Tapestry (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 390
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Fyei »

Dianne pisze: 26 maja 2022, 13:32 Powiedzcie mi tylko, jak w tej grze jest z "powtarzalnością" rozgrywek? Czy macie wrażenie np. że na początku zawsze robicie te same ruchy, niezależnie od tego którą nacją/cywilizacją gracie? Czy może każda gra jest inna, i np. w miarę ogrania walka o środkowy kafelek zostaje zepchnięta na boczny tor? I jak oceniacie dodatki? Kupować, bo potem nie będzie czy olać? Czy któryś wnosi więcej niż drugi?
Ogólnie gra już jest kupiona, więc to tylko takie przemyślenia przed graniem, ale jestem ciekawa co powiecie :D
Na początku może być tak, że będziecie rozpoczynać tak samo, ale z czasem zależy to mocno od tego jaką masz cywilizację oraz jaką kartę arrasu na ręce. Poza tym, polecam testować sobie połączenia różnych torów. Niektóre działają lepiej z innymi, są też i takie bardziej uniwersalne.

Ze znajomymi ogranymi w Tapestry często przypadkiem ktoś zdobywa środkową wyspę. Na początku owszem, każdy gnał na środek, a teraz to wszystko zależy od cywilizacji ;).

Dodatek "Sztuka i Architektura" wnosi do gry tor Sztuki, kilka cywilizacji i zaawansowanych map stolicy. W moim odczuciu jest on bardzo dobry, nowy tor pozwala na nowe kombinacje i wnosi powiew świeżości do rozgrywek.

Ogólnie to właśnie ta prostota zasad w połączeniu z koniecznością dostosowywania swojej taktyki sprawia, że Tapestry jest ujmującym tytułem :).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: siepu »

Hazegiant pisze: 05 lut 2022, 23:00 Grę miałem na radarze od zapowiedzi, bo do tej pory gry Stonemaier Games mocno siedziały w naszym towarzystwie. Jeżeli nie mi, to reszcie ekipy. Natomiast sporo się naczytałem opinii na tym forum o grze i odpuściłem zakup. Ostatnio natomiast gra pojawiła się na Board Game Arena i chciałem ją wypróbować. I generalnie, nigdy wiecej nie będę się kierował opinią społeczności na temat danej gry. Prawie ominął mnie świetny tytuł w który od około 3 tygodni zagrywamy się ze znajomymi. Do tego stopnia, że gramy razem a jak się nie uda zgadać to osobno. Rozegrałem około 20 gier (solo, 3,4,5 osób). Uważam, że gra jest świetna i w skali bgg oceniam ją na 9. Dlaczego tak uważam?
Pamiętaj że forum to bardzo mała próbka i raczej tylko ludzie z bardzo mocną opinią piszą rzeczy, reszta po prostu gra. Społeczność Tapestry bardzo lubi - 250 pozycja w rankingu bgg to całkiem wysoko. Co ludzie piszą zawsze warto poczytać, ale to dalej tylko anonimowe głosy ludzi, o których w sumie nic nie wiesz. Zawsze lepiej spróbować samemu, albo przynajmniej porozmawiać z ludźmi, których gust znasz. Piszę to jako człowiek, którego Tapestry ani ziębi ani grzzeje.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: rand »

Po paru partiach na BGA, zdecydowałem się na zakup Tapestry. Z tego co wyczytałem na stronie Phalanx część frakcji została zbalansowana i jest specjalny pdf ze zmianami z 2019. Z ciekawości przeczytałem instrukcje do najnowszego dodatku gdzie na końcu instrukcji również znajdują się korekty do frakcji/cywilizacji. Bardzo szybko da się zauważyć, że te zmiany są totalnie inne. Czy te korekty z dodatku nadpisują te wcześniejsze z 2019 roku? Czy są jeszcze jakieś nowsze nieprzetłumaczone korekty? Skąd ogólnie, aż takie różnice, ciekawi mnie zwłaszcza kwestia Heroldów. Po pierwszych korektach zaczynają z -15 punktami, nagle ktoś stwierdził, że jednak nie i nacja jest perfekcyjnie zbalansowana bo w dodatku wylądowała w grupie "bez zmian".
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: jax »

rand pisze: 05 lip 2022, 22:53 Po paru partiach na BGA, zdecydowałem się na zakup Tapestry.
Gratuluję znakomitej decyzji :)
rand pisze: 05 lip 2022, 22:53 Czy te korekty z dodatku nadpisują te wcześniejsze z 2019 roku?
Czytałem, że nadpisują.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Darboh »

