Yokohama - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Yokohama - pytania i wątpliwości

Post autor: kuki25 »

Trzy pytania o zagranicznych agentów i znacznik pierwszego gracza:
1. Wiem że otrzymuje zagranicznego agenta za każdą parę dopasowanych ikon kraju (karty technologii i karty zamówień). Ale brakuje mi tutaj uściślenia czy taka para musi się składać z 1 karty technologii i 1 karty zamówienia? Czy mogą to być tylko dwie karty zamówienia z dopasowanym krajem lub dwie karty technologii z dopasowanym krajem?
Na ten moment mało kto szedł w technologie, a w zamówienia większość, tak więc czyściliśmy agentów z niektórych krajów dość szybko samymi zamówieniami. Graliśmy na ten moment że to ma być dowolna kombinacja zamówień i technologii.

2. Jest taka zasada że zagranicznego agenta można wykorzystać tylko raz na turę w fazie A i C. Tylko że fazy C (z poprzedniej tury) i A (z aktualnej tury) są zaraz po sobie, a dotyczą różnych tur. Tak, więc sprzedaż odpowiednich zamówień i uzyskanie dwóch zagranicznych agentów w fazie C (z poprzedniej tury), umożliwia wystawienie dwóch zagranicznych agentów po sobie i to można powtarzać co drugą turę. Tak więc, te ograniczenie wydaje mi się w tym wypadku na wyrost że można wykorzystać tylko jednego agenta na turę. Może to być jakieś ograniczenie jak ktoś otrzyma trzech agentów w jednej akcji ale to uważam że jest praktycznie niespotykane w tej grze. Tak więc, zastanawia mnie sens tej zasady (zagranicznego agenta można wykorzystać tylko raz na turę)?

3. Czy znacznik pierwszego gracza nie powinien przechodzić z gracza na gracza? wydaje mi się że jednak gracz pierwszy ma sporo plusów od gracza drugiego czy trzeciego, a już nie wspominając o czwartym grającym. A tak naprawdę tylko gracz pierwszy zaczyna o jedną kasę mniej, drugi, trzeci i czwarty są tak samo traktowani. A jak dla mnie jeśli ten znacznik pierwszego gracza nie powinien się zmieniać, to te różnice dóbr startowych powinny się różnić dla każdego gracza w sposób narastający.

Swoją drogą bardzo fajna gra :wink:
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Fojtu »

kuki25 pisze: 30 sie 2019, 15:43 ...
Nie ten dział ale odpowiem
1. Dowolna kombinacja
2. Jednego na turę maksymalnie to jednego na turę. Możesz go użyć w turze w fazie A lub fazie C ale nie możesz i A i C w jednego turze. W tej zasadzie chodzi o to, żebyś nie mógł trzymać ich na sam koniec, tylko używał konsekwentnie podczas gry.
3. Znacznik pierwszego gracza nie przechodzi, on tak naprawdę tylko wyznacza na koniec gry kto jeszcze ile ma tur, podczas samej rozgrywki nie ma znaczenia. Pierwszy gracz ma co prawda inicjatywę trochę w grze, ale za to im później jesteś w turze, tym lepiej możesz manipulować większościami w kategoriach.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: DarkSide »

Gra na 3 osoby. Przygotowanie decku dla order cards. Wg. tabelki odrzucamy 5 kart i mamy deck. układamy na planszetkach doków i portu, a następnie każdemu z graczy dajemy po 2 karty by wybrał jedną order card a drugą odrzucił. Czy dobrze rozumiem że te odrzucone lądują w pudełku i nie grają (nie wracają do decku)? Czyli de facto na 3 graczy gra się bez 8 kart?
Analogicznie jest dla 2 i 4 graczy. Jest to o tyle istotne bo z wyczerpaniem decku wiąże się jeden z warunków końca gry.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: detrytusek »

Jak odrzucić to odrzucić :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: NestorZolo »

Dobry wieczór. Jestem przed pierwszą rozgrywką (niestety nie dziś). Moje pytanko jest następujące:

Akcja główna, faza ruchu prezesem, opcja A, cytuję " you may return your president, and any assistants from any area". Czyli dowolni asystenci z dowolnego obszaru. Czy z jednego obszaru ponieważ obszar jest w liczbie pojedynczej? Czy ilu chcę, skąd chcę, ponieważ akcja ta kończy moją główną akcję?
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: autopaga »

Raczej z dowolnej liczby obszarów, ciężko określić w sumie co autor miał na myśli, ponieważ zasadniczo tej akcji się nie używa ani razu grając optymalnie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: detrytusek »

autopaga pisze: 03 lut 2023, 17:43 Raczej z dowolnej liczby obszarów, ciężko określić w sumie co autor miał na myśli, ponieważ zasadniczo tej akcji się nie używa ani razu grając optymalnie.
Nie zawsze. Pamiętaj, że prezes na ręce umożliwia Ci pójście później gdzie chcesz bez tworzenia łańcuszka. Widziałem bardzo fajne wykorzystywanie tego zapisu.
A co do pytania to obstawiałbym, że z jednego obszaru. Tak jak to się dzieje przy nie ściąganiu prezesa.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