatakować A1 lub B1 licząc na moje rozkojarzenie w kolejnej turze. Warto tutaj wspomnieć że gra dobiegała już końca i każdy z nas czuł że jeżeli nie zrobi czegoś teraz to przy ostatniej turze aby wygrać trzeba będzie liczyć tylko na cud. Ku mojemu zadowoleniu wybrał bardziej ryzykowny drugi wariant stawiając krzyżyk na B1 licząc na poje potknięcie. Moje maksymalne skupienie przyniosło efekt i tak się jednak nie stało. He he, nie docenił mnie pomyślałem i zadałem decydujący cios na B3. Porażka zabolała kumpla, pluł sobie w brodę jeszcze długo że jednak nie zagrał bardziej zachowawczo w końcówce, obaj doszliśmy do wniosku że ta gra nie wybacza błędów.
Co tu można jeszcze dodać, wspaniała gra, pełna emocji, trzymająca w napięciu do samego końca. Aż dziw bierze że zajmuje dopiero 4718 miejsce na liście BGG ale jak wszyscy wiemy różnie z tą listą bywa.
Gra co tu dużo kryć jest strasznie mózgo-żerna. Po każdej partii człowiek musi długo dochodzić do siebie. Przydałby się jakiś przerywnik lżejszego kalibru między partiami w Kółko i Krzyżyk. Może coś polecicie? :lol:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: mst »

Tak sobie myślę, że gdyby kolega msztext pokusił sie o opis partyjki Agricoli to trzeba by je podzielić na kilkanaście tomów. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: folko »

mst intuicja Cię nie myli... najlepszym przerywnikiem dla kółka i krzyżyka będzie Agricola!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: mst »

Bardzo zaawansowani wielbiciele obu gier mogą pokusić się o wprowadzenie elementu kółka i krzyżyka w Agricoli - np.starając się uzyskać rząd 3 takich samych albo - jeszcze ciekawiej - 3 różnych zwierząt na swoim polu. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: draco »

Może w Agricoli powinien wygrywać ten, kto wyśle 3 członków swojej rodziny na pola akcji znajdujące się w jednej linii. :)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: folko »

Pionowej, poziomej czy ukośnej? A może dowolnej??
Coś czuję że rodzi się nowy gatunek gier Ponadabstrakcyjnych Gier Strategiczno-Taktyczno-Przygodowych o mocnym elemencie Ekonomicznym... w skrócie PGSTPEL - L jak ligiczna i losowa ;-)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: mst »

I nowa definicja metagamingu. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: Tommy »

No ja się tam ubawiłem czytając ten opis jakże zaciętego spotkania dwóch weteranów nad kartką i dwoma długopisami.

Thumbs up ode mnie :wink:
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: maluman »

msztext pisze:Przydałby się jakiś przerywnik lżejszego kalibru między partiami w Kółko i Krzyżyk. Może coś polecicie? :lol:
Ja polecam niezmiennie grę w Bambuko. Nie widziałem tego na BGG. Niestety nie jest tak mózgożerne jak Kółko i Krzyżyk, bo bardziej jest oparte na Double Bluffing niż Area Control, ale polecam. Jeżeli nie wiesz jak to działa to podaj jakąś dowolną liczbę.

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kółko i Krzyżyk

Post autor: Geko »

Tommy pisze:No ja się tam ubawiłem czytając ten opis jakże zaciętego spotkania dwóch weteranów nad kartką i dwoma długopisami.

Thumbs up ode mnie :wink:
Ja też się ubawiłem. Zwłaszcza ta zacięta końcówka i to ryzykowne zagranie na B1 :mrgreen: :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