Twilight Imperium 4 ed - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: PerezSaj »

Zdolność frakcji XXCHA może przejąć kontrolę nad planetą w sąsiednim układzie. Czy taka planeta drafia do nas wyczerpana czy nie?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: grzeslaw90 »

PerezSaj pisze: 21 gru 2020, 16:47 Zdolność frakcji XXCHA może przejąć kontrolę nad planetą w sąsiednim układzie. Czy taka planeta drafia do nas wyczerpana czy nie?
Wyczerpana
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: PerezSaj »

Jeżeli mój okręt ma zdolność wytrzymałość, to jeżeli przydzielę mu trafienie to staje się uszkodzony. W kolejnej rundzie jak dostanie trafienie to zostaje zniszczony, dobrze to rozumiem?

A co jeżeli w jednej rundzie muszę przydzielić dwa trafienia, a mam tylko jeden okręt że zdolnością wytrzymałość? Wtedy przydzielam jedno trafienie, uszkadam okręt, a drugie przepada, czy przydzielam oba trafienie i wtedy niszczę swój okręt?
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: IrasArgor »

PerezSaj pisze: 22 gru 2020, 06:03 Jeżeli mój okręt ma zdolność wytrzymałość, to jeżeli przydzielę mu trafienie to staje się uszkodzony. W kolejnej rundzie jak dostanie trafienie to zostaje zniszczony, dobrze to rozumiem?

A co jeżeli w jednej rundzie muszę przydzielić dwa trafienia, a mam tylko jeden okręt że zdolnością wytrzymałość? Wtedy przydzielam jedno trafienie, uszkadam okręt, a drugie przepada, czy przydzielam oba trafienie i wtedy niszczę swój okręt?
1. Zgadza się, jeśli okręt użył wytrzymałości w poprzedniej rundzie bitwy kosmicznej to kolejne go niszczy.

2.Jeśli masz jeden statek i dwa trafienia to pierwszy strzał absorbujesz wytrzymałością, a drugie niszczy okręt.
loso
Posty: 568
Rejestracja: 16 cze 2004, 19:06

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: loso »

grzeslaw90 pisze: 24 paź 2020, 12:26
loso pisze: 24 paź 2020, 12:15 ok 35.2 zobacz jeszcze proszę na wcześniejszy post zedytowałem dodatkowe pytanie.
No słowo klucz Ładowność, czyli atrybut niektórych statków i stacji kosmicznej - jeśli nie masz jednostki z takim atrybutem to Ładowność jest równa 0 i również tyle Myśliwców podstawowych możesz mieć w takim układzie.
Czyli Myśliwiec podstawowy nie może sam istnieć w przestrzeni kosmicznej, jedynie przy jednostce posiadającej atrybut Ładowność zakładając, że nie przekroczysz limitu Ładowności.
Dodatkowo, jeżeli jednostka jest 'załadowana' to nie wlicza się w limit jednostek w układzie.

Co do nowego pytania - żeton rozkazu zawsze blokuje Ci układ.
Czy mając stocznie w układzie mogą w nim, przebywać 3 myśliwce bez żadnych innych statków? (chodzi o dopisek o ładowności przy stoczni)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: grzeslaw90 »

loso pisze: 29 gru 2020, 20:48
Czy mając stocznie w układzie mogą w nim, przebywać 3 myśliwce bez żadnych innych statków? (chodzi o dopisek o ładowności przy stoczni)
Jeśli Ładowność stoczni jest równa 3 to tak.
loso
Posty: 568
Rejestracja: 16 cze 2004, 19:06

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: loso »

Chodzi mi o zapis: " do 3 myśliwców w tym układzie nie jest branych pod uwagę podczas sprawdzania limitu ładowności twoich statków"
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: PerezSaj »

loso pisze: 30 gru 2020, 09:54 Chodzi mi o zapis: " do 3 myśliwców w tym układzie nie jest branych pod uwagę podczas sprawdzania limitu ładowności twoich statków"
To znaczy że przykładowo jeżeli masz w tym układzie transportowiec o ładowności 4, to możesz w tym układzie mieć np. 7 myśliwców jeżeli posiadasz też stocznie.
3 myśliwce z tych 7 jest z limitu jaki posiada stocznia, a pozostałe 4 może być w dowolnej kombinacji (mysliwce/piechota).
loso
Posty: 568
Rejestracja: 16 cze 2004, 19:06

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: loso »

a jak nie ma transportowca?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: PerezSaj »

loso pisze: 30 gru 2020, 20:01 a jak nie ma transportowca?
To tylko 3 myśliwce.
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: eleader »

Witam jestem przed pierwszą gra z dodatkiem i mam dwa pytania :

1. Bohater Pax Magnifica
Porusz wszystkie jednostki z przestrzeni kosmicznej jednego układu do sąsiedniego.
-czy mogę przesunąć jednostki innych graczy, jeśli tak to czy kładę tam żeton dowodzenia ktoregos z nich (z puli czy z obszaru taktyki)

