Tapestry (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: ravenone »

Ja raz na 30 gier miałem bodaj 294 pkt. Grałem wynalazcami i punktowałem głównie za karty wynalazków.
Jak to zrobiłem? Nie pytaj, bo nie pamiętam;) to było w zeszłym roku.
Gry na 200+ ogólnie uznaje za dobre. Też nie wiem, jak ludzie maksują takie wyniki.
Na BGG był gość, który wykręcił jakieś combo z arrasów na 800 punktów :shock:
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: buhaj »

RasTafari pisze: 25 mar 2020, 11:22 Pamiętasz może czym grałeś? No i to po nerfie było oczywiście?
Przy jednej grze mam zapisane, że Izolacjonistami a przy drugiej nie zapisałem. Dodam, że raz nie rozegrałem ostatniej epoki bo wszyscy już skończyli grę a miałem już około 300 pkt sądzę, że w tej grze pękło by 400
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: RasTafari »

ravenone pisze:Na BGG był gość, który wykręcił jakieś combo z arrasów na 800 punktów :shock:
tia, czytałem i tak jak dyskutanci też kwestionuję taki wynik :lol:

No mi się kiedyś też udało ponad 300 zrobić ale to było jeszcze przed zmianami civek, teraz mam średnio między 240 a 280 i szlag mnie trafia, że nie mogę się przebić przez 300 :lol:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: adrturz »

Ostatnio na Mistykach nie udało mi się wykręcić 200 pkt :lol:
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: RasTafari »

cienkiś i tyle :lol:

Jak się skończy ta izolacja to musimy razem zagrać żebym mógł Cię pojechać :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Ambious
Posty: 37
Rejestracja: 16 lut 2020, 18:15
Has thanked: 22 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Ambious »

Jak oceniacie grę? Czytałem podzielone opinie. Szukam jakiegoś ładnego euro z figurkami, co prawda Tapestry trochę przekracza budżet, ale gra jest przepiękna... Warto? Jak z regrywalnością?
Jak się sprawuje tylko na 2 graczy?
Problemy z balansem bardzo wpływają na grę?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Bruno »

Ambious pisze: 30 mar 2020, 21:28 Problemy z balansem bardzo wpływają na grę?
W temacie mitycznego balansu polecam uwadze Kolegi posty z poprzedniej strony tego wątku :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: pyz »

Ambious pisze: 30 mar 2020, 21:28 Jak oceniacie grę?
Bardzo przyjemne do grania euro o prostych zasadach, pozwalające robić ciekawe kombosiki. Niektóre frakcje w porównaniu z innymi są nie tyle słabe, co nudne. Np. zdolnosc Liderów jest nudna jak flaczki, a zdolność takich architektów już Cię na coś nakierowuje. Cieszy oko i paluchy, bo miło się z tym obcuje, od faktury planszetek po figurki, które rzeczywiście nie spełniają żadnej funkcji poza byciem. Losowość jest jak dla mnie na znośnym poziomie, raz czy dwa zdarzyło mi się być naprawdę wydymanym przez dociąg badziewnych kart i w jednej erze naprawdę nie miałem nic ciekawego do zagrania, ale w większości przypadków da się pracować z tym, co się otrzyma.

Ogólnie raczej przeczytasz przychylne opinie wszędzie poza naszym krajem, gdzie nazwisko Stegmaier u wielu wywołuje reakcje typu ‚E na pewno badziewie, bo tak’. Ludzie sobie budują jakiś obraz gry, potem gra okazuje się niezgodna z tym obrazem, wiec jest zła. Tak było u nas z Kosą i tak było u nas z Tapestry. Bo jest napisane gra cywilizacyjna, a ja jestem planszowkowym wyjadaczem i nie spojrzałem na instrukcje i gameplay i się dałem marketingowi i to wcale nie jest czterogodzinnym Poprzez Wieki tylko średniej wagi eurasek, aaa bądź przeklęty Dżejemeju Stegmajeru! Polska narzeka, reszta świata bierze grę i się bawi.

Osobiście grę bardzo lubię i do grania solo i w dwójkę. Grałem w każdym składzie osobowym i pewnie usiadłbym znowu w każdym. Pod warunkiem, że przy stole nie będzie zamulaczy, bo wtedy tury idą dość szybko.
Awatar użytkownika
Scarlet
Posty: 210
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:25
Been thanked: 7 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Scarlet »

My ostatnio uskuteczniliśmy granie tą samą cywilizacją. Nie ma wtedy mowy o nierównościach po wyborze cywilizacji. Startujemy tak samo a każdy gra, jak się okazuje - zupełnie inaczej, obiera inną strategię, w zależności jakie wybierze karty arrasów. Jest większy wyścig o punkty.
Gra dobra na każdą ilość osób. Z racji obecnej sytuacji grana u nas ostatnio tylko we dwójkę.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Brylantino »

Wczoraj w końcu miałem okazję zagrać w Tapestry (na TTS) i słodki Jezu... Spodziewałem się, że to będzie totalny przerost formy na treścią, ale się nie spodziewałem że aż tak.

Jasne, gra działa... i na tym tak naprawdę koniec. Mamy tutaj kilka totalnie nie związanych ze sobą mechanik, które zostały wrzucone do jednego pudełka i dodane mini napisiki przy nich, aby udawać grę cywilizacyjną. Temat mógłby być dowolny, bo ten tutaj i tak nie ma żadnego znaczenia dla mechaniki. 4 tory, które dają nam jakiś minibonusik, plansza na której się nic nie dzieje prawie, małe sudoku które daje trochę punktów i beznadziejne figurki, które więcej pewnie zasłaniają niż pomagają w grze. Do tego karty arrasów, które myślałem, że będą takim "podsumowaniem" naszego królestwa (jakiś najlepszy budowniczy itp.), a tam znajdujemy coś co w każdej grze byłoby zwykłą technologią bądź kartą akcji.

Balans też się wydaje dość "ekhm" średni patrząc po samych frakcjach, patrząc jak niektórzy łatwo mogli odpalać swoje końcowe punkty.

Dobrze, że mogłem w to zagrać za free przez internet ze znajomymi, bo jakbym dał za to 270 zł, to właśnie mógłbym mówić o najgorszym swoim zakupie planszówkowym.
sasquach
Posty: 1820
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

Brylantino pisze: 13 kwie 2020, 12:38 Wczoraj w końcu miałem okazję zagrać w Tapestry (na TTS) i słodki Jezu... Spodziewałem się, że to będzie totalny przerost formy na treścią, ale się nie spodziewałem że aż tak.
Spoko. Nie ty pierwszy rzuciłeś się na hasełka z reklamy. Niby mamy taki łatwy dostęp do informacji, a ludzie jakoś nie chcą z niego korzystać. A potem płacz na forach, bo oni myśleli, że reklama na kłamie i będą jak Malboro Man.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Brylantino »

sasquach pisze: 13 kwie 2020, 13:05
Brylantino pisze: 13 kwie 2020, 12:38 Wczoraj w końcu miałem okazję zagrać w Tapestry (na TTS) i słodki Jezu... Spodziewałem się, że to będzie totalny przerost formy na treścią, ale się nie spodziewałem że aż tak.
Spoko. Nie ty pierwszy rzuciłeś się na hasełka z reklamy. Niby mamy taki łatwy dostęp do informacji, a ludzie jakoś nie chcą z niego korzystać. A potem płacz na forach, bo oni myśleli, że reklama na kłamie i będą jak Malboro Man.
Em... akurat średnio trafiłeś z tym postem, bo ja się nie spodziewałem niczego dobrego po tym tytule, ale ok nvm.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: kaimada »

To dla równowagi- Scythe nie lubię. Mechy które nie walczą i nie potrafią zrobić kroku w tył - to nie dla mnie.
Wingspan to jedno z największych rozczarowań 2019 roku.
Bałem się Tapestry, podchodziłem do niego nieufnie, ale w efekcie zakochałem się od pierwszego zagrania. Gra się w to bardzo przyjemnie, klimat cywilizacji jest, czego chcieć więcej. :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: warlock »

Brylantino pisze: 13 kwie 2020, 12:38 Mamy tutaj kilka totalnie nie związanych ze sobą mechanik, które zostały wrzucone do jednego pudełka i dodane mini napisiki przy nich, aby udawać grę cywilizacyjną.
Czyli jak w prawie każdym euro, które udają, że są o czymś: od Lorenzo il Magnifico i Trajana po Podwodne Miasta i Zamki Burgundii.
Temat mógłby być dowolny, bo ten tutaj i tak nie ma żadnego znaczenia dla mechaniki.
Again, jak w prawie każdym euro.
4 tory, które dają nam jakiś minibonusik
...nie chcę się powtarzać;). Spójrz na taką Coimbrę czy Orleans.
plansza na której się nic nie dzieje prawie, małe sudoku które daje trochę punktów i beznadziejne figurki, które więcej pewnie zasłaniają niż pomagają w grze.
100% racji.
Do tego karty arrasów, które myślałem, że będą takim "podsumowaniem" naszego królestwa (jakiś najlepszy budowniczy itp.), a tam znajdujemy coś co w każdej grze byłoby zwykłą technologią bądź kartą akcji.
No ale to, że sobie coś myślałeś a wyszoło inaczej to chyba nie wada gry?
Balans też się wydaje dość "ekhm" średni patrząc po samych frakcjach, patrząc jak niektórzy łatwo mogli odpalać swoje końcowe punkty.
Tu też mam obawy, ale grałem raz więc się nie wypowiadam ;).

Generalnie zarzucasz tej grze wady, które podziela chyba 80% tytułów w gatunku. Tylko tu jest łatwo, bo mam wrażenie że punktowanie Tapestry jest formą jakiegoś takiego "terapeutycznego przekłucia balonu hajpu" na zasadzie "utwierdzę się w przekonaniu, że wszystko tu jest słabsze niż inni to malują".
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Brylantino »

Popatrzyłem po swoich euro i prawie w żadnym z nich nie miałem takiego wrażenia oderwania totalnie mechaniki od klimatu i tak wielu elementów sklejonych ze sobą na siłę jak to mamy tutaj.

Twoje więc "podzielanie wad przez 80% gier tego gatunku" jest bardzo mocnym naciąganiem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: warlock »

Brylantino pisze: 13 kwie 2020, 14:03 Popatrzyłem po swoich euro i prawie w żadnym z nich nie miałem takiego wrażenia oderwania totalnie mechaniki od klimatu i tak wielu elementów sklejonych ze sobą na siłę jak to mamy tutaj.

Twoje więc "podzielanie wad przez 80% gier tego gatunku" jest bardzo mocnym naciąganiem.
Terra Mystica którą kochasz (z tego co pamiętam) to kwintesencja zlepku mechanik i oderwania od tematu ;). Zresztą na jaki przekrój gier w kolekcji patrzysz? Bo stwierdzenie "Twoje euro" niewiele mi mówi, nie wiem jakie gry masz i czy mówimy o 15 czy 300 euro. ;)
lvb1rynt
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2020, 10:25

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: lvb1rynt »

Mam pytanie. Czy ktoś orientuję się czy istnieją koszulki, które będą pasować do 16 kart cywilizacji w Tapestry? Myślałem też żeby je zalaminować, laminował ktoś z was karty z gier?
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: pavel »

lvb1rynt pisze: 31 lip 2020, 14:47 Mam pytanie. Czy ktoś orientuję się czy istnieją koszulki, które będą pasować do 16 kart cywilizacji w Tapestry? Myślałem też żeby je zalaminować, laminował ktoś z was karty z gier?
Przeczytaj cały wątek gry. Gra jest od SG, nie jest prawdziwa, udaje grę, którą miała być. Nie jest grą civ, jest słabo zbalansowana. Zastanów się czy chcesz ładować w nią kasę. Zalaminować jest najlepiej.
sasquach
Posty: 1820
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

lvb1rynt pisze: 31 lip 2020, 14:47 Mam pytanie. Czy ktoś orientuję się czy istnieją koszulki, które będą pasować do 16 kart cywilizacji w Tapestry? Myślałem też żeby je zalaminować, laminował ktoś z was karty z gier?
Przecież te karty / planszetki zrobione są z czegoś bardziej wytrzymałego niż papier. Nie ma sensu laminować.

A sama gra jest bardzo fajna, choć nie dla każdego (jak każda gra :P). Na pewno warto poznać recenzje, żeby nie przejechać się, jak niektórzy tu komentujący, na marketingu. No i weź w nawias, że ludzie tutaj lubią pojechać po Stonemaier Games, więc warto brać takie opinie w nawias.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 775
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 149 times
Been thanked: 512 times
Kontakt:

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: VivoBrezo »

Ja mam bardzo dobre wrazenia po Tapestry. Podchodzilem do niego z rezerwa bo naczytalem sie negatywnych opinii.
Po kilku rozgrywkach uwazam ze to lekkie Euro z czytelnym wyscigiem na punkty. Mozna zrealizowac mocne kombosy, poczuc to pykniecie w glowie, jak dobrze cos wymyslisz. Moze sie sprawdzic jako dobicie po cięższym tytule, albo wieczór z średniozaawansowanymi graczami 😊
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
lvb1rynt
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2020, 10:25

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: lvb1rynt »

sasquach pisze: 31 lip 2020, 17:49
lvb1rynt pisze: 31 lip 2020, 14:47 Mam pytanie. Czy ktoś orientuję się czy istnieją koszulki, które będą pasować do 16 kart cywilizacji w Tapestry? Myślałem też żeby je zalaminować, laminował ktoś z was karty z gier?
Przecież te karty / planszetki zrobione są z czegoś bardziej wytrzymałego niż papier. Nie ma sensu laminować.

A sama gra jest bardzo fajna, choć nie dla każdego (jak każda gra :P). Na pewno warto poznać recenzje, żeby nie przejechać się, jak niektórzy tu komentujący, na marketingu. No i weź w nawias, że ludzie tutaj lubią pojechać po Stonemaier Games, więc warto brać takie opinie w nawias.
Wiem, że to coś bardziej wytrzymałego ale w moim egzemplarzu te karty cywilizacji się wyginają i nie wiem co z tym zrobić, dlatego myślałem o laminowaniu.
cinek190
Posty: 20
Rejestracja: 20 wrz 2013, 23:03
Has thanked: 59 times
Been thanked: 3 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: cinek190 »

Właśnie otrzymałem mój egzemplarz i zasiadłem do rozkosznej lekturki...

Kto to tłumaczył? Prawdopodobnie stary znajomy, Google translate.

'Lokacja' zamiast 'lokalizacja'. 'Baraki' zamiast 'koszary', a najlepsze: 'Mroczne wieki'??? zamiast 'Wczesne średniowiecze'. Tymczasem odpuściłem sobie dalszej penetracji tego wiekopomnego dzieła. Ale jaja.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Gatherey »

Taki poziom "merytoryki" na pewno nie będzie tolerowany. Jeśli nie potrafisz odpisać bez złośliwości, to może nie pisz wcale?
EDIT: Curiosity
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: PytonZCatanu »

Planuje w tym tygodniu odświeżyć Tapestry. Nie grałem pół roku. Poratuje ktoś linkiem do najbardziej świeżego pdf poprawiającego balans ras? Kiedyś taki powstał, ale może od tamtej pory jest jakiś bardziej aktualny?
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Lolas »

PytonZCatanu pisze: 11 sie 2020, 12:10 Planuje w tym tygodniu odświeżyć Tapestry. Nie grałem pół roku. Poratuje ktoś linkiem do najbardziej świeżego pdf poprawiającego balans ras? Kiedyś taki powstał, ale może od tamtej pory jest jakiś bardziej aktualny?
zaktualizowany 6 lipca:
https://app.box.com/s/uqp6m71co7gdyfahz5qamp3bd7o1v06i
ODPOWIEDZ