Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
st4n71
Posty: 30
Rejestracja: 29 gru 2021, 17:20

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: st4n71 »

agt pisze: 08 mar 2023, 09:24
kozz84 pisze: 08 mar 2023, 09:20 hoho. Czyżby Dominion w końcu przyjął się w Polsce i zostanie wydany w całości? :D
Takie deklaracje były już rok temu. Przecież :)
Rozumiem, że może chodzić o to, że konkretne dowody pozwalają by sceptycyzm odpuścił :)
Czyli imperium i intryga tez dostaną druga edycje?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

st4n71 pisze: 03 kwie 2023, 18:46 Czyli imperium i intryga tez dostaną druga edycje?
Intryga już ma drugą edycję i jak zostanie wydana po polsku to właśnie w drugiej edycji.
Imperium nie ma drugiej edycji i się na razie nie zanosi.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

W tym roku prawdopodobnie swoje drugie edycje dostaną któreś (a być może wszystkie) małe dodatki. Możliwe, że m.in. dlatego Iuvi chwilowo wstrzymało się z chronologicznym wydawaniem, żeby od razu zaserwować odświeżone ich wersje.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Zauważ, że IUVI "chronologicznie" to wydało tylko podstawkę, a reszta leci według innego planu (nie jest losowy, ale na pewno nie miało być chronologicznie). Zgaduję, że duży udział w kolejności wydawania ma porządek druku międzynarodowego (o tym decyduje RGG).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
st4n71
Posty: 30
Rejestracja: 29 gru 2021, 17:20

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: st4n71 »

doprecyzuje pytanie: to co wyszło 2ed of iuvi kupiłem, sprzedaję odpowiedniki od games factory i zastanawiam się czy Imperium i Intrygę trzymać czy oddać jako zestaw bo będzie dodruk relatywnie niedługo..
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

"Relatywnie niedługo" to najwcześniej w przyszłym roku. Ale tego się dowiemy w przyszłym roku.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
st4n71
Posty: 30
Rejestracja: 29 gru 2021, 17:20

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: st4n71 »

morris pisze: 03 kwie 2023, 21:43 "Relatywnie niedługo" to najwcześniej w przyszłym roku. Ale tego się dowiemy w przyszłym roku.
przyszły rok wykracza poza mój relatywizm :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

st4n71 pisze: 03 kwie 2023, 21:51
morris pisze: 03 kwie 2023, 21:43 "Relatywnie niedługo" to najwcześniej w przyszłym roku. Ale tego się dowiemy w przyszłym roku.
przyszły rok wykracza poza mój relatywizm :)
Zatem Twój relatywizm obejmuje raczej to, co IUVI zapowiedziało na ten rok, czyli:
trollasek pisze: 07 mar 2023, 22:39 Dla tych co nie widzieli, IUVI prezentuje:

Zdobycze(Plunder) - lada dzień trafi do przedsprzedaży
oraz mockupy:
Mroczne Wieki (Dark Ages)
Sojusznicy(Allies)
W Nieznane!(Adventures)
-----------‐‐-----------
morris pisze: 03 kwie 2023, 21:08 Zgaduję, że duży udział w kolejności wydawania ma porządek druku międzynarodowego (o tym decyduje RGG).
O czym IUVI samo jawnie wspominało.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

morris pisze: 03 kwie 2023, 21:08 Zauważ, że IUVI "chronologicznie" to wydało tylko podstawkę, a reszta leci według innego planu (nie jest losowy, ale na pewno nie miało być chronologicznie). Zgaduję, że duży udział w kolejności wydawania ma porządek druku międzynarodowego (o tym decyduje RGG).
Ale to na jedno może wyjść, kto wie :)
Dodruk międzynarodowy "maluchów" (obstawiam, że w zbiorczym pudle) może być planowany dopiero z okazji nowej edycji i nie będzie go, dopóki ta nie będzie gotowa. Zdobycze czy Pieśń Nocy są tak wielkie, że wciśnięcie tych trzech małych do jednego boxa nie będzie jakimś rekordem pod względem zawartości.

Z drugiej strony nad Alchemią trzeba będzie konkretnie przysiąść (nie zdziwią mnie tu bardziej radykalne ruchy, jak np. +1VP na kartach mikstur a nawet całkowita rewolucja tej mechaniki), więc może to potrwać.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Grellenort pisze: 04 kwie 2023, 07:30 Z drugiej strony nad Alchemią trzeba będzie konkretnie przysiąść (nie zdziwią mnie tu bardziej radykalne ruchy, jak np. +1VP na kartach mikstur a nawet całkowita rewolucja tej mechaniki), więc może to potrwać.
Moim zdaniem dodatek Alchemy jest nienaprawialny i nie warto nad nim pracować. Zmiana kart i zwiększenie objętości pudełka nie zmieni faktu, że dodatkowa waluta jest złym pomysłem.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Leser »

Vaccarino parokrotnie wypowiadał się, że nad Alchemią pracować nie zamierza. Dodatek się nie przyjął, więc woli wymyślać nowe rzeczy niż wracać do nietrafionych pomysłów. Tym samym albo wyjdzie on po polsku w dotychczasowej wersji, albo nie wyjdzie w ogóle (z promilową szansą na cud i jednak jakieś zmiany).

Ja osobiście kompletnie nie pojmuję, co z tą Alchemią jest rzekomo nie halo. Jednym problemem dla mnie jest zbyt mała liczba kart, odnoszących się do potionów.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Ja go nie lubię, ponieważ w trakcie gry sprowadza się do kupienia jednego eliksiru a następnie modlenia się o dobre przetasowanie. Trochę za dużo dodatkowej losowości wprowadza.

Poza tym karty są średnie. Possession, Philosopher's Stone, Transmute, Herbalist są niegrywalne. Reszta jest ok, ale 8 kart to zdecydowanie za mało, żeby sensownie grać nimi.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Leser pisze: 04 kwie 2023, 15:07 Vaccarino parokrotnie wypowiadał się, że nad Alchemią pracować nie zamierza.
Nigdy nie wiadomo ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
HeWhoSawTheDeep
Posty: 35
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Czy mógłby ktoś podesłać skan kartonika z dodatku „Zdobycze” który pozwala posortować karty w pudełku? Byłbym bardzo wdzięczny.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Czy jest jakaś powszechna wiedza o tym ile średnio jest tur gracza w jednej całej rozgrywce w Dominion?
Powiedzmy, że w samą podstawkę.

Czy to się znacząco różni w zależności od liczby graczy?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Losiek »

Moim zdaniem różnica w liczbach tur wynika bardziej z tego jakie karty pojawiły się na rynku niż od liczby graczy. Nie bez znaczenia jest też kiedy gracze decydują się na gromadzenie punktów. To zależy od taktyki graczy. Raczej trudno jest określić średnią liczbę tur.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Tutaj masz statystyki, ale z dodatkami:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =204389392

EDIT

Robiąc na szybko własną analizę na podstawie znalezionych danych w sieci wyszło mi coś takiego. Wykres uwzględnia tylko podstawkę:

Obrazek
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

kozz84 pisze: 18 kwie 2023, 12:20
Robiąc na szybko własną analizę na podstawie znalezionych danych w sieci wyszło mi coś takiego. Wykres uwzględnia tylko podstawkę:
Bardzo Ci dziękuję dobry człowieku :)
Losiek pisze: 18 kwie 2023, 11:50 Moim zdaniem różnica w liczbach tur wynika bardziej z tego jakie karty pojawiły się na rynku niż od liczby graczy. Nie bez znaczenia jest też kiedy gracze decydują się na gromadzenie punktów. To zależy od taktyki graczy.
Też mi się tak wydaje. Ale wolałam spytać :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Hm. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat.
Jakie żetony zwycięstwa są w 2 edycji Złotego Wieku? Z czego zrobione?
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Mrukar »

agt pisze: 19 kwie 2023, 12:22 Hm. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat.
Jakie żetony zwycięstwa są w 2 edycji Złotego Wieku? Z czego zrobione?
Są to metalowe żetony o wartości 1 i 5 punktów. Dobrze wykonane i swoje ważą, na pewno nie są to byle jakie blaszki.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Ja chyba mam jakąś schizofrenię.. :shock:
Zaczęłam przeszukiwać wątek (bo wcześniej szukałam poza forum) i okazało się, że ja sama wypowiadałam się w tej kwestii..

Nie mam nic na swoją obronę :lol:

Usunęłabym post, ale byłeś szybszy :)
Dzięki za odpowiedź, rozwiała moje wątpliwości.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Na Dominion Wiki Polska pojawiła się wiadomość, która może kogoś z Was zainteresować.
Cześć, nasza mała ekipa polskich graczy w dominiona utworzyła polski serwer i uznaliśmy że skoro mamy serwer o gadaniu o dominionie to z chęcią ugościmy tam wszystkich polaków. Wpadajcie do nas: https://discord.gg/PdrdnSu9jW.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Ponieważ grono osób, z którymi mam możliwość grać w Dominion jest dość ograniczone, a jestem ciekawa, ile można wycisnąć z danego zestawu kart Królestwa, gdy ma się większe umiejętności, wymyśliłam pewna zabawę, by zaspokoić tę moją ciekawość :)

Jeżeli ktoś zdecyduje się wziąć udział, będzie mi bardzo miło :)

viewtopic.php?t=79461
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Seykan »

Już kurka sam nie wiem - jakie dodatki sobie dokupić do podstawki? :P

Dostępne są Przystań, Złoty Wiek, Zdobycze i Pieśń Nocy.

Na Przystań jestem zdecydowany na 100%.
Złoty Wiek to podobno klasyk, dochodzą duże pieniądze i duże punkty - więc chyba również?
Zdobycze widziałem recenzje i karty wydają się mega ciekawe i wypasione - wiem, że jest dla bardziej zaawansowanych, ale chętnie bym spróbował.
Pieśń Nocy - są mieszane opinie w Internecie, jedyni piszą, że najgorszy dodatek, inni, że najlepszy. Na pewno widzę, że dochodzi sporo obsługi gry.

Od weekendu zagraliśmy z dziewczyną w Dominiona już 7 razy i naprawdę mi się podoba, chcę sobie podkręcić grę. Kupiłbym kilka dodatków, ale chyba nie wszystkie - żeby nie wpaść w zbieractwo kompletu.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

IMO kolejność kupowania przystań -> złoty wiek ---> zdobycze --------------------> pieśń nocy

przystań i złoty wiek to klasyka. Zdobycze również są bardzo dobre, ale trochę komplikują grę.
ODPOWIEDZ