Jakie to gry?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Jakie to gry?

Post autor: Mordeczka »

Ostatnio wzięło mnie na wspominki i przypomniało mi się w co grałem z bratem za młodych lat. Dokładniej to mniej więcej wiem jak graliśmy i czym, ale jak to się nazywało to już niestety nie :? Może będziecie wiedzieć co to za gry?

Pierwsza z nich to była plansza podzielona krzyżującymi się liniami (taka szachownica), po których można było przesuwać okręty wojenne. Znalazłem na forum "Manewry morskie", ale to chyba nie jest to. W tej co grałem z bratem były takie małe plastykowe stateczki - z tego co pamiętam to były to okręt podwodny, pancernik, niszczyciel (albo trałowiec, bo można było chyba miny stawiać?) i lotniskowiec z malutkimi samolocikami na pokładzie.

Druga to z kolei czasy bardziej odległe. Plansza dosyć spora, podzielona na hexy, z kilkoma wyspami i stałymi lądami. Pływało się żetonami przedstawiającymi stateczki z podziałem chyba na ilość masztów i ilość dział. Dodatkowo na górze planszy była róża wiatrów, wskazująca jego kierunek na podstawie wylosowanej karty. W zależności od kierunku wiatru stateczki pływały szybciej lub wolniej, pod wiatr trzeba było halsować :) Inne karty decydowały o obrażeniach w walce, można było np. stracić maszt, przez co stateczek wolniej pływał. Możliwy był tez abordaż.

Proszę o info, jeśli ktoś z Was wie co to za gry i czy gdzieś można je jeszcze wyłapać.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Jakie to gry?

Post autor: MichalStajszczak »

Pierwszą grę pamiętam, choc nie pamiętam jej tytułu. Na pewno nie były to Manewry morskie. Niewykluczone, że gra nazywała sie po prostu Bitwa Morska.
Druga to oczywiście wspominana już kilkakrotnie na forum Bitwa na Morzu Wiatrów.
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Jakie to gry?

Post autor: Mordeczka »

Dzięki śliczne za pomoc. Aż mi głupio, że nie znalazłem tego sam, choć szukałem trochę po forum, jednak łatwiej jest dotrzeć do informacji jak się wie czego szukać :wink:
Nie wiem czy to właśnie te gry, musiałbym zobaczyć jakieś zdjęcia lub coś w tym stylu, ale to chyba trudno będzie znaleźć. Nic to, temat do usunięcia/zamknięcia.

Swoją drogą, może warto by było założyć jeden, przyklejony wątek mający w temacie poszukiwanie gier?
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Jakie to gry?

Post autor: ThomasBittern »

Nie jestem pewien, ale pierwsza gra to chyba Pancerniki (o ile czegoś nie pomerdałem). Gdzieś ją mam, tylko... nie wiem gdzie :( O ile jednak dobrze pamiętam, to była zupełnie niegrywalna). Tylko, że po latach nie pamiętam dlaczego... Zestarzałem się...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Jakie to gry?

Post autor: MichalStajszczak »

Pancerniki były wydane w latach 90-tych (chodzi mi o Pancerniki firmy Jawa), a opisaną grę pamietam chyba z wcześniejszego okresu (choć może to było to samo)
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Jakie to gry?

Post autor: ThomasBittern »

10 czy 15 lat do tyłu, to dla niektórych dzieciństwo :D Dla mnie niestety już nie :(
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie to gry?

Post autor: tokage »

Aaaaa :!: Bitwa na Morzu wiatrów-grałem w to chyba :shock: miałem kilka lat jak wujek mnie w to ogrywał :mrgreen: ... tylko nie moge sobie przypomnieć jak to wyglądało :( .. google też nie wiedzą :cry: mógłby ktoś zdjęcie ustrzelić tejże gry? Byłbym naprawde wdzięczny. :roll:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jakie to gry?

Post autor: Andy »

Rzuć okiem tutaj: http://www.boardgamegeek.com/game/37432

Bardzo zacna gra. :)

NB. To, co widać na zdjęciach na BGG to jakaś późniejsza wersja gry. Zauważyłem w instrukcji np. ruch wydłużony do trzech pól (z wiatrem), możliwość halsowania pod wiatr, zasięg salwy 3 pola. W posiadanej przeze mnie edycji ruch z wiatrem odbywał się o dwa pola, pod wiatr płynąć się nie dało, a zasięg salwy wynosił 2 pola.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Jakie to gry?

Post autor: MichalStajszczak »

Andy pisze:To, co widać na zdjęciach na BGG to jakaś późniejsza wersja gry. Zauważyłem w instrukcji np. ruch wydłużony do trzech pól (z wiatrem), możliwość halsowania pod wiatr, zasięg salwy 3 pola.
Tak, to jest druga wersja, z moimi poprawkami w przepisach. W wersję podstawową praktycznie nie dało się grać
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Jakie to gry?

Post autor: Mordeczka »

Andy pisze:Rzuć okiem tutaj: http://www.boardgamegeek.com/game/37432
Tak jest! To jest właśnie to o co pytałem :)
Znowu wtopa z mojej strony - wyszukiwałem na BGG z polskimi znakami :oops: Szkoda, że nie ma więcej informacji o kartach, pokusiłbym się wtedy o własne opracowanie tej gry, bo zdobycie jej graniczy chyba z cudem, a jeśli nawet to w kosmicznych cenach :?
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Jakie to gry?

Post autor: kolderek »

pamiętam tę grę z tymi małymi statkami: statki podwodne, lotniskowce z jeszcze mniejszymi samolocikami. miałem kiedyś tę grę, też jednak nie pamiętam nazwy. ale raczej w nią nie grałem tylko się nią bawiłem, za młody byłem na to jeszcze :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jakie to gry?

Post autor: Andy »

MichalStajszczak pisze:Tak, to jest druga wersja, z moimi poprawkami w przepisach. W wersję podstawową praktycznie nie dało się grać
Nic nie ujmując Twoim zasługom :): dało sie grać, oj dało! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Jakie to gry?

Post autor: MichalStajszczak »

Andy pisze:dało sie grać, oj dało
Rzecz gustu. Ze względu na małą prędkość statków, gra ciągnęła się niemiłosiernie. Gdyby tak nie było, to po co wydawca zamawiałby modyfikacje przepisów?
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie to gry?

Post autor: kmiernik »

Cieszę się, że mój trud fotografowania i wpisywania na BGG "Bitwy" nie poszedł na marne. To jest całkiem przyzwoita gra - lubiłem ją, bo ani nie była stricte wojenna (z tysiącem żetonów, choć to nieco późniejszy wymysł), ani nie była dziecinna jak gruba większość gier w Polsce. Naprawdę jedna z lepszych z mojego dzieciństwa, która wcale się tak bardzo nie zestarzała (jak np. męczone w tę i nazad "Manewry Morskie").
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie to gry?

Post autor: tokage »

Właśnie jade buszować po piwnicach babci i rodziców. Bitwa na polach pellnoru, władca pierścieni, gwiezdny kupiec wszytko to gdzieś tam leży i sie kurzy. Ciekawe czy znajde chętnych do zagrania w takie archaiczne tytuły :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jakie to gry?

Post autor: Andy »

MichalStajszczak pisze:
Andy pisze:dało sie grać, oj dało
Rzecz gustu. Ze względu na małą prędkość statków, gra ciągnęła się niemiłosiernie.
Rozegrałem kilkadziesiąt partii i pewna "dostojność" ruchu flot wydawała mi się zawsze odpowiednia dla ery żagla. Inna sprawa, że byłem wtedy młody... No, powiedzmy: dużo młodszy. ;)
Gdyby tak nie było, to po co wydawca zamawiałby modyfikacje przepisów?
Jestem przekonany, że Twój wariant bije na głowę oryginalne reguły. Mam nadzieję kiedyś spróbować.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Jakie to gry?

Post autor: MichalStajszczak »

Andy pisze:Rozegrałem kilkadziesiąt partii i pewna "dostojność" ruchu flot wydawała mi się zawsze odpowiednia dla ery żagla.
Rzeczywiście - czas rozgrywki był porównywalny z rzeczywistym czasem bitwy toczonej przez żaglowce. I to podczas flauty.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jakie to gry?

Post autor: Andy »

Eee, przesadzasz. :) Nie przypominam sobie, żeby zdarzyła się partia trwająca dłużej niż godzinę.

Ale powtarzam jak mantrę: Twój wariant jest lepszy już na pierwszy rzut oka!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gajos
Posty: 25
Rejestracja: 28 paź 2008, 18:27
Lokalizacja: KoszaOlin

Re: Jakie to gry?

Post autor: gajos »

Konwencja floty na morzu...piekne czasy. A czy ktos kojarzy taka gre, Man o War...Mam jeszcze dwie floty...ciemne elfy i skaveny...
Wino i Spam
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Jakie to gry?

Post autor: waffel »

http://www.boardgamegeek.com/user/manowarplayer

On kojarzy :) nawet jest z tego znany.
Awatar użytkownika
gajos
Posty: 25
Rejestracja: 28 paź 2008, 18:27
Lokalizacja: KoszaOlin

Re: Jakie to gry?

Post autor: gajos »

waffel pisze:http://www.boardgamegeek.com/user/manowarplayer

On kojarzy :) nawet jest z tego znany.

To sie nazywa..... fanatyzm.... w poztywnym tego slowa znaczeniu. Ja kiedys tez zjechalem kawalek Polski by kompletowac floty...
Wino i Spam
ODPOWIEDZ