Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

https://boardgamegeek.com/boardgame/552/bus/credits

Capstone Games, wypusza rocznicowe wydanie gry Splottera Bus. Jest wersja exlusive z ładnymi bajerami ale jest też wersja standardowa (też niczego sobie). Jakie macie doświadczenie z Busem? To jeden z tych Splotterów spoza "kanonu". Poziom trudności nie jest za duży 3.09, miejsce na BGG 1909. Co z nią nie tak, że nie nadąża za wielką piątką Splotterów?

Obrazek
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 510 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: buhaj »

Podpinam się pod powyższe pytanie
KamilM
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 20:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 15 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: KamilM »

Zamówiłem. Skomentuję jak przyjdzie.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kmd2000 »

Polecam obejrzeć sobie gameplay Heavy Cardboard: logistyka + selekcja akcji trochę przypominająca Dominant Species. Sposób działania pasażerów podobny do surowców w TGZ, co w połączeniu z wp wydaje się stawiać spory nacisk na kolejność graczy.
Ogólnie nie porwało mnie :)
Marks
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2018, 09:55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Marks »

Mnie kupuje interakcja między graczami, ale 300 pln to ta gra nie wydaje się być warta.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Gra jest fajna, ale Splottery rzeczywiście drogo wychodzą. Stara edycja nie do dostania, więc to może być jedyna szansa na zakup (trochę jak z grami od Eklunda).
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: KonradT »

vinnichi pisze: 25 wrz 2019, 13:23 Co z nią nie tak, że nie nadąża za wielką piątką Splotterów?
Mała dostępność gry wpływa na liczbę ocen, a ta z kolei na ranking (BGG dokłada ileś ocen "wirtualnych" by gra, im więcej ocen ma gra tym większy wpływ mają one na miejsce w rankingu). Dodatkowo gra pochodzi z czasów, w których na BGG 7 to była dobra ocena.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2812
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Ink »

Można sobie przetestować online: http://www.spielbyweb.com/
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: AnimusAleonis »

Styk z Bus miałem na Essen lata temu gdzie również miałem okazje zagrać i spodobał mi się. Są tam ciekawe mechaniki użyte/połączone i jest to po lżejszej stronie spektrum gier Splotter. Chyba największym plusem tej gry było to że dawała doznanie/doświadczenie gry Splotter ale w niewiele ponad godzinę.

Niestety wtedy już gra nie była nigdzie dostępna a ceny na rynku wtórnym nie zachęcały, więc gdy doszły wieści że będzie edycja jubileuszowa to czekałem aż pokaże się przedsprzedaż.... i wtedy mi mina zrzedła :lol:

300+ za tą grę to przesada, oczywiście nie wiem jakie i jakiej jakości będą komponenty tej edycji itd ale tam jest tylko plansza, tekturowe znaczniki, drewniane meeple i drewniane patyczki, więc nie wiem co jakie komponenty trzeba by dać by usprawiedliwić tą cenę, wiadomo gry Splotter nie należą do tanich, ale są ciężkie i mięsiste czym można sobie tłumaczyć/usprawiedliwiać cenę, Bus taki nie jest (nie to że jest lekki :P mam namyśli relatywnie w porównaniu)... no zobaczymy ale przy takiej cenie szybciej zrobić sobie PnP bo w sumie tylko planszę trzeba wydrukować i znaczniki, a są różne re-draw dostępne online.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: michaldz1 »

Na heavy cardboard jest unboxing https://www.youtube.com/watch?v=FP28caNsq6M
Moje pierwsze wrażenie jest takie, że pudełko jest maciupkie. Nastawiony byłem, że będzie większe. Nie jest to z mojej strony jakiś wielki zarzut bo w pudełku 10x10cm Neanderthal Phila Eklunda mieści sporo "mięsa". Ciekawe jak gra działa?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: AnimusAleonis »

michaldz1 pisze: 26 wrz 2019, 10:34 Na heavy cardboard jest unboxing https://www.youtube.com/watch?v=FP28caNsq6M
Dzięki :)

Nie wiem co myśleć o nowej grafice, z jednej strony czystsza i świeższa od oryginalnej, z drugiej rzeczywiście mapa wygląda jak mapa rozkładu komunikacji miejskiej, co w sumie w linii z tematyką.... tylko też jest mniej więcej tak samo wciągająca jak mapa komunikacji miejskiej :lol: no i też trochę kłuci się z grafiką okładki.
Jakby nie było podtrzymuje: za co jest w środku ta cena 300+ to przesada. Mogli chociaż zrobić dwu-warstwową planszę by te patyczki miały swoje miejsca i nie latały... i też sceptycznie jestem nastawiony do tego jak ten spinner będzie się sprawdzał z czasem.
Ogólnie jak na Splotter to ładnie wydana gra, ale nie dla mnie po tej cenie, może kiedyś na jakiejś promocji czy coś.
michaldz1 pisze: 26 wrz 2019, 10:34 ... Ciekawe jak gra działa?
Dwa wpisy nad Twoim masz link do zagrania online :mrgreen:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: michaldz1 »

AnimusAleonis pisze: 26 wrz 2019, 10:48 Dwa wpisy nad Twoim masz link do zagrania online :mrgreen:
Panie ;P ta gra jest dla mnie na miejscu sto którymś jeśli chodzi o ogranie. 80% gier z mojej kolekcji mam nieruszone.
Ale dzięki :)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: AnimusAleonis »

michaldz1 pisze: 26 wrz 2019, 10:51 Panie ;P ta gra jest dla mnie na miejscu sto którymś jeśli chodzi o ogranie. 80% gier z mojej kolekcji mam nieruszone.
Ale dzięki :)
Haha respect :P

W takim razie tu masz playthrough od HeavyCardboard: LINK

200 minut... ale można przewijać :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Na podstawie gameplay HC - zachęca, ale do FCMa to mu daleko (zwłaszcza jak wydrukuje się nowe cele z dodatku), a ta sama półka cenowa. Małe pudełko na plus, bo i miejsce na półce się znajdzie i w podróż się weźmie. Dylematy...
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Ryu »

Ja na szczęście dylematów nie mam. Grałem w tego Splottera już daaaawno temu i niestety nie zachwycił jak FCM, Antiquity, R&B, DD czy GZ.
Jest po prostu OK a takich gier mam już na pęczki. Poza tym możliwość grania od 3 osób też nie nakłania mnie do przemyśleń żeby jednak kupić.

Jak ktoś ze znajomych kupi to fajnie to zagram i sobie przypomnę ale płakał nie będę że nie mam. Odpalę sobie coś innego i będzie git :)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: uyco »

korci mnie, żeby kupić, walczę ze sobą... obejrzałem gameplay, poczytałem recenzje na BGG i generalnie jestem na tak. podoba mi się tematyka rozbudowy linii autobusowych, nowa plansza, fakt, że jest to krótszy Splotter, natomiast cena jest faktycznie trochę nieadekwatna. Gra pozostaje na radarze.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

Kwota nie jest dla mnie problemem, bo już się przyzywczaiłem że tyle płacę za splotter :D ale... rzeczywiście nie wygląda to na tak głęboką grę jak Roads & Boats, FCM czy TGZ. Wyleczyłem się już z pasji kolekcjonerskiej więc pewnie gra nie trafi do kolekcji podobnie jak Duck dealer, który swego czasu był po 100zł. Czekamy na nowości od Wydry, może coś za rok wypuszczą ...
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: AnimusAleonis »

vinnichi pisze: 26 wrz 2019, 14:26 Kwota nie jest dla mnie problemem, bo już się przyzywczaiłem że tyle płacę za splotter :D
... Czekamy na nowości od Wydry, może coś za rok wypuszczą ...
Jak mają jakąś re-edycję wypuścić to chyba bym wolał Greed Incorporated niż Bus mówiąc szczerze.
I mam nadzieje że następnym razem puszczą to na KS i po prostu zrobią, lub dadzą możliwość dokupienia, na prawdę odpicowanej wersji. Tutaj w Bus aż się prosi o dwu-warstwową planszę z wyżłobieniami, o jakieś fajne znaczniki, o figurki domów/pracy/pub-ów zamiast tych malutkich tekturowych kółeczek itd itp. Wtedy ta cena byłaby bardziej do przełknięcia, a tak.. eh...

Ogólnie rozumiem że chyba najczęstszy argument ceny gier od Wydry (od ich zwolenników) jest to jak dużo wysiłku/czasu/cokolwiek jest włożone w ich R&D, i ok abstrahując od ile wiary temu daje przy jakości ich produkcji, to mogę przyjąć taki argument dla nowych tytułów, ale dla edycji jubileuszowych? Jakoś mi się to nie klei. Widziałem nową edycję Roads & Boats & Cetera... i mam wrażenie że ta cena nie wynika z lepszej jakości wydania czy z pewnego wizualnego czy ogólnego "update" gry, tylko jest to w pewnym sensie "haracz" za to że mogę w ogóle kupić tą grę ... może trochę mniejsza ale ogólnie bliska temu ile bym musiał zapłacić za nią z drugiej reki.

Lubimy ich gry ale chciałbym by te edycje jubileuszowe były takie że jak je wyjmę za 5 lat lub więcej nadal będą cieszyć wyglądem i wciągać jakością wydania... a nie wyglądały tak jak pierwsza edycja Antiquity teraz.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2019, 15:10 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

Ale cena nowego R&B nie jest wyższa niż poprzednie, po prostu jest wliczony dodatek. Ich gry bardzo trafiają w mój gust i mógbłym w nie grać codziennie za to jestem w stanie zapłacić :-)

Co do samego Busa to jednak brak kolejnych dodruków wydaje mi się sygnałem od wydawcy że oni sami nie do końca są do niej przekonani, tym bardziej dziwi mnie że Capstone Game odgrzebało tego umarlaka.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: AnimusAleonis »

vinnichi pisze: 26 wrz 2019, 15:10 Ale cena nowego R&B nie jest wyższa niż poprzednie, po prostu jest wliczony dodatek. Ich gry bardzo trafiają w mój gust i mógbłym w nie grać codziennie za to jestem w stanie zapłacić :-)
Nie mówię że jest wyższa - chyba nawet jej SCD jest niższe niż jeśli by dodać SCD podstawki i dodatku - chodzi mi o to że tak jak rozumiem że pierwsze edycje mogą cierpieć na jakości bo liczy się dopracowanie mechaniki itd a cena jest wysoka by to pokryć, to jak już robią "edycję jubileuszową" gry, która cieszy się renomą, ten koszt R&D nie powinien już być tak istotny w kalkulacji ceny, i powinni sobie móc pozwolić na zrobienie edycji w takiej jakości za którą będzie warto zapłacić, nawet i więcej. Trochę mi to przypomina sytuację z TTR 15th Anniversary Edition :lol:
vinnichi pisze: 26 wrz 2019, 15:10 Co do samego Busa to jednak brak kolejnych dodruków wydaje mi się sygnałem od wydawcy że oni sami do końca są do niej przekonani, tym bardziej dziwi mnie że Capstone Game odgrzebało tego umarlaka.
Coś w tym jest na pewno. Ale Bus mą tą szeptaną renomę że to niby pierwsza gra worker placement, ta od której się niby wszystko zaczęło, i wiele osób lubiące ciężki gry o niej słyszało, i jaki to miał być hit na Essen w 1999, i każdy by chciał spróbować ale nie ma nigdzie do kupienia itd itp, i może to przyciągnęło Capstone.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

Zagrałem pierwszą partię. Bus miał najgorszy czas antenowy bo rozłożyliśmy go na sam koniec, kiedy już gracze lądują z twarzą w sałatkach. Tłumaczy się to średnio łatwo, wydaje się bardzo abstrakcyjny i suchy w teorii. Po skonczonej partii (myślę że trwała około 30-40 minut) wstałem z mieszanymi uczuciami. Intensywnie, ciekawie, widać gdzieś drobne ziarenka innych gier Splotterów ale nie było takiego oczarowania jak np. po TGZ. Jednak po kilku dniach wracam myślami do gry i możliwości jakie daje. Sam "czasowstrzymywacz" jest bardzo fajnym narzędziem i to typowy splotterowy kij w szprychy graczy. Wygląda na to, że można będzie tutaj kombinować na krótkie strategie jak i długie. Każdy punkt jest na wagę złota. Podsumowując zapowiada się bardzo dobrze. Nie wiem czy nie jest to zbyt wredna gra na tak dżentelmeńskie grono, jakie co piątek zasiada u mnie przy stole ale... kto wie.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2020, 20:53 przez vinnichi, łącznie zmieniany 1 raz.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: konrad.rymczak »

Ten czasowstrzymywacz jest bardzo wredny ;)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Marks
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2018, 09:55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Marks »

Sam mam za sobą dwie partie, więc mega doświadczony nie jestem, ale jakieś zdanie już mam wyrobione. Gra jest bardzo dynamiczna - jesteśmy żywo zainteresowani poczynaniami pozostałych graczy, bo kształtują one nasze kolejne ruchy - czy to w bieżącej licytacji, czy w następnych rundach. Przeważnie chcemy więcej niż możemy - przydałoby się rozwinąć linię, chcielibyśmy jechać przed innymi - a więc akcja wruuuum! - przydałby się nam bar albo dwa, tam gdzie ciągnie się nasza linia, może by tak kolejny autobus?, może by tak pasażerów sprowadzić nim powędrują oni na drugi koniec mapy? Sęk w tym, że inni chcą podobnie - a już na pewno chcą rozwijać linie, więc musimy sobie niemal w każdej rundzie odpowiedzieć na pytanie - ok, ale jak chce licytować rozwijanie linii? Teraz się bije, czekam na pass pozostałych graczy, czy przeciwnie, sam pasuję? Licytacja to gra sama w sobie, później jeszcze człowiek się zastanawia, kiedy już uda mu się wylicytować daną akcję, jak najlepiej ją wykonać. No i dochodzi kontrola kontinuum czasowego. Mnie się bardzo podoba, czekam na kolejne partie.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: konrad.rymczak »

W ostatniej grze nabiłem mnóstwo punktów w pierwszym etapie gry, ostatnie 2 rundy czasowstrzymywacz i nic innego sensownego ;) I tak wygrałem. Pierwszego razu nie przewidzieli, na drugi mieli niewielki wpływ ale i tak zero reakcji :)
Takie gry uwielbiam - proste do wyjaśnienia, wredne i wymagające poświęcenia - muszę zrobić to lub to.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: pwoloszun »

Gralismy z kolegami Vinnichim i Dziubelasem, wiec wiadomo bylo, ze ktos wstanie od stolu z placzem, ktos bez spodni, a wygrany kaze sobie przez tydzien skladac hold pruski pozostalym pacholkom :twisted:
Powiedziec, ze to stawka wieksza niz zycie, to jak nic nie powiedziec!

Zasady sa bardzo proste, ale nie wiadomo dlaczego gre tlumaczy sie dosyc trudno. Plus taki, ze po pierwszej rundzie(jakies 5min) wszystko jest jasne, wiec mozna np. umowic sie, ze zagramy 1 runde i restart gry.

Po partii rowniez mialem mieszane uczucia, ale... od tego czasu nie moge przestac myslec o grze!

Plusy:
+ INTERAKCJA!! kazda akcja kazdego gracza ma bardzo duzy wplyw na stan gry.
+ interakcja cz2: strasznie mi sie podoba, ze gracze doslownie buduja plansze: decyduja o popycie, podazy, kanalach dostarczania "towaru", ilosci rund, dlugosci kazdej rundy(i calej gry), moga wrecz "scancelowac" runde(no ok, punktowanie), i moga wykonac ile chca akcji w danej rundzie(zarzadzanie akcjami i gambling jak dlugo gra jeszcze potrwa)
+ interakcja cz3. Ta gra moze byc MEEEGA wredna. Czasowstrzymywacz to jest pryszcz. Jedna linia przeciwnika, jeden budynek moga kompletnie zdemolowac cala Twoja strategie.
+ proste, intuicyjne, eleganckie. Programowany WP kocha kazdy kto choc raz zagral w Dominant Species/Age of Empires 3
+ dlugosc rozgrywki: nasza partia 3p z tlumaczeniem zajela 1h. To jest circa 15min na gracza. W calej grze wykonamy max 20 akcji i pomysl z mozliwoscia wykonania wszystkich akcji w jednej turze jest genialny w swojej prostocie
+ wyniki koncowe(4-8 VP) to tez niby mala rzecz, ale swieza odmiana po salatkach punktowych i tez fajnie podkresla ciezar kazdej decyzji i kazdej akcji.

Gra feelingiem odrobine przypomina mi Age of Steam(pick up n delivery), troche TGZ(bardzo dynamiczna, zywa plansza, ujemne VP za przegiete akcje), troche FCM(sterowanie popytem i podaza) plus programowany WP, plus wlasne rzeczy i oczywiscie wlasny, unikatowy flavour.

Ogolnie jesli ktos jest przejedzony pasjansowym euro i szuka interakcji to zapraszamy. Jesli z drugiej strony boi sie (potencjalnie bardzo wrednej)interakcji, to niech zdecydowanie unika tej gry - szkoda nerwow.

Gra ma natomiast jedna niezaprzeczalna wade. 300zl za zawartosc pudelka, to jest juz przegiecie. Dlatego nie moge z czystym sumieniem polecic zakupu :(

Natomiast ZDECYDOWANIE zachecam zagrac choc raz!
Podcast dżentelmeni przy stole:
ODPOWIEDZ