Tapestry (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: tapczanik420 »

A w co jeszcze trzeba się "uzbroić" chcąc zagrać? Balans frakcji i errata kafelków od PHALANX czy coś jeszcze?
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6355
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 475 times
Kontakt:

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: yosz »

Nic więcej.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: mauserem »

tapczanik420 pisze: 11 sie 2020, 14:16 A w co jeszcze trzeba się "uzbroić" chcąc zagrać? Balans frakcji i errata kafelków od PHALANX czy coś jeszcze?
nie, nic z tych rzeczy - można grać, poczytasz więcej parę stron wyżej w tym wątku.
A w skrócie - wydawca/autor zaczął zbierać dane z rozgrywek rejestrowanych przez graczy i mieląc te już całkiem spore dane doszedł do wniosku, że można podregulować balans frakcji - modyfikując ich charakterystyki na kartach frakcji (zasoby startowe, umiejętności, etc).

Następnie wydał coś w rodzaju arkusza zbiorczego z tymi propozycjami zmian (PDF adjustments r4 ) dla tych którzy modlą się do balansu i lubią takie "tweaki" :mrgreen:
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: tapczanik420 »

PytonZCatanu pisze: 11 sie 2020, 12:10 Planuje w tym tygodniu odświeżyć Tapestry. Nie grałem pół roku. Poratuje ktoś linkiem do najbardziej świeżego pdf poprawiającego balans ras? Kiedyś taki powstał, ale może od tamtej pory jest jakiś bardziej aktualny?
mauserem pisze: 11 sie 2020, 14:30 Następnie wydał coś w rodzaju arkusza zbiorczego z tymi propozycjami zmian (PDF adjustments r4 ) dla tych którzy modlą się do balansu i lubią takie "tweaki" :mrgreen:
OK, z tego co widzę to ta errata z lipca 2020 różni się od pierwotnej z grudnia 2019 tym, że żadne zmiany nie są wprowadzane w czasie gry (jak pozyskamy civkę w jej trakcie), jedynie na start.

Poza tym jest jeszcze przetłumaczona errata od PHALANX która zawiera poprawkę błędnego tłumaczenia Nomadów oraz jednej karty arrasu . Poprawka Monarchii nie występuje w angielskiej wersji, więc domyślam się, że to również jest zmiana tylko w PL wydaniu?
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: tapczanik420 »

No i mamy zapowiedziany dodatek Tapestry: Plans & Ploys. Oficjalna zapowiedź SM, zdjęcia.

Adds a new card type, new miniatures, new civs, and more!

Design Diary
Spoiler:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 sie 2020, 17:04 przez tapczanik420, łącznie zmieniany 1 raz.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: pyz »

tapczanik420 pisze: 12 sie 2020, 10:11Poprawka Monarchii nie występuje w angielskiej wersji, więc domyślam się, że to również jest zmiana tylko w PL wydaniu?
Tak to jest błąd w polskim tłumaczeniu. Nie chwaląc się dostałem promki do Scythe od Phalanxów za znalezienie go. :D
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Wosho »

Super wiesci, szkoda tylko ze akurat teraz bo szykuje sie goracy okres, no ale od przybytku glowa nieboli, bardziej pytanie kiedy wersja PL?
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 760
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 146 times
Been thanked: 506 times
Kontakt:

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: VivoBrezo »

Większa interakcja mega cieszy, ciekaw jestem zmian w kafelkach lądu. Z tego co piszą wydaje się, że zwiększą głębie rozgrywki, dodając kilka nowych decyzji.
Dobrze, że rezygnują z 6 gracza. Ta gra nie ma sensu na 5, a co dopiero na 6 graczy.
Fajnie, że gra żyje i cały czas jest poprawiana. Według mnie to nie ujma, że chcą ją dalej balansować korzystając z doświadczeń graczy.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: michalldz90 »

myślę, że kilka nowych rzeczy będzie pochodzić z TEGO wątku, gdzie ktoś stworzył własny fanowski dodatek i sam Jamey chwalił za niektóre pomysły :) Zresztą wygląda na to, że właśnie nacja Obcych będzie takim przykładem, bo Jamey pochwalił się już na insta dwoma nowymi grafikami dla nowych frakcji.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: kuchar »

No proszę... i How to play się już pojawił ;) Tapestry: Plans And Ploys https://youtu.be/ep-Q3teZiA0
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

Liczyłem na więcej, ale to co jest fajnie się zapowiada. Ciekawe czy wyjdzie po polsku.
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: adrturz »

Wosho pisze: 12 sie 2020, 16:57 Super wiesci, szkoda tylko ze akurat teraz bo szykuje sie goracy okres, no ale od przybytku glowa nieboli, bardziej pytanie kiedy wersja PL?
Obecnie, rozważamy wydanie. Jeżeli wydamy, to nie szybciej niż w 2021 roku.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2039 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: PytonZCatanu »

Tak jak pisałem, odświeżyłem Tapestry i to jest dobra gra. Byłoby to po prostu dobre euro gdyby nie fakt, który wyróżnia je z tłumu, czyli jak proste są zasady i jak łatwo kogoś zaprosić do gry. U mnie na razie zostaje.
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: adrturz »

Gdyby ktoś miał ochotę pograć, poznać podstawkę "Tapestry", będzie okazja podczas naszej trasy. Najbliższe przystanki:

12-13 września - HEX (Kraków) - wydarzenie: https://www.facebook.com/events/725652424944568/

26-27 września - Awaria Prądu (Wrocław)

10-11 października - Draft (Poznań)

17-18 października - ?* (Łódź)



*tu jesteśmy w trakcie dogadania ostatnich szczegółów.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2039 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: PytonZCatanu »

W niektórych sklepach pojawiła się możliwość zakupu dodatku (przedsprzedaż). I tu pojawia się mój zgryz.... Bo mam polską wersję. Myślicie że jest sens mieszać z angielskim dodatkiem? Dla mnie eng to nie problem, ale pomyślałem, że w razie czego trudno będzie sprzedać taki zestaw. No i szata graficzna może się różnić.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: dave8 »

adrturz pisze: 27 sie 2020, 13:08 Gdyby ktoś miał ochotę pograć, poznać podstawkę "Tapestry", będzie okazja podczas naszej trasy. Najbliższe przystanki:

12-13 września - HEX (Kraków) - wydarzenie: https://www.facebook.com/events/725652424944568/

26-27 września - Awaria Prądu (Wrocław)

10-11 października - Draft (Poznań)

17-18 października - ?* (Łódź)



*tu jesteśmy w trakcie dogadania ostatnich szczegółów.
Wiadomo juz gdzie w Łodzi?
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

dave8 pisze: 02 wrz 2020, 21:34 Wiadomo juz gdzie w Łodzi?
Nie wiem gdzie, ale jak się nie możesz doczekać to wydaje mi się, że w Gralni jest kopia w wypożyczalni. Można też na miejscu zagrać.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: michalldz90 »

Obrazek

Jutro pierwsze testy modułowych osiągnięć. te na planszy już się trochę znudziły i było za dużo rutyny :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: jax »

michalldz90 pisze: 06 paź 2020, 22:10 Jutro pierwsze testy modułowych osiągnięć. te na planszy już się trochę znudziły i było za dużo rutyny :)
Widzę użycie dodatku fanowskiego :)
Tyle tam dobra wszelakiego...
Mam w kolejce do zrobienia.

Daj znać jak wrażenia z osiągnięć.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Tomzaq »

Może ktoś podlinkować ten dodatek fanowski, please?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: grzeslaw90 »

Tomzaq
myślę, że kilka nowych rzeczy będzie pochodzić z TEGO wątku, gdzie ktoś stworzył własny fanowski dodatek i sam Jamey chwalił za niektóre pomysły :) Zresztą wygląda na to, że właśnie nacja Obcych będzie takim przykładem, bo Jamey pochwalił się już na insta dwoma nowymi grafikami dla nowych frakcji.
Niewiele wyżej jest
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: michalldz90 »

pierwsze dwie partie z nowymi osiągnięciami rozegrane :) są super! na pewno nie wpływają jakoś znacząco na grę, ale wprowadzają sporo świeżości i otwierają się nowe ścieżki dzięki różnym nagrodom. Nie wyobrażam sobie kolejnych partii bez nich. Następnym razem mam zamiar dołączyć jeszcze Energię i umiejętności Wielkich Budynków, bo również zapowiadają się wyśmienicie.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Largo »

Dodatek w PL będzie sprzedawany w formie przedsprzedaży. Jeżeli uzbiera się odpowiednia liczba chętnych to puszczą druk.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Szewa »

Jak to jest z tym Tapestry? Opinie o tej grze są tak przeciwstawne i albo ktoś ją bardzo lubi, bo dobrze się w nią bawi albo wręcz przeciwnie. Wśród znajomych nie spotkałem neutralnej opinii.
Czy gra jest w porządku? Można się dobrze bawić jak przy Scythe? Rzeczywiście napis "gra cywilizacyjna" na okładce zaszkodził grze?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 550 times
Been thanked: 1255 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Fojtu »

Szewa pisze: 17 lut 2021, 07:46 Jak to jest z tym Tapestry? Opinie o tej grze są tak przeciwstawne i albo ktoś ją bardzo lubi, bo dobrze się w nią bawi albo wręcz przeciwnie. Wśród znajomych nie spotkałem neutralnej opinii.
Czy gra jest w porządku? Można się dobrze bawić jak przy Scythe? Rzeczywiście napis "gra cywilizacyjna" na okładce zaszkodził grze?
Jak dla mnie grze zaszkodziły 2 ewidentne dziury:
1. Bardzo słaby balans frakcji, który doświadczony gracz widzi na papierze po przeczytaniu instrukcji.
2. Zbyt sytuacyjne karty Tapestry i dobieranie ich w ciemno.

Obie te rzeczy zostają teoretycznie poprawione - (1) przez erratę a (2) przez opcjonalną zasadę, że dociągasz 2 karty i wybierasz jedną, ale u mnie niesmak zdecydowanie pozostał :wink:

Mnie osobiście ta gra po prostu specjalnie nie bawi, te tory są po prostu dla mnie nudne, gra jest zlepiona z jakiś dziwnych mechnizmów, które nijak się mają do siebie. Jednocześnie nie jest to lżejsza gra, gdzie mogę po prostu popykać relaksacyjnie nie do końca kminiąc co tak dokładnie robię, bo sporo tu planowania i liczenia zasobó.
ODPOWIEDZ