Przelukałem wątek i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi - jakie są losy polskiego wydania Tapestry: Plans & Ploys?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: grzeslaw90 »

Darboh pisze: 10 lis 2022, 11:48 Przelukałem wątek i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi - jakie są losy polskiego wydania Tapestry: Plans & Ploys?
Najpierw miał być jako P500, potem stwierdzili, że wydadzą oba na raz, później wydali tylko ten drugi. Nie nastawiałbym się. Phalanx by nie pierwszy raz olał serię.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: eveni »

Darboh pisze: 10 lis 2022, 11:48 Przelukałem wątek i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi - jakie są losy polskiego wydania Tapestry: Plans & Ploys?
Z tego co pamiętam to na którymś live-ie Planszowych Newsów pracownica wydawnictwa mówiła, że jak będzie dodruk międzynarodowy pierwszego dodatku to Phalanx dołączy. Ale to było dość dawno, może coś się zmieniło lub źle zapamiętałam.
Adrturz Czy możemy prosić o info? :D
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

Jak sami przyznali, przespali pierwszy druk :lol:
Teraz czekają na drugi. Jeśli go nie będzie to jesteśmy w dupie. Ale ponoć mamy się nie martwić bo drugi dodatek jest fajniejszy (mniej więcej ich słowa).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: jax »

Trzeci dodatek do Tapestry w tym roku:

https://stonemaiergames.com/games/tapes ... x51cFL0DoE

Ja mam totalnie w nosie dziadoskiego Phalanxa (wszystko do Tapestry zamieniłem na angielski) i ze spokojem mogę inwestować w ten dodatek :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Largo »

jax pisze: 01 lut 2023, 20:02 Trzeci dodatek do Tapestry w tym roku:

https://stonemaiergames.com/games/tapes ... x51cFL0DoE

Ja mam totalnie w nosie dziadoskiego Phalanxa (wszystko do Tapestry zamieniłem na angielski) i ze spokojem mogę inwestować w ten dodatek :)
Popieram. Niestety utknąłem z Polska wersją i dodatkiem, ale resztę dokupię w ang i dam sobie spokój z kupowaniem dodatków od phalanx ;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Largo »

Info z wczorajszego live’a - nie będzie dodatków w wersji PL. Dokładniej rzecz biorąc pierwszego i trzeciego, który został zapowiedziany. Dodruku podstawki też nie będzie, bo wydawcy się to nie kalkuluje.
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 292 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: drzewko »

Largo pisze: 08 lut 2023, 07:48 Info z wczorajszego live’a - nie będzie dodatków w wersji PL. Dokładniej rzecz biorąc pierwszego i trzeciego, który został zapowiedziany. Dodruku podstawki też nie będzie, bo wydawcy się to nie kalkuluje.
I pyk polskie tapestry z dodatkiem na sprzedaż.
Ehh ta gra jest naprawdę bardzo dobra. Jej najwiekszym grzechem jest fakt, że tytułowała się grą cywilizacyjną.

Dla mnie przekaz jasny - już nigdy nie kupię gry tłumaczonej na PL od Phalanx. Ja w pełni rozumiem, że biznes biznesem, dlatego oni też powinni zrozumieć moją decyzje :)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Largo »

drzewko pisze: 08 lut 2023, 08:26
Largo pisze: 08 lut 2023, 07:48 Info z wczorajszego live’a - nie będzie dodatków w wersji PL. Dokładniej rzecz biorąc pierwszego i trzeciego, który został zapowiedziany. Dodruku podstawki też nie będzie, bo wydawcy się to nie kalkuluje.
I pyk polskie tapestry z dodatkiem na sprzedaż.
Ehh ta gra jest naprawdę bardzo dobra. Jej najwiekszym grzechem jest fakt, że tytułowała się grą cywilizacyjną.

Dla mnie przekaz jasny - już nigdy nie kupię gry tłumaczonej na PL od Phalanx. Ja :P w pełni rozumiem, że biznes biznesem, dlatego :P oni też powinni zrozumieć moją decyzje :)

Ja raczej zostanę z Polska podstawką i dodatkiem, a dwa pozostałe dorzucę w wersji angielskiej. Ceny podstawowej wersji angielskiej jednak poszły w górę mocno i jakoś przeboleję fakt dwóch języków w pudełku. Jednak tak jak piszesz jak tylko najdzie mnie ochota na ich gry to spojrzę na to pudełko z dwoma wersjami językowymi w środku żeby otrzeźwieć :P
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Wosho »

Ech słabo :/ u mnie to prezent to slabo sprzedawac :(
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: michalldz90 »

oj nigdy więcej Phalanxu... choćby mieli wydać gre z TOP 3 BGG to podziękuje. a jeszcze pamiętam jak z niecały rok temu obiecywali dodruk pierwszego dodatku
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: grzeslaw90 »

michalldz90 pisze: 08 lut 2023, 10:13 oj nigdy więcej Phalanxu... choćby mieli wydać gre z TOP 3 BGG to podziękuje. a jeszcze pamiętam jak z niecały rok temu obiecywali dodruk pierwszego dodatku
Tchórzliwy marketing polegający na okłamywaniu obietnicami, przemilczenie sprawy. Każdy się spodziewał, a jednak były nadzieje i teraz polska podstawka jest nic niewarta, a żeby przeskoczyć na wersję angielską trzeba wydać sporo więcej kasy, bo jej ceny w Polsce już od roku szybują do góry, a po tym 'newsie' to już w ogóle. To nie pierwszy raz kiedy po kampanii kłamstw porzucają serię. Nigdy wiecej Phalanx. Już się 2x nadziałem.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Luk83bb »

Chciałbym sobie ogarnąć grę, żeby było dobrze:) - w kwestii poprawek do gry:
na 1 kafelku kosmosu należałoby "dorysować" ikonkę podboju/posterunku?
oraz wydrukować 1 kartę arrasu, która jest jako errata na stronie phalanxu?
Można do nich pisać o naklejkę, ale mają wywalone...
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 469
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sopel82 »

Jak ktoś chciałby skorzystać to mam zniżkę 20% w sklepie Stonemeiera (na produkty i wysyłkę), choć nawet z taką zniżką wcale nie wychodzi tanio bo ok 82EUR za samą podstawkę + wysyłka (https://europe.stonemaiergames.com/products/tapestry).
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:32 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 3 razy.
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

PanFantomas pisze: 17 kwie 2023, 10:23 Zapraszam na film o "Fantasies & Futures". Jest to trzeci i niestety ostatni dodatek do "Tapestry". Szkoda też, że nie zostanie wydany w Polsce. Miłego oglądania 🙂 https://youtu.be/igGNEQyeKFA
Te scenariusze z pierwszego dodatku, które trafiły do zbiorczej instrukcji, można rozegrać bez pierwszego dodatku?
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: PanFantomas »

.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 764
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 666 times
Been thanked: 779 times
Kontakt:

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: anitroche »

Czy ktoś może mi powiedzieć, co pierwszy dodatek - plans amd ploys - zmienia w trybie solo? Bo będę grała głównie solo i nie wiem czy go gdzieś szukać do dokupienia, czy może nie jest must have do gry jednoosobowej? Na dodatkowych frakcjach i stolicach mi nie zależy zupełnie
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 390
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: Fyei »

anitroche pisze: 07 kwie 2024, 22:31 Czy ktoś może mi powiedzieć, co pierwszy dodatek - plans amd ploys - zmienia w trybie solo? Bo będę grała głównie solo i nie wiem czy go gdzieś szukać do dokupienia, czy może nie jest must have do gry jednoosobowej? Na dodatkowych frakcjach i stolicach mi nie zależy zupełnie
Ten dodatek wprowadza mini kampanię złożoną z 5 scenariuszy :).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
ODPOWIEDZ