Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Obowiązuje limit 4 kart Akcji. Kiedy dokładam 5 to jedną muszę usunąć. OK.
I teraz chciałem się upewnić:
Jeśli odrzucam przygotowaną kartę Akcji to mogę wykonać działanie z tej karty, zgadza się?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Nidav »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 lip 2019, 09:00 Jeśli odrzucam przygotowaną kartę Akcji to mogę wykonać działanie z tej karty, zgadza się?
Dokładnie tak. Jeśli nie korzystałeś z tej karty akcji w danej Erze, to odrzucając ją, by zrobić miejsce dla nowej karty, możesz wykonać jej akcję.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Tomzaq »

Czy nagroda z wypełnienia kontraktu rządowego w postaci mozliwosci budowy budynku pozwala zbudować za darmo czy trzeba ponieść koszt budowy?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Nidav »

Tomzaq pisze: 08 lip 2019, 21:20 Czy nagroda z wypełnienia kontraktu rządowego w postaci mozliwosci budowy budynku pozwala zbudować za darmo czy trzeba ponieść koszt budowy?
Nagrody za kontrakty rządowe są za darmo, co Suchy potwierdził o tu na BGG.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Lomax1983 »

Na ręku można mieć 3 karty. Zagrywa karty natychmiastową która pozwala mi dobrać 2 karty. To ile dobieram kart 3 - jedna za tą która zagrałem i dwie które dała mi karta natychmiastowa? Czy tylko dwie karty które dostałem z karty natychmiastowej? Oczywiście finalnie z dobranych kart wybieram karty tak żeby pozostały trzy na ręku - to jest jasne.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Podwodne Miasta

Post autor: mat_eyo »

Kartę na koniec tury dobierasz zawsze, bez względu na to, czy dobierałeś jakieś w trakcie. Później ewentualnie zrzucasz do trzech.
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: buhaj »

Nie jasne jest dla mnie czy mogę zagrać kartę punktacji końcowej i częściowo opłacić ją z kasy pozyskanej z pola akcji (oczywiscie kolor karty i pola jest ten sam). Skłaniam się, po wnikliwym przeglądzie instrukcji, ze TAK. Logika jednak podpowiada, że tak nie powinno być. Ktoś coś? :)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Nidav »

Jak dla mnie nie możesz. Kartę zagrywasz jednocześnie z wybraniem pola akcji, a kartę specjalną należy opłacić od razu po wyłożeniu na stół (oczywiście jeśli decydujesz się na jej opłacenie - zawsze możesz ją odrzucić). Zatem jeśli Cię nie stać, to nie możesz tego zrobić - dopiero po zagraniu karty ORAZ wybraniu pola akcji, należy rozpatrzyć je w dowolnej kolejności.

Przyjmuję oczywiście założenie, że chodzi o karty specjalne kosztujące 3, bo są też karty punktacji końcowej w zwykłej talii - tych opłacać nie musisz w ogóle i dopiero na koniec gry zdobywasz za nie punkty ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Podwodne Miasta

Post autor: mat_eyo »

Nidav pisze: 30 lip 2019, 15:53 Jak dla mnie nie możesz. Kartę zagrywasz jednocześnie z wybraniem pola akcji, a kartę specjalną należy opłacić od razu po wyłożeniu na stół (oczywiście jeśli decydujesz się na jej opłacenie - zawsze możesz ją odrzucić). Zatem jeśli Cię nie stać, to nie możesz tego zrobić - dopiero po zagraniu karty ORAZ wybraniu pola akcji, należy rozpatrzyć je w dowolnej kolejności.

Przyjmuję oczywiście założenie, że chodzi o karty specjalne kosztujące 3, bo są też karty punktacji końcowej w zwykłej talii - tych opłacać nie musisz w ogóle i dopiero na koniec gry zdobywasz za nie punkty ;)
Zdecydowanie się nie zgadzam. W instrukcji mamy napisane, że jeśli zagrana karta specjalna jest tego samego koloru, co pole akcji, to jej efekt rozpatrzymy tylko, jeśli za nią zapłacimy. Moment opłaty jest więc sprzężony z rozpatrzeniem karty, a nie jej fizycznym położeniem na stół.

Instrukcja twierdzi też, że wybierając pole akcji i zagrywając kartę możemy wybrać, który efekt rozpatrujemy najpierw. Nie widzę więc problemu, żeby z pola akcji zgarnąć kasę i zapłacić nią za kartę specjalną.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: kaszkiet »

Co więcej, jeżeli pole akcji oferuje więcej korzyści (np. surowce + możliwość budowy), można wziąć surowce, następnie odpalić efekt karty, a dopiero na końcu coś zbudować.
Gra jest bardzo elastyczna w tej kwestii, dzięki czemu można konstruować jeszcze ciekawsze kombosy.

EDYCJA: Nakłamałem rzeczywiście, przepraszam!

Karta-akcja lub akcja-karta. Tak można.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 22:48 przez kaszkiet, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Podwodne Miasta

Post autor: mat_eyo »

kaszkiet pisze: 30 lip 2019, 16:31 Co więcej, jeżeli pole akcji oferuje więcej korzyści (np. surowce + możliwość budowy), można wziąć surowce, następnie odpalić efekt karty, a dopiero na końcu coś zbudować.
Gra jest bardzo elastyczna w tej kwestii, dzięki czemu można konstruować jeszcze ciekawsze kombosy.
No nie, to akurat jest bzdura. Możesz wybrać, co rozpatrujesz najpierw - kartę czy pole akcji. Jednak po dokonaniu wyboru musisz rozpatrzeć wszystkie efekty z danego źródła, dopiero później przechodzisz do kolejnego. Ta zasada jest nawet pogrubiona w instrukcji, właśnie po to, żeby gracze nie robili tego typu wygibasów :D
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Nidav »

mat_eyo pisze: 30 lip 2019, 16:04 Zdecydowanie się nie zgadzam. W instrukcji mamy napisane, że jeśli zagrana karta specjalna jest tego samego koloru, co pole akcji, to jej efekt rozpatrzymy tylko, jeśli za nią zapłacimy. Moment opłaty jest więc sprzężony z rozpatrzeniem karty, a nie jej fizycznym położeniem na stół.

Instrukcja twierdzi też, że wybierając pole akcji i zagrywając kartę możemy wybrać, który efekt rozpatrujemy najpierw. Nie widzę więc problemu, żeby z pola akcji zgarnąć kasę i zapłacić nią za kartę specjalną.
No i teraz ja się muszę nie zgodzić zdecydowanie ;) Idąc za ósmą stroną instrukcji:
Jeśli jej kolor jest identyczny z kolorem pola Akcji, możesz umieścić ją na stole (i rozpatrzyć w odpowiednim momencie jej działanie) pod warunkiem, że opłacisz koszt zagrania w Kredytach pokazany poniżej ikony w lewym górnym rogu karty.

PRZYKŁAD:Gracz musi zapłacić 3 Kredyty, aby zagrać kartę i później skorzystać z jej specjalnego działania.
Z karty można skorzystać, jeżeli opłaci się jej koszt zagrania - a zagrywa się ją w w tym samym momencie, kiedy wybiera się akcję, więc koszt zagrania należałoby zapłacić w tym momencie. Przykład tam podany (jak i przeze mnie zacytowany) tylko to potwierdza ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nidav dobrze gada!!! Nalać mu!!! :D
Jadnak nie polewać :wink:
Ostatnio zmieniony 31 lip 2019, 13:31 przez Dr. Nikczemniuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: konradstpn »

Potwierdzam. Z instrukcji wynika, że opłata za kartę specjalną jest kosztem zagrania a nie ewentualnej jej aktywacji.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Podwodne Miasta

Post autor: mat_eyo »

Ok, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nie twierdzę, że płacę za kartę za każdym razem, kiedy chcę skorzystać z jej efektu. Jednak czytając oryginalną instrukcję wydaje mi się, że płacę za nią jeśli pasuje kolorem do pola i kiedy chcę rozpatrzyć jej efekt, czyli mogę najpierw rozpatrzyć pole, a dopiero później zapłacić i rozpatrzyć kartę. Tak rozumiem zapis w oryginalnej instrukcji:
"The Special card remains in your hand. It can be played just like any other card. If it does not match your chosen action slot, then it is discarded and returned to the bottom of the Special card deck with no effect. If it matches, then it has an effect only if you pay the cost depicted near the upper left corner."


Zagrywając kartę natychmiastową, która pozwala wymienić algi na biomaterię, też wymagacie, żeby te algi mieć od razu czy dopuszczacie możliwość, że najpierw pozyskuję je z pola akcji?

BGG też się ze mną zgadza:
https://boardgamegeek.com/article/31819895#31819895
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: konradstpn »

mat_eyo pisze: 30 lip 2019, 22:08 Zagrywając kartę natychmiastową, która pozwala wymienić algi na biomaterię, też wymagacie, żeby te algi mieć od razu czy dopuszczacie możliwość, że najpierw pozyskuję je z pola akcji?
Tego nikt nie kwestionował. Kolejność wyboru akcji z pola lub karty wybieramy sami. Mogę więc najpierw pozyskać algi z pola a później je wymienić. Rzecz dotyczy zagrania specjalnej karty obarczonej kosztem w kredytach. Ja rozumiem, że sam fakt zagrania karty kosztuje, niezależnie od tego czy kolor pozwoli nam na wykonanie akcji, którą ona umożliwia. Gram kartę specjalną to natychmiast płacę jej koszt więc muszę wcześniej posiadać wymagane kredyty.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Nidav »

mat_eyo pisze: 30 lip 2019, 22:08 Ok, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nie twierdzę, że płacę za kartę za każdym razem, kiedy chcę skorzystać z jej efektu. Jednak czytając oryginalną instrukcję wydaje mi się, że płacę za nią jeśli pasuje kolorem do pola i kiedy chcę rozpatrzyć jej efekt, czyli mogę najpierw rozpatrzyć pole, a dopiero później zapłacić i rozpatrzyć kartę. Tak rozumiem zapis w oryginalnej instrukcji:
"The Special card remains in your hand. It can be played just like any other card. If it does not match your chosen action slot, then it is discarded and returned to the bottom of the Special card deck with no effect. If it matches, then it has an effect only if you pay the cost depicted near the upper left corner."
Oryginalna instrukcja mówi również, że:
On your turn, you play one card and simultaneously choose one of the available action slots.
Oraz cytowany przeze mnie przykład:
The player must pay 3 credits to play this card if she wants its special benefits
Czyli na początku swojej tury symultanicznie wybierasz akcję i zagrywasz kartę. Koszt kart w kredytach, w przypadku kart specjalnych, należy zapłacić od razu po zagraniu, jeśli chce się skorzystać z jej zdolności.

Zagrywając kartę natychmiastową, która pozwala wymienić algi na biomaterię, też wymagacie, żeby te algi mieć od razu czy dopuszczacie możliwość, że najpierw pozyskuję je z pola akcji?
Oczywiście, że należy dopuścić taką możliwość, bo to zgodne z zasadami ;) Koszt karty w kredytach należy płacić od razu po zagraniu, jeśli chce się rozpatrzyć jej efekt (przed lub po akcji), ale już zagrywając normalną kartę nie ma się kosztu jej zagrania, więc żadnego kosztu uregulować nie trzeba.
Tak w zasadzie to nie do końca, bo tylko jedna osoba na końcu napisała podobne twierdzenie do Twojego - w poprzednich postach było napisane, że koszt karty należy zapłacić, kiedy się ją zagrywa. A jak już wspominałem, karta zagrywana jest na początku tury, wraz z wyborem akcji. Czyli mając kartę specjalną, która ma (przykładowo, bo nie chce mi się sprawdzać jakie są) efekt natychmiastowy, gdzie można zapłacić algę za biomasę i taka karta ma koszt zagrania 1 kredytu, to zagrywamy ją wraz z wyborem akcji, płacimy ten jeden kredyt, decydując się, że chcemy skorzystać z tego efektu (oczywiście zakładając pasujący kolor karty i akcji) i teraz hulaj dusza - albo robimy akcję (w której można też pozyskać algę na rzecz karty) albo wpierw sobie wymienić algę na biomasę.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: konradstpn »

mat_eyo pisze: 30 lip 2019, 22:08
BGG też się ze mną zgadza:
https://boardgamegeek.com/article/31819895#31819895
Przytoczony przez Ciebie wątek dotyczy momentów pozyskania i zagrania karty. Pozyskanie jest bez kosztów, zagranie jest płatne.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Podwodne Miasta

Post autor: mat_eyo »

Tekst w przykładzie jest niefortunnie sformułowany i wprowadza w błąd, ale sam opis kart specjalnych jest jasny. Płacimy w momencie rozpatrzenia efektu, nie w momencie fizycznego zagrania karty.

Problem został też wymieniony w FAQ:
Cost FQE4
Special Cards: is not mandatory to have the credits at the start of the turn, standard rules apply
(for example I can gain a credit from an Action Card/Slot and then pay the Special Card to claim it)
source --> confirmed by author by email
https://boardgamegeek.com/thread/218554 ... and-errata
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 23:47 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Nidav »

Skoro potwierdzone przez autora, to zwracam honor i dzięki za wyprowadzenie z błędu :)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: konradstpn »

Zupełnie nieintuicyjne i wcale nie wynikające z instrukcji, ale skoro tako rzecze autor to nie pozostaje nic innego jak pokornie przyjąć do wiadomości.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Podwodne Miasta

Post autor: mat_eyo »

konradstpn pisze: 31 lip 2019, 09:21 Zupełnie nieintuicyjne i wcale nie wynikające z instrukcji, ale skoro tako rzecze autor to nie pozostaje nic innego jak pokornie przyjąć do wiadomości.
Bardzo intuicyjne, bo spójne z ogólną zasadą. Nieintuicyjne są wyjątki, więc dobrze, kiedy autor ich nie tworzy.

Jeśli wyciąć ten nieszczęsny przykład (ja najczęściej ignoruję w instrukcji teksty kursywą :) ), w którym źle dobrano słowa, to taka interpretacja wprost wynika z opisu kart specjalnych.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: konradstpn »

Nie tylko przykład jest nieszczęsny .Nieco powyżej mamy: "Jeśli jej kolor jest identyczny z kolorem pola Akcji, możesz umieścić ją na stole (i rozpatrzyć w odpowiednim momencie jej działanie) pod warunkiem, że opłacisz koszt zagrania w Kredytach pokazany poniżej ikony w lewym górnym rogu karty."

Sformułowanie koszt zagrania jednoznacznie kojarzy się z wyłożeniem karty na stół. Natomiast tekst z ramki:

"Kiedy zagrywasz kartę Specjalną o koszcie 1 lub 2 Kredytów:
􀁺 Jeśli kolory pola Akcji i karty nie są identyczne, odłóż kartę na spód
talii kart Specjalnych.
􀁺 Jeśli zdecydowałeś nie płacić jej kosztu, odłóż kartę na spód talii
kart Specjalnych.
􀁺 Jeśli kolory są identyczne i zapłaciłeś koszt karty, pozyskujesz tę
kartę. Jeśli ma ona Działanie Natychmiastowe, po jego rozpatrzeniu
odłóż tę kartę pod spód swojej planszy gracza, upewniając się, że
nie wróci ona do gry. Jeśli to karta innego rodzaju, pozyskujesz ją
zgodnie ze standardowymi zasadami."

Nomenklatura jest niespójna. W obu przykładach powinnien widnieć koszt pozyskania karty. Nie byłoby wówczas tej dyskusji...
Gram, więc jestem.
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: buhaj »

IMO instrukcja w tym zakresie nie jest jasna - stąd moje pytanie. Dzięki za rozproszenie wątpliwości.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Podwodne Miasta

Post autor: Lomax1983 »

Pytanie do karty:
Czy płacąc 1 kredyt czy mogę skorzystać z pola które jest zajęte przez innego gracza?
"...wykonać Akcję dostępnego" - czyli tylko wolne pole
"... lub niezajętego przez twój kafel..." - czyli pole które nie jest zajęte przez innego gracza mogę wykonać
Przy grze powstał spór każdy argumentował inaczej, stąd moje pytanie.
Obrazek
ODPOWIEDZ