Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy zdolności kart różowych są jednorazowe?
Raz na całą grę, czy raz na rundę?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Silent »

Raz na turę.

wg BGG i postu autorki gry:
"The purpose of "between turns" was really just an easy-to-understand way to say "once per time around the table""
Ostatnio zmieniony 20 mar 2019, 08:14 przez Silent, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dzięki! :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 479
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 112 times
Been thanked: 82 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: rand »

Mam pytanie odnośnie przerzucania kości. Jeśli na tacce leży ryba i dwie myszy, a ja odpaliłem akcję zbierania zasobów, a dokładnie dwóch i w pierwszej kolejności biorę rybę to muszę brać jako druga rzecz mysz. Czy po wzieciu pierwszego zasobu mogę przerzucić i wybrać coś innego?
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Silent »

Można przerzucić.

Zgodnie z faq na stronie stonemaier.

When I gain food from the birdfeeder, do I choose all of the dice at once, or one by one?

Choose dice one at a time. This creates the potential for you to reroll in between dice selections
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Scamander »

Dr. Nikczemniuk pisze: 19 mar 2019, 19:10 Czy zdolności kart różowych są jednorazowe?
Raz na całą grę, czy raz na rundę?
Raz pomiędzy twoją aktualną a twoją następną turą a więc potencjalnie wielokrotnie w ciągu jednej rundy (aktywuje się w trakcie tur innych graczy, maksymalnie raz aż do twojej następnej tury, po niej możesz znowu skorzystać jeśli przeciwnik znowu ją aktywuje).
Awatar użytkownika
rand
Posty: 479
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 112 times
Been thanked: 82 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: rand »

Silent pisze: 20 mar 2019, 00:25 Można przerzucić.

Zgodnie z faq na stronie stonemaier.

When I gain food from the birdfeeder, do I choose all of the dice at once, or one by one?

Choose dice one at a time. This creates the potential for you to reroll in between dice selections
Dzięki, to zdecydowanie rozwiewa wątpliwości. Zajrzę do FAQ następnym razem, bo nie wiedziałem że jest.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Scamander pisze: 20 mar 2019, 00:42
Dr. Nikczemniuk pisze: 19 mar 2019, 19:10 Czy zdolności kart różowych są jednorazowe?
Raz na całą grę, czy raz na rundę?
Raz pomiędzy twoją aktualną a twoją następną turą a więc potencjalnie wielokrotnie w ciągu jednej rundy (aktywuje się w trakcie tur innych graczy, maksymalnie raz aż do twojej następnej tury, po niej możesz znowu skorzystać jeśli przeciwnik znowu ją aktywuje).
Silent pisał że raz na rundę... :?:
Ktoś może to doprecyzować :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Silent »

Mój błąd miałem na myśli raz na turę. Poprawiłem wcześniejszy post.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Silent pisze: 20 mar 2019, 08:11 Mój błąd miałem na myśli raz na turę. Poprawiłem wcześniejszy post.
Dzięki!
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Alucard1982 »

Alucard1982 pisze: 20 mar 2019, 09:20 Wydaje mi się, że w załączniku do instrukcji brakuje karty bonusowej, która daje punkty za ptaki z min. 4 jajami.
Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na rozgrywkę, bo na samych kartach bonusowych jest też wyjaśnienie ich działania.
Coś mi się pomyliło. Ta karta akurat jest opisana w załączniku . Nie są natomiast opisane karty bonusowe, dotyczące tego, czym żywią się ptaki. Przykładem jest karta "Karmiciel ptaków" - punktują tu ptaki, które żywią się ziarnem.
Przy okazji pytanie dot. powyższej karty - w opisie jest: "Każdy ptak z symbolem ziarna" - czy ten warunek spełnia ptak wszystkożerny z symbolem, który zastępuje inne?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Veridiana »

Ogarnięto to na BGG i odpowiedź brzmi NIE :)
Symbol wszystkożerności nie zastępuje innych symboli. Ptak z takim symbolem wyżywi się wszystkim, a to nie to samo.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Largo »

Jak wyłożę ptaki na określone miejsca to zostają tam do końca gry, czy mogę np na ich miejsce wsadzić nowe, a stare idą na discard?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: detrytusek »

Largo pisze: 21 mar 2019, 10:28 Jak wyłożę ptaki na określone miejsca to zostają tam do końca gry, czy mogę np na ich miejsce wsadzić nowe, a stare idą na discard?
Do końca gry.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Pan_K »

detrytusek pisze: 21 mar 2019, 10:31
Largo pisze: 21 mar 2019, 10:28 Jak wyłożę ptaki na określone miejsca to zostają tam do końca gry, czy mogę np na ich miejsce wsadzić nowe, a stare idą na discard?
Do końca gry.
Wyjątkiem są ptaki, które mają zdolność pozwalającą przesuwać je między siedliskami. Ale zasadniczo reguła mówi, że do końca gry.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: mBird »

Czy punkty z kart bonusowych zdobywa tylko posiadacz karty, czy wszyscy gracze? Instrukcja mówi, że wszystkie karty bonusowe przynoszą punkty na koniec gry, ale nie mówi komu. Logika podpowiada, że punktować powinien posiadacz karty, ale nie znalazłem jednoznacznego stwierdzenia w instrukcji.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

Kieruj się logiką - po to zdobywasz te karty, żeby widzieć w co iść i to Tobie przynoszą one zysk punktowy. Uznaj to za ukryte cele ;)
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: mBird »

Ok, ale instrukcja nie mówi tego wprost. W Troyes masz niejawne karty patronów, a na koniec punktują dla wszystkich graczy. I jest to bardzo ciekawy twist, bo masz szanse na dodatkowe punkty, jeżeli uda Ci się domyślić co zbiera przeciwnik. Tutaj jest zbyt dużo tych kart, żeby chciało mi się domyślać co zbierają inni i zdziwiłbym się gdyby punktowali też przeciwnicy. Aczkolwiek nie wiemy co miał autor na myśli.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

To byłoby zdecydowane utrudnienie, gdybyś jeszcze miał się domyślić kto co zbiera - kart jest 25, każda na co innego i weź to spróbuj spamiętać, a przy okazji domyślić się kto co zbiera :D Potraktuj to fabularnie - masz kartę Kartografa i jako opiekun rezerwatu jarasz się ptakami z nazwami geograficznymi w tytule. Dzięki temu punktujesz na koniec gry, jeśli uda Ci się ogarnąć w swoim rezerwacie odpowiednią liczbę ptaków z krajami w nazwie.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Scamander »

Jak jest z tą wymianą dwóch żetonów żywności na jeden w akcji zagrywania ptaka? Mogę dokonać jednej takiej wymiany czy dowolnej ilości w ramach tej akcji.

Od razu pytanie bonusowe do zagrywania ptaka czy mogę dokonać wymiany która nie zostanie wykorzystana przy zagrywaniu tej karty?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

W tym wątku na BGG -> https://boardgamegeek.com/thread/213676 ... -food-cost sama autorka potwierdziła, że można dokonać tej wymiany wielokrotnie, czyli jeśli np. potrzebujesz dwóch ryb, których nie masz, to dajesz 4 dowolne żetony. I odpowiadając na drugie pytanie - wymieniasz tylko na to, czego potrzebujesz. Co i tak idzie zgodnie z zasadami logiki tak naprawdę, bo po co masz wymieniać coś, co może Ci się przydać (a nuż może fajny ptak się zaraz pojawi, który idealnie podejdzie pod Twoje zasoby) na coś, co może przydać się za chwilę, jak zagrasz kartę, która tego wymaga - a jeśli zagrasz,to i tak tej wymiany możesz dokonać wtedy, więc po co teraz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

Taka sytuacja...
W karmniku są 2 różne kości. Odpalam akcje, która zezwala mi wzięcie 2 kości z karmnika. Kolejną kartą do aktywacji jest rzut kośćmi z poza karmnika i jak wypadnie....wiadomo.
Jeśli zabiorę obie kości to je przerzucam i nie zostanie mi żadna kość poza karmnikiem. Jedyna opcja to wzięcie pierwszej kości, przerzut, wzięcie drugiej i wtedy mam jedną kość do kolejnej akcji. Tyle, że akurat obie kości mi pasowały...
Da się to jakoś obejść? A może nie trzeba od razu rzucać kośćmi jak się wyczerpią tylko na przykład na koniec swojego ruchu?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

I znowu przychodzi na pomoc BGG -> https://boardgamegeek.com/thread/216523 ... n-or-after

Kości powinny być wrzucone od razu po tym, jak tacka zostanie opróżniona. Zatem w zasadzie masz trzy wyjścia - opróżnić tackę, wrzucić kości i nie mieć żadnej do przerzucenia; wziąć jedną kość, przerzucić kości, wziąć drugą kość i mieć jedną kość do przerzucenia spoza tacki; zrobić coś innego (nikt nie pogardzi dobrze złożonymi jajami ;) ) i mieć nadzieję, że inni gracze skorzystają z akcji zdobycia pożywienia, żeby lepiej wykorzystać zdolność ptaka w następnych turach. Odpowiedni timing pod tym względem wydaje się całkiem istotny.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Scamander »

Obrazek

Gracze te karty wybierają na ślepo czy awersem do góry?
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: hutriel »

Chyba jednak wybierają świadomie. Inaczej byłoby coś w stylu "dobierz 2 karty, inni gracze dobierają 1 kartę".
ODPOWIEDZ