Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: mmag »

Freedom!
Przeznaczona dla 1-2 graczy nowa pozycja od PHALANX-ów. W grze odegramy historyczne wydarzenie, jakim było oblężenie miasta Missolungi, w trakcie walk o niepodległość Grecji. Ciekawym mykiem wydaje się być jednoczesne prowadzenie rozgrywki na dwóch planach - mapie miasta przedstawiającej same oblężenie oraz mapie okolicznych terenów, gdzie zadbamy o odpowiednie wsparcie dla sił oblegających lub broniących miasto. Do tego dochodzą bardzo klimatyczne (moim zdaniem) ilustracje autorstwa Bartłomieja Jędrzejewskiego.

Link do kampanii na KS: https://www.kickstarter.com/projects/ph ... /freedom-4
Strona na bgg: https://boardgamegeek.com/boardgame/177096/freedom

Aktualizacja 2021
"Wystartowała przedsprzedaż polskiej wersji Freedom! (z drobnymi poprawkami w nowym druku, m.in. zmienione pudełko, kilka korekt w zasadach) - przedsprzedaż działa na zasadach P250."
Link do przedsprzedaży: https://sklep.phalanxgames.pl/freedom,3,1225,1242


Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 mar 2021, 17:14 przez mmag, łącznie zmieniany 13 razy.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: BartP »

Grę kupię, ale wstępnie nie widzę powodu, by wspierać na KA. Jeśli MSRP = £60, a wsparcie £49 (co stanowi 18,3% zniżkę, a nie 20%, jak twierdzi wstępna wersja kampanii), a do tego dojdzie jeszcze przesyłka, to przepłaci się megadużo. W dobrych sklepach będzie bez problemu dostępna za mniej niż £49 i to z pomijalnymi kosztami wysyłki.

Co do rozgrywki, wygląda ciekawie. Jest card-driven, czyli są punkty operacji i wydarzenia, karty należące do dwóch różnych stronnictw. Niby coś, co jest już znane z innych gier tego typu, ale ma swoje twisty (karta z wydarzeniem przeciwnika trafia na discard, i dopiero później przeciwnik może się zdecydować je odpalić).
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: mmag »

Faktycznie przydałaby się tu jakaś dodatkowa motywacja do wsparcia KS - ozdobnik w postaci figurki i lekka obniżka względem MSRP (czy aby na pewno, to się jeszcze okaże...) to dosyć niewiele. Może jakiś dodatek za free dla wspierających?

Zaciekawiła mnie natomiast pewna wymiana zdań w komentarzach do draftu:
Kostas Manikas pisze:Will be a solo variant?
PHALANX pisze:@Kostas Manikas - who knows? :)
Tryb solo w typowo asymetrycznej grze przeznaczonej na dwóch graczy? To mogłoby być interesujące, ciekawe jakby to rozwiązali.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: ozy »

Dostawa w PL jest darmowa. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: playerator »

mmag pisze: 22 mar 2019, 19:22 Zaciekawiła mnie natomiast pewna wymiana zdań w komentarzach do draftu:
Kostas Manikas pisze:Will be a solo variant?
PHALANX pisze:@Kostas Manikas - who knows? :)
Tryb solo w typowo asymetrycznej grze przeznaczonej na dwóch graczy? To mogłoby być interesujące, ciekawe jakby to rozwiązali.
Niestety, nie wierzę że ktokolwiek w Phalanx serio zastanawiał się nad trybem solo w tej grze.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: walkingdead »

mmag pisze: 22 mar 2019, 19:22
Tryb solo w typowo asymetrycznej grze przeznaczonej na dwóch graczy? To mogłoby być interesujące, ciekawe jakby to rozwiązali.
Podobnym przypadkiem może być Labirynt: Wojna z Terroryzmem (asymetryczna gra dla 2 graczy, jest tryb solo).
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: Leviathan »

Jest cała masa gier wojennych, w których mamy tryby solo. Klasycznym przykładem gry, w przypadku której nikt nie zakładał nawet trybu solo, a do której taki tryb powstał jest Nighfighter. W momencie wydania przydatność do gry solo GNT Games wyceniło na 1 (w skali 1-9). Po jakimś czasie pojawił się jednak FENOMENALNY wariant solo do tego tytułu, przygotowany przez Phila Sabina. Wniosek z tego jest taki, że do każdej gry można taki wariant zaprojektować. Trzeba tylko chcieć :)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: walkingdead »

Czy "Freedom" nie miało wystartować 25 marca na KS?
Jestem ciekawa finalnych założeń kampanii.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: japanczyk »

walkingdead pisze: 26 mar 2019, 08:51 Czy "Freedom" nie miało wystartować 25 marca na KS?
Jestem ciekawa finalnych założeń kampanii.
We will press the START button at 26th of March, 14.00 GMT (10.00 EST).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: Andy »

Leviathan pisze: 25 mar 2019, 11:12Klasycznym przykładem gry, w przypadku której nikt nie zakładał nawet trybu solo, a do której taki tryb powstał jest Nighfighter.
Przykład jest rzeczywiście smakowity, bo zarówno Nightfighter w wersji pierwotnej, jak i wariant solo są świetne, na dodatek obaj wybitni twórcy (gry i wariantu) współpracowali ze sobą. Problem w tym, że podstawowy Nightfigter jest grą dla... półtora gracza. :) Gra tylko jedna osoba, druga jest sędzią (co zresztą jest całkiem przyjemnym zajęciem). Czyli w zasadzie od początku Nightfighter jest grą semi-solo. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: Leviathan »

Andy pisze: 26 mar 2019, 10:08
Leviathan pisze: 25 mar 2019, 11:12Klasycznym przykładem gry, w przypadku której nikt nie zakładał nawet trybu solo, a do której taki tryb powstał jest Nighfighter.
Przykład jest rzeczywiście smakowity, bo zarówno Nightfighter w wersji pierwotnej, jak i wariant solo są świetne, na dodatek obaj wybitni twórcy (gry i wariantu) współpracowali ze sobą. Problem w tym, że podstawowy Nightfigter jest grą dla... półtora gracza. :) Gra tylko jedna osoba, druga jest sędzią (co zresztą jest całkiem przyjemnym zajęciem). Czyli w zasadzie od początku Nightfighter jest grą semi-solo. :wink:
Tak jest. W pełni zgoda. Miło Cię znowu widzieć Andy. Od lat nie wymienialiśmy uwag na temat Nighfightera :)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: mmag »

Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: mmag »

playerator pisze: 22 mar 2019, 23:47 Niestety, nie wierzę że ktokolwiek w Phalanx serio zastanawiał się nad trybem solo w tej grze.
Nigdy nie stawiaj pieniędzy w zakładach :lol: Właśnie ogłoszono oficjalnie dodanie trybu solo do gry: https://www.kickstarter.com/projects/ph ... ts/2467365
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: Wosho »

Grał ktoś?
Można zamówic z Europa Divided.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: BartP »

Jeszcze nie wyszło.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: walkingdead »

Czy Freedom będzie w wersji PL (nie śledzę ostatnimi czasy wątków Phalanx i kampanii)?
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: Gosiek »

W wątku wydawniczym było info, że wersja PL to "raczej nie", ale jest szansa na spolszczenie instrukcji.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: EVOCATVS »

Wydaje mi się, że cała gra może dostać spolszczenie jak Hannibal. Tzn. jak złapią ochotnika, który przetłumaczy karty i instrukcję, to Phalanxy poskładają je na ładnie, żeby się do druku nadawało.
wst121121
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2018, 21:12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 32 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: wst121121 »

Dziś dotarła do mnie paczka z grą.
Wszystko wygląda klimatycznie i jest bardzo dobrze wykonane.
Zobaczymy jak przebiegnie pierwsza rozgrywka :)

Oczywiście licze na przetłumaczenie instrukcji jak i kart :) ułatwiło by to wprowadzanie innych w rozgrywke :)
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 148
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 437 times
Been thanked: 72 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: oduck »

Do mnie tez dotarla. Wszystko wyglada swietnie, jeszcze lepiej, niz sie spodziewalem, ale niestety chyba fabryka nie wlozyla mi niebieskich kostek do pudelka (ma byc 20szt., jest okragle zero :( ).
Tez tak macie czy tylko ja jestem
szczesciarzem?
wst121121
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2018, 21:12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 32 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: wst121121 »

oduck pisze: 12 gru 2019, 19:28 Do mnie tez dotarla. Wszystko wyglada swietnie, jeszcze lepiej, niz sie spodziewalem, ale niestety chyba fabryka nie wlozyla mi niebieskich kostek do pudelka (ma byc 20szt., jest okragle zero :( ).
Tez tak macie czy tylko ja jestem
szczesciarzem?
U mnie zgadza sie wszystko co do kosteczki, musieli ci poczas pakowania nie dodac
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: EVOCATVS »

Dzisiaj dostałem. U mnie wszystkie elementy się zgadzają. Wykonanie, na pierwszy rzut oka, wygląda bardzo dobrze, jedynie do kosteczek artylerii się przyczepię, bo są mało stabilne. Byłoby ok gdyby były albo szersze, albo niższe.

PS
Styl graficzny na kartach bardzo mi się podoba. Co jakiś czas muszę wziąć je w rękę i od nowa obejrzeć :D
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1409 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: Mr_Fisq »

Pół roku i dalej bez wrażeń z gry?
Jest tak źle/nijako czy gra wylądowała u was na półce wstydu?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: Szewa »

Mr_Fisq pisze: 14 sie 2020, 23:02 Pół roku i dalej bez wrażeń z gry?
Jest tak źle/nijako czy gra wylądowała u was na półce wstydu?
Mało osób w pl pewnie wzielo z kickstartera, a nie widziałem gry w sklepach.
Mam swoją kopie i grałem parę razy, z trzema różnymi osobami.

Gra ma ciekawy klimat, greccy buntownicy vs wojska tureckie. Grę trochę się tłumaczy, do 40 minut, za to czas rozgrywki od 1 do 2h (można i dłużej, jeśli ktoś lubi się zastanawiać nad krokiem).
Asymetryczne strony i cele zwycięstwa. Jak to przy kościach - losowość, która można wspierać (akcje i karty podbijają sukcesy). Bardzo ciekawy mechanizm odrzucania kart z ręki, aby odpalić wydarzenie Twojej nacji z karty, która zagrał przeciwnik (np. W Zimnej wojnie gdy zagrywasz kartę Twojego przeciwnika za AP, to wybierasz czy wydarzenie zostanie rozpatrzone przed czy po wykorzystaniu AP, we Freedom odpalasz kartę, ale bez eventu i dopiero przeciwnik może go aktywować gdy odrzuci kartę na stos kart odrzuconych).

Gra jest lżejsza niż Zimna wojna, jednak każdy z moich znajomych był z rozgrywki zadowolony i zwykle odpalaliśmy rewanż.

Jedyny minus jaki mam to to, że walka o wpływy polityczne i dominacja w sąsiednich miastach ma niewielkie znaczenie dla ogółu rozgrywki (gdy mamy wpływy w innych miastach to one wspierają nas zasobami). Ale zbyt mało partii jeszcze ograłem, aby być pewny tego. Może po prostu nie dostosowałem rozgrywki do agresywnych taktych swoich towarzyszy?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Re: Freedom! (Vangelis Bagiartakis)

Post autor: adrturz »

Cześć,

wystartowała przedsprzedaż polskiej wersji Freedom! (z drobnymi poprawkami w nowym druku, m.in. zmienione pudełko, kilka korekt w zasadach) - przedsprzedaż działa na zasadach P250.

https://sklep.phalanxgames.pl/freedom,3,1225,1242
ODPOWIEDZ