Pierwsza gra

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Pierwsza gra

Post autor: komar france »

Witam,
ostatnio kupiłem Brassa, podczas przeglądania komponentów, mój syn (3,5 roku), wyraził ogromną chęć gry z dorosłymi... :D
Wydaje mi się, że Brass na początek nie jest dobrym pomysłem, ale chcę kuć żelazo póki gorące i kupić jakąś grę synowi.
Możecie coś polecić, bo w ogóle nie orientuję się w grach dla dzieci.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: cezaras »

dla tak małych dzieci to ciężko coś proponować szczególnie jeżeli ma to być w klimatach nowoczesnych gier planszowych. Z moich doświadczeń, sugeruję:
- figuraki - totalnie losowa, ale dziecko uczy się poznawać figury i kolory
- super farmer - 85% losowości ale dziecko uczy się liczyć i dzielić przez 2, minimalna zaczątki strategii
- Uno - głupia losowa gra bazująca na "Makao" popularnej grze tradycyjną talią - ale mój syn jak miał 4 latka, to uwielbiał
- poza tym można próbować gry na spostrzegawczość - w klasyczne memo po kilku sesjach treningowych syn może Cię zadziwić ;-)

i ogólnie nie ma co wyprzedzać i na siłę uczyć -> w przypadku mojego synka rewelacyjnie zdaje egzamin taktyka "pierwszą grę siedzisz i patrzysz, następną grasz z tatą w drużynie itd." aż do pełnej samodzielności w grze.
Nawet w przypadku najprostszej gry ciężko jest takim maluchom wytłumaczyć zasady - skutkuje tylko uczenie się przez obserwację.
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza gra

Post autor: monga »

No jak na mój gust to taki wiek, w którym żadna z omawianych tutaj gier się nie nada. Celowałabym w jakieś Grzybobranie; Miś, pszczoły i miód, Memo i takie tam - pełno tego w każdym hipermarkecie czy sklepie z zabawkami :)
Mam syna w wieku 4 lata i 3 miesiące, więc spokojnie mogę napisać, że piszę z własnego doświadczenia.

OO cezaras, dzięki za podpowiedź, muszę spróbować z moim Krzysiem w Uno zagrać :)

Edit: jeszcze, co do Super Farmera - nie znam/nie pamiętam zasad, ale chyba liczenie tam przekracza możliwości 3,5 latka.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2008, 09:22 przez monga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Pierwsza gra

Post autor: draco »

Zapomnij na razie o grach, w których trzyma się wachlarzyk kart w ręce. Dla dorosłego to rzecz banalna, ale dzieciom poniżej 5 roku życia sprawia to problem. Sporą kolekcję gier dla dzieci mają w swojej ofercie: Granna, Amigo, Ravensburger, Haba, Zoch, Hasbro.

Jeśli nie grałeś jeszcze z dzieckiem w Memory, to zacznij od niego. Oryginalnie wydaje to Ravensburger, ale jeśli uważasz, że 50 zł to dużo za taką grę, to możesz kupić jakieś wydanie nielicencjonowane, ale jakość elementów może być gorsza.

Poza tym polecam: Serpentina, Meine Kleine Farm, Loopin' Louie
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza gra

Post autor: monga »

O tak, Loopin' Louie - też polecam gorąco, sama z chęcią bym sobie kupiła hehe :)
Chociaż z grą planszową to ona niewiele ma wspólnego, ale jako jakaś gra - powinna się spodobać. Takich zręcznościowych gier dla dzieci jest bardzo dużo - my mamy "Mucha w mojej zupie" i takie drzewo z wyciąganymi liśćmi, są jeszcze jakieś spadające małpy i wiele innych.
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza gra

Post autor: rokter »

Ulubiona gra mojego syna z tego okresu (3-4 lata) to Gulo-Gulo z nieco uproszczonymi zasadami.

Najfajniejsze w tej grze jest to, że nie trzeba dawać smarkaczowi fory, żeby przegrać :-) Mechanika opiera się bowiem na wyciąganiu z "gniazda" malutkich kolorowych jajeczek, do czego dziecięce paluszki wydają się wręcz stworzone (w przeciwieństwie do słoniowatych paluchów dorosłych...).

I ciekawostka: jednym z autorów gry jest pan Kramer.

Gulo gulo - jak na ilość załączonych elementów - kosztuje w Polsce dosyć dużo (ok 90-100 zł), ale i tak bardzo polecam.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza gra

Post autor: zara2stra »

Ja ostatnio kupiłem swojemu chrześniakowi (6 lat) Rattlesnake - na urodzinach do gry zasiadła również moja córka (3,5 roku) i była to pierwsza gra do której zasad się stosowała (przy większości innych nawet nie chciała zasad słuchać;)), co najlepsze najstaranniej z wszystkich graczy kładła "jajka" na planszę i bez większej pomocy ze strony dorosłych zajęła drugie miejsce :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pierwsza gra

Post autor: mst »

Ja też uważam, że Gulo Gulo to świetny wybór. Oprócz Figuraków warto też zainteresować się innymi grami z oferty Granny takim jak: Kot w worku, Gdzie jest żabka?, Zagadki smoka Obiboka. Bardzo polecam też Lotti Karotti. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Re: Pierwsza gra

Post autor: komar france »

dzięki za tak szybki odzew :D
Muszę teraz troszeczkę lepiej przyjrzeć się wymienionym przez Was propozycjom.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: skanna »

Ja z własnego doświadczenia polecam Make'n'break, choć oczywiście też wymaga uproszczenia zasad, żeby młody człowiek miał szanse z dorosłymi.
I żółwiki.
Wszelkich grzybobrań itp. nie polecam, chyba, że masz dużo samozaparcia, żeby w coś takiego z dzieckiem grać, mimo, że śmiertelnie nudne.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza gra

Post autor: monga »

Wydaje mi się, że jednak 3,5 roku to trochę mało na Make'n'breka czy żółwiki. Ale może mi się tylko tak wydaje, najlepiej pożyczyć grę i wypróbować na własnym egzemplarzu 3.5 latka czy się nada ;)
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: skanna »

Make'n'break pojawił się u nas jak Majka miała 4 lata i od razu był w użyciu (z małą modyfikacją zasad). Gdyby pojawił się wcześniej, byłoby dokładnie tak samo, tego jestem pewna.
Żółwiki trochę trudniejsze, ale myślę, że też można z takim maluchem już zaczynać, zwłaszcza, że to mniej losowe niż rzuty kostką, więc i od biedy porażce dziecka można zapobiec :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Pierwsza gra

Post autor: draco »

Żółwików na 3,5-letnim dziecku nie próbuj. Na 99% nie utrzyma kart w ręce. Nie rozumiem po co na siłę grać z dziećmi w gry przeznaczone dla starszych i upraszczać reguły, skoro jest tak dużo gier dostosowanych do młodszych przedszkolaków.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Pierwsza gra

Post autor: folko »

Moja młodsza córka mając 4 lata zaczęła grać w atari go :-)
W żółwiki chyba można też grać w otwarte karty :D
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: Filip z Lublina »

też chętnie kupiłbym żółwiki siostrze na urodziny.
ale ten tekst Don Simona... :/
;P
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Pierwsza gra

Post autor: draco »

folko pisze:W żółwiki chyba można też grać w otwarte karty :D
To trzeba wypróbować. Może sie okazać, że gra jest bardziej taktyczna i jeszcze bardziej polega na zapędzeniu przeciwników w kozi róg.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pierwsza gra

Post autor: mst »

draco pisze:Na 99% nie utrzyma kart w ręce.
Małym rączkom w utrzymaniu kart może pomóc takie proste urządzenie. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Re: Pierwsza gra

Post autor: komar france »

Przejrzałem proponowane przez Was gry i wydaje mi się, że na początek najlepsze będą figuraki.

Dziękuję za pomoc wszystkim mamom, tatom, wujkom itd :D
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza gra

Post autor: monga »

mst pisze:
draco pisze:Na 99% nie utrzyma kart w ręce.
Małym rączkom w utrzymaniu kart może pomóc takie proste urządzenie. :)
Bomba ! Kupiłabym od ręki gdyby można było na Allegro dostać, albo gdzieś w Polsce :)
Jakby ktoś coś takiego widział u nas to niech da znać.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: jax »

monga pisze:
mst pisze:
draco pisze:Na 99% nie utrzyma kart w ręce.
Małym rączkom w utrzymaniu kart może pomóc takie proste urządzenie. :)
Bomba ! Kupiłabym od ręki gdyby można było na Allegro dostać, albo gdzieś w Polsce :)
Jakby ktoś coś takiego widział u nas to niech da znać.
trzymacze do kart sa tu:
http://www.gryplanszowe.pl/index.php?d=szczegoly&tw=542
http://www.gryplanszowe.pl/index.php?d= ... ly&tw=1274
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza gra

Post autor: monga »

Dzięki wielkie, przejrzałam tylko oferty wybranych 2 sklepów polskich, nie było, więc doszłam do wniosku, że u nas jeszcze tego nie ma w ofercie. Zresztą nie wpadło mi do głowy akurat takie tłumaczenie polskie hehe :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Pierwsza gra

Post autor: Blue »

A ja jeszcze odgrzeje kotleta i powiem, że jako dziecko świetnie bawiłem się przy hokeju:
http://allegro.pl/item472649675_gra_hok ... od_ss.html

Co prawda wtedy miałem zupełnie inne wydanie(metalowe i z fajnymi naklejkami na zawodnikach), ale zasada działania ta sama. Nie wiem jak z jakością wykonania tej wersji. Jako że gra jest banalna no i to zręcznościówka to myślę że 3 letnie dziecko spokojnie sobie z nią poradzi, a jak dorosły lubi zręcznościówki to też się nie zanudzi na śmierć.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pierwsza gra

Post autor: yosz »

Offtopic: ohh, z sąsiadem w dzieciństwie graliśmy w to nałogowo (mówię o hokeju). Metalowa wersja, która pewnie mogła zabić ciężarem i poćwiartować metalowymi krawędziami jednocześnie. Dzięki Blue za przypomnienie ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Pierwsza gra

Post autor: Blue »

OT cd: Ta ;) ona miała jeszcze "wbudowany" element losowy, tj czasem się zawodnicy przycinali przy obrocie, a potem "wystrzelali" ze zwiększoną mocą ;), ale nie przeszkadzało mi to świetnie się bawić :D.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pierwsza gra

Post autor: maluman »

Blue pisze:A ja jeszcze odgrzeje kotleta i powiem, że jako dziecko świetnie bawiłem się przy hokeju:
http://allegro.pl/item472649675_gra_hok ... od_ss.html
Co prawda wtedy miałem zupełnie inne wydanie(metalowe i z fajnymi naklejkami na zawodnikach), ale zasada działania ta sama. Nie wiem jak z jakością wykonania tej wersji. Jako że gra jest banalna no i to zręcznościówka to myślę że 3 letnie dziecko spokojnie sobie z nią poradzi, a jak dorosły lubi zręcznościówki to też się nie zanudzi na śmierć.
Parę miesięcy temu mnie wzięło na wspominki na temat tej gry. Wersja, w którą grałeś (jak i ja) to bodaj wersja czechosłowacka. Pamiętam nazwę - Hokej Igra. Niestety dzisiaj nie do wytropienia. Ale szukając czegoś na ten temat trafiłem na.... oryginał! Grę, którą sprzedano już w ponad 4 milionach egzemplarzy od bodaj 1957 roku. A jest to... Stiga Play Off. Jakościowo prawdopodobnie jest to inna klasa (używana jest na oficjalnych mistrzostwach). Oto ona:
http://tablehockeygames.com/index.htm
strona producenta, jak to często bywa jest brzydka. Można dużo na ten temat znaleźć w necie. Są rozgrywane mistrzostwa (http://pl.youtube.com/watch?v=lxylPiHIHEI). Zwróćcie uwagę, że atakujący wjeżdżają za bramki!
Oczywiście ostatnią kwestią jest... gdzie to kupić w polsce. Podaję link, gdzie znalazłem najtaniej:
http://www.tylkomarkowe.pl/stiga-hockey ... 13548.html
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
ODPOWIEDZ