2. Węzeł tuneli czasoprzestrzennych
Czy tunel gamma jakoś pojawią się się planszy poprzez karty akcji itp. Czy w jaki sposób gracze moga się dostać do planet Mallice
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: donmakaron »

eleader pisze: 24 lut 2021, 12:12 1. Bohater Pax Magnifica
Porusz wszystkie jednostki z przestrzeni kosmicznej jednego układu do sąsiedniego.
-czy mogę przesunąć jednostki innych graczy, jeśli tak to czy kładę tam żeton dowodzenia ktoregos z nich (z puli czy z obszaru taktyki)
Jeśli chodzi o bohatera Mahact Gene-Sorcerersów Airo Shir Aur i jego zdolność Benedictation, to możesz przesunąć statki dowolnego gracza. Zdolność nic nie mówi o kładzeniu tam żetonów, więc ich nie kładziesz.
eleader pisze: 24 lut 2021, 12:12 2. Węzeł tuneli czasoprzestrzennych
Czy tunel gamma jakoś pojawią się się planszy poprzez karty akcji itp. Czy w jaki sposób gracze moga się dostać do planet Mallice
Tunel gamma może się pojawić na planszy w wyniku eksploracji pustych systemów lub w wyniku efektów innych komponentów.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: Kajak »

Czy taką samą akcje komponentu można powtarzać wielokrotnie podczas swoich kolejek?
Tzn. weźmy na przykład Żagwie Muaat , Okręt Flagowy "Inferno" ma taką AKCJE :"Wydaj 1 żeton ze swojej puli strategii, aby w układzie tej jednostki umieścić 1 krążownik".
Czyli co, przychodzi moja kolej i za żeton dowodzenia w polu strategii pyk krążownik?
I tak mogę co kolejkę aż do skończenia żetonów? ( pamiętam też o limicie statków we flocie).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: donmakaron »

Tak, akcję z danego komponentu można wykonywać wielokrotnie w jednej rundzie (za każdym razem kiedy przychodzi nasza kolej), chyba że komponent się wyczerpuje albo treść akcji wyraźnie mówi, że jest inaczej.

Command token to często bardzo duża cena za takie efekty, ale czasem warto nawet i dla samego puszczenia kolejki dalej.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: Kajak »

Czy można zbierać "po drodze" podczas ruchu wojska naziemne , myśliwce i inne statki?
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: Strud »

Tak, ale tylko z nieaktywowanych wcześniej systemów, no i trzeba mieć dla nich miejsce (ładowność).

"Inne statki" latają same, nie potrzeba ich "zabierać" ;)
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: PerezSaj »

Jeżeli mój przeciwnik przejmie kontrolę nad Mecatol Rex i weźmie żeton namiestnika, a w następnej rundzie ja zajmę Mecatol Rex, to zabieram od przeciwnika żeton namiestnika? Czy wtedy też dostaje 1 pkt zwycięstwa?
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: feniks_ciapek »

PerezSaj pisze: 03 cze 2021, 10:14 Jeżeli mój przeciwnik przejmie kontrolę nad Mecatol Rex i weźmie żeton namiestnika, a w następnej rundzie ja zajmę Mecatol Rex, to zabieram od przeciwnika żeton namiestnika? Czy wtedy też dostaje 1 pkt zwycięstwa?
Nie, to jest jednorazowy bonus dla pierwszego gracza, który zajmie Mecatol.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: Kajak »

Jest w dodatku "Proroctwo Królów" nowa technologia:
Sieć Dronów Skanujących
Kiedy aktywujesz układ, możesz eksplorować 1 planetę w danym układzie, na której znajduje się 1 lub więcej twoich jednostek.

No ale przecie i tak to mogę zrobić bo jednostki na dziewiczych planetach tak robią .
Czy ja źle to interpretuje czy jest to błąd na karcie?
-Może chodzi o to że jak mam jednostki w układzie( statki) a nie na planecie to se mogę poskanować z kosmosu bez konieczności stąpania po glebie?
-Czy też chodzi o to że można eksplorować planety rozdziewiczone ( ktoś już na nich był wcześniej)?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: donmakaron »

Kajak pisze: 11 cze 2021, 00:20 Jest w dodatku "Proroctwo Królów" nowa technologia:
Sieć Dronów Skanujących
Kiedy aktywujesz układ, możesz eksplorować 1 planetę w danym układzie, na której znajduje się 1 lub więcej twoich jednostek.

No ale przecie i tak to mogę zrobić bo jednostki na dziewiczych planetach tak robią .
Czy ja źle to interpretuje czy jest to błąd na karcie?
-Może chodzi o to że jak mam jednostki w układzie( statki) a nie na planecie to se mogę poskanować z kosmosu bez konieczności stąpania po glebie?
-Czy też chodzi o to że można eksplorować planety rozdziewiczone ( ktoś już na nich był wcześniej)?
Dzięki tej technologii możesz ponownie eksplorować już wyeksplorowane wcześniej planety.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: osa1908 »

Pytanie o cele wydaj np. 10 żetonów dóbr, czy słowo wydaj oznaczę przekazanie je jakiemuś graczowi, czy mogę je poprostu odrzucić?gra kończy się gdy ktoś zdobedzie 10pkt w przypadku remisu decyduje inicjatywa, to jak może być remis w tej grze, skoro ten kto zdobedzie 10 pkt automatycznie wygrywa.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: donmakaron »

osa1908 pisze: 13 cze 2021, 06:53 Pytanie o cele wydaj np. 10 żetonów dóbr, czy słowo wydaj oznaczę przekazanie je jakiemuś graczowi, czy mogę je poprostu odrzucić?gra kończy się gdy ktoś zdobedzie 10pkt w przypadku remisu decyduje inicjatywa, to jak może być remis w tej grze, skoro ten kto zdobedzie 10 pkt automatycznie wygrywa.
Takie cele można spełnić tylko odrzucając podaną liczbę zasobów, wpływów i/lub dóbr (zależy od celu) w fazie Statusu podczas punktowania celów. Nie oddajemy ich innemu graczowi, nic innego za nie nie zyskujemy.

Jest póki co zdaje się tylko jeden taki przypadek - jeśli dwóch graczy ma 9 punktów i wymienią się kartami Support for the Throne.
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: asd123 »

Przejrzałem cały wątek i mam parę wątpliwości.
1) limit jednostek przy ataku. Pojawiły się dwie interpretację reguł. A) limit sprawdzamy przed bitwa i można mieć tyle statków ile żetonów floty B) limit sprawdzamy po bitwie i jeśli zostaną statki ponad limit to wtedy je usuwamy. Która opcja jest prawidłowa?

2) zostało napisane, że statek po drodze może zabierać jednostki piechoty. Skąd o tym wiadomo, nie mogę znaleźć zapisu w instrukcji który by o tym mówił

3) działo kosmiczne - ulepszone psd. Czy jak aktywuje swój układ do mogę ostrzelać jednostki innych graczy w sąsiednich układach? Czy też tylko jeśli gracz wykona ruch do układu z lub obok psd mogę aktywować działa? Podobnie jak wyżej nie znajduje stosownego zapisu w instrukcji
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: sin »

asd123 pisze: 29 sie 2021, 23:44 Przejrzałem cały wątek i mam parę wątpliwości.
1) limit jednostek przy ataku. Pojawiły się dwie interpretację reguł. A) limit sprawdzamy przed bitwa i można mieć tyle statków ile żetonów floty B) limit sprawdzamy po bitwie i jeśli zostaną statki ponad limit to wtedy je usuwamy. Która opcja jest prawidłowa?
Prawidłowy jest scenariusz A (Kompendium Zasad: 54, w szczególności 54.3). Po walce natomiast sprawdzany jest limit ładowności dla myśliwców i piechoty, tzn. jeżeli podczas bitwy zostaną zniszczone statki z ładownością, które przewoziły jednostki, to te ostatnie należy usunąć dopiero po bitwie.
asd123 pisze: 29 sie 2021, 23:44 2) zostało napisane, że statek po drodze może zabierać jednostki piechoty. Skąd o tym wiadomo, nie mogę znaleźć zapisu w instrukcji który by o tym mówił
Kompedium Zasad: 70.1.
asd123 pisze: 29 sie 2021, 23:44 3) działo kosmiczne - ulepszone psd. Czy jak aktywuje swój układ do mogę ostrzelać jednostki innych graczy w sąsiednich układach? Czy też tylko jeśli gracz wykona ruch do układu z lub obok psd mogę aktywować działa? Podobnie jak wyżej nie znajduje stosownego zapisu w instrukcji
Działo kosmiczne opisane jest również w Kompedium Zasad w punkcie 17. Pomijając inwazję naziemną, działa kosmicznego może (ale nie musi) użyć dowolny gracz, który posiada zasięg do aktywowanego, w ramach akcji taktycznej, układu po kroku ruchu. Nie ma znaczenia przez którego gracza był aktywowany układ ani czy jakikolwiek ruch się rzeczywiście odbył. Jeżeli aktywujesz swój układ jednostką posiadającą zdolność działo kosmiczne, to nie możesz strzelać do sasiędnich układów; wyłącznie możesz ostrzeliwać jednostki w aktywowanym układzie.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: maciej.kr »

Taka sytuacja: mam na planecie żeton taktyki. Zagrywam kartę dyplomacja. Przygotowuje wyczerpana planetę. Czy mogę w następnej akcji położyć na niej kolejny żeton taktyki i zrobić produkcję?? Jeżeli nie to jaki sens jest tej akcji?
ODPOWIEDZ